Jeśli szukasz wiernego, przyjaznego, uroczego i zabawnego towarzysza, zdecydowanie rasa cavachon jest dla ciebie! Jaka jest historia rasy cavachon? Jak wyglądają szczeniaki i jakie mają usposobienie? Jak pielęgnować pupila? Sprawdź!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 20 do 30 cm
masa ciała: od 6 do 8 kg
Szatasierść: miękka, gładka
maść: brązowa, czekoladowa, wątrobiana, czarna, biała – dwukolorowa i trójbarwna
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterłagodny, wesoły, towarzyski

Cavachon puppy – co to za rasa?

Zarówno cavalier king charles spaniel, jak i bichon frise to znane i uwielbiane rasy. Natomiast ich połączenie, czyli cavachon puppy, to zwierzak popularny w Stanach Zjednoczonych, skąd zresztą pochodzi. W Polsce można go spotkać dopiero od kilku lat. Nie da się zaprzeczyć, że jest uroczy i od razu u każdego wzbudzają pozytywne uczucia.

Jednak taka mieszanka ras stworzona specjalnie po to, aby powstał mały puchaty pies o przyjaznym usposobieniu, ma również sporo przeciwników. Należą do nich przede wszystkim osoby, które nie uznają celowego mieszania ras, aby powstały psy zaliczane do tak zwanej kategorii zabawek. Omawiana rasa nie jest uznana przez FCI, dlatego znalezienie dobrej hodowli z prawdziwego zdarzenia może być niemożliwe.

Historia rasy cavachon dog

Hodowcy połączyli cavalier king charles spaniela i pięknego bichon frise, aby powstała nowa rasa cavachon. Pierwsze psiaki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. XX wieku. W Polsce dopiero stopniowo zyskują popularność. Psy bichon frise są niezwykle inteligentne, pogodne i energiczne. Z kolei rasa cavalier spaniel jest bardzo wesoła, towarzyska i rodzinna. Nic więc dziwnego, że hodowcy zapragnęli stworzyć rasę cavachon będącą połączeniem tych najlepszych cech u czworonogów. Warto jednak wspomnieć, że nie jest ona oficjalnie uznawana przez FCI.

Szczenię cavachon – wygląd

Nie da się zaprzeczyć, że te wyjątkowo urocze psy wyglądają jak małe misie. Ważą od 6 do 8 kg, a wysokość w kłębie wynosi od 20 do 30 cm. Sierść jest bardzo miękka, gładka i dosyć długa. W związku z tym psiaki wymagają szczególnej pielęgnacji, kąpania i wyczesywania, aby na sierści nie tworzyły się kołtuny.

Cavachon puppy – jaki ma charakter?

Zdecydowanie można powiedzieć, że psy te są niezwykle inteligentne. Oprócz tego są także niesamowicie rodzinne, towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Jedną z ich największych potrzeb jest uszczęśliwienie swojej ludzkiej rodziny. Urocze i uczuciowe, bardzo szybko skradną twoje serce. Uwielbiają się przytulać i spędzać czas aktywnie z ukochanym właścicielem. Przede wszystkim mają ogromne pokłady energii, dlatego trzeba im zapewnić sporo ruchu i zabawy. Łagodne usposobienie sprawia, że dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Pamiętaj jednak, aby nie zabawy dziecka z psem odbywały się zawsze pod okiem osoby dorosłej. Cavachon szybko się uczy i z pewnością zaskoczy cię swoją inteligencją. Jako właściciel musisz mu zapewnić porcję zabawy i szkolenia. W ten sposób sprawisz, że psiak będzie szczęśliwy i stworzycie silną więź opartą na zaufaniu.

Pielęgnacja czworonożnego przyjaciela

cavachon szczeniak siedzi

Każdy zwierzak wymaga uwagi właściciela i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku cavachona bardzo ważne są:

  • regularne wyczesywanie sierści;
  • kąpiele;
  • obcinanie pazurków;
  • czyszczenie uszu, które są narażone na infekcje;
  • wybranie odpowiedniej karmy, która dostarczy zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W ramach profilaktyki bardzo ważne są regularne wizyty u weterynarza, aby kontrolować stan zdrowia zwierzaka. Natomiast jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, nie lekceważ ich i również udaj się do lekarza weterynarii. Jedynie doświadczony specjalista będzie mógł wykonać niezbędne badania, postawić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Kto może stać się właścicielem hybrydowego szczeniaka cavachon?

Omawiana rasa jest bardzo często wybierana przez rodziny z dziećmi, które lubią spędzać czas w aktywny sposób. To psy niezwykle cierpliwe i wyrozumiałe, dlatego świetnie nadają się dla rodzin z maluchami. Jednak twoją rolą jest nauczenie dziecka, jak odpowiednio traktować zwierzaka. To również świetny sposób, aby pociecha nauczyła się empatii, troski i odpowiedzialności. Jednak zawsze to dorosły opiekun musi ostatecznie sprawować opiekę nad psem i on ponosi za niego odpowiedzialność. Omawiana rasa potrzebuje sporej dawki ruchu, wiec świetnym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem. Choć oczywiście odnajdzie się także w mieszkaniu, jeśli ty jako właściciel zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.

Cavachon to rasa hybrydowa, która zdobywa coraz większą popularność. Szczególnym powodzeniem cieszy się wśród rodzin z dziećmi i osób, które szukają wiernego i czułego towarzysza. Świetnie odnajdzie się w rodzinie, która uwielbia spędzać czas w aktywny sposób, gdyż psiaki mają ogromne pokłady energii. To małe, niezwykle urocze, spokojne, inteligentne i przyjazne psy. Czy można chcieć czegoś więcej? Pamiętaj jednak, że adopcja pupila to ogromna odpowiedzialność. Wybieraj sprawdzone hodowle, w których zwierzęta są odpowiednio traktowane i pielęgnowane. Jedno jest pewne, cavachon może stać się twoim przyjacielem na wiele lat. Wniesie do domu wiele miłości, radości i pozytywnej energii.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.