Petit basset griffon vendeèn to rasa, która nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Tymczasem ten mały piesek jest doskonałym, odpornym i bardzo inteligentnym towarzyszem. Nie wolno jednak zapominać, że w jego żyłach płynie krew prawdziwego myśliwego. Właśnie z tego powodu, pomimo niewielkich rozmiarów, petity nie nadają się dla każdego.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 34 do 38 cm;
masa ciała: od 15 do 20 kg
Szatasierść: twarda, niezbyt długa;
maść: biała w czarne łaty; czarna podpalana i piaskowo podpalana; płowa z bielą; czaprakowa czarna podpalana z bielą; płowa lub piaskowa z czarnym nalotem; zajęcza; borsucza; wilczasta; dzicza; piaskowa z czarnym nalotem i białym znaczeniami
Długość życia12–14 lat
Charakterodważny, łagodny, z dużą chęcią do pracy

Petit basset – wzorzec rasy

Petit basset griffon vendeen na trawie

Petit basset griffon vendeèn jest niewielkim psem o mocnym i nieco wydłużonym ciele. Wysokość w kłębie wynosi od 34 do 38 cm. Waga nie została wyszczególniona we wzorcu, jednak najlepiej oceniane są psy, które ważą od 15 do 18 kg.

Szata psów tej rasy ma średnią długość, jest dosyć gruba i gęsta. Pod włosem okrywowym znajduje się relatywnie niewiele podszerstka, dlatego pielęgnacja petitów nie jest szczególnie trudna. Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia: 

  • białe w czarne łaty;
  • czarne podpalane;
  • trikolor;
  • pomarańczowo-białe;
  • płowe z czarnymi znaczeniami;
  • piaskowe z czarnymi znaczeniami. 

Petit basset griffon vendeén – charakter niedużego psa myśliwskiego

Petity bywają często nazywane szczęśliwymi psami. Rzeczywiście, ich usposobienie jest wyjątkowo pogodne. Są otwarte i nastawione z życzliwością do wszystkich – także tych nowo poznanych ludzi. Wyhodowane do życia w sforze lubią spędzać czas w towarzystwie innych psów. 

Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, że każdy petit basset jest psem pracującym i urodzonym myśliwym. Instynkt łowiecki przetrwał w tej rasie i nadal jest bardzo silny. Spacery powinny odbywać się wyłącznie na smyczy lub lince, ponieważ prawdopodobieństwo ucieczki psa jest bardzo wysokie. 

Psy tej rasy są bardzo łagodne i z natury wesołe. Chęć do pracy z człowiekiem nie oznacza jednak bezwzględnego posłuszeństwa. Szkolenie powinno być pozytywne i konsekwentne, ale jednocześnie łagodne. Petit basset najlepiej uczy się przez zabawę. Musisz jednak pamiętać, że to pies, który bywa uparty i zazwyczaj na każdy temat ma własne zdanie. 

Basset griffon – zdrowie i długość życia

Tak jak większość psów myśliwskich PBGV jest odporną i dosyć zdrową rasą. Wieloletnia selekcja hodowlana doprowadziła do tego, że psy nie cierpią na choroby genetyczne typowe dla innych ras. 

Najczęstszym potencjalnym problemem jest zapalenie ucha środkowego. Ryzyko można jednak minimalizować regularną pielęgnacją i kontrolą stanu uszu. Na starość niektóre osobniki mogą także mieć skłonność do nowotworów. 

Petit basset griffon vendeén – hodowla i cena

Basset griffon nie jest rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Mimo wszystko w obrębie ZKwP funkcjonuje kilka bardzo dobrych hodowli, w których można z czystym sumienie kupić pieska. Na miot trzeba jednak czasami trochę poczekać. 

Cena szczeniaka petit basset z hodowli FCI wynosi około 4000 zł. 

Petit basset griffon vendeén – historia rasy

Nazwa tej rasy odnosi się bezpośrednio do wyglądu psiaków. Tłumacząc z francuskiego:

  • petit – mały;
  • basset – niski;
  • griffon – szorstkowłosy;
  • vendeèn – odniesienie do regionu, z którego pochodzą psy.

We francuskiej prowincji Vendeèn od zawsze polowano na drobną zwierzynę – lisy, borsuki, czy zające. Gęste, często kłujące krzaki i zarośla oraz charakter łowów wymagały do pomocy psów o bardzo konkretnej budowie ciała. 

Z początku w tym regionie polowały dwa rodzaje psów – petit basset oraz grand basset. W XIX wieku podjęto próbę rozdzielenia ich na dwie odrębne rasy. Stopniowy upadek francuskiej arystokracji doprowadził jednak do spadku popularności tego typu psów. 

Do griffonów powrócono dopiero w XX wieku. Powstał klub hodowców, którzy zaczęli formułować wzorzec i rozpoczęli przy tym skrupulatne prace hodowlane. W 1975 ostatecznie zaprzestano krzyżowania ze sobą grandów i petitów. 

Obecnie we Francji psy tej rasy ciągle służą do polowania na drobną zwierzynę. W większości świata ich popularność jest umiarkowana i powoli rośnie. Rasa wykorzystywana jest przede wszystkim do celów towarzyskich. 

Basset griffon – dla kogo jest ten pies?

Petit basset griffon vendeèn jest rasą dla osób, które chcą mieć pod swoim dachem niedużego psa pracującego. Chociaż petit nie jest nadaktywny, to jednak zdecydowanie nie mieści się w kategorii kanapowców. Potrzebuje regularnych treningów, pracy i nauki.

Ze względu na sympatyczne usposobienie i radość życia pieski te najlepiej uczą się przez zabawę. Dobrze sprawdzą się w roli pierwszego psa, ale tylko dla osób, które chcą się uczyć i mają plany na pracę z nimi.

Petit basset dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi i świetnie daje sobie radę w sforze psów. Dogada się z kotem, ale tylko wtedy, kiedy będzie dorastał w jego towarzystwie. 

Jeżeli myślisz, że petit basset griffon vendeèn jest dla ciebie, ale masz jeszcze wątpliwości, koniecznie zasięgnij opinii miłośników rasy. Kto wie, być może znajdziesz w tym maluchu przyjaciela na wiele lat?

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 67 /14.02.2001/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/67.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 09.01.1999.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.