Niewielki, bystry, bardzo mądry i niezwykle zwinny – taki był Milo, czyli pies z filmu Maska. Te ruchliwe psy kochają aktywność, a podczas spaceru żaden zakamarek nie ujdzie ich uwadze. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy ta rasa psa jest dla Ciebie!

Co warto wiedzieć o rasie?

Pierwsze wrażenieSilny, ruchliwy i zwinny terier. Wykazuje zapał i bystrość w ruchach i zachowaniu.
Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 30 cm;
masa ciała: 1 kg na każde 5 cm wzrostu; idealnie do ok. 6 kg
Szatasierść: gładka, szorstka lub złamana, zawsze z podszerstkiem, odporna na niekorzystne warunki;
maść: dominująco biała ze znaczeniami czarnymi, brązowymi w różnych odcieniach lub podpalanymi
Długość życia13–16 lat
Charakterczujny, żywy, aktywny, zwinny, energiczny, temperamentny, inteligentny, odważny, przyjazny
Użytkowośćterier pracujący, nadający się do norowania; pies do towarzystwa
Klasyfikacja FCIgrupa 3 (teriery), sekcja 2 (teriery małe), próby pracy według uznania
Pochodzenie rasyWielka Brytania (pochodzenie genetyczne), Australia (miejsce utworzenia rasy)

Jaki jest jack russell terrier?

Jack russell terrier siedzi w jesiennych liściach

W przypadku rasy jack russell terrier zdjęcia nie oddają w stu procentach uroku tego czworonoga. Jest to zwierzak dobrze zbudowany, a jego sylwetka wpisana jest w prostokąt. Grzbiet jest mocny, a klatka piersiowa – wąska i niezbyt głęboka. Głowa jest proporcjonalna, z kufą nieco krótszą od mózgoczaszki. Uszy opadające lub guzikowate. Kończyny tego psa są proste. Ogon powinien być noszony wysoko, chociaż może opadać, kiedy terier odpoczywa.

Jakie są jego wymiary i waga?

Jack russell to niewielki pies, którego wysokość w kłębie wynosi 25–30 cm w zależności od płci i cech osobniczych. Waga może być różna, jednak zakłada się, że na każde 5 centymetrów wysokości psa powinien przypadać jeden kilogram. W ten sposób u jack russell terriera waga idealna u dorosłych psów wypada w przedziale od 5 do 6 kilogramów. 

jack russell terrier w pociągu

Jaką sierść mają te psy?

Mają dwuwarstwową sierść, która składa się z włosa okrywowego oraz gęstego ochronnego podszerstka. Jeśli chodzi o te teriery, rodzaje ich sierści tworzą podział na trzy odmiany:

  • jack russell terrier gładkowłosy – sierść jest gładka, bardzo krótka i dobrze przylega do ciała; 
  • jack russell terrier drutowaty, czyli złamany – sierść średniej długości. Psy z tym rodzajem sierści mają także charakterystyczną bródkę i krzaczaste brwi;
  • jack russell terrier szorstkowłosy – okrywa stosunkowo krótka i prosta, jednak w dotyku przypominająca sierść owcy.

Jack russell terrier długowłosy nie występuje. Włos w tej rasie ma co najwyżej średnią długość.

Jakie umaszczenie ma jack russell terrier?

Jack russell terier stoi w lesie

Wzorzec rasy dopuszcza kilka rodzajów umaszczenia, jednak w każdym musi dominować biel. Akceptowalne są znaczenia w kolorze czarnym podpalanym, czarnym lub rudym od jasnopłowego do kasztanowego. Jack russell terrier czarno-biały jest mniej powszechny niż rudo-biały. Istnieją też osobniki jack russell terrier tricolor. Nie ma reguły co do rozmieszczenia łat, jednak ważne, aby nie było ich więcej niż 50% względem bieli. Dlatego niespotykany jest jack russell terrier czarny.

Jaki jest charakter jacka russella?

Jack russell to terier w całym znaczeniu tego słowa. Jest psem niezwykle aktywnym, a jego potrzeba ruchu jest niewspółmierna do niewielkich rozmiarów. Tak jak wszystkie psy tego typu, jest niezwykle odważny i temperamentny. Chociaż u jack russell terriera wady są normalną częścią charakteru, nie powinien przejawiać agresji w stosunku do innych psów ani tym bardziej do ludzi. 

Gdzie jack russell czuje się najlepiej?

Obecnie jack russell to przede wszystkim pies do towarzystwa. Mimo wszystko pierwotnie hodowany był do polowań, może więc przejawiać instynkt łowiecki. Tak jak każdy pies, przy spełnionych potrzebach aktywności i eksploracji może mieszkać w małym mieszkaniu, jednak najlepiej będzie czuł się w okolicach pól i lasów. Uwielbia kopać nory i w podczas spacerów dokładnie zwiedza wszystkie krzaki. 

Jak wychowywać psa rasy jack russell terrier?

Musisz jednak wiedzieć, że ten pies nie da sobie w kaszę dmuchać i nie zniesie żadnej zniewagi ze strony innego zwierzaka. Już w okresie socjalizacji powinno się zadbać o budowanie poprawnych relacji z innymi psami.

Od Redakcji

Nawet mały pies wymaga ustalenia jasnych zasad panujących w domu. Nie należy pobłażać pupilowi tylko dlatego, że jest malutki, i pozwalać mu na więcej. Inteligentny pies, taki jak jack russell terrier, z pewnością to wykorzysta, zanim się zorientujesz!

Czy jack russell terrier to aktywny pies? Czy ma problemy z agresją?

Pies tej rasy zdecydowanie nie nadaje się na kanapowca. Jest niezmordowany i kocha ruch w każdej postaci. Jeżeli ta potrzeba nie zostanie zaspokojona, zwierzę szybko zmieni się w maszynę do niszczenia wszystkiego, co stanie mu na drodze. 

Przedstawiciele tej rasy dosyć szybko przywiązują się do rodziny, są także raczej otwarci na kontakty z innymi. Agresja jest cechą absolutnie niedopuszczalną i zawsze wynika z błędów wychowawczych (często popełnionych już w hodowli).

Jak długo żyje i na co może chorować mały myśliwy?

Jack russel terrier na tle liści jesienią

To zdrowy i długowieczny psiak. Nie wyszczególniono żadnych schorzeń, chorób genetycznych ani wad rozwojowych, które byłyby typowe właśnie dla tej psiej rasy. Ile żyje jack russell terrier? Od 12 do nawet 15 lat.

W sporadycznych przypadkach zdarzają się problemy skórne, choroby oczu czy zwichnięcia rzepki kolanowej. Rzecz jasna, wiele zależy od tego, z jakiej hodowli pochodzi piesek. Niestety, popularność rasy doprowadziła do wielu błędów hodowlanych. Dlatego źródło, z którego pochodzi pies, warto dokładnie zweryfikować.

Jak pielęgnować jack russell terriera?

Niezależnie od rodzaju sierści twojego pupila, jej pielęgnacja nie powinna być szczególnie kłopotliwa. Jack russell terrier krótkowłosy będzie wymagał najmniej uwagi pod tym względem, choć i jego należy przynajmniej szczotkować. Pozostałe odmiany trzeba regularnie trymować.

Umiejętność trymowania można doskonalić samemu, jednak warto raz na kilka miesięcy odwiedzić groomera. W ten sposób utrzymasz ochronne właściwości sierści, która będzie przy tym wyglądała zdrowo i estetycznie. 

Psy tej rasy są narażone na choroby oczu, dlatego powinieneś zwracać uwagę na ich stan. Konieczna będzie także kontrola zębów, ponieważ często odkłada się na nich nadmiar kamienia. To zaś może prowadzić do chorób przyzębia. Żeby temu zapobiec, można stosować specjalną karmę. Należy przyzwyczajać do oględzin zębów już szczeniaka jack russell terriera.

Czy psy tej rasy są hodowane w Polsce?

Ta rasa była najbardziej popularna w naszym kraju pod koniec XX wieku i na początku nowego stulecia. Obecnie moda na nią nieco przeminęła, jednak wciąż często „jacki” pojawiają się na naszych ulicach.

Z jakiej hodowli wziąć jack russell terriera?

Niestety, tak jak wszystkie „modne” rasy, jack russell został narażony na wiele błędów hodowlanych. Te zaniedbania przełożyły się nie tylko na problemy ze zdrowiem, lecz także na kłopoty behawioralne. Miejsce, z którego kupisz szczeniaka jack russell terriera, musisz więc wybierać rozważnie. Najlepiej kierować się opiniami miłośników rasy. Takie osoby dobrze znają aktualną sytuację hodowli, które warto brać pod uwagę. 

Najlepsze hodowle to te zrzeszone w ZKwP, które mają możliwość wystawiania psom metryk oraz rodowodów FCI. 

Ile kosztuje jack russell terrier?

Szczeniaki z hodowli FCI mogą kosztować od 2,5 do 5 tysięcy złotych, jeśli chodzi o rasę jack russell terrier. Cena zależy od renomy hodowli i cech danego osobnika oraz rodowodu rodziców. 

Dla kogo odpowiedni będzie jack russell terrier?

Jest to niezwykle sympatyczny psiak o niewielkich rozmiarach. Jego przyjemna aparycja oraz inteligencja przełożyły się na bardzo dużą popularność rasy. Czy jednak oznacza to, że jej przedstawiciele sprawdzą się w każdym domu?

Ten nieustraszony mały biały piesek w łaty jest bardzo aktywny, a znudzony może przejawiać zachowania destrukcyjne. Dobrze sprawdzi się w psich sportach i warto, by opiekun był gotów na wyzwania takie jak frisbee czy agility.

Jaka jest idealna rodzina dla tego psa?

Jack russell terrier to zdecydowanie pies dla aktywnej rodziny. Został wyhodowany, aby pomagać polującym na lisa myśliwym. Nieprzypadkowo jego kondycja jest więc żelazna, a energia prawie nieskończona. Zwierzakowi trzeba zapewnić bardzo dużo aktywności fizycznej i angażować się w pracę z nim. 

Interesuje Cię jack russell terrier? Charakter tej rasy bywa trudny. Szczeniak będzie wymagał konsekwentnego wychowania. Choć czujny, raczej nie bywa agresywny i jak na teriera jest dosyć łatwy do ułożenia. Jego szkolenia nie można jednak zaniedbywać. Powinien opanować przynajmniej podstawowe posłuszeństwo.

Czy jack russell terrier dogada się z dziećmi lub innymi zwierzakami?

Jack russell terrier i kobieta z dzieckiem

Jack russell terrier będzie dobrym towarzyszem zarówno dla innych psów, jak i dla mniejszych zwierząt (w tym kotów). Powinien jednak być do nich stopniowo przyzwyczajany. Dobrze sprawdzi się także w roli towarzysza starszych dzieci. 

To sympatyczny, a jednocześnie wymagający piesek. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i szukasz zawsze chętnego do zabawy przyjaciela, ta rasa prawdopodobnie będzie dla ciebie wprost idealna.

Jak prezentuje się jack russell na zdjęciach?

Jaka jest historia rasy jack russell terrier?

Historia tego żywotnego małego pieska ma bezpośredni związek z pochodzącym z brytyjskiego hrabstwa Devon pastorem Johnem Russellem. Był on zapalonym myśliwym. Szczególnie lubił polować na lisy.

jack russell terrier siedzi na szlaku

W tamtych czasach (XIX wiek) na łowy zabierano niewielkie teriery, które sprawdzały się w wypłaszaniu zwierząt z nor. Niestety, miały one stosunkowo niewiele siły i po polowaniu musiały być odwożone do domu. Jack Russell wziął sobie za cel stworzenie psa myśliwskiego, który będzie także niestrudzonym biegaczem. Jedną z pionierek rasy stała suczka o imieniu Trump, odkupiona przez Russella od lokalnego mleczarza.

W wyniku selekcji hodowlanej powstały niezwykle aktywne psy, które były w stanie podążać za koniem przez wiele mil. Rasę zaczęto nazywać imieniem jej twórcy dopiero wiele lat po jego śmierci, już w XX wieku. Należy podkreślić, że pisownia „jack russel terrier” jest niepoprawna, w nazwisku twórcy rasy występuje bowiem podwójne L. Wcześniej funkcjonowała nazwa working terrier.

Kiedy jack russell terrier pojawił się na wystawach?

Co ciekawe, na debiut tej rasy na wystawach kynologicznych trzeba było poczekać wiele lat. Brytyjski Kennel Club uznał ją dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Psy zapisano w księgach rodowodowych pod nazwą Parson Jack Russell Terrier. Problemem było jednak to, że pokazywane na wystawach zwierzęta były bardzo zróżnicowane pod kątem wzrostu. Jedne miały krótsze, inne dłuższe nogi. Wiele osób wciąż zastanawia się, czy istnieje jack russell terrier na długich nogach.

Z problemem poradzili sobie dopiero hodowcy australijscy, którzy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dołożyli wszelkich starań, aby rozdzielić psy różnej wysokości na dwie linie. W 1991 opracowano jednolity wzorzec, który został bez żadnych poprawek przyjęty przez Brytyjczyków i zgłoszony do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. 

Czy jack russell terrier i parson russell terrier to to samo?

W 2001 roku ostatecznie uznano istnienie dwóch ras. Brytyjski parson russell terrier jest wyższy i ma bardziej kwadratową sylwetkę. Australijski terrier jest z kolei lżejszy i niższy. Niestety, fakt ten nie został przyjęty do wiadomości przez wszystkich hodowców. Bardzo często napotykano nieuczciwe praktyki krzyżowania ze sobą psów dwóch ras, w celu otrzymywania bardziej licznych i zróżnicowanych miotów. 

głowa jack russell terriera

Dobrą wiadomością jest to, że w polskich hodowlach FCI problem ten nie osiągnął szczególnie dużych rozmiarów. Rodowody, które przyznają hodowle zrzeszone w ZKwP, są w pełni wiarygodne.

Jack russell terrier infografika

Jakie są ciekawostki o rasie JRT?

  • W przypadku rasy jack russell terrier wzorzec określa, że mogą występować w aż trzech odmianach sierści.
  • 9-letni jack russell terrier o imieniu Uggie jest prawdziwą gwiazdą filmową – wystąpił m.in. w „Pieskie życie”, „Rockersi z South Central”, „Mr. Fix It”, i „Woda dla słoni”.
  • Jack russell terrier ma największe zęby spośród wszystkich ras, stosunkowo do wielkości ciała pieska.
  • Dwa psy tej rasy wpisane są do Księgi Rekordów Guinessa.
  • Miłośnikami rasy są między innymi Mariah Carey i król Karol III.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 345, https://www.zkwp.pl/wzorce/345.pdf, /5.12.2012/F/D/GB, wersja polska 10.12.2012.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.