Pies rasy mały gończy anglo-francuski należy do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Zaliczany jest do średnich psów gończych. To rasa mało znana poza kręgami myśliwskimi i w przeciwieństwie, na przykład, do gończego gaskońskiego czy gończego polskiego raczej nie jest spotykana w charakterze czworonoga domowego. Najlepiej czuje się w sforze, w gronie psów tej samej rasy. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć? Przeczytaj!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 48 do 56 cm;
masa ciała: ok. 24 kg
Szatasierść: krótka, gładka, bardzo gęsta;
maść: trójbarwna biała z czarną, znaczeniami brązowymi i czarnym nosem; dwubarwna biała i pomarańczowa z brązowym nosem
Długość życiaok. 12 lat
Charakterżywy, łagodny, inteligentny, zrównoważony, wszechstronny

Mały gończy anglo-francuski – szczypta historii

Historia rasy jest stosunkowo krótka, bowiem rozpoczyna się dopiero w połowie ubiegłego wieku. W 1957 roku dokonano rozróżnienia na gończe francuskie i anglo-francuskie. Powstanie tego niewielkiego psa gończego nie jest do końca jasne. Przyjmuje się natomiast, że w jego stworzeniu brały udział takie rasy jak m.in. beagle lub/i beagle harrier, porcelaine i poitevin. Jest to zatem, jak zresztą sama nazwa wskazuje, krzyżówka francuskich i angielskich psów gończych. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1978 roku i wtedy też została ona uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). 

Mały gończy anglo-francuski – wygląd

Mały gończy anglo-francuski to pies średniej wielkości. Choć mocno zbudowany, nie sprawia wrażenia ociężałego. Wysokość w kłębie, bez rozróżnienia na psy i suki, wynosi od 48 do 56 cm (z tolerancją do 2 cm). W postawie bardzo podobny do innych francuskich gończych. Jego głowa jest wydłużona, niezbyt szeroka, ze słabo zaznaczonym guzem potylicznym. Pies ten cechuje się lekko wydłużoną kufą z prostym lub trochę wygarbionym grzbietem nosa, skręconymi, wiszącymi uszami i cienkim ogonem średniej długości. Oczy tego wyjątkowego czworonoga są duże, mają brązową barwę i łagodny wyraz.

Mały gończy anglo-francuski – charakter 

Psy tej rasy doskonale pracują w sforze i mają wrodzoną zdolność do umiejętnej komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Są bardzo inteligentne, wszechstronne i zrównoważone. Stanowią doskonałą pomoc dla myśliwego podczas polowań na małą zwierzynę, m.in. na króliki, bażanty i dziki. Raczej nie występują w roli psów wyłącznie do towarzystwa, choć ze względu na swój przyjazny, łagodny charakter z pewnością odnalazłyby się w niej bez trudu. Wykorzystywane są czasem natomiast jako psy stróżujące. Mały gończy anglo-francuski wobec obcych pozostaje nieufny, zatem rzeczywiście jest dobrym stróżem domu. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 325 /28.04.1997/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/325.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 26.01.1983.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.