Podstawowe informacje o yorkshire terierach

Ogólny wyglądpies długowłosy, o prostej sierści opadającej po bokach i opływowej, zwartej sylwetce;
nosi się dumnie
Rozmiarwysokość w kłębie: od 15 do 25 cm;
masa ciała: do 3,2 kg
Szatasierść: prosta, lśniąca, jedwabista, średnio do długiej, bez podszerstka;
maść: ciemnostalowo-niebieski płaszcz, płowe klatka piersiowa i głowa
Długość życia13–16 lat
Charakterinteligentny, zrównoważony, towarzyski, żywy, czujny
Przeznaczeniepies do towarzystwa
PochodzenieWielka Brytania
Klasyfikacja FCIgrupa 3 (teriery), sekcja 2 (teriery miniaturowe do towarzystwa); próby pracy nie są wymagane
yorkshire terrier głowa

W przypadku yorkshire teriera warto wyjaśnić pewną istotną kwestię. Rasa taka jak york miniaturka nie jest uznawana przez FCI. Z punktu widzenia kynologii nie istnieje, dlatego nie ma żadnych wiarygodnych hodowli, które sprzedawałyby takie psy i były jednocześnie poddawane jakiejkolwiek kontroli. Przejdźmy teraz do przedstawienia najważniejszych informacji o rasie yorkshire terrier:

  • yorki mają w kłębie od 15 do 25 cm;
  • waga yorkshire teriera wynosi od 2 do 3 kg;
  • mają krótki tułów i niedużą głowę z oczami średniej wielkości;
  • ich kufa jest średniej długości;
  • każdy przedstawiciel tej rasy to york długowłosy;
  • zwierzęta mają prostą, długą i gładką sierść, która u wystawowych psów sięga aż do ziemi;
  • typowy dla rasy york jest brak podszerstka;
  • sierść rośnie przez całe życie i wymaga odpowiedniej pielęgnacji;
  • umaszczenie od potylicy po nasadę ogona jest stalowo-złote;
  • głowa oraz pozostałe części ciała mają kolor płowo-złoty, ale intensywne podpalanie nie powinno nachodzić na szyję.

Od Redakcji

Oferowane na portalach aukcyjnych mini yorki to ofiary pseudohodowli, psy, które rodzą się z kojarzenia najmniejszych i najsłabszych osobników. Są to zwierzęta obciążone genetycznie, skarłowaciałe, często po prostu niedożywione. Wszystko po to, aby były jak najmniejsze i mogły sprzedać się jako miniaturki. Niestety, takie „pieski” są bardzo popularne wśród nieświadomych miłośników zwierząt.

Jaki charakter mają yorkshire teriery?

Charakter yorkshire teriera przeczy jego niewielkiej posturze – jest bardzo pewny siebie. Ich usposobienie i brawura sprawiają, że te psiaki w ogóle nie mają hamulców. Potwierdza to opinie o yorkshire terierach, według których te maluchy nie czują respektu nawet przed dużo większymi od siebie psami.

Jaki temperament mają psy rasy yorkshire terrier?

Jak wspomniano wcześniej, charakter yorkshire teriera jest bardzo silny. Psy majątendencję do chodzenia własnymi drogami. Trudno wyegzekwować od nich posłuszeństwo, a jeżeli zaniedbasz szkolenie, możesz mieć pewność, że po jakimś czasie pies zacznie rządzić całym domem. Rasa psa yorkshire terrier wymaga naprawdę wiele cierpliwości i konsekwencji. Zyskujesz jednak energicznego i wesołego towarzysza.

Cechy idealnego właściciela dla yorkshire teriera

Powyższa charakterystyka yorkshire teriera wskazuje, jaki powinien być jego opiekun. Najważniejsze cechy to:

  • cierpliwość;
  • konsekwencja;
  • aktywność;
  • chęć do pracy z psem;
  • doświadczenie (wbrew pozorom nie są to odpowiednie „pierwsze psy”).

Yorkshire terrier – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności yorkshire terierów jest bardzo wysoki. Psy tej rasy to nie kanapowce, które przesypiają cały dzień. Opiekun powinien dotrzymać im kroku. Nie będą może towarzyszyć ci w joggingu, jednak długi spacer po lesie połączony z węszeniem i kopaniem w ziemi to dla nich najlepszy sposób na spędzanie czasu. Chociaż nie mają bardzo silnego instynktu myśliwskiego, to łowiecka przeszłość często daje o sobie znać. Wielu opiekunów jest w szoku, kiedy ich podopieczny poluje na myszy. Rasa psa yorkshire terrier nie powinna być traktowana wyłącznie jako „drogie akcesorium”.

Yorkshire terrier – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Charakter yorków czyni z nich świetnych kompanów, pod warunkiem że zostaną odpowiednio wytrenowane. Przed adopcją trzeba więc koniecznie sprawdzić, jak trenować psa rasy yorkshire terrier! Nie są to bowiem psy wyłącznie do towarzystwa. Są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Yorkshire teriery są znane z ciekawości i chęci do zabawy, ale mogą być również uparte. Wymagają delikatnego, ale konsekwentnego podejścia w wychowaniu.

Pies yorkshire terrier może nie być odpowiedni do domu, w którym są małe dzieci – nie ze względy na usposobienie, ale swoje gabaryty. Maluchy mogą łatwo zrobić krzywdę drobnemu pieskowi. W przypadku innych zwierząt również zalecamy ostrożność. Yorki są psami, które niekonicznie lubią konkurencję.

Jakie są metody treningowe dopasowane do yorkshire terierów?

Yorkshire teriery są bardzo inteligentne i wiedzę przyswajają bardzo szybko.Odpowiednio motywowane, mogą nauczyć się wielu sztuczek, jednak szczególną wagę trzeba przyłożyć do nauki posłuszeństwa. Szczególnie ważne jest przywołanie. Jak trenować psa rasy yorkshire terrier? Ważne są pozytywne wzmocnienia i konsekwencja. To sprytne psiaki, które wiedzą, w jaki sposób wykorzystać swój urok „przeciwko” opiekunowi.

yorkshire terrier szczeniaki

Jak dbać o zdrowie yorkshire teriera?

Według obiegowych opinii o yorkshire terierach są to psy bardzo delikatne. Utarło się to przede wszystkim ze względu na niewielkie rozmiary piesków, ale czy jest tak w rzeczywistości? Psiaki potrzebują oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Przed adopcją warto również sprawdzić, jakie są najczęstsze choroby rasy yorkshire terrier.

Jakie są najczęściej występujące choroby u yorkshire teriera?

Pochodzące od dobrych hodowców yorki, które nie są obciążone genetycznymi chorobami i w szczenięctwie miały dobre warunki, uchodzą za psy wyjątkowo zdrowe i długowieczne. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie wolne od dolegliwości zdrowotnych. Najczęstsze choroby rasy yorkshire terrier to między innymi:

  • zespół suchego oka;
  • dwurzędowość rzęs;
  • wnętrostwo;
  • zwichnięcia rzepki;
  • kulawica;
  • choroby serca;
  • wypadnięcie tchawicy.

Yorki mają również tendencję do odkładania kamienia nazębnego, co w konsekwencji może prowadzić do chorób przyzębia, co często skutkuje utratą zębów.

Dieta i żywienie – jak dopasować do yorkshire teriera?

Dla charakterystyki yorkshire teriera ważną są również informacje o prawidłowym żywieniu psiaka. Ich dietę, tak jak w przypadku każdego innego psa, trzeba dostosować do jego aktywności i stanu zdrowia. Sam york potrzebuje wysokomięsnych karm suplementowanych witaminami i składnikami mineralnymi. Wiele psów czuje się bardzo dobrze na diecie BARF. Porcje nie powinny być duże – waga yorkshire teriera również jest niewielka.

Jak pielęgnować psy rasy yorkshire terrier?

Szukasz informacji o rasie yorkshire terrier? Poznaj zasady pielęgnacji tego miniaturowego pieska:

  • ich jedwabiste włosy cały czas rosną, konieczne są regularne wizyty u groomera;
  • psy yorki, które biorą udział w wystawach, mają długą sierść – zakrywa im ona nogi, a włosy nad oczami zbiera się wówczas w kitkę;
  • jeśli nie są to psy wystawowe najlepiej nie dopuszczać do tego, by szata okrywowa się rozrastała;
  • należy dbać o higienę ich zębów – konieczne jest ich mycie;
  • trzeba regularnie sprawdzać stan uszu;
  • ze względu na brak podszerstka podczas chłodnych dni powinny być ubierane.
yorkshire terrier na białym tle

Wprowadzenie szczeniaka rasy yorkshire terrier do nowego domu

Przy wprowadzeniu szczeniaka yorkshire teriera do nowego domu, ważne jest zapewnienie mu bezpiecznej i spokojnej przestrzeni. Należy stopniowo przedstawiać mu różne części domu i dawać czas na aklimatyzację. Ważne jest również ustalenie rutyny dotyczącej posiłków, spacerów i toalety. Szczeniaki tej rasy szybko się uczą, więc zalecane jest wczesne rozpoczęcie treningów posłuszeństwa. 

Historia i pochodzenie rasy yorkshire terrier

Historia yorkshire teriera jest bardzo ciekawa! W początkach swojego istnienia służyły przede wszystkim do polowania na szczury i króliki, a także tępienia innych gryzoni. Ich przodkowie byli idealnymi psami dla niezamożnej klasy robotniczej.

Pochodzenie i rozwój rasy yorkshire terrier

W XIX wieku popularność yorkshire teriera zaczęła rosnąć. Zamożni mieszkańcy hrabstwa Yorkshire preferowali małe rasy, a przodek współczesnego yorka był o wiele od niego większy. Zaczęto więc dążyć do miniaturyzacji i w ten sposób powstały niewielkie psy do towarzystwa.

Jednym z najważniejszych reproduktorów w historii stał się urodzony w 1865 roku Huddersfield Ben. Pies był urodzony z inbredu, dlatego wyróżniał się niemal idealnymi cechami rasy. Był nie tylko piękny, ale także doskonały użytkowo. Jego liczne potomstwo do dzisiaj znajduje się w rodowodach wielu uznanych linii hodowlanych. Pierwszy wzorzec rasy ustalono dopiero w 1898 roku. Od tego czasu rasa stała się niezwykle popularna nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale także w Europie i na całym świecie.

Obecność rasy yorkshire terrier w Polsce

Historia yorkshire teriera w Polsce jest krótsza. Psiaki trafiły do nas w latach 60. XX wieku. Jednak izolacja polityczna nie przyczyniła się do wzmocnienia linii hodowlanych. Na szczęście obecnie w naszym kraju działa wiele naprawdę uznanych i cenionych hodowli. 

yorkshire terrier patrzy w obiektyw

Ciekawe fakty i rekordy rasy yorkshire terrier

Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie yorkshire terrier! To naprawdę interesujące psiaki – poznaj kilka ciekawostek.

Znane osobistości i historie związane z rasą yorkshire terrier

  • Psiaki tej rasy są popularne wśród gwiazd i celebrytów. Do ich wielbicieli należą m.in. Britney Spears, Paris Hilton, Miley Cyrus czy Johnny Depp;
  • Jedną z posiadaczek yorka była aktorka Audrey Hepburn. Psiak miał na imię Mr. Famous i wystąpił razem z nią filmie „Zabawna buzia”;
  • Yorki bywają zaborcze i mogą mieć tendencję do nadmiernego przywiązywania się do jednej osoby;
  • To jedna z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych.

Jaką rolę odgrywają psy rasy yorkshire terrier w pracy i służbie?

Niewielkie rozmiary sprawiają, że nie wykorzystuje się ich do pracy i służby. Miniaturowe pieski dotrzymują jednak towarzystwa, co jest ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego człowieka.

Jak yorki prezentują się w obiektywie?

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy yorkshire terrier?

Ile kosztuj yorkshire terrier? Za psa z rodowodem FCI trzeba zapłacić od 3 do nawet 6 tys. zł. Na cenę yorkshire terriera wpływa wiele czynników, w tym pochodzenie i osiągnięcia rodziców. Nie jest to mała kwota, jednak warto pamiętać, że posiadanie rasowego psa nie jest ani obowiązkiem, ani wyznacznikiem statusu. W fundacjach i schroniskach czeka wiele psiaków w typie yorka. Lepiej adoptować nierasowego psa niż płacić za niego i wspierać pseudohodowle. 

Jak długo żyją psy rasy yorkshire terrier?

Wiele osób zastanawia się, ile lat żyje yorkshire terrier. Wiele zależy od rodzaju hodowli, z której był zabrany psiak. W tych certyfikowanych psy służące do rozrodu są starannie dobierane, a opiekunowie dbają o ich dobrostan. Pieski z miotu są więc zdrowe i zadbane. Średnia długość życia yorkshire teriera wynosi od 13 do 16 lat, pod warunkiem sprawowania nad nim odpowiedniej opieki.

Yorkshire terrier infografika

Czy rasa yorkshire terrier jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa yorkshire terrier jest łatwa do szkolenia? Trzeba koniecznie pamiętać, że yorkshire terrier jest psem trudnym w szkoleniu, wymagającym konsekwencji i wyróżniającym się silnym charakterem. Zdecydowanie nie powinien być traktowany jak maskotka. To pies z krwi i kości, energiczny i odważny, który wymaga starannego ułożenia. Jeśli ma być to twój pierwszy pies – raczej pomyśl o innej rasie. Yorkshire terrier to rasa przeznaczona dla osób, które mają doświadczenie ze zwierzętami i wiedzą, jak poradzić sobie z niezbyt skorym do pracy psiakiem.

Czy yorkshire terrier jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Yorkshire terrier w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem, czuje się jak ryba w wodzie. Ich instynkt nakazuje im pilnować swojego terenu, stąd też szczekliwość tych małych piesków. Dlatego, jak wspomniano wcześniej, ważna jest praca z yorkami już od wczesnych tygodni życia. Poza tym psiaki potrzebują dużej dawki ruchu, co dobrze wpływa na ich zachowanie. Jeśli zaspokoisz te potrzeby, życie w małej przestrzeni z yorkshire terierem nie będzie uciążliwe.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 86 /22.02.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/86.pdf, wersja polska: 02.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 10.11.2011.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.