Wyżeł włoski szorstkowłosy to stara rasa, od wieków wybierana do polowań na mniejsze zwierzęta. Dziś jednak zmienia się nieco charakter jej pracy. Spokojny i towarzyski wyżeł coraz częściej staje się towarzyszącym psem rodzinnym lub psim terapeutą. Co warto o nim wiedzieć, zanim stanie się także twoim pupilem?

Wyżeł włoski szorstkowłosy – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 58 do 65 cm, samce od 60 do 70 zł
masa ciała: suki od 28 do 30 kg , samce od 32 do 37 kg
Szatasierść: sztywna, długa, szczotkowata na tylnych kończynach, bez podszerstka
maść: biała, biała z pomarańczowym (łaty, cętki), biała w brązowe łaty, dereszowata brązowa lub pomarańczowa
Długość życia12–14 lat
Charaktertowarzyski, cierpliwy, wytrzymały, niezmordowany w pracy

Jak wygląda wyżeł włoski szorstkowłosy – charakterystyka rasy

Wyżeł włoski szorstkowłosy należy do większych ras psów osiąga ok. 5070 cm długości, a jego waga wynosi zwykle ok. 30 kg. Sierść psa tej rasy jest gęsta i sztywna, a podszerstek nie występuje. Włosy dorastają zwykle do długości ok. 4–6 cm, więc niektórzy hodowcy zalecają je trymować. Dotyczy to zwłaszcza bardzo gęstych brwi, wąsów i brody.

Psy charakteryzują się kwadratowym tułowiem i silnie rozwiniętymi mięśniami. Ich ogony są grube – dawniej kopiowano je na długości 15–25 cm. Obecnie w Polsce nie wolno jednak tego robić. Od 1997 roku wprowadzony został całkowity zakaz kopiowania uszu i ogonów psów wszystkich ras.

Jakie umaszczenie ma wyżeł włoski?

Wyżeł włoski najczęściej charakteryzuje się umaszczeniem białym, dereszowatym (włosy białe i innej barwy są wymieszane) lub w łaty. W tym ostatnim przypadku akceptowane są kolory brązowy lub pomarańczowy na białym tle.

Charakter psów rasy wyżeł włoski szorstkowłosy

wyżeł włoski szorstkowłosy stoi bokiem

Jakie cechy charakteru wyróżniają rasę wyżeł włoski szorstkowłosy? Te psy myśliwskie są niezwykle cierpliwe, spokojne i łagodne. Świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi – pod warunkiem, że opiekunowie lubią spędzać czas na świeżym powietrzu! Wyżeł będzie świetnym kompanem, ale potrzebuje sporej dawki ruchu. Jeśli jej nie otrzyma, sam zapewni sobie rozrywkę, co może skończyć się wieloma szkodami… Uważać powinni także miłośnicy ogrodnictwa i pięknych rabatek – wyżły bywają zapalonymi kopaczami! Ich szkoleniem zająć się od pierwszych wspólnych dni. Psy tej rasy łatwo jednak ułożyć, są bowiem posłuszne i uwielbiają spędzać czas z opiekunem. Bardzo dobrze aportują, również z wody!

Jak pielęgnować swojego spinone italiano?

spinone italiano pies włoski stoi na trawie

Spinone italiano nie wymagają zbyt wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Psy warto regularnie szczotkować. Jeśli chcesz, możesz także trymować sierść ulubieńca – wówczas łatwiej będzie ci zachować porządek w domu (wyżły linieją przez cały rok). Szczególną uwagę powinieneś zwracać jedynie na brodę pupila. Jest ona bardzo gęsta i długa, a wyżły należą do psów mocno się śliniących. Takie połączenie może skutkować niezbyt przyjemnym, za to mocno wyczuwalnym, zapachem.

Najczęstsze choroby wyżłów

Duże psy są zwykle podatne na wiele różnych chorób! Na szczęście wyżła włoskiego szorstkowłosego zbytnio to nie dotyczy! Te psiaki są naprawdę wytrzymałe jeśli chorują, najczęściej przytrafiają im się infekcje uszu (z uwagi na ich wielkość i kształt). Wyżły są również obarczone ryzykiem dysplazji biodrowej i łokciowej. Ich szeroka klatka piersiowa sprawia też, że pupila warto obserwować pod kątem takich chorób jak rozszerzenie i skręt żołądka.

Hodowla wyżła – ile kosztuje szczenię tej rasy?

wyżeł włoski szorstkowłosy w ogrodzie

Hodowle wyżłów włoskich szorstkowłosych nie są popularne w Polsce. Zwykle psiaki bywają sprowadzane z zagranicy, a koszt szczeniaka wynosi przeciętnie 11,5 tys. euro. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, dobrze sprawdź hodowlę. Powinna mieć ona certyfikat FCI. Wybierz też takiego hodowcę, który jest cierpliwy i chętnie odpowiada na wszystkie twoje pytania – im więcej uda ci się od niego dowiedzieć, tym lepiej dla ciebie i twojego nowego czworonożnego przyjaciela!

Ciekawostki i trochę historii

Wyżeł włoski szorstkowłosy to stara rasa wywodząca się z terenów Półwyspu Apenińskiego. Uważa się, że jej korzenie sięgają nawet V w. n.e. Nie wiadomo natomiast dokładanie, które rasy były przodkami wyżłów włoskich. Wiadomo natomiast, że rasa rozwijała się na terenie północno-zachodnich Włoch (konkretnie Piemontu). Wyżły włoskie szorstkowłose często uznawane są także za przodków innych ras wyżłów o szorstkiej sierści (np. gryfonów francuskich czy niemieckich).

Obecnie rasa ta najbardziej popularna jest na terenie Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W Polsce wyżłów włoskich jest z kolei niewiele.

Wyżeł włoski szorstkowłosy to przedstawiciel starej włoskiej rasy. Choć wciąż mają bardzo rozwinięte instynkty łowieckie, coraz częściej wybierane są jako wierne psy do towarzystwa. I nic dziwnego! Jeśli tylko psu tej rasy zapewnisz odpowiednią ilość codziennego ruchu, zyskasz cierpliwego, oddanego kompana!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 165, https://www.zkwp.pl/wzorce/165.pdf, 22.05.2016/PL (data polskiego tłumaczenia), tłumaczenie z języka niemieckiego – Andrzej Brabletz, edycja zmian uaktualnionego wzorca – Izabela Biernacka, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.