Pitbull (American Pit Bull Terrier) to rasa, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Co ciekawe jeszcze nie została ona uznana oficjalnie przez FCI. Rasa jest bardzo niejednorodna. Poszczególne linie różnią się od siebie budową ciała, masą oraz umaszczeniem. Pitbull red nose jest jednym z tych najczęściej poszukiwanych.

Pitbull red nose – wzorzec rasy

Pit bull red nose to nazwa jednego z najpopularniejszych umaszczeń tej rasy. Red nose to po prostu czerwony nos.W anglosaskiej nomenklaturze kynologicznej kolor zwany u nas rudym lub jasnobrązowym określany jest właśnie jako czerwony. Czerwononosy pitbull to po prostu ten o rudym umaszczeniu z wątrobianym lub jasnoróżowym nosem. Odmiany tego umaszczenia są bardzo różne. Ponieważ nie ma jednorodnego wzorca, dopuszcza się w zasadzie każdego rodzaju białe znaczenia i łaty. Rzadziej zdarzają się czarne znaczenia. Bardzo cenione są szczeniaki o jednolitym wybarwieniu.

pitbull red nose biegnie

Red nose pitbull – hodowle w Polsce

W naszym kraju działa wiele hodowli psów rasy pit bull terrier amerykański. Ze względu na to, że rasa nie została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, nie mogą one być zrzeszone w ZKwP. Znalezienie dobrej hodowli jest o tyle utrudnione, że nie ma jednej znaczącej organizacji, która (przynajmniej w teorii) koordynowałaby ich działanie.

pitbull red nose za siatką

Zakup psa rasy pitbull terrier najlepiej skonsultować wśród miłośników psów z grupy TTB. W ten sposób będziesz mieć pewność, że miejsce, z którego pochodzi twój przyszły szczeniak, jest etyczne, a zwierzęta są w nim traktowane dobrze.

Cena szczeniaka rasy pitbull

Cena za szczeniaka red nose pitbull jest trudna do określenia. Wiele zależy od doświadczenia hodowcy oraz organizacji, w której jest zarejestrowany. Niektórzy oferują szczenięta w cenie 1000–1500 złotych. Najczęściej trzeba jednak przygotować się na wydatek od 2 do 4 tysięcy złotych.

pitbull red nose jasny pies

Pitbull red nose, obok umaszczenia blue, jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych. Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze psa nie kierować się wyłącznie kolorem futra i nosa. W przypadku ras nieuznawanych bardzo ważna jest renoma i doświadczenie hodowcy.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.