Ze względu na swoje rozmiary grand griffon vendéen świetnie odnajdzie się w domu z podwórkiem, ale i mieszkaniu przy zachowaniu kilku zasad. Z artykułu dowiesz się też, skąd pochodzi rasa tych psów. Podpowiemy, jak odpowiednio zadbać o zdrowie czworonoga i pielęgnować jego sierść.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 60 do 65 cm;
masa ciała: od 30 do 35 kg
Szatasierść: gruba, twarda, długa, może być kosmata; podszerstek obfity;
maść: trójbarwna, obejmująca kolory innych maści; zajęcza; płowa; biało-pomarańczowa; biało-szara; biała w zajęcze łaty
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterzdecydowany, pewny siebie, niezależny, inteligentny, energiczny

Grand griffon vendéen – historia rasy

Grand griffon vendéen to pies myśliwski z dużym temperamentem. Rasa powstała we Francji już w XV wieku. Jest pierwszym hodowanym czworonogiem griffon vendéen, który dał początek takim odmianom jak petit basset vendéen oraz grand basset griffon vendéen. Opisywany przez nas reprezentant swojej rasy jest potomkiem canis segusius w linii prostej, czyli zwierzęcia hodowanego przez Galów.

Wygląd psów rasy Grand griffon vendéen

Grand griffon to czworonóg o proporcjonalnej i mocnej budowie ciała. Kształt jego głowy jest delikatnie wydłużony, uszy osadzone nisko, poniżej linii oczu i są wyraźnie odwrócone na zewnątrz. Klatka piersiowa tego griffona nie robi wrażenia masywnej, czego nie można powiedzieć o jego tylnych łapach i udach. Ogon psa jest sztywny, noszony szablasto oraz wygięty ku górze.

Grzbiet mocny, prosty czasem jednak lekko wygięty co jest dopuszczalne u tej rasy.

Sierść i wielkość

Słowo griffon oznacza szorstki. Jego sierść składa się z miękkiego podszerstka oraz gęstej i twardej warstwy okrywowej z długich włosów, a najpopularniejsze umaszczenie to płowe i białe czasem sporadycznie można zauważyć czarne łaty. Psy tej rasy osiągają wzrost około 65 cm, a waga dorosłych osobników zwykle mieści się w przedziale od 30 do 35 kg.

Charakter i temperament francuskiego psa rasy griffon

Grand griffon vendéen jest bardzo energiczny, ale przyjazny. Wymaga stałego treningu, w innym wypadku potrafi być nieposłuszny. Musisz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ wyhodowany został jako pies myśliwski. Uwielbia wykonywać polecenia, biegać i bawić się z innymi psami. Nie jest stworzony do życia w mieście, jednak może się to udać, jeśli zaspokoisz jego ogromne zapotrzebowanie na ruch.

Griffon jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych czworonogów, ale należy uważać na spacerach po lesie, polach czy nawet parkach. Jeśli zobaczy inne zwierzątko, instynkt myśliwski może wziąć górę i popędzi za nim, nie słuchając poleceń. Uwielbia poznawać nowe miejsca i zapachy, dlatego jest świetnym kompanem podczas podróży i wycieczek.

Pielęgnacja i zdrowie griffona

Mimo że grand griffon vendéen jest porośnięty długim włosem, to nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie posiada również wrodzonych wad genetycznych. Zachorować może jedynie na typowe psie przypadłości. Przede wszystkim powinieneś pamiętać o regularnym szczepieniu pupila na wszystkie choroby zakaźne. Uchroni go to przed poważnymi schorzeniami. Kolejna istotna kwestia to zabezpieczenie psiaka przed kleszczami. Te małe pajęczaki roznoszą mnóstwo groźnych wirusów i bakterii, ale już jedna odpowiednia tabletka lub obroża przeciw kleszczom może zapobiec chorobom przez nie wywoływanym.

Pokarm

Kolejną sprawą wartą uwagi jest odpowiedni dobór karmy. Gotowane posiłki od dawna nie są uznawane za zdrowe dla czworonożnych podopiecznych. Najkorzystniej wybrać suchą karmę bez dodatku zbóż lub jeśli masz na to czas, możesz zainteresować się dietą typu BARF. Dzięki odpowiedniemu żywieniu twój pies cieszył się będzie długim zdrowym życiem.

Grand basset griffon vendeen czy to ta sama rasa co grand griffon vendéen?

Według archiwalnych informacji basset powstał na wskutek krzyżowania grand griffona z innymi psami. Obie rasy mają wiele cech wspólnych, jednak dzięki odpowiedniej hodowli uzyskano psa mniejszych rozmiarów i wagi niż grand griffon vendéen. Innym podobnym czworonogiem jest briquet griffon i petit griffon. Wszystkie psy charakteryzują się ogromnym temperamentem, miękkimi, wąskimi i cienkimi uszami kształtu wydłużonego owalu i szorstką sierścią.

Najważniejsze informacje

Grand griffon vendéen to idealny pies rodzinny. Jest oddany swoim opiekunom, ale na spacerach nie sprawia problemów, ponieważ ma łagodny charakter. W domu potrafi coś zniszczyć wyłącznie wtedy, jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej dawki ruchu. Źle znosi wysokie temperatury, dlatego w okresie letnim wybieraj na długi spacer ranek lub wieczór.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 282 /18.02.1997/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/282.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 08.04.1969.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.