Popularny ratlerek święcił prawdziwe triumfy popularności w latach dziewięćdziesiątych. Tak jak każda moda na rasę, przyczyniło się to do pewnych wypaczeń – pieski miały być bowiem jak najmniejsze. Najlepiej tak, aby mieściły się do torebki. Przez działania pseudohodowców utarł się stereotyp pinczera miniaturowego jako psa kruchego, słabego i niezbyt inteligentnego. Tymczasem wzorcowi przedstawiciele rasy są nie tylko bystrzy, ale także bardzo energiczni. Sprawdź, jaki naprawdę jest ratlerek – pinczer miniaturowy. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 30 cm;
masa ciała: od 4 do 6 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, przylegająca, gładka;
maść: jednolita w odcieniach czerwieni jeleniej, jasnorudym i ciemnorudym; czarna podpalana
Długość życiaok. 15 lat
Charaktertemperamentny, opanowany, pewny siebie, inteligentny, wytrzymały

Pinczer miniaturowy – opis rasy

Pinczer miniaturowy na zdjęciach wygląda na delikatnego i kruchego, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest. Proporcje jego ciała powinny być takie, jak u pinczera średniego, dlatego mamy do czynienia z pieskiem, który, choć niewielki, jest też krzepki i dobrze zbudowany. Jego tułów jest mocny, a kończyny dobrze umięśnione. Uszy mogą być stojące lub złamane na linii czaszki. 

Wysokość w kłębie zarówno u suczek ratlerka, jak i u samców wynosi od 25 do 30 centymetrów. Waga powinna wahać się w przedziale od 4 do 6 kilogramów. 

Pinczer miniaturowy stoi w szelkach w mieście

Pinczer miniaturowy – szata i umaszczenie

Sierść ratlerka jest bardzo krótka, gładka i błyszcząca. Powinna dobrze przylegać do ciała i być na nim równomiernie rozłożona. Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:

  • jednolita czerwona;
  • jednolita ruda (od jasnej do bardzo ciemnej);
  • bikolor (czarny z wyraźnymi czerwonymi znaczeniami).

Charakter pinczera miniaturowego

Najmniejszy z pinczerów ustępuje swoim większym kuzynom jedynie wzrostem. Wbrew swoim niewielkim rozmiarom pinczer miniaturowy jest bardzo aktywny, energiczny i wytrwały. Dobrze nadaje się do niemal wszystkich sportów kynologicznych, będzie doskonałym towarzyszem długich spacerów i sprawdzi się podczas nauki sztuczek.

Pinczer miniaturowy leży na kanapie z opiekunem

Pinczer miniaturowy – upór i bycie w centrum uwagi

Wielki jest nie tylko duch ratlerka, ale także jego upór i temperament. Ten ostatni warto hamować wczesnym i intensywnym szkoleniem z posłuszeństwa. Psy te są bardzo mądre i szybko się uczą. Jednak upór i silny charakter pinczera miniaturowego mogą sprawiać, że wychowanie tego psa okaże się trudniejsze, niż się tego spodziewałeś. 

Pinczery miniaturowe jako psy uwielbiają być gwiazdami wieczoru. Najszczęśliwsze są wtedy, kiedy uwaga opiekuna skupia się tylko na nich. Na początku bezustanne zapraszanie do zabawy może wydawać się urocze, jednak trzeba wyraźnie wyznaczyć granicę między zabawą a odpoczynkiem. W przeciwnym razie pies szybko zacznie domagać się uwagi niezależnie od pory dnia lub nocy.

Pinczer miniaturowy – zdrowie pieska

Pinczer miniaturowy siedzi na trawie

Rasa ta jest stosunkowo zdrowa. Długość życia pinczera miniaturowego wynosi nawet 15 lat. Trzeba jednak pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. 

Pinczer miniaturowy – choroby

Niestety, nie oznacza to, że ratlerki w ogóle nie chorują na choroby specyficzne dla rasy. Stosunkowo często zdarza im się zwichnięcie rogówki. Przed zakupem szczeniaka warto sprawdzić, czy jego rodzice mieli wykonywane badania genetyczne pod kątem chorób okulistycznych.

Wiele kłopotów pinczerów miniaturowych wynika przede wszystkim z nadwagi. Mowa tu o cukrzycy oraz problemach z układem ruchu. Można ich uniknąć, nie przekarmiając psa. 

Pinczer miniaturowy – odporność

Pinczery miniaturowe bardzo źle znoszą niskie temperatury. W zimie powinny spacerować w specjalnie dobranych ubraniach. Będą one chronić je przed wiatrem i chłodem, które powodują wyziębienie. 

Pielęgnacja ratlerka

Sierść ratlerka nie jest szczególnie wymagająca w pielęgnacji. Raz na jakiś czas warto przeczesać ją szczotką z miękkim włosiem lub gumową rękawicą. Pozwoli to uniknąć pinczerom miniaturowym nadmiernego linienia. Czasami konieczne mogą być kąpiele. Używaj w tym celu delikatnych szamponów dla krótkowłosych psów małych ras. 

Pinczer miniaturowy – żywienie

Pinczery miniaturowe to psy, które nie pogardzą żadnym jedzeniem. Ich łakomstwo jest wręcz legendarne. W połączeniu z unikalną umiejętnością okręcania sobie opiekuna wokół małego pazura otrzymujesz mieszankę wybuchową, która może szybko doprowadzić do poważnej otyłości.

Żywienie pinczera miniaturowego trzeba więc koniecznie dostosować do jego poziomu aktywności. Wybieraj dobrą karmę bez dodatku zbóż i za wszelką cenę unikaj podawania resztek ze stołu. 

Pies ratlerek – hodowla

Ratlerki bardzo często padają ofiarami pseudohodowców, dlatego każdą hodowlę trzeba dokładnie weryfikować. Niektóre z nich, spoza ZKwP, sprzedają szczeniaki, które bardziej niż pinczery przypominają chihuahua. Reklamowane są one jako „prawdziwe miniaturki” i zazwyczaj trudno zweryfikować ich pochodzenie. 

W dobrej hodowli otrzymasz rodowód FCI i będziesz miał możliwość poznania rodziców swojego przyszłego szczeniaka pinczera miniaturowego. Koniecznie dopytaj także o wyniki badań genetycznych w kierunku chorób okulistycznych, ponieważ to na nie najczęściej zapadają psy tej rasy. 

Pinczer miniaturka – cena

Obecnie szczenięta z rodowodem FCI kosztują około 4 tysięcy złotych. Ceny pinczera miniaturowego mogą jednak znacznie się od siebie różnić w zależności od hodowli. 

Pinczer miniaturowy – historia rasy

Pinczer miniaturowy uchodzi za ogromny sukces hodowlany niemieckich hodowców. Udało się ukształtować bardzo małego psa o perfekcyjnej budowie ciała, bez żadnych śladów karłowatości. 

Pierwsze zwierzęta rasy pinczer miniaturowy wywodziły się prosto od pinczerów średnich, spośród których wybierano najmniejsze osobniki. Z czasem dodano do rasy także geny charcików włoskich i jamników gładkowłosych. W ten sposób stworzono małego psa, który był doskonałym stróżem, miał duży temperament i był chętny do współpracy. 

Amerykański sen ratlerków

Na pierwszych wystawach kynologicznych, w których brał udział pinczer miniaturowy, wypatrzyli go Amerykanie. Ten niezwykle wszechstronny i ładny piesek natychmiast zwrócił uwagę przybyszów zza oceanu, który postanowili zabrać go ze sobą. 

Ten międzykontynentalny transfer bardzo przysłużył się rasie. Amerykańscy hodowcy znacznie ją usprawnili, pozbywając się potencjalnych cech skarłowacenia, które zaczęły pojawiać się w Niemczech. Zwiększenie populacji pinczerów miniaturowych w USA sprawiło także, że rasa bez większego uszczerbku przetrwała obie wojny światowe. 

Pinczer miniaturowy w Polsce

W Polsce pinczery miniaturowe cieszyły się ogromną popularnością przed wojną. Rasa miała swoje międzynarodowe pięć minut właśnie w latach 20. XX wieku. Moda na ratlerki powróciła w latach 90., jednak sprzedawane wtedy psy pinczerami były tylko z nazwy. Skarłowaciały, nadmiernie chude, na cienkich nóżkach, z wyłupiastymi oczami i zbyt dużymi uszami – taki obraz ratlerka wiele osób pamięta z tamtych czasów. Przyglądając się wzorcowi rasy łatwo zauważyć, że to zupełnie inne zwierzęta. 

Obecnie pinczery miniaturowe zdecydowanie ustępują popularnością innym małym rasom. Chociaż działa u nas kilka dobrych hodowli FCI, większość „ratlerków” spotykanych na ulicy to smutne efekty pseudohodowli. 

Pinczer miniaturowy – wychowanie. Dla kogo jest ten pies?

Pinczer miniaturowy stoi na dwóch łapach na ciemnym tle

Pinczer miniaturowy, pomimo swoich rozmiarów, jest bardzo wszechstronnym psem, który dobrze sprawdzi się w roli stróża. Odpowiednio socjalizowany i wychowany nie powinien być nadmiernie szczekliwy, jednak jest naturalnie czujny i szybko zauważa wszelkie niepokojące zmiany w środowisku.

Pinczer miniaturowy – idealne miejsce zamieszkania

Pinczery miniaturowe mogą mieszkać zarówno w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta, jak i w domu na wsi. Trzeba jednak wiedzieć, że ratlerki mają tendencję do przekopywania ogrodów i podążania za wytropioną zwierzyną. Upewnij się koniecznie, że twój teren jest dobrze ogrodzony, ponieważ malutki myśliwy szybko znajdzie dziurę, przez którą wydostanie się na zewnątrz.

Ratlerek – aktywność i otoczenie

Ratlerek nie jest psem kanapowym. Chociaż jego aktywność fizyczną trzeba dostosować do rozmiarów, jest to pies mocny i dosyć krzepki. Z powodzeniem może uprawiać psie sporty. Odnajdzie się zarówno w agility, jak i w posłuszeństwie sportowym. 

Dobrze socjalizowany pinczer miniaturowy odnajdzie się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Będzie także dobrym towarzyszem dla aktywnej starszej osoby, która wie, że psa nie wolno przekarmiać i należy szkolić go z posłuszeństwa. 

Ratlerek pinczer – ciekawostki

Ratlerek wbrew pozorom jest psem silnym, dobrze zbudowanym i wszechstronnym. Ma jednak dość duży temperament i wymaga szkolenia, dlatego nie zaleca się kupowania go wyłącznie jako psa do towarzystwa, szczególnie dla osoby, która nie miała wcześniej doświadczenia z wychowywaniem psa. Dobrze ułożony, stanie się jednak świetnym przyjacielem dla wiele lat.

Pinczer miniaturowy infografika

Bibliografia

FCI Standard N° 185 / 18.04.2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/185.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.03.07.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.