American eskimo dogs, czyli amerykańskie psy eskimoskie to inteligentne, energiczne psiaki o puszystej białej sierści. Są łatwe do wyszkolenia i bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Będą świetnym towarzyszem, dla każdego, kto poszukuje odważnego i bardzo inteligentnego psa. Pełne energii i pozytywnych uczuć, te słodkie szczeniaki mogą z łatwością przystosować się do ruchliwych i spontanicznych domowników, ponadto uwielbiają być w centrum uwagi. Swoim wyglądem przypominają najbardziej puchate chmury, dlatego niemalże każdy natychmiast zakochuje się w amerykańskim psie eskimo. Jednak przy wyborze zwierzaka nie można kierować się wyłącznie wyglądem, dlatego przeczytaj artykuł i poznaj bliżej tę rasę.

American eskimo dog – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 23 do 48 cm (trzy typy)
masa ciała: od 8 do 16 kg
Szatasierść: długa, tworząca kryzę i pióra, z obfitym podszerstkiem
maść: biała, rzadko kremowa
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterchętny do współpracy, energiczny, niezależny, szczekliwy

American Eskimo Dog – historia rasy

Chociaż stosunkowo niedawno pojawiły się w American Kennel Club, psy te można było spotkać w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Często znajdowano je u niemieckich imigrantów, więc prawdopodobnie były potomkami niemieckiego szpica. Powszechnie znana jako jedna z najłatwiejszych w szkoleniu rasa psów eskie zyskała popularność pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Wówczas wykorzystywano ją do celów rozrywkowych jako atrakcję w objazdowych cyrkach, gdzie wykonywały imponujące akrobacje zręcznościowe. Dosyć szybko stały się znane jako szpic amerykański.

American Eskimo Dog – wygląd

Amerykańskie psy eskimo występują w trzech rozmiarach:

  • toy – od 23 do 30 cm w kłębie;
  • miniaturowym – do 38 cm w kłębie;
  • standardowym – do 48 cm w kłębie.

Psy mniejsze niż 23 cm i większe niż 48 cm nie są pożądane. Pomimo że eskie wyglądają dość podobnie do samojedów, różnią się charakterem i szczegółami wyglądu.

Okrywa i umaszczenie

American eskimo dog znany jest ze swojej grubej, lśniącej białej sierści, która w naturalny sposób nadaje im radosny i promienny wygląd. Biała sierść, wyprostowane, futrzane uszy i okazały ogon zawinięty nad grzbietem przyciągają wzrok. Psy tej rasy najczęściej występują w białym umaszczeniu, ale czasami mogą mieć kremową barwą – zdarza się to niezwykle rzadko. Ich silne, zwarte i muskularne ciała sprawiają, że są zdolne do wykonywania ćwiczeń zręcznościowych i poruszają się z uroczo pewnym siebie, sprężystym krokiem.

American Eskimo Dog – charakter

Pobudliwe i radosne amerykańskie psy eskimoskie są wspaniałymi zwierzętami towarzyszącymi ze względu na przyjazne usposobienie.Są lojalne wobec swoich opiekunów i mają łagodny temperament, więc to doskonałe psy rodzinne, które dobrze radzą sobie z dziećmi. American eskimo dog to wrażliwa rasa, całkowicie oddana swojej rodzinie. Wydają się zdolne do odnoszenia się do natury społecznej i emocjonalnego stresu człowieka.

Aktywność psa

Każdy właściciel eskie szybko się nauczy, że te psy mają dużo energii, a do tego potrzebę ciągłych ćwiczeń i zabaw. Dlatego ważne jest, aby właściciel codziennie zabierał psa na długie spacery. Jeśli jego potrzeby energetyczne nie są zaspokojone lub spędza zbyt wiele czasu samotnie w ciągu dnia, może się nudzić i wykazywać niepożądane zachowania, takie jak kopanie w ogródku lub żucie domowych przedmiotów.

Poza tym, że są szczególnie towarzyskimi pieskami i chcą czuć się potrzebne, eskie są również chętne do współpracy, dlatego tresura szczenięcia to sama przyjemność. Wystarczy kilka minut treningu dziennie, aby sprawdzić jego potencjał.

Zachowanie względem obcych

Ponieważ są tak lojalne wobec swoich rodzin, american eskimo dogs mogą być nieco nieśmiałe i niespokojne w stosunku do nieznajomych. Dadzą głos, jeśli wyczują zagrożenie dla swojej rodziny, więc nie zdziw się, jeśli twój eskie zaszczeka na dostawcę lub kogoś idącego po klatce schodowej.

American Eskimo Dog – pielęgnacja

Ponieważ przedstawiciele rasy american eskimo dog są tak bardzo przywiązane do swoich opiekunów, zdecydowanie są pieskami domowymi, które nie lubią zostawać same na zewnątrz. Jeżeli ktoś chciałby mieć takiego pieska, ale mieszka w tętniącym życiem, hałaśliwym i tłocznym domu to mamy dla niego dobre wieści – eskie doskonale będą funkcjonować w takim otoczeniu. Przejawiają duże pokłady energii, więc przybywanie np. w otoczeniu małych dzieci może pomóc im w spożytkowaniu tej energii poprzez zabawę i opiekę nad innym członkiem stada.

Warunki pogodowe

Dzięki podwójnej warstwie sierści american eskimo dog uwielbiają zimne i chłodną pogodę. Podobno w burzach śnieżnych mogą używać swoich puchatych ogonów do zakrywania pyska i oczu. Natomiast w cieplejszym klimacie ich biała sierść odbija słońce, naturalnie je ochładzając. Dopóki mają odrobinę cienia i dużo wody, w gorące dni również sobie dobrze poradzą.

Szczotkowanie sierści

Jednak jego puchata i gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, przynajmniej 2 razy w tygodniu, aby się nie splątała i żeby wyczesać podszerstek. Zaniedbane w tym zakresie psy nie tylko są nieatrakcyjne, ale wymagają również wizyty u psiego fryzjera, która częściej kończy się wygalaniem sierści niż rozczesywaniem.

American eskimo dog – najważniejsze informacje

Oto zbiór najważniejszych informacji o tej niezwykłej rasie:

  • łatwy w pielęgnacji;
  • przejawia skłonność do żucia przedmiotów, gdy jest znudzony;
  • dobrze odnajduje się w mieszkaniu;
  • wysoce lojalny;
  • dobry dla niedoświadczonych opiekunów;
  • o dużej skłonności do przybierania na wadze;
  • bardzo terytorialny.

American eskimo dog to nie tylko przepiękny pies nazywany przez niektórych „białą kulą”. To również miłośnik zabaw i treningów, który w szybkim czasie może zostać najlepszym przyjacielem człowieka i obrońcą swojego stada.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://www.akc.org/dog-breeds/american-eskimo-dog/

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.