Wyżeł weimarski krótkowłosy zachwyca swoim nietypowym umaszczeniem. Przez miłośników rasy jest jednak ceniony głównie za swój charakter, użytkową wszechstronność oraz duże przywiązanie do rodziny. Pomimo licznych zalet, nadal jest to rasa psów myśliwskich o bardzo silnym instynkcie i ogromnej potrzebie aktywności fizycznej i umysłowej.
Co trzeba wiedzieć o tej rasie?
Ogólny wygląd | średni lub duży, muskularny pies myśliwski o suchej i harmonijnej budowie typowej dla psa pracującego; cechy płci powinny być wyraźnie zaznaczone |
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 57 do 65 cm, psy od 59 do 70 cm; masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg |
Szata | sierść: krótka, bardzo gęsta, gładka, mocna; podszerstek, jeśli występuje, jest skąpy; maść: szara w odcieniach srebrnym, mysim lub sarnim; niekiedy widoczna pręga na grzbiecie, ciemniejsza niż reszta ciała |
Długość życia | ok. 12 lat |
Charakter | wszechstronny, zrównoważony, wytrwały, czujny, łatwy w prowadzeniu |
Przeznaczenie | wszechstronny pies myśliwski do pracy w polu, w lesie i w wodzie, przed i po strzale |
Pochodzenie | Niemcy |
Klasyfikacja FCI | grupa 7 (wyżły), sekcja 1.1 (wyżły kontynentalne, typ „Braque”); podlega próbom pracy |
Ze względu na wyjątkowy temperament żaden weimar raczej nie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Chyba że u osoby, która naprawdę wie, czego się spodziewać i jest w stanie pracować z psem o bardzo specyficznych potrzebach. Podpowiadamy, dla kogo wyżeł weimarski będzie odpowiednim pupilem!
Jak wygląda wyżeł weimarski?

Według opisu rasy wyżeł weimarski jest psem, obok którego trudno przejść obojętnie. Zachwyca przede wszystkim swoim nietypowym umaszczeniem. Jest także pełen gracji, majestatyczny i po prostu piękny. Jego ciało jest doskonale umięśnione, a tułów nieco wydłużony. Ma typowe dla wyżłów szerokie, opadające uszy oraz okrągłe oczy, które mogą mieć kolor bursztynowy (częściej występujący u osobników odmiany krótkowłosej) lub szaroniebieski. Najważniejsze cechy charakterystyczne wyglądu wyżłów weimarskich to:
- harmonijna budowa ciała;
- silnie zarysowana muskulatura;
- cienki ogon, który u tych psów często znajduje się w ruchu;
- wąski zakres kolorystyki oczu i sierści (o którym jeszcze wspomnimy);
- zwisające uszy;
- pysk z lekko opuszczonymi falami.
Jak duży jest wyżeł weimarski krótkowłosy?
Weimar to dosyć duży pies. Służy głównie myśliwym, ale często spotyka się go też jako towarzysza rodziny. Wysokość w kłębie waha się w przedziale od 57 do 70 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. Zazwyczaj samice dorastają do 65 cm, zaś samce mogą mierzyć aż 70 cm w kłębie. Co z masą ciała? Suczki ważą od 25 do 35 kilogramów. Psy mogą natomiast osiągać wagę nawet 40 kilogramów.
Jakie są dwie odmiany wyżłów weimarskich?

Przedstawiciele tej rasy występują w dwóch odmianach, które różnią się rodzajem szaty.
- wyżeł weimarski długowłosy – w zależności od cech osobniczych podszerstek występuje lub nie. Włos okrywowy jest miękki i na niektórych fragmentach ciała tworzy efektowne frędzle. Sierść ma zazwyczaj od 3 do 5 cm długości, na głowie jest znacznie krótsza. Tworzy pióro na ogonie oraz portki na tylnych nogach. Wzorzec dopuszcza dłuższe, falowane włosy na końcówkach uszu;
- wyżeł weimarski krótkowłosy – w tej odmianie wyżły mają krótką, gładką i błyszczącą sierść, która dobrze przylega do ciała. Niektóre psy mogą mieć nieco dłuższą okrywę z bardzo obfitym podszerstkiem, jednak nie jest reguła. Większość osobników ma sierść krótką i gęstą, a podszerstek może u nich w ogóle nie występować.
W obydwu odmianach wzorzec dopuszcza umaszczenie w kolorze:
- srebrnym / srebrzystoszarym;
- sarnim;
- mysioszarym.
Dopuszczalne są wszystkie odcienie pośrednie. Czasami wzdłuż grzbietu biegnie ciemniejsza pręga, a głowa zazwyczaj jest jaśniejsza od reszty ciała. Z uwagi na często występujące umaszczenie szare pies nazywany jest też wyżłem srebrnym.
Jaki charakter ma wyżeł weimarski krótkowłosy?

Wyżeł weimarski krótkowłosy to jeden z nielicznych psów myśliwskich, który, mieszkając w domu, nie wykazuje dużej tendencji do ucieczek. Z tego powodu jest ceniony jako pies rodzinny. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że, tak jak każdy wyżeł, ma on bardzo silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Oznacza to, że większość małych zwierząt, w tym także koty, będzie traktował jako potencjalną zwierzynę.
Jak aktywny jest wyżeł weimarski?
Weimary mają ogromną potrzebę aktywności. Długie i aktywne spacery na zróżnicowanych trasach to dla nich chleb powszedni. Zamknięte w czterech ścianach, szybko się frustrują, co przekłada się na niszczenie sprzętów domowych.
Charakter wyżłów weimarskich krótkowłosych jest bardzo czuły, jeśli chodzi o ich rodzinę. Bardzo lubią zabawę, szczególnie w naturalne dla nich aportowanie. To inteligentne psy, które cenią sobie pracę i zazwyczaj uczą się dosyć szybko. Szkolenie trzeba jednak zacząć jak najwcześniej, ponieważ złe nawyki u wyżła trudno wyeliminować.
Jak tresować i wychowywać wyżła weimarskiego?
Wszystkie wyżły są stosunkowo łatwymi w szkoleniu i przede wszystkim bardzo lojalnymi psami. Wobec obcych nie wykazują się agresją, ale nie będzie ich cechowała także wylewność. Pies podchodzi z rezerwą także do tych, którzy nie są mu szczególnie bliscy. Pamiętaj, że wyżeł weimarski krótkowłosy będzie dobrze współpracował z opiekunem, ale w tej relacji nie można mu pozwolić na zbyt wiele. Czworonogi tej rasy źle znoszą samotność i przepadają za towarzystwem człowieka. Miej to na uwadze, bo niespożytkowaną na zabawie energię mogą wykorzystać np. do niszczenia mebli.
Jakich zabaw potrzebuje wyżeł weimarski?

Myśliwski rodowód psa mówi sam za siebie. Z tego względu wyżeł weimarski krótkowłosy będzie sobie świetnie radził z zabawami polegającymi na szukaniu. Może to być odnajdywanie jakiejś osoby lub na przykład ukrytego w różnych miejscach jedzenia. Równie dobre będą różnego rodzaju zabawki wypełnione smakołykami, których działanie zwierzę musi samo rozpracować. Oprócz tego psy sprawdzają się w wielu sportach kynologicznych, które warto z nimi trenować.
Jak długo żyje wyżeł srebrny i czy jest zdrowy?
Wyżeł weimarski krótkowłosy żyje zazwyczaj około 12 lat. Rzadko choruje i cieszy się dość dobrym zdrowiem. Tak jak wszystkie psy myśliwskie i pracujące, jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne.
Tak jak większość dużych ras, weimar ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych. Z tego powodu trzeba ostrożnie wybierać hodowle i sprawdzać, czy rodzice szczeniaka mieli przeprowadzone badania pod tym kątem. W rasie sporadycznie zdarza się przepuklina pępkowa, która wymaga przeprowadzenia zabiegu pod narkozą.
Na co najczęściej chorują wyżły weimarskie?

Wyżły cierpią czasami na schorzenia dotykające wiele dużych ras psów. Oprócz nich występują też problemy związane z uszami i skórą. Do najpowszechniejszych kłopotów ze zdrowiem należą:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – aby ją wyeliminować, należy przygarnąć szczeniaka z licencjonowanej i legalnej hodowli;
- skręt żołądka – można mu zapobiec, zapewniając psu godzinny wypoczynek po posiłku;
- alergie i inne problemy skórne – należy regularnie kontrolować stan ciała psa, a w razie szybko udać się do lekarza weterynarii;
- choroby uszu – po każdym spacerze powinieneś sprawdzać stan psich uszu.
Jak pielęgnować wyżła weimarskiego?
Pielęgnacja sierści wyżła srebrnego jest uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z odmianą długowłosą, czy krótkowłosą. Psy z większą ilością podszerstka wymagają intensywniejszej opieki, jednak zazwyczaj wystarczy okresowe czesanie sierści w celu usunięcia martwych włosów. Regularne kontrole uszu psa należy przeprowadzać pod kątem obecności pasożytów oraz widocznych objawów zapalenia przewodu słuchowego.
Jak dbać o sierść weimara krótkowłosego?
Krótkowłosa odmiana wyżła weimarskiego jest rasą, która nie sprawia praktycznie żadnych problemów w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu przeczesać psa specjalną miękką szczotką lub gumową rękawiczką do sierści. Bardziej regularne zabiegi powinny mieć miejsce w okresie linienia – wówczas czworonogi trzeba czesać raz dziennie. Jak już wspomnieliśmy, regularnej kontroli wymagają uszy, ponieważ są szczególnie narażone na choroby.
Jak żywić wyżła weimarskiego?

Wyżeł weimarski to prawdziwy łakomczuch, dlatego trzeba bardzo uważać, aby go nie przekarmiać. Skutkiem nadwagi mogą być bowiem problemy ze stawami. Psy tej rasy nie są wybredne i mogą być karmione zarówno gotową karmą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Żywienie trzeba dobrze dopasować do aktywności zwierzęcia i wybierać pełnoporcjowe karmy pozbawione zbyt dużej ilości węglowodanów. Wyżłom weimarskim krótkowłosym często poleca się dietę BARF. Przed wprowadzeniem konkretnego jadłospisu dla warto skonsultować wybór z lekarzem weterynarii.
Co trzeba wiedzieć o hodowlach tego wyżła?
Wyżeł weimarski nie należy do ras szczególnie popularnych ani modnych. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania krótkowłosą odmianą tych psów na świecie. To bowiem wszechstronny pies o ciekawym usposobieniu. Jakich hodowli wyżła weimarskiego szukać? Te, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce, to najpewniejsze źródło pozyskiwania psów rasowych. Kupujący ma pewność, że zwierzęta miały tam dobre warunki. Czworonogi nie są też obciążone wadami genetycznymi i cieszą się dobrym zdrowiem.
W naszym kraju działa jednak kilka bardzo dobrych hodowli, z których wychodzą psy o doskonałym eksterierze i zrównoważonych charakterach. Na szczeniaka wyżła weimarskiego krótkowłosego czasami trzeba jednak trochę poczekać. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę nie tylko na to, czy wybrana przez ciebie hodowla jest zarejestrowana w ZKwP, ale też czy wystawia swoim szczeniętom rodowody FCI.
Ile kosztuje wyżeł weimarski krótkowłosy?
Ceny wyżłów weimarskich można uznać za umiarkowane, choć zakup psa rasowego nie jest nigdy małym wydatkiem. W niektórych miejscach kupisz psa już za 1500 zł. Cena wyżła weimarskiego krótkowłosego z hodowli FCI oscyluje wokół 5 tysięcy złotych, ale niektóre szczenięta po wyjątkowo dobrych rodzicach mogą kosztować nawet 6000 zł. Jest to oczywiście kwota orientacyjna, która może różnić się w poszczególnych hodowlach.
Znacząco niższe kwoty powinny wzbudzać czujność. Najprawdopodobniej pochodzą bowiem z pseudohodowli. Nie daj się skusić cenami rzędu 400 zł. Psy z niepewnego źródła mogą mieć poważne wady. Problemy zdrowotne i behawioralne to często przykra niespodzianka po zakupie czworonoga z pseudohodowli.
Dla kogo jest dog weimarski?

Wyżły weimarskie krótkowłose uchodzą za jedną z najbardziej przyjaznych i przywiązanych do człowieka ras w tej grupie FCI. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka, musisz pamiętać, że masz do czynienia z pełnej krwi psem myśliwskim. Nie zatracił on swojego instynktu. Podczas polowania czworonóg tej rasy pracuje stosunkowo wolno, ale ceniona jest jego skuteczność. Jego główne zadania to przeszukiwanie terenu, a następnie wystawianie i wypłaszanie zwierzyny. Radzi sobie zarówno ze zwierzętami lądowymi, jak i z ptactwem wodnym.
Obecnie wiele osób pracuje z tymi psami także w inny sposób. Ze względu na swoją wszechstronność i zamiłowanie do ruchu wyżeł weimarski krótkowłosy będzie dobrym psem do sportów kynologicznych. Sprawdza się szczególnie dobrze w takich dyscyplinach, jak:
- agility;
- canicross;
- tropienie użytkowe.
Jak wyżeł weimarski radzi sobie z innymi zwierzętami?

Weimary są jednak psami bardzo wszechstronnymi. Świetnie sprawdzają się w roli stróżów. Są bardzo czujne i doskonale orientują się we wszystkich zmianach na swoim terytorium. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie przepadają za towarzystwem obcych psów. Szczególnie samce mogą źle reagować na swoją obecność.
Oczywiście, w tym względzie najwięcej znaczy socjalizacja. Wyżeł, który brał udział w zajęciach psiego przedszkola i regularnie odbywa spacery równoległe z innymi psami, nie powinien mieć problemu z ich towarzystwem. Obecność obcego zwierzęcia na swoim terytorium może jednak uznać za zagrożenie, dlatego opiekun powinien mieć oczy dookoła głowy.
Czy wyżeł weimarski to rodzinny pies?
Wyżeł weimarski krótkowłosy w teorii jest doskonałym psem dla dzieci – czułym i opiekuńczym. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kwestii wiele zależy od poszczególnych osobników. Niektóre weimary mogą po prostu nie lubić dzieci i nie przepadać za ich towarzystwem. W szczenięctwie trzeba więc zadbać o odpowiednią socjalizację, tak aby pies wiedział, jak traktować ludzkie maluchy, i nie miał problemu z ich akceptacją w swoim otoczeniu. Kiedy wyżły dobrze odnajdą się w roli członków rodziny z dziećmi? Psy wykażą się cierpliwością wobec „najmłodszych w stadzie”, o ile same będą dobrze traktowane przez maluchy.
Kto nie powinien w ogóle interesować się wyżłami weimarskimi krótkowłosymi?
Te psy zdecydowanie nie nadają się dla osób starszych. Potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. W okresie dorastania mogą czasowo zmienić się w niszczycielskie stworzenia, które swoimi zębami potraktują dosłownie każdy mebel w domu. Drugie półrocze życia wyżła weimarskiego krótkowłosego to moment, w którym koniecznie trzeba zapewnić mu zaawansowaną aktywność fizyczną i psychiczną.
Dorosłe osobniki pozostają bardzo aktywnymi psami, które potrzebują dużo przestrzeni. Wyżły weimarskie krótkowłose wymagają również stymulacji intelektualnej, więc nie sprawdzą się u osób niechętnych do ciągłej pracy z czworonogiem. Ci, którzy spędzają poza domem znaczną część dnia, nie będą dobrymi opiekunami weimarów. Długa nieobecność człowieka wywołuje u psów silny niepokój, który zachęca je do działań destrukcyjnych.
Jaka jest historia rasy psa wyżeł weimarski?

Nie istnieją dokładne przekazy na temat tego, kiedy dokładnie w Europie pojawiły się krótkowłose wyżły o srebrzystym umaszczeniu. Nazwa rasy sugeruje kraj pochodzenia, ale nie ma tu pełnej zgody wśród kynologów. Większość specjalistów zakłada, że rasa pochodzi z Niemiec – w XIX wieku wyżły weimarskie wyjątkowo często gościły na niemieckich dworach. Jednak ich historia sięga jeszcze dalej.
Prawo do nazywania się ojczyzną weimarów uzurpują sobie także Francuzi. Wskazują przy tym na domniemane pokrewieństwo dzisiejszych wyżłów weimarskich krótkowłosych z psami św. Ludwika XI, który panował w XV wieku. Kynologowie podkreślają jednak, że dowodów na te koneksje nie ma zbyt wielu; czasami padają stwierdzenia, że nie ma ich wcale.
Jak rozwijała się rasa?
W XIX wieku w Niemczech funkcjonowało już wiele hodowli tych psów. Pierwsza wystawa z ich udziałem odbyła się w Berlinie w 1880 roku. Wówczas jednak rasa nie była jeszcze jednolita, a eksterier poszczególnych osobników bardzo się od siebie różnił. Hodowla wyżłów weimarskich krótkowłosych czystej krwi rozpoczęła się jednak dopiero w 1890 roku, kiedy założono pierwsze księgi hodowlane.
Pierwszy wzorzec, który ujednolicił rasę, powstał w 1897 roku. W tym samym czasie powołano Związek Hodowców Wyżła Wismarskiego. Za ojca rasy uznaje się Roberta aus der Berbera, który poświęcił dużą część swojego życia na upowszechnienie hodowli i wiedzy o tych psach. Mówi się, że zrobił to nękany wyrzutami sumienia po tym, jak pewnego razu na polowaniu niechcący zastrzelił psa.
Jak wyżły weimarskie prezentują się w obiektywie?








Jakie są ciekawostki o wyżłach weimarskich?
Wyżły weimarskie to rasa z dość długą historią, dlatego nie dziwi, że można na jej temat powiedzieć jeszcze więcej. Ciekawe może być np. to, że:
- Doskonały węch sprawia, że wyżeł weimarski krótkowłosy często wykorzystywany jest w służbach mundurowych. Przede wszystkim do tropienia narkotyków i materiałów wybuchowych. Co ciekawe, w takiej roli najczęściej można spotkać go w Ameryce Południowej.
- W połowie lat 50. była to 12. najpopularniejsza rasa psów. Wpłynęło to na znaczne pogorszenie jakości weimarów, przez co wielu przedstawicieli miało wady genetyczne i problemy behawioralne. Populacja zaczęła spadać, ale uratowano ją w latach 70. XX wieku.
- Podczas hodowli psów wykorzystywano wiele innych ras. Były to m.in. pointery, dogi niemieckie oraz bloodhoundy.
- Szczenięta wyżłów weimarskich krótkowłosych najczęściej rodzą się z niebieskimi oczami, które z czasem zmieniają się na bursztynowe. Jednak u niektórych osobników kolor tęczówki pozostaje taki sam przez całe życie.
- Cesarz Wilhelm I zdecydował, że wyżła może posiadać wyłącznie ktoś z pochodzeniem szlacheckim, udokumentowanym do 4. pokolenia wstecz. Przez to czworonoga tej rasy nie mógł mieć Otto von Bismarck.
Dog weimarski krótkowłosy to aktywny, niezwykle inteligentny i piękny pies myśliwski. Jest na tyle wszechstronny, że odnajdzie się w przeróżnych aktywnościach. Zdecydowanie nie jest to jednak pies na kanapę dla domatora. Wyżeł weimarski krótkowłosy to rasa o dużym temperamencie, która uwielbia aktywność i zabawę. Przed zakupem musisz koniecznie zastanowić się, czy sprostasz jego specyficznym potrzebom i wymaganiom. Ten zwierzak o myśliwskim rodowodzie nie jest dla każdego. Jeśli jednak masz sporo czasu, przestrzeni i energii, powinien to być świetny towarzysz właśnie dla ciebie!
Jakie są popularne imiona dla psa rasy wyżeł weimarski?
Popularne imiona dla psa rasy wyżeł weimarski to:
- Luna;
- Lexi;
- Bella;
- Max;
- Leo.
Bibliografia
Wzorzec FCI Nr 99, 22.02.2016/ PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/99.pdf, tłumaczenie z języka niemieckiego: Justyna Majewska-Czerny, data publikacji obowiązującego standardu: 19.03.2015.