Wrażenie ogólneBulldog angielski prezentuje się jako pies niskonożny, krótkowłosy, o mocnej, ale harmonijnej budowie. Jego głowa jest duża w stosunku do ciała, ale nie zakłóca to ogólnego wyglądu. Wykazuje sprawność ruchu pomimo krótkiej, szerokiej kufy i dobrze rozwiniętego, związanego tułowia
Kraj pochodzeniaWielka Brytania
Klasyfikacja FCIGrupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła / Sekcja 2.1 – Molosy typu mastyfa
Nie podlega próbom pracy
RozmiarPsy ważą średnio 25 kg, a suki nieco mniej, bo 23 kg
SzataSierść jest krótka, przylegająca, delikatna i gładka. Wybarwienie może być jednolite, z maską lub łaciate, gdzie kolory takie jak pręgowane, czerwone w różnych odcieniach, płowe, są dopuszczalne.
UmaszczeniePręgowane, czerwone w różnych odcieniach, płowe oraz każde z tych kolorów w postaci łat na białym tle. Niepożądane są kolory czarne, czarne podpalane i cieliste
Długość życia8-10 lat
CharakterBulldog angielski jest psem zdecydowanym, silnym, sprawnym, ale jednocześnie łagodnym i można na nim polegać. Wydaje się groźny, ale w rzeczywistości jest bardzo oddany swojej rodzinie i przyjaciołom

Podstawowe informacje o buldogu angielskim

Wygląd buldoga angielskiego zapada w pamięć ze względu na jego charakterystyczny płaski i pomarszczony pysk. Jak opisuje tę rasę wzorzec FCI? Najważniejsze elementy charakterystyki to:

  • masywna i krępa sylwetka, przy czym w stosunku do reszty ciała głowa jest dosyć duża;
  • szeroka klatka piersiowa;
  • duży, czarny nos, który jest spłaszczony i ma szerokie nozdrza;
  • szerokie i mocne szczęki;
  • zaokrąglone policzki, sięgające aż po oczy;
  • waga buldoga angielskiego nie powinna przekraczać 25 kg;
  • przednie kończyny są nieco krótsze od tylnych;
  • sierść jest krótka, dobrze przylegająca do ciała, delikatna i gładka;
  • umaszczenie tej rasy jest bardzo różnorodne (od jednolitego, po pręgowane) – dopuszczalna jest maska. 

Buldogi angielskie łaciate mają plamy we wszystkich dopuszczalnych barwach na białym tle. Niedopuszczalna jest sierść czarna oraz czarna podpalana.

Buldogi angielskie są rasą psów szczególnie trudną w hodowli. Budowa miednicy oraz inne kwestie anatomiczne sprawiają, że szczeniaki przychodzą na świat przede wszystkim przez cięcie cesarskie. 
Buldog angielski na zielonym tle

Jaki charakter mają buldogi angielskie?

Z informacji o rasie buldog angielski wynika, że została stworzona do walk psów. Tymczasem współcześni przedstawiciele tych psów mają w rzeczywistości niewiele wspólnego ze swoimi przodkami. Opinie o buldogach angielskich, które wychodzą od ich opiekunów, są zazwyczaj bardzo spójne – to psy łagodne, nieco leniwe, a jednocześnie bardzo uparte. 

Jaki temperament mają psy rasy buldog angielski?

Charakter buldogów angielskich wprost przeczy niesprawiedliwym sądom o ich rzekomej agresji. Pomimo swojej pozornej obojętności i flegmatyczności buldogi angielskie bardzo lubią zabawę. Odpowiednio zachęcone z dużym entuzjazmem pokażą ci wesołą stronę swojej osobowości. Warto jednak pamiętać, że nie należą do zwierząt, które wyróżniają się szczególną gracją. Rasa psa buldog angielski nie jest też szczególnie hałaśliwa, co na pewno stanowi atut.

Cechy idealnego właściciela dla buldoga angielskiego

Z charakterystyki buldoga angielskiego wynikają cechy idealnego opiekuna tego psa. Taka osoba powinna być:

  • cierpliwa;
  • troskliwa;
  • uważna na jego potrzeby;
  • zdecydowana.
Buldog angielski na kanapie

Buldog angielski – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności buldoga angielskiego jest umiarkowany. Nie oznacza to jednak, że całe swoje życie powinien spędzać na kanapie. Codzienne spacery na średnie dystanse powinny całkowicie mu wystarczyć.

Buldog angielski – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Rasa psa buldog angielski bardzo przywiązuje się do opiekuna i kocha swoją rodzinę. Wykluczenie z życia rodzinnego skutkuje ogromnym smutkiem i frustracją. W żadnym wypadku zwierzęta nie nadają się do kojca – muszą mieszkać w domu, najlepiej jak najbliżej ukochanego człowieka. W stosunku do dzieci psy te są bardzo cierpliwe i niezwykle czułe. Opinie o buldogach angielskich wskazują również, że dobrze żyją ze zwierzętami, z którymi się wychowały. Mogą mieć jednak problem z akceptacją nowych czworonożnych lokatorów. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do buldoga angielskiego?

Szczególnej uwagi wymaga kwestia tego, jak trenować psa rasy buldog angielski. Ze względu na swoją specyficzną budowę ciała i skłonność do kłopotów z oddychaniem, przedstawiciel tej rasy wymaga umiarkowanego treningu. Najlepiej sprawdzają się krótkie, regularne spacery i łagodne zabawy. Ważne jest także wczesne rozpoczęcie szkolenia posłuszeństwa, by wykorzystać ich inteligencję i chęć do nauki. Trening powinien być konsekwentny, ale delikatny – trzeba wykazać się cierpliwością. Jeśli nie wiesz, jak trenować psa rasy buldog angielski, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

Buldogi angielskie na trawie

Jak dbać o zdrowie buldoga angielskiego?

Pies buldog angielski wymaga szczególnej uwagi oraz troskliwej opieki. Czworonogi są narażone na wiele dolegliwości, więc powinny regularnie odwiedzać weterynarza.

Jakie są najczęściej występujące choroby u buldoga angielskiego?

Psy mają skłonność do wielu schorzeń, które wynikają ze specyficznej budowy ciała i pyska. Najczęstsze choroby rasy buldog angielski to:

  • ubytek przegrody międzykomorowej;
  • rozszczep podniebienia;
  • kamica nerkowa;
  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki;
  • pododermatitis;
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych;
  • zapalenie rogówki;
  • zapalenie spojówki;
  • chłoniak skóry;
  • enostoza;
  • wnętrostwo;
  • zespół brachycefaliczny;
  • niedorozwój tchawicy;
  • zwichnięcie rzepki
  • alergie.

Powyższe zestawienie bynajmniej nie wyczerpuje listy najczęstszych chorób rasy buldog angielski. Lekkie wzniesienie kręgosłupa w kierunku ogona sprawia, że są narażone m.in. na zapalenie wielonerwowe. Jest to odpowiednik ludzkiego zapalenia korzonków. Suczki trudno przechodzą poród, często konieczne jest cesarskie cięcie. Natomiast krótka kufa i przysadzista sylwetka powodują problemy z oddychaniem.

buldog angielski leży na grzbiecie

Dieta i żywienie – jak dopasować do buldoga angielskiego?

Z charakterystyki buldoga angielskiego oraz informacji o jego problemach zdrowotnych wynika, że psy powinny być odpowiednio żywione. Mają skłonności do tycia, co w połączeniu z budową ich kręgosłupa może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Skąd ta tendencja do nadwagi? Psy te mają doskonały apetyt, a jednocześnie nie przepadają za ruszaniem się. Warto więc zadbać o ich staranne żywienie i kontrolowanie wagi buldogów angielskich, a także o to, aby ich dieta była dobrze zbilansowana. Sprawdzą się pełnoporcjowe karmy dla psów (suche i mokre).

Jak pielęgnować psy rasy buldog angielski?

Dość spokojny charakter buldoga angielskiego sprawia, że łatwo poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym. Nie są one też szczególnie uciążliwe:

  • przynajmniej raz w tygodniu potrzebne jest dokładne wyczesywanie sierści;
  • psa trzeba codziennie przecierać wilgotną ściereczką, ręcznikiem lub gumową ściereczką, by zebrać luźne włosy;
  • należy regularnie sprawdzać, czy pomiędzy fałdami skórnymi nie pojawiają się przetarcia lub zmiany skórne;
  • szczególną uwagę trzeba poświęcić ładzie ocznej – do jej przemywania używaj środków do pielęgnacji oczu;
  • do kąpieli buldoga angielskiego najlepiej stosować szampony dla psów o krótkim włosiu;
  • częstotliwość kąpieli to kwestia indywidualna (najlepiej po intensywnym spacerze).

Wprowadzenie szczeniaka rasy buldog angielski do nowego domu

Przy wprowadzaniu do domu szczeniaka buldoga angielskiego trzeba przygotować dla niego spokojne, bezpieczne miejsce. Należy pozwolić mu na stopniowe przyzwyczajanie się do nowego otoczenia, nie zaniedbując jednocześnie socjalizacji i szkolenia. Psy tej rasy potrzebują dużo troski i cierpliwości, by mogły czuć się komfortowo i radośnie w swoim nowym domu. Trzeba również zabrać malucha do weterynarza, by sprawdzić, czy nie ma ukrytych problemów zdrowotnych.

Buldog angielski leży na podłodze

Historia i pochodzenie rasy buldog angielski

Historia buldoga angielskiego jest długa i ciekawa. Jego przodkami były starożytne duże psy górskie, które wykorzystywano do polowań na grubego zwierza. W czasach starożytnego Rzymu wielokrotnie występowały one w widowiskach, podczas których walczyły z dzikimi zwierzętami albo innymi psami. Walki psów na Wyspach Brytyjskich mają bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki o tych wątpliwych moralnie praktykach jako o rozrywce dla ludu pochodzą z XIII wieku.

Buldogi angielskie święciły swoje triumfy w tego rodzaju aktywności przez wiele wieków. Parlament brytyjski zakazał wprawdzie walk psów w 1835 roku, jednak faktycznie przestały odbywać się one dopiero w połowie XIX wieku.

Pochodzenie i rozwój rasy buldog angielski

Współczesne psy tej rasy są bardzo różne od swoich pierwowzorów. Wielkim ich miłośnikiem i jednocześnie jedną z pierwszych osób, które rozpoczęły hodowlę w celach towarzyszących, był Bill George. Ma on bardzo duży wkład w kształtowanie wzorca. Rasa została po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie w 1860 roku. Pierwszy wzorzec powstał w 1876 roku, czyli dokładnie w rok po powołaniu Klubu Buldoga, który istnieje do dzisiaj. 

Obecność rasy buldog angielski w Polsce

Historia buldoga angielskiego w Polsce jest dość krótka. Psy trafiły do nas dopiero w latach 70. XX wieku. Sprowadzone zostały oczywiście z Anglii. Wprawdzie istnieje kilka dowodów na to, że w dwudziestoleciu międzywojennym w naszym kraju przebywało kilka psów w typie rasy, jednak nie byli to jej oficjalni przedstawiciele. 

buldog angielski głowa

Ciekawe fakty i rekordy rasy buldog angielski

Przekonaj się, czego nie wiesz o buldogu angielskim. Z psiakiem wiąże się wiele ciekawostek.

Znane osobistości i historie związane z rasą buldog angielski

  • Jednym z najsławniejszych właścicieli buldoga angielskiego był legendarny brytyjski premier – Winston Churchill.
  • Buldog to pupil innych sław. Do miłośników rasy należy np. Adam Sandler, Reese Witherspoon, David Beckham i Brad Pitt.
  • Korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych stosuje buldoga angielskiego jako swoją oficjalną maskotkę.
  • Buldogi nie potrafią pływać. Są w stanie przez jakiś czas utrzymać się na wodzie, jednak w kontakcie z nią potrzebne są im kamizelki ratunkowe.
  • Psy te uchodzą za nieoficjalny symbol Wielkiej Brytanii.
  • Psy były wykorzystywane do walk z bykami, stąd też nazwa „bulldog”.
  • Zanim powstała obecna nazwa, psiaki nazywano „psami rzeźnickimi” lub „dogami angielskimi”.

Jaką funkcję odgrywają psy rasy buldog angielski w pracy i służbie?

Psy tej rasy nie są wykorzystywane w pracy czy służbie. Ich krótka mordka i budowa ciała nie sprzyjają intensywnym fizycznym zadaniom. Zamiast tego, często pełnią funkcję zwierząt towarzyszących.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy buldog angielski?

Ile kosztuje buldog angielski? Obecnie to około do 5 do 7 tys. zł. Na cenę buldoga angielskiego wpływa wiele czynników i jest ona ustalana indywidualnie przez hodowcę. Wiele zależy od płci zwierzaka, jego przodków oraz zgodności ze wzorcem rasy. Do kosztu zakupu trzeba jednak doliczyć opiekę weterynaryjną. Jak wspomniano wcześniej, psiaki często chorują, a lista ich dolegliwości jest długa.

Jak długo żyją psy rasy buldog angielski?

Ile lat żyje buldog angielski? Lista ich chorób jest bardzo długa, a śmiertelność szczeniąt – wysoka. Średnia długość życia buldoga angielskiego nie jest imponująca, wynosi zaledwie 8-10 lat. Wiele zależy od genów psa. To z kolei bardzo szybko prowadzi nas do wniosku, że bardzo dużą rolę w kwestii długości życia tych psów gra odpowiedni plan hodowlany. Psy z dobrych hodowli, w których przeprowadzane są badania genetyczne, a chore osobniki wykluczane z rozrodu, mają mniejsze szanse na wady rozwojowe lub nowotwory.

Czy rasa buldog angielski jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa buldog angielski jest łatwa do szkolenia? Buldogi angielskie są znane z upartej natury, co może stanowić wyzwanie w treningu. Jednak przy cierpliwości i konsekwencji, są w stanie szybko uczyć się podstawowych komend. Ważna jest metoda pozytywnego wzmocnienia i cierpliwe podejście. Ich inteligencja i chęć do zadowolenia właściciela sprawiają, że z właściwym podejściem szkolenie może być skuteczne i satysfakcjonujące.

Czy buldog angielski jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Zamieszkanie z buldogiem angielskim w mieszkaniu nie powinno stanowić problemu. Pies nie jest szczególnie aktywny czy szczekliwy, nie potrzebuje też dużej dawki ruchu (choć bez spacerów na pewno się nie obędzie). Nie jest to duży zwierzak, więc życie z buldogiem angielskim w małej przestrzeni nie będzie bardzo kłopotliwe. Prawidłowa pielęgnacja oraz zaspokojenie jego potrzeb fizycznych i mentalnych sprawi, że psiak nawet w bloku będzie szczęśliwy. Wystarczy otoczyć go miłością i opieką.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 149 /10.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/149.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.