Kerry beagle należy do psów gończych. Rasa ta powstała w Irlandii co najmniej kilka wieków temu. Mimo to nie jest uznawana przez największe organizacje kynologiczne (w tym przez FCI) za odrębną rasę. Swego czasu groziło jej nawet wyginięcie. Choć obecnie jest odbudowywana, nadal jej populacja nie jest duża. Psa tego trudno zdobyć w Polsce. Chcąc kupić sprawdzonego czworonoga, pochodzącego z dobrej hodowli, trzeba szukać szczeniąt poza granicami kraju. Jak wygląda kerry beagle? Jaki ma charakter? Poznaj najważniejsze informacje!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 56 do 61 cm;
masa ciała: ok. 27 kg
Szatasierść: krótka, gładka;
maść: najczęściej czarna podpalana; prócz tego trójkolorowa, dropiata, niebieska, czarna, biała
Długość życiaod 11 do 16 lat
Charakterwytrwały, uparty, o silnym instynkcie myśliwskim, szybki

Kerry beagle – krótki rys historyczny

Kerry beagle, podobnie jak np. kerry blue terrier, jest bardzo starą rasą psów pochodzących z Irlandii, która powstała prawdopodobnie już w XVI wieku. Ze względu na to, że nie budzi i nigdy nie budziła powszechnego zainteresowania, trudno o obszerne źródła na jej temat. Niemniej z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w jej żyłach płynie krew m.in. bloodhounda (psa św. Huberta) pochodzącego z Belgii. Czworonogi te najbardziej rozpowszechnione były w irlandzkich hrabstwach Tipperary i właśnie Kerry, od którego pochodzi nazwa.

Kerry beagle trafił do Stanów Zjednoczonych wraz z imigrantami. W USA wykorzystywano go tworzenia innych ras. Z początkiem XX wieku rasa kerry beagle niemal wyginęła. 

Kerry beagle – myląca nazwa

Jak już zostało nadmienione, pierwszy człon nazwy tej rasy psów myśliwskich pochodzi od irlandzkiego hrabstwa Kerry, w którym psy te występowały w większym nagromadzeniu niż na innych obszarach kraju. Myląca jest natomiast druga część nazwy – „beagle”, bo z tą rasą kerry beagle nie ma nic wspólnego. Celtyckie słowo beag oznacza „mały”, kerry beagle jest natomiast psem średnich rozmiarów. 

Kerry beagle – przeznaczenie

Rasa ta od początku była hodowana jako psy gończe. Pierwotnie wykorzystywano ją do polowań na większą zwierzynę, m.in. na jelenie. Od dłuższego czasu towarzyszy jednak myśliwym podczas polowania na zające i ptactwo. Rzadko występuje w roli typowego psa domowego, choć jak najbardziej może się w niej sprawdzić, o czym szerzej poniżej.

Kerry beagle – wygląd

Kerry beagle jest psem średniej wielkości, którego wysokość w kłębie wynosi przeciętnie od 56 do 61 cm. Waga waha się w granicach około 27 kg. Najczęściej występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym, ale spotykane jest również umaszczenie m.in.:

  • trójkolorowe;
  • dropiate;
  • niebieskie;
  • czarne;
  • białe.

Krótka sierść jest przyjemna w dotyku i gładko przylega do ciała. Kerry beagle jest proporcjonalnie zbudowany, odznacza się stosunkowo szeroką czaszką z głęboką i średniej długości kufą. Uszy tego czworonoga są proste, długie i swobodnie zwisają. Długi ogon zwęża się ku końcowi. Kończyny są mocne i dobrze zbudowane, ale nie sprawiają wrażenia ciężkich. 

Kerry beagle – temperament

Jako pies gończy, kerry beagle cechuje się niezwykle silnym instynktem myśliwskim, jest niezwykle szybki, wytrwały i uparty. Potrzebuje więc doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział, jak z nim pracować i zaspokajać jego potrzeby – zwłaszcza wówczas, gdy pies nie będzie mógł się spełniać w naturalnej dla niego roli, czyli roli myśliwego.

Jako że kerry beagle pracuje w sforze, z reguły jest psem społecznym, akceptującym inne czworonogi w swoim otoczeniu. Inne domowe zwierzęta, jak np. koty, ptaki, chomiki etc., może jednak traktować jak potencjalną zdobycz. Rasa cechuje się spokojnym, zrównoważonym i przyjaznym temperamentem, choć nie należy do szczególnych pieszczochów. W wyrażaniu uczuć jest raczej oszczędna.

Kerry beagle – szkolenie

Pies ten potrzebuje regularnych treningów i aktywności na zewnątrz. Warto pamiętać, że aktywność umysłowa, jak np. rozmaite zabawy węchowe, jest równie ważna co aktywność fizyczna. Pies znudzony, sfrustrowany, pozbawiony możliwości rozładowania nagromadzonej energii i stresu, może zacząć przejawiać problemy natury wychowawczej i behawioralnej. 

Kerry beagle – zdrowie i pielęgnacja

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest trudna ani czasochłonna. Wystarczy raz na kilka dni szczotkować jego sierść i odświeżać ją przy pomocy wilgotnej ściereczki. Kąpiel w razie potrzeby. Warto regularnie sprawdzać stan uszu, oczu, uzębienia i pazurów. Kerry beagle jest rasą stosunkowo zdrową i długowieczną.

Kerry beagle to rasa bardzo ciekawa, ale jednocześnie wymagająca doświadczonego właściciela. Choć w Polsce jest rzadko spotykana, czynione są starania mające na celu jej odbudowanie i zwiększenie zainteresowania nią.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.