Niewielki, bystry, bardzo mądry i niezwykle zwinny – taki był Milo, czyli pies z filmu Maska. To właśnie jack russell terrier, rasa nieco już zapomniana, ale ciągle dosyć popularna. Jej przedstawiciele mają wszystkie atrybuty tak typowe dla terierów: są inteligentni, uparci i temperamentni. Kochają aktywność, a podczas spaceru żaden zakamarek nie ujdzie ich uwadze. Co jeszcze cechuje psy jack russell terrier? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Co warto wiedzieć o rasie?

Pierwsze wrażenieSilny, ruchliwy i zwinny terier. Wykazuje zapał i bystrość w ruchach i zachowaniu.
Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 30 cm;
masa ciała: 1 kg na każde 5 cm wzrostu; idealnie do ok. 6 kg
Szatasierść: gładka, szorstka lub złamana, zawsze z podszerstkiem, odporna na niekorzystne warunki;
maść: dominująco biała ze znaczeniami czarnymi, brązowymi w różnych odcieniach lub podpalanymi
Długość życia13–16 lat
Charakterczujny, żywy, aktywny, zwinny, energiczny, temperamentny, inteligentny, odważny, przyjazny
Użytkowośćterier pracujący, nadający się do norowania; pies do towarzystwa
Klasyfikacja FCIgrupa 3 (teriery), sekcja 2 (teriery małe), próby pracy według uznania
Pochodzenie rasyWielka Brytania (pochodzenie genetyczne), Australia (miejsce utworzenia rasy)

Jack russell terrier – opis rasy

Jack russell terrier siedzi w jesiennych liściach

W przypadku rasy jack russell terrier zdjęcia nie oddają w stu procentach uroku tego psa. Jest to zwierzak dobrze zbudowany, a jego sylwetka wpisana jest w prostokąt. Grzbiet czworonoga jest mocny, a klatka piersiowa – wąska i niezbyt głęboka. Głowa jest proporcjonalna z kufą (nieco krótszą od mózgoczaszki). Kończyny tego psa są proste. Ogon powinien być noszony wysoko, chociaż może opadać, kiedy terrier odpoczywa.

Jack russell terrier – wymiary i waga

Jack russell to niewielki pies, którego wysokość w kłębie wynosi 25-30 cm w zależności od płci i cech osobniczych jack russell terriera. Waga może być różna, jednak zakłada się, że na każde 5 centymetrów wysokości psa powinien przypadać jeden kilogram. W ten sposób za idealną wagę przyjmuje się tę w przedziale od 5 do 6 kilogramów. 

Jack russell terrier – usposobienie i charakter

Jack russell terier stoi w lesie

Jack russell to terrier w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest psem niezwykle aktywnym, a jego potrzeba ruchu jest niewspółmierna do niewielkich rozmiarów. Tak jak wszystkie teriery, jest niezwykle odważny i temperamentny. Nie powinien przejawiać agresji w stosunku do innych psów, ani tym bardziej do ludzi. 

Jack russell terrier – charakter psa trzeba kształtować

Musisz jednak wiedzieć, że ten pies nie da sobie w kaszę dmuchać i nie zniesie żadnej zniewagi ze strony innego zwierzaka. Już w okresie socjalizacji powinno się zadbać budowania kontaktów z innymi psami. Warto skorzystać z usług psiego przedszkola i kiedy to będzie możliwe umawiać się na spacery równoległe z psimi towarzyszami. 

Gdzie jack russell czuje się najlepiej?

Jack russel terrier na tle liści jesienią

Obecnie jack russell terrier to przede wszystkim pies do towarzystwa. Mimo wszystko pierwotnie hodowany był do polowań i wyróżnia się cechami doskonałego łowcy. Tak jak większość psów, może mieszkać w małym mieszkaniu, jednak najlepiej będzie czuł się w okolicach pól i lasów. Uwielbia kopać nory i w podczas spacerów dokładnie zwiedza wszystkie krzaki. 

Aktywność a agresja u psa jack russell

Pies tej rasy zdecydowanie nie nadaje się na domatora. Jest niezmordowany i kocha ruch w każdej postaci. Jeżeli ta potrzeba nie zostanie zaspokojona, jack russell terrier szybko zmieni się w maszynę do niszczenia wszystkiego, co stanie mu na drodze. 

Przedstawiciele tej rasy dosyć szybko przywiązują się do rodziny, są także raczej otwarci na kontakty z innymi. Agresja jest cechą absolutnie niedopuszczalną i zawsze wynika z błędów wychowawczych (często popełnionych już w hodowli). 

Jack russell terrier – sierść i umaszczenie

jack russell terrier w pociągu

Wszystkie jack russell terriery mają dwuwarstwową sierść, która składa się z włosa okrywowego oraz gęstego ochronnego podszerstka. Często stosuje się potoczny podział, w którym występuje jack russell terrier długowłosy lub krótkowłosy. Tymczasem wzorzec określa trzy rodzaje sierści:

  • gładka (jack russell gładkowłosy) – jest bardzo krótka i dobrze przylega do ciała; 
  • złamana – średniej długości. Psy z tym rodzajem sierści mają także charakterystyczną bródkę i krzaczaste brwi;
  • szorstka (jack russell szorstkowłosy) – stosunkowo krótka i prosta, jednak w dotyku przypomina sierść owcy.

Jack russell terrier – wzorzec umaszczenia

Wzorzec dopuszcza kilka rodzajów umaszczenia jack russell terriera, jednak w każdym musi dominować biel. Dopuszczalne są znaczenia w kolorze białym, czarnym podpalanym i rudym. Ten ostatni może występować w odcieniu jasnopłowym i kasztanowym. Nie ma reguły co do rozmieszczenia łat, jednak ważne, aby nie było jej więcej niż 50% względem bieli. 

Jack russell terrier – długość życia i zdrowie

głowa jack russell terriera

Jack russell terrier to zdrowy i długowieczny psiak. Nie wyszczególniono żadnych chorób genetycznych ani wad rozwojowych, które byłyby typowe właśnie dla tej rasy. Średnia długość życia tych psów wynosi od 12 do nawet 15 lat. 

W sporadycznych przypadkach zdarzają się problemy skórne oraz choroby oczu. Rzecz jasna, wiele zależy od tego, z jakiej hodowli pochodzi piesek. Niestety, popularność rasy doprowadziła do wielu błędów hodowlanych. Dlatego źródło, z którego pochodzi pies, warto dokładnie zweryfikować. 

Jack russell terrier – wzorzec i pielęgnacja

Niezależnie od rodzaju sierści twojego jack russell terriera, jej pielęgnacja nie powinna być szczególnie kłopotliwa. Zazwyczaj wystarczy regularne szczotkowanie. Warto jednak zaznaczyć, że szorstkowłosy jack russell będzie potrzebował trymowania. 

Umiejętność trymowania można doskonalić samemu, jednak warto raz na kilka miesięcy odwiedzić groomera. W ten sposób utrzymasz ochronne właściwości sierści, która będzie przy tym wyglądała zdrowo i estetycznie. 

Dbaj także o oczy i zęby teriera

Psy tej rasy są narażone na choroby oczu, dlatego powinieneś zwracać uwagę na ich stan. Konieczna będzie także kontrola zębów, ponieważ często odkłada się na nich nadmiar kamienia. To zaś może prowadzić do chorób przyzębia. 

Jack russell terrier – szczeniaki i hodowla

jack russell terrier siedzi na szlaku

Jack russell terrier to rasa, która była najbardziej popularna w naszym kraju pod koniec XX wieku i na początku nowego stulecia. Obecnie moda na nią nieco przeminęła, jednak te małe teriery wciąż często pojawiają się na naszych ulicach. 

Z jakiej hodowli wziąć teriera jack russell?

Niestety, tak jak wszystkie „modne” rasy, jack russell został narażony na wiele błędów hodowlanych. Te zaniedbania przełożyły się nie tylko na problemy ze zdrowiem, lecz także na kłopoty behawioralne. Miejsce, z którego kupisz jack russell terriera, musisz więc wybierać rozważnie. Najlepiej kierować się opiniami miłośników rasy. Takie osoby dobrze znają aktualną sytuację hodowli, które warto brać pod uwagę. 

Oczywiście, najlepsze hodowle to te zrzeszone w ZKwP, które mają możliwość wystawiania psom rodowodów FCI. 

Jak prezentuje się jack russell na zdjęciach?

Jack russell terrier – cena 

Obecnie cena szczeniaka jack russell terrier z rodowodem FCI wynosi od 2,5 do 5 tysięcy złotych. Wiele zależy od renomy hodowli, z jakiej pochodzi pies i indywidualnych decyzji hodowcy. 

Jack russell terrier – dla kogo?

Jack russell terrier i kobieta z dzieckiem

Jack russell terrier jest niezwykle sympatycznym psiakiem o niewielkich rozmiarach. Jego przyjemna aparycja oraz duża inteligencja przełożyły się na bardzo dużą popularność rasy. Czy jednak oznacza to, że jej przedstawiciele sprawdzą się w każdym domu?

Jack russell terrier, czyli pies o żelaznych płucach

Jack russell terrier to zdecydowanie pies dla aktywnej rodziny. Został wyhodowany, aby pomagać polującym na lisa myśliwym. Nieprzypadkowo jego kondycja jest więc żelazna, a energia prawie nieskończona. Zwierzakowi trzeba zapewnić bardzo dużo aktywności fizycznej i angażować się w pracę z nim. 

Temperament teriera a szkolenie

Czym charakteryzują się teriery? Rodzaje takich psów są temperamentne. Jack russell także cechuje się dosyć dużym temperamentem. Raczej nie bywa agresywny i jak na teriera jest dosyć łatwy do ułożenia. Jego szkolenia nie można jednak zaniedbywać. Powinien opanować przynajmniej podstawowe posłuszeństwo. 

Jack russell terrier infografika

Jack russell terrier i inne zwierzaki oraz dzieci

Jack russell terrier będzie dobrym towarzyszem zarówno dla innych psów, jak i dla mniejszych zwierząt (w tym kotów). Powinien jednak być do nich stopniowo przyzwyczajany. Dobrze sprawdzi się także w roli towarzysza starszych dzieci. 

Jack russell terrier to sympatyczny, a jednocześnie wymagający piesek. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i szukasz zawsze chętnego do zabawy przyjaciela, ta rasa prawdopodobnie będzie dla ciebie wprost idealna. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 345, https://www.zkwp.pl/wzorce/345.pdf, /5.12.2012/F/D/GB, wersja polska 10.12.2012.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.