Owczarki belgijskie mają kilka odmian, wśród których na uwagę zasługują psy tervuereny. To płowa odmiana owczarka belgijskiego długowłosego – bardzo inteligentnego psa, który staje się wiernym przyjacielem człowieka przy odpowiednim szkoleniu i wczesnej socjalizacji. Jaki ma charakter i dla kogo taki czworonóg będzie się najlepiej nadawał?

Tervueren – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 58 cm, samce ok. 62 cm
masa ciała: samice 20–25 kg, samce 25–30 kg
Szatasierść: długa, z portkami, kryzą i żabotem, miejscami krótsza, z wełniastym podszerstkiem
maść: płowa lub szara z czarnym nalotem i czarną maską
Długość życia12–14 lat
Charakterczujny, aktywny, nieustępliwy, opanowany

Wygląd tervuerena

Długowłosy, płowy owczarek belgijski tervueren jest dużym psem o proporcjonalnej, muskularnej budowie ciała. Ma wyraźnie zaznaczony kłąb i prosty grzbiet. Lekko opasający zad oraz szerokie lędźwie dopełniają wizerunku eleganckiego czworonoga, który porusza się z dużą gracją. Ogon tervuerena jest mocno owłosiony, a kończyny są mocno umięśnione, dzięki czemu osiąga duże prędkości. Oczy owczarka belgijskiego długowłosego są brązowe, a uszy trójkątne, sztywne i wysoko osadzone. Nos jest czarny, z szerokimi nozdrzami.

Masa ciała dorosłego osobnika tervueren wynosi około 25–30 kg. Pies rasy owczarek belgijski długowłosy w kłębie ma od 60 do 65 cm, a suki osiągają od 55 do 60 cm.

Konieczne jest wskazanie kolorystyki sierści owczarków tervueren. Mają one dwuwarstwową szatę, w skład której wchodzi podszerstek – gęsty i miękki oraz długi, prosty włos okrywowy. Umaszczenie tych psów może być płowe albo szare. Owczarki belgijskie długowłose czarne to zwykle psy w odmianie groenendael. Natomiast czworonogi rasy tervueren mają tylko ciemną końcówkę włosów w sierści, co może sprawiać wrażenie przyczernienia na grzbiecie, łopatkach czy klatce piersiowej. Szczególnie długie włosy tervuereny mają na szyi, jak i na ogonie. Z kolei na głowie, uszach i nogach włos jest wyraźnie krótszy.

Pomimo faktu, że zgodnie ze standardem rasy tervueren ma umaszczenie płowe, zdarza się, że występuje też czarna maska i tzw. smolenie.

Charakter tervuerena

Z uwagi na fakt, że owczarek belgijski tervueren wywodzi się od psów pasterskich, będzie doskonałym stróżem i jednocześnie przystosowany jest do wypełniania poleceń właściciela. Najpierw jednak musi zostać odpowiednio wyszkolony – z tym nie powinieneś mieć wiele problemów, ponieważ owczarki belgijskie długowłose cechują się ponadprzeciętną inteligencją.

Być może właśnie ona powoduje, że psy te rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Z tego powodu musisz zachować ostrożność, być cierpliwy i konsekwentnym przy wychowywaniu czworonogów tervueren. Szczeniaki powinny być traktowane z odpowiednią dozą delikatności z uwagi na swoją wrażliwość. Jeśli poczują się urażone, np. przez krzyk właściciela, mogą po prostu odmówić współpracy z opiekunem. Jeśli jednak od najmłodszych lat obdarzysz owczarka belgijskiego długowłosego uczuciem, odwdzięczy się lojalnością i przywiązaniem.

Pod względem temperamentu tervueren cechuje się dużą energią. Jest psem czujnym i aktywnym, dzięki czemu będzie pilnie strzegł ciebie i twojego domu. W jego charakterze nie ma z kolei śladu lęku czy agresji, przez co jest to czworonóg opanowany i dumny.

Czy ta rasa jest zdrowa?

Na ogół owczarki belgijskie długowłose są odporne na różne schorzenia i są raczej zdrowymi psami. Rzadko kiedy chorują, nawet na przeziębienie. Zdarzają się jednak przypadki takich schorzeń, jak:

  • padaczka;
  • dysplazja stawu biodrowego;
  •  dziedziczne choroby oczu;
  • alergie pokarmowe.

Poważnym problemem występującym u pewnego odsetka owczarków belgijskich długowłosych jest nowotwór żołądka.

Pielęgnacja – czego potrzebuje tervueren?

Owczarek belgijski długowłosy wymaga szczególnej pielęgnacji swojej sierści, by prezentowała się doskonale. Wystarczy jednak wyszczotkować ją średnio raz w tygodniu. W okresie linienia musisz ponadto dokładnie wyczesać podszerstek zwierzęcia, by ograniczyć gubienie sierści w całym domu.

Hodowla owczarków belgijskich tervueren

W Polsce rasa tych psów jest słabo rozpowszechniona. Takie zwierzęta hodowane są z myślą o byciu najlepszym przyjacielem człowieka, ale i do uprawiania wszystkich rodzajów psich sportów. Hodowla owczarków belgijskich tervueren przy zakupie powinna przekazać nabywcy metryczkę lub rodowód nabywanego czworonoga. Szczeniaki muszą być już zaszczepione i dwukrotnie odrobaczone. Oddaje się je do nowych domów najwcześniej, kiedy mają skończone 8 tygodni. 

Cena psów rasy tervueren

Kupując psa z renomowanej, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce i FCI hodowli, trzeba za niego zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Ile tak naprawdę kosztuje owczarek belgijski tervueren? Cena mieści się w przedziale od 2,5 do 5 tys. zł.

Historia rasy

Owczarki belgijskie wywodzą się najprawdopodobniej od, żyjących w środkowej Europie w okresie brązu, psów pasterskich. Inna teoria głosi, że pochodzą one od zwierząt będących krzyżówką miejscowego mastiffa z deerhoundem. Flamandzcy mnisi sprowadzili je do Anglii w XIII wieku. 

Początkowo owczarki belgijskie wykorzystano jako psy użytkowe do różnego rodzaju prac. W 1981 roku profesor Adolf Reul zaczął tworzyć katalog wzorców dla poszczególnych typów tych zwierząt. Tervueren, czyli owczarek belgijski długowłosy, był jednym z nich. W tym samym czasie powstał pierwszy klub tej rasy. Od 1898 roku istnieją cztery następujące odmiany zwierząt:

  • Groenendael – owczarek długowłosy czarny;
  • Laekenois – owczarek szorstkowłosy płowy;
  • Malinois – owczarek krótkowłosy, płowy;
  • Tervueren – owczarek długowłosy płowy.

Dlaczego odmiana owczarka długowłosego zyskała nazwę „tervueren”? Pochodzi ona od nazwy niewielkiego miasteczka w Belgii, w którym mieszkał piwowar Corbell. Był właścicielem dwóch płowych owczarków belgijskich – psa Toma i suki Poes. Miot tej pary składał się między innymi z suczki Miss de Tervueren, a jej właściciel M. Danhieux pokrył ją następnie czworonogiem o czarnej sierści – Duc de Groenendael. Dzięki temu w 1897 roku przyszedł na świat protoplasta długowłosej, płowej odmiany owczarka belgijskiego, który został nazwany Milsart.

Dla kogo ten pies będzie odpowiednim towarzyszem?

Nawet szczeniaki tervueren wymagają od właściciela konsekwencji w szkoleniu i poświęcenia uwagi na właściwe ułożenie, by w przyszłości słuchać człowieka. Pozostawiony sam sobie owczarek belgijski długowłosy może mieć skłonności do bycia upartym, niezależnym i zachowywać się w sposób dominujący. Doświadczony miłośnik czworonogów, który ma czas na urozmaicone treningi i jest w stanie zapewnić owczarkowi solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia, jak najbardziej może zaopiekować się przedstawicielem tej rasy.

Nie możesz zostawiać go samego w mieszkaniu przez wiele godzin, ponieważ nie znosi samotności. Osamotniony może zniszczyć meble lub inne drobiazgi w domu – głównie z powodu nudy. Jeśli więc rzadko jesteś obecny w domu, wybierz inną rasę na przyjaciela.

Pies owczarek tervueren nadaje się do trzymania w domu, w którym są dzieci, choć nie powinieneś nigdy pozostawiać dorosłego zwierzęcia z małymi pociechami. Owczarki belgijskie długowłose są raczej przyjaźnie nastawione do domowników i bardzo przywiązują się do właścicieli. Nadają się jednak bardziej do trzymania w domu z dużym podwórkiem niż do małego mieszkania w bloku wielorodzinnym.

Tervueren – zdjęcia

Ciekawostki o rasie tervueren

Z uwagi na duże możliwości szkolenia i przyswajania nowych umiejętności, owczarki tervueren wykorzystywane są one jako psy ratownicze, policyjne i wojskowe. Dobrze sprawdzą się w roli przewodnika osób niewidomych. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 15, https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2002.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)