Hodowcy kotów uwielbiają eksperymenty. To dzięki nim powstał kot toyger, który miał zwrócić uwagę ludzi na stopniowe wymieranie tygrysów. To bardzo rzadka rasa, jednak dzięki swojemu specyficznemu wyglądowi przyciąga zainteresowanie coraz większej rzeszy osób. Swoim umaszczeniem ten zwierzak bardzo przypomina dzikiego kota, jednak to przyjazny, domowy kotek. Poznaj historię i opis rasy. Dowiedz się o nim więcej, aby zdecydować, czy to zwierzę będzie pasowało do ciebie i twojej rodziny!

Kot rasy tiger? Historia pochodzenia toygera

kot toyger czarne tło

Kot toyger nie jest starą rasą. W 1980 roku hodowczyni Judy Sugden sprawdzająca działanie umaszczenia tabby u kotów zauważyła u jednego ze swoich podopiecznych specyficzne pręgi, typowe dla dzikich przedstawicieli rodzaju. Postanowiła więc wyhodować zwierzęta, które będą przypominać tygrysy. Chciała zwrócić uwagę ludzi na niezbyt szczęśliwy los tych drapieżników. Przywiozła z Indii do USA kota, który miał charakterystyczne pręgi i zaczęła prowadzić hodowlę. Wybrano ok. 40 kotów z różnych państw i rozpoczęto próbę ustabilizowania rasy pod kątem genetycznym. Dokładna selekcja osobników w końcu okazała się sukcesem i tak powstał kot toyger.

Kiedy rasa została w pełni zarejestrowana?

TICA, czyli pochodząca z Ameryki Północnej organizacja, która zajmuje się kotami rasowymi, na początku lat 90. uznała wstępnie tę rasę. To jednak nie oznaczało, że zwierzęta te mogą pojawiać się na wszystkich wystawach! Dopiero w 2007 roku kot toyger został uznany za rasowego. Co ciekawe, na świecie wciąż jest naprawdę niewiele hodowli tych zwierząt. W USA jest ich ok. 20, zaś w pozostałej części świata ok. 15. To więc naprawdę rzadko spotykane koty. Jednocześnie ich popularyzacja mogłaby być dobra dla pozostałych przedstawicieli rasy, ponieważ zapewniłoby to większą różnorodność genetyczną.

Kot toyger – nazwa tej rasy to nie przypadek

Kot toyger swoją nazwę wziął z połączenia dwóch angielskich słów:

 • „toy” to z języka angielskiego zabawka, ale również określenie na miniaturowe rasy lub wersje konkretnych zwierząt, np. pudel toy;
 •  „tiger” zaś oznacza tygrysa, a podobieństwo brzmienia obu słów jest nieprzypadkowe. 

Jak przetłumaczyć tę nazwę? Możemy uznać, że chodzi o miniaturowego tygrysa lub tygrysa-zabawkę. Dobrze oddaje to główną myśl przewodnią, jaka przyświecała założycielce rasy w latach 80. XX wieku. Nie da się ukryć, że te zwierzęta naprawdę przypominają miniaturowe tygrysy! Umaszczenie i sposób poruszania się powodują, że toygery mogą sprawiać wrażenie dzikich i nieujarzmionych zwierząt. Jednak to tak naprawdę domowe pieszczochy.

Kot toyger – ile waży mały tygrys?

kot toyger oczy

Toygery to koty o przeciętnej wielkości. Ważą od 3 do 7 kg i mierzą pomiędzy 30 a 35 cm, co oznacza, że są nieco wyższe niż wiele innych ras. Pełną dojrzałość osiągają, mając ok. 2 lat. Szukasz zwierzaka średniej wielkości, a podniesienie ważącego 7 kg kocura w transporterze nie stanowi dla ciebie problemu? Kot toyger może być dobrym wyborem. Oczywiście, jeśli z dźwiganiem ciężarów nie jest aż tak dobrze, możesz postawić na kotkę, ponieważ samice są zwykle zdecydowanie lżejsze od samców. 

Jak wygląda kot toyger?

Jak wygląda kot toyger? Oto jego opis:

 • ma średniej wielkości owalną głowę;
 • ma także bardzo wyraźnie zaznaczoną kufę;
 • jego ogon powinien być naprawdę długi i gruby;
 • tułów powinien być mocny, ale absolutnie nie toporny. Muskularne, młode samce są bardzo mile widziane w trakcie wystaw. 

Ta rasa powinna mieć zdrową, mocną budowę, ale nie zanadto masywną. Jeśli kot taki będzie, może bez problemu się poruszać i wskakiwać na przeróżne powierzchnie. 

Umaszczenie, czyli najbardziej charakterystyczna cecha toygera

Nie da się ukryć, że kot toyger został wyhodowany głównie przez wzgląd na swoje umaszczenie. Powinien mieć ciało pokryte prawie czarnymi pręgami. Mogą też występować w barwie brązowej lub podpalanej. Podstawowe cecha tej rasy to pręgi. Powinny być grube, nierównomierne i imitować te tygrysie. Ważny jest także wyraźny kontrast pomiędzy tłem a samym wzorem. Kocia sierść powinna być krótka, przylegająca. Młode koty nie są jeszcze w pełni wybarwione i ostateczny kolor pojawi się dopiero z czasem, po kilku linieniach. Nawet jeśli masz zwierzę, które nie spełnia wszystkich wytycznych, może okazać się, że jeszcze nie wszystko stracone!

Kot rasy toyger – charakter

kot toyger białe tło

Kot toyger to zwierzak przyjazny i inteligentny. Nie boi się ludzi i jest dość energiczny. Bez problemu poradzi sobie z otwieraniem szafek. Jeśli chcesz utrzymać kota w idealnej kondycji, daj mu wiele zabawek, które zmuszą go do myślenia. Jest to rasa dość zrównoważona i spokojna. W przeciwieństwie do kota bengalskiego przedstawiciele tej rasy cenią sobie czas spędzony na spaniu czy obserwowaniu otoczenia. Można więc uznać, że kot toyger to miniaturowy tygrys doskonale dopasowany do funkcjonowania w domowych warunkach.

Kot toyger nie lubi być sam w domu

Te koty źle znoszą samotność. Jeśli spędzasz wiele godzin poza domem, pomyśl nad inną rasą lub zapewnij toygerowi towarzystwo, np. w postaci innego kota. Gdy jednak już musisz zostawić go samego, skup się na przygotowaniu ciekawych zabawek. To np. takie, w których ukryjesz smakołyki lub takie, które będą samoistnie włączać się co jakiś czas. To pozwoli kotu toyger się czymś zająć, gdy nikogo nie będzie w pobliżu. Po powrocie zaś musisz poświęcić mu trochę czasu. Nie ignoruj go, gdy będzie domagał się pieszczot i upewnij się, czy na pewno jest w dobrym nastroju.

Długość życia kota toygera. Jest dość przeciętna

Kot toyger żyje tyle, ile przeciętny kot domowy, czyli ok. 12-15 lat. Oczywiście, zdarzają się osobniki, które mogą żyć przez dłuższy czas. Musisz przygotować się na to, że biorąc takie zwierzę pod swój dach, będziesz musiał zaopiekować się nim przez kilkanaście lat. Upewnij się najpierw, czy masz odpowiednie warunki, by zapewnić mu długie i szczęśliwe życie. Jeśli chcesz kupić kota, nie wystarczy karmienie go i głaskanie. Te zwierzęta potrzebują kompleksowej opieki i niejednokrotnie drogich wizyt u lekarzy weterynarii.

Kot toyger – zdrowie i pielęgnacja

kot toyger poluje

Kot toyger to rasa wciąż tworzona, co sprawia, że trudno jeszcze dokładnie określić, na jakie choroby mogą cierpieć te zwierzęta. Do tej pory nie odnaleziono żadnego schorzenia, na które cierpiałaby większość populacji. Można jedynie określić, że zwierzęta te częściej, niż pozostałe mogą cierpieć na anemię, która wynika z niedoboru kinazy pirogronianowej. Czasem pojawiają się również szmery serca, dlatego warto regularnie robić badania tygrysim czworonogom. 

Kot toyger – cena może być wysoka

Koty te mogą być dość drogie, co nie powinno szczególnie dziwić, ponieważ jest ich naprawdę niewiele. Może się okazać, że za zwierzę tej rasy będziesz musiał obecnie zapłacić nawet 10 tys. złotych! Kot toyger jest więc drogi w porównaniu do np. persów, które mogą kosztować 2-3 tys. zł. A to przecież dopiero początek wydatków, ponieważ musisz wziąć pod uwagę także koszty wyprawki, karmy czy weterynarza. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo zależy ci na takim zwierzęciu? Koniecznie musisz oszczędzić wystarczającą sumę, by móc zapewnić mu idealne warunki. Nie zapominaj, że zdolne do rozrodu osobniki (niewykastrowane/niewysterylizowane) są zwykle zdecydowanie droższe od pozostałych. 

Czy kota toyger można kupić w Polsce?

Można w naszym kraju kupić takiego kocura, choć będzie to trudne. Pierwsza polska hodowla tych zwierząt powstała w 2014 roku w Szczecinie. Masz więc możliwość ich zakupu, ale nie ulega wątpliwości, że trudniej na nie trafić, niż np. na koty syjamskie, norweskie leśne czy też brytyjskie. To, w połączeniu z ich wysoką ceną, sprawia, że wiele osób ostatecznie rezygnuje z zakupu kota toygera, mimo że ta rasa doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Jeśli jednak kot ten jest twoim prawdziwym marzeniem, warto skontaktować się ze sprawdzoną hodowlą.

Co je kot toyger, czyli odpowiednia dieta dla małego tygrysa

kot toyger leży

Koty to zwierzęta mięsożerne, co oznacza, że nie powinny dostawać w swojej diecie zbóż, które zawierają gluten. Toygery mają dość delikatne żołądki, więc musisz zapewnić im najwyższej jakości karmę. Najlepiej, jeśli postawisz na mokrą (np. puszki) lub też dietę BARF. Nie wiesz, czy aby na pewno twój podopieczny ma zbilansowaną dietę? Najlepiej skonsultuj się z weterynarzem. Warto również regularnie wykonywać badania kontrolne, które pozwolą na wykrycie ewentualnych niedoborów i właściwe dopasowanie diety. Pamiętaj, że zdrowe żywienie to podstawa dla długiego i szczęśliwego życia twojego pupila.

Wyprawka dla kota toygera, czyli co musisz kupić?

Zanim kot toyger pojawi się u ciebie w domu, musisz przygotować dla niego całą wyprawkę. Bez wątpienia musisz zaopatrzyć się w:

 • posłanie;
 • drapak, np. w formie wieży;
 • kuwetę oraz żwirek, w którym zwierzę będzie mogło kopać, aby ukryć swoje odchody. 

Masz w domu więcej, niż jednego osobnika? Każdy z nich powinien mieć osobną toaletę. Potrzebny będzie także transporter, byś mógł wygodnie zabrać swojego podopiecznego do weterynarza. Inna cenna rzecz to szelki, dzięki którym będziesz mógł spacerować z kotem po okolicy. Musisz więc przygotować się na dość duży wydatek.

Zabawki dla kota powinny szeleścić i być intrygujące

Kot toyger swoją nazwę wziął częściowo od zabawki i sam też lubi się pobawić. Wybieraj zabawki, które mają ciekawe kształty oraz rozmiary. Niech będą dla twojego kota toygera ciekawe! Wybierz np.:

 • szeleszczące materiały;
 • piórka;
 • kawałki tkanin;
 •  wędki oraz niewielkie piłeczki, które będziesz mógł rzucać do woli swojemu kotu. 

Unikaj jednak laserów, szczególnie tych z niesprawdzonych źródeł. Możesz z nich korzystać, jednak powinny być tylko wstępem do zabawy z twoim nowym pupilem. Zabawa z kotem powinna imitować polowanie. Kocur powinien mieć możliwość złapania swojej ofiary, bo to zapewni mu wiele satysfakcji. Niestety, laser mu na to nie pozwoli.

Kot rasy toyger – zdjęcia nie powiedzą ci wszystkiego

Szukając wymarzonej rasy kota, nie patrz tylko na fotografie. One nie powiedzą ci wszystkiego. Nawet, jeśli zdjęcia kotów rasy toyger sprawiły, że się w nich zakochałeś! Postaraj się spotkać z właścicielami swojej wymarzonej rasy lub przynajmniej obejrzyj nagrania dostępne w sieci, dzięki którym znacznie lepiej zrozumiesz potrzeby tych zwierząt. W ten sposób będziesz w stanie przygotować się na ich przybycie najlepiej, jak to tylko możliwe. Nie zapominaj, że taki kot kosztuje naprawdę niemało, więc podjęcie pochopnej decyzji to najgorsze, co możesz zrobić.

Toyger – podsumowanie

kot toyger drapak

Kot toyger to bardzo rzadko spotykana rasa, która została stworzona niedawno. To sprawia, że te małe tygrysy są kilka razy droższe od popularnych kocurów. Jeśli jednak chcesz mieć tak wyjątkowego pupila i wiesz, z czym wiąże się ten zakup, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać hodowli w Polsce!

Źródło zdjęcia: Bellille via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)