Owczarek francuski briard to stosunkowo stara rasa. Psy te robią wrażenie swoją bujną szatą, gracją poruszania się i bardzo dużą inteligencją. Warto jednak wiedzieć, że potrzebują konsekwentnego szkolenia i dużej dawki cierpliwości. Mają bowiem duża skłonność do podejmowania niezależnych decyzji i działania w obronie rodziny bez czekania na pozwolenie swojego opiekuna.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 56 do 64 cm, psy od 62 do 68 cm;
masa ciała: suki od 23 do 34 kg, psy od 27 do 41 kg
Szatasierść: włos okrywowy długi, suchy; podszerstek niezbyt obfity;
maść: jednolita, preferowana ciemniejsza płowa, czarna, szara
Długość życia10–12 lat
Charakteropanowany, nieustraszony, zrównoważony

Owczarek francuski briard – wzorzec rasy

Owczarek francuski briard stoi na ulicy

U psów owczarek francuski briard opis rasy ustalony przez FCI zakłada proporcjonalną i harmonijną sylwetkę. Wysokość w kłębie w przypadku samców wynosi od 62 do 68 centymetrów. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 56 do 64 centymetrów. Wzorzec zakłada jednak, że ważniejsza od wysokości jest proporcja sylwetki. Owczarek francuski briard powinien mieć ją nieco wydłużoną – kwadratowe psy są uznawane za niezgodne z kanonem. 

Głowa briarda jest mocna, długa z wąskim nosem i okazałą sierścią, która tworzy charakterystyczną brodę, wąsy i brwi. Oczy mogą być częściowo przykryte. Same oczy są owalne, ciemne i stosunkowo duże. 

Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Ogon o naturalnym kształcie powinien sięgać przynajmniej do stawu skokowego. Grzbiet jest równy a zad owalny i delikatnie opadający. 

Owczarek francuski briard – charakter 

W przypadku rasy owczarek francuski briard temperament jest jedną z najczęściej podnoszonych kwestii. Jeżeli planujesz wejść w posiadanie tego psa, powinieneś wziąć pod uwagę szkolenie, najlepiej pod okiem doświadczonego szkoleniowca. 

Czy oznacza to, że briardy są psami agresywnymi? W żadnym wypadku. Wzorzec rasy zakłada, że powinny one wyróżniać się zrównoważonym i stabilnym charakterem. Owczarek francuski briard został ukształtowany w celu wypasania stad owiec. Ze względu na budowę ciała oraz doskonałe umiejętności dwa osobniki były w stanie zapanować nad stadem liczącym nawet kilkaset osobników. Z czasem tradycja wypasania tak dużych stad zanikła, a przeznaczenie rasy zaczęło ewoluować w stronę psów obronnych i stróżujących.

Współcześnie owczarek francuski briard jest psem bardzo bystrym, inteligentnym i niezwykle żywiołowym. Przywiązuje się do swojej rodziny i jak przystało na owczarka nie oddala się od niej bez wyraźnego powodu. Wyróżnia się ogromną czułością w stosunku do swojego człowieka. Widok briarda, który pakuje się na kolana opiekuna, nie jest niczym niezwykłym. 

Chociaż są to psy bardzo inteligentne, ich szkolenie nie należy do łatwych. Jest to pokłosiem wspomnianego już specyficznego temperamentu. Briardy są uparte i mają silny charakter, dlatego nie każdego opiekuna z miejsca uznają za autorytet. Potrzebują konsekwentnego szkolenia. Należy także zaznaczyć, że nie są to psy, które w stu procentach podporządkują się przewodnikowi. Poddane szkoleniu są posłuszne i stabilne, wymagają jednak pozostawiania im pola do inicjatywy. 

Owczarek francuski briard – zdrowie

Tak jak większość starych ras pasterskich, owczarek francuski briard jest psem stosunkowo zdrowym i odpornym na trudne warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że rasa jest całkowicie wolna od potencjalnych chorób genetycznych. Tak samo jak inne duże psy, briardy także są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Właśnie dlatego warto wybierać hodowlę zrzeszone w ZKwP, które mają obowiązek wykonywania regularnych badań RTG swoim psom. Pojawiać się może także postępujący zanik siatkówki (PRA). 

Ze względu na budowę klatki piersiowej briard miewa także skłonność do skrętu żołądka. Właśnie dlatego wszystkie posiłki dla tego psa powinny być rozdzielane na mniejsze porcje – przynajmniej dwie. 

W przypadku rasy owczarek francuski briard długość życia wynosi średnio 11 lat. Niektóre osobniki żyją jednak nieco dłużej. Chociaż szybko rosną, proces ich emocjonalnego dojrzewania może trochę potrwać, dlatego teoretycznie dorosły briard może mieć tendencję do zachowywania się jak szczeniak. 

Pielęgnacja briada

Pielęgnacja briarda nie powinna sprawić ci szczególnych problemów. Warto jednak już od szczeniaka przyzwyczajać pieska do zabiegów, szczególnie do czesania. Utrzymywanie długiej szaty w dobrym stanie wymaga bowiem regularnego korzystania ze szczotki.

Wzorcowo owczarek francuski briard powinien posiadać długi i okazały włos okrywowy przy jednocześnie niewielkiej ilości podszerstka. U osobników, u których podszerstek ten jest gęstszy, istnieje prawdopodobieństwo filcowania się, a w rezultacie – nawet powstania problemów skórnych. 

owczarek francuski briard biegnie po trawie

Owczarek francuski briard – hodowla

Tak jak w przypadku innych ras, owczarek francuski briard także powinien być kupiony w legalnej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. ZKwP działa pod auspicjami FCI i jest uprawnione do wystawiania międzynarodowych rodowodów. Dzięki temu zyskujesz pewność, że kupiony przez ciebie szczeniak będzie zgodny ze wzorcem rasy – nie tylko pod względem wyglądu, ale także charakteru. 

Owczarek francuski briard – cena

Za szczeniaka rasy briard będziesz musiał zapłacić od 4 500 do nawet 6 000 złotych. Pamiętaj jednak, że cena ustalana jest indywidualnie przez hodowcę i składa się na nią wiele czynników. 

Owczarek francuski briard – historia rasy

Wiadomo, że jest to jedna z najstarszych francuskich ras. Psy, które wyglądem przypominały współczesne briardy zostały opisane w średniowiecznej kronice Alberyka z Trois Fountaines. 

Współczesna historia owczarków francuskich briard rozpoczyna się pod koniec XIX wieku. Rasa została uznana oficjalnie w roku 1896. Hodowle zaczęły jednak powstawać nieco wcześniej. Na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku we Francji funkcjonowała jedna z najsłynniejszych – de l’Etoile du Berger. Pod tym przydomkiem zarejestrowany został pierwszy czarny owczarek francuski briard o imieniu SANS GENE.

Popularność rasy zaczęła gwałtownie rosnąć na początku XX wieku. Obowiązujący do dzisiaj wzorzec został ostatecznie ukształtowany w 1925 roku. Po pierwszej wojnie psy tej rasy razem z amerykańskimi żołnierzami wyjechały z Francji za ocen, gdzie do dzisiaj cieszą się niesłabnącym szacunkiem. 

Do Polski pierwsze briardy trafiły w 1979 roku, a pierwszy miot w naszym kraju przyszedł na świat cztery lata później. Obecnie jest to rasa o umiarkowanej popularności. 

Owczarek francuski briard – dla kogo?

Owczarek francuski briard to pies, który charakteryzuje się bardzo dużym przywiązaniem do opiekuna i ogromną czułością. Niestety, nie jest to odpowiedni pies dla osoby bez doświadczenia. Ze względu na upór i silny charakter powinien on przejść szkolenie pod okiem profesjonalisty. Potrzebuje przewodnika, który jest konsekwentny, spokojny i potrafi ustalać zasady, a jednocześnie zapewni psu pole do inicjatywy. 

Briard z powodzeniem sprawdzi się jako pies rodzinny i stróżujący. Z chęcią patroluje swój teren i daje znać, kiedy coś jest nie tak. Należy zaznaczyć, że psy te mają skłonność do szczekliwości. 

Raczej nie nadaje się do mieszkania w mieście, chyba że opiekun zapewni mu codzienne długie i rozwijające spacery. Jest inteligentny, jednak szkolenie wymaga od opiekuna pewnego doświadczenia. 

Owczarek francuski briard – zdjęcia

Owczarek francuski briard – ciekawostki? 

  • owczarek francuski briard często wykorzystywany jest jako pies użytkowy w policji
  • psy tej rasy pomagają w poszukiwaniu rannych i zaginionych 
  • oficjalna nazwa rasy we Francji to Briard de Brie 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 113, 23.01.2009 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/113.pdf, tłumaczenie polskie ( z języka angielskiego) lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.11.2008.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.