Sznaucery średnie to niezwykle popularna rasa. Odmiana średnia jest jedną z najchętniej wybieranych, głównie ze względu na swoją dużą chęć do zabawy i ogromne zasoby energii. Są to psy bystre i obdarzone dużym temperamentem. Przy szkoleniu tej rasy psów trzeba być konsekwentnym, inaczej niektóre zachowania psa mogą stać się naprawdę męczące. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 45 do 50 cm;
masa ciała: od 14 do 20 kg
Szatasierść: gęsta, szorstka, twarda, z brodą i krzaczastymi brwiami, krótka na głowie; gęsty podszerstek;
maść: czarna z czarnym podszerstkiem; pieprz i sól
Długość życia13–16 lat
Charakterłagodny, oddany opiekunowi, czujny, inteligentny, wszechstronny, odważny, łatwy w szkoleniu

Wzorzec rasy sznaucer średni wg klasyfikacji FCI

sznaucer średni stoi na pniu drzea

Sznaucery średnie mają kwadratową, nieco krępą sylwetkę. Wysokość w kłębie, zarówno psa, jak i suki wynosi od 45 do 50 cm, ich waga natomiast mieści się w przedziale 14-20 kg. 

Budowa ciała – sznaucer średni

Czaszka sznaucerów jest mocna, długa, ze słabo zaznaczoną potylicą, stop zaś, przez duże brwi, sprawia wrażenie sporego. Kufa psów ma kształt tępego klina. Nos średniego sznaucera powinien mieć czarną barwę. Oczy są ciemne, owalne, skierowane do przodu. Uszy są w kształcie litery V, osadzone dość wysoko. Oprócz tego sznaucery mają mocną, dobrze umięśnioną szyję, przez co sprawiają wrażenie silnych.

Kłąb stanowi najwyższy punkt grzbietu, który jest krótki i bardzo dobrze umięśniony. Klatka piersiowa sznaucerów średnich jest niezbyt szeroka. Kształt ogona powinien być sierpowaty lub szablasty. 

sznaucer średni na wybiegu

Charakterystyka rasy sznaucer – okrywa i umaszczenie

Sierść sznaucerów średnich jest twarda i szorstka, pod nią znajduje się gęsty podszerstek. Na kończynach włosy są nieco bardziej miękkie niż na reszcie ciała. Najbardziej charakterystycznym elementem sierści sznaucerów są krzaczaste brwi oraz broda. Maść może być w kolorach pieprz i sól, jednak najpopularniejszy w tej odmianie jest sznaucer średni czarny. Niepożądane są jaśniejsze znaczenia na piersi, głowie i kończynach. 

Sznaucer średni – cechy charakteru

Sznaucery średnie stanowią odmianę sznaucerów najbardziej energiczną i skłonną do zabaw. Są dużo bardziej energiczne niż zarówno sznaucery olbrzymie, jak i sznaucery miniaturowe.Psy uwielbiają wszelką aktywność fizyczną i potrzebują codziennej dawki ruchu. Z tego powodu dobrze dogadują się z dziećmi i chętnie spędzają czas na wspólnej zabawie. Z powodu niespożytej energii, sznaucery średnie bardzo ciężko jest uspokoić, ciągle bowiem domagają się uwagi od opiekuna. Warto poddać je odpowiedniemu szkoleniu, aby były w stanie się wyciszyć. 

sznaucer średni siedzi na trawie

Sznaucer – inteligencja i szkolenie

Sznaucery należą do inteligentnej rasy, która chętnie uczy się poprzez zabawę. Psy potrzebują jednak opiekuna stanowczego i łagodnego zarazem, aby wychowanie przyniosło pożądany skutek. Konsekwencja w wychowaniu przyda się także ze względu na znaczną szczekliwość czworonogów. Nadmierne ujadanie może szczególnie nie spodobać się sąsiadom, dlatego warto pracować nad tym, aby sznaucer nie szczekał bez potrzeby. 

Odpowiednio zsocjalizowany sznaucer średni jest psem bardzo oddanym opiekunowi, z którym lubi spędzać czas. Samotne chwile nie będą dla niego jednak problemem, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie przyzwyczai się do nich psa. W innym wypadku sznaucer może zacząć wyładowywać stres i frustrację na meblach w domu. 

Sznaucer średni a obcy

sznaucer średni czarny biegnie po chodniku

Ponadto, należy uważać podczas zapoznawania czworonoga z obcymi. Nie powinien wykazywać wobec nieznanych mu osób agresji, może być jednak nieufny i sprawiać wrażenie niezbyt przyjaznego. Wystarczy jednak odpowiednie podejście i duża doza cierpliwości, aby przekonać psy owej rasy do siebie. 

Psy sznaucery średnie – długość życia i zdrowie

Sznaucery średnie żyją przeciętnie od 12 do 14 lat – są to zatem psy dosyć długowieczne. Długość życia sznaucera średniego zależy w dużej mierze od warunków, w których przebywa. Oprócz tego należą one do rasy dosyć odpornej, dlatego przez większość ich życia są zdrowe oraz szczęśliwe. Mimo to nie są całkowicie wolne od pewnych chorób, na które należy zwracać szczególną uwagę. 

Sznaucery średnie, podobnie zresztą jak i inne odmiany sznaucerów, narażone są na schorzenia skórne. Niestety najczęściej powodowane są przez nieumiejętną pielęgnację sierści psów, np. przy okazji trymowania niewprawną ręką. Należy także zwracać szczególną uwagę na psie uszy oraz zęby, które również mogą być podatne są na różne schorzenia. 

Sznaucery średnie powinno się także bezwarunkowo badać pod kątem dysplazji stawów biodrowych, jako że psy owej rasy są mają do niej tendencję. Od czasu do czasu występują także choroby oczu, np. zaćma czy zanik siatkówki, natomiast u starszych psów zdarzają się nowotwory.

sznaucer średni stoi na skale

Sznaucer średni – strzyżenie i pielęgnacja 

Regularna pielęgnacja sierści sznaucera średniego jest niezwykle ważna. Systematyczne sprawdzanie stanu włosa oraz skóry pozwala na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości i ich odpowiednie leczenie. Ponadto wyczesywanie martwych włosów (ok. 2 razy w tygodniu) oraz trymowanie (co kilka miesięcy) pozwalają na uniknięcie nadmiernego gubienia sierści przez psa. Strzyżenie sznaucera średniego powinien przeprowadzać specjalista. Nie należy używać maszynki, bo sprzyja to łamaniu się włosa.

Sznaucer średni – żywienie

Żywienie sznaucera średniego nie należy do trudnych zadań. Psy raczej nie bywają wybredne, mogą dostawać zarówno posiłki przygotowane w domu, jak i karmę ze sklepu zoologicznego. Należy jednak zwracać uwagę na takie aspekty jak dopasowanie ilości jedzenia do trybu życia i wieku psa, oraz jakości pokarmu, tzn. zawartości składników odżywczych, mikroelementów itd. Jako rasa aktywna, sznaucery nie mają skłonności do tycia, jednak zbilansowana dieta jest im potrzebna do prawidłowego wzrostu oraz zachowania zdrowia.

sznaucer średni je karmę suchą

Sznaucer a pogoda

Sznaucery średnie należą do psów odpornych – także na warunki atmosferyczne. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury nie stanowią dla nich problemu. Mimo to w trakcie większych upałów należy zapewnić im dostęp do chłodnej wody oraz zacienionego miejsca, podczas mrozów zaś pilnować, aby pies nie przebywał na dworze zbyt długo. W przypadku wyjątkowo niskich i wysokich temperatur należy ograniczać aktywność sznaucerów na powietrzu do niezbędnego minimum. 

Sznaucer średni – hodowla 

Pierwsza organizacja poświęcona hodowli rasy sznaucer średni powstała w 1895 r. pod nazwą Pinscher Schnauzer Verband (od 1921 r. Pinscher Schnauzer Klub). W Polsce psy te pojawiły się w latach 60. XX wieku. Od tamtej pory stanowią dość popularną rasę, dlatego znalezienie hodowli oferującej szczeniaki nie powinno stanowić większego problemu.

sznaucer średni w szelkach

Sznaucery średnie – cena 

Wiele osób, podczas rozważania przyjęcia pod swój dach rasowego psa, w pierwszej kolejności pyta o jego cenę. Sznaucerów średnich, jak i innych psy, mogą kosztować różnie, zależnie od renomy hodowli oraz wieku i płci danego osobnika. Zazwyczaj cena za sznaucera średniego wynosi od 2000 do 4500 zł. 

Sznaucer średni – historia rasy 

Sznaucery średnie stanowią najstarszą odmianę owej rasy. Przypuszcza się, że przodków rasy stanowiły psy wiejskie z Niemiec oraz Szwajcarii, których wizerunki pojawiały się na obrazach datowanych już na XVI-XVII wiek. Przez długi czas czworonogów używano głównie do stróżowania, tępienia gryzoni w stajniach oraz towarzyszenia dyliżansom podczas długich wypraw. 

Wygląd sznaucerów średnich zdecydowano się usystematyzować dopiero w latach 30. XIX wieku. Samą nazwę rasy rozpowszechniono zaś w kolejnej dekadzie – wcześniej psy określano mianem pinczerów szorstkowłosych. Współczesny wygląd rasy wynika najprawdopodobniej ze skrzyżowania wiejskich psów ze szpicem wilczym oraz terierem szorstkowłosym. 

Sznaucer średni – opinie. Dla kogo jest ten pies? 

Według opinii znawców sznaucery średnie nie należą do psów polecanych początkującym. Chociaż potrafią być one przyjacielskie i niezwykle sympatyczne, pewne cechy charakteru sznaucera średniego sprawiają, że osoby niemające doświadczenia z psami mogą mieć spore problemy z ich wychowaniem. 

sznaucer średni w wodzie

Sznaucer – potrzeba aktywności

Przede wszystkim rasa nie nadaje się dla domatorów i osób, które nie przepadają za aktywnością fizyczną. Sznaucery średnie bowiem potrzebują bardzo dużo ruchu; nie da się zadowolić ich zwykłym, powolnym spacerem po parku. Dlatego, zanim zdecyduje się na psa rasy sznaucer, powinno się zastanowić, czy jest się gotowym na poświęcenie aktywnej stronie życia większej ilości czasu. Z drugiej strony, sznaucery, ze względu na swoje rozmiary, łatwo dostosowują się do wszelkich warunków mieszkaniowych. Zarówno właściciele mniejszego lokum, jak i dużego domu z ogrodem mogą bez wahania zdecydować się na przygarnięcie psa rasy sznaucer.

Sznaucer a instynkty

Chociaż obecnie nie używa się sznaucerów średnich do polowań, zachowały one znaczny instynkt łowiecki. Z tego powodu nie poleca się ich osobom, które mają w domu mniejsze zwierzęta. W niektórych przypadkach relacja pies-kot ma szansę na bezkonfliktowy przebieg, jednak najczęściej dotyczy to sytuacji, w której zwierzęta znają się od małego. W stosunku do innych psów sznaucer zachowuje dystans i zwykle nie ma ochoty na bliższy kontakt, chociaż nie bywa wobec nich agresywny. 

Sznaucer a rodzina

Jak zostało już wspomniane wcześniej, sznaucery średnie bardzo lubią towarzystwo dzieci. Wspólne bieganie i zabawa pod opieką dorosłych to dla nich doskonały sposób na spędzenie czasu. Chociaż tak aktywnych psów przeważnie nie poleca się osobom starszym, to odpowiednio wychowany sznaucer średni może okazać się doskonałym kompanem również dla seniora. Te średniej wielkości psy mogą być jednak nieufne wobec obcych.

sznaucer średni z dzieckiem

Sznaucer średni – galeria

Sznaucer średni – ciekawostki 

Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „schnauze”, oznaczającego „pysk”. 

Niemcy używali sznaucerów średnich jako psów stróżujących podczas I wojny światowej.

Sznaucery średnie to doskonałe psy do towarzystwa. Dobrze wychowane, dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Jeżeli otrzymają odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, w domu będą grzeczne, a na szkoleniu – bardzo pojętne.

Bibliografia

FCI Standard N° 182 / 18.04.2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/182.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.03.07.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.