Foxhound amerykański to pies zaliczany do 6 grupy FCI, czyli psów gończych i ras pokrewnych. Należy do sekcji pierwszej, gromadzącej psy gończe. To rasa o długim rodowodzie, dzięki czemu ma ugruntowany charakter. Poznaj ją bliżej, zanim zdecydujesz się na zakup szczenięcia.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 53 do 61 cm, psy od 56 do 63,5 cm;
masa ciała: suki od 20 do 29 kg, psy od 29 do 34 kg
Szatasierść: średnio długa, twarda, przylegająca
maść: każda dopuszczalna
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterlojalny, niezależny, miły, oddany, wierny, z pasją do polowania

Foxhound amerykański – wygląd psa

Foxhound amerykański ma tułów średniej długości i głęboką klatkę piersiową. Głowę wyróżnia umiarkowanie zaznaczony stop i długa, kwadratowa kufa. Oczy psa tej rasy są szeroko rozstawione, brązowe lub piwne, o charakterystycznym dla psów gończych wyrazie. Z kolei uszy są osadzone raczej nisko na czaszce, blisko głowy, lekko zagięte w stronę policzków, noszone przy czubku nosa i zaokrąglone na końcach. Ogon psa osadzony jest wysoko. Ma on lekko zagięty kształt i jest noszony raczej wesoło.

Rozmiar psów

Suki są zwykle nieco mniejsze od psów i mierzą od 53 do 61 cm. Samce osiągają wysokość w kłębie od 56 do 64 cm. Ich waga waha się w zakresie od 20 do 34 kg.

Rasa foxhound amerykański – umaszczenie

Subtelna różnica między foxhoundem amerykańskim a angielskim leży w rodzaju sierści. Pies z Ameryki ma szatę średniej długości, przylegającą do ciała i raczej twardą. Z kolei foxhound angielski ma krótki włos. Obie rasy mogą występować w praktycznie każdym umaszczeniu.

Foxhound amerykański – charakter i szkolenie

Jak przystało na prawdziwego psa myśliwskiego, stworzonego m.in. do polowania na lisy, foxhound amerykański jest niezależny. Ma silny instynkt łowiecki, co sprawia, że na spacerach czasem trudno nad nim zapanować. Może być zwierzęciem domowym, o ile poświęcisz czas na zapewnienie mu aktywności. Mogą to być zarówno wspólne zabawy, jak i codzienny jogging. Praca nad instynktem myśliwskim bywa jednak trudna dla niedoświadczonego opiekuna. Foxhound amerykański potrzebuje długich spacerów, inaczej przejawia zachowania destrukcyjne. Źle znosi bezruch i brak zajęcia.

Nie jest to najlepsza rasa dla osoby, która szuka psa rodzinnego. Foxhound amerykański, choć skory do zabaw, szybko nudzi się towarzystwem dzieci. Dodatkowo jest dość uparty i niezależny, dlatego uznaje się go za psa jednego pana. Najlepiej będzie czuł się u boku doświadczonego, aktywnego opiekuna, który wie, jak pracować z jego predyspozycjami.

Jak żywić foxhounda amerykańskiego?

Pies ten jest większy i szczuplejszy od angielskiego kuzyna, ale ma podobne potrzeby związane z żywieniem. Powinien dostawać karmę o odpowiedniej kaloryczności. Nie ma skłonności do nadwagi, dlatego podstawą jest zapewnienie mu żywienia opartego na składnikach pochodzenia zwierzęcego. Z uwagi na głęboką klatkę piersiową foxhound amerykański powinien mieć posiłki rozłożone na kilka porcji i podawane po odpoczynku od aktywności. Zapobiegnie to skrętowi żołądka.

Pielęgnacja psa rasy myśliwskiej

W zasadzie pielęgnacja sierści u tego czworonoga jest bardzo łatwa i mało skomplikowana. Wystarczy go regularnie czesać. Dodatkowo warto dbać o jego uszy, bo z uwagi na swoją budowę są słabo wentylowane. Regularna pielęgnacja pozwoli zapobiec rozwojowi stanów zapalnych. To ważne szczególnie w przypadku tych foxhoundów amerykańskich, które dodatkowo lubią zażywać kąpieli.

Foxhound amerykański – zdrowie

Psy tej rasy są zasadniczo zdrowe i nie cierpią na większe schorzenia genetyczne. Mogą zdarzać się jednak wśród nich przypadki małopłytkowości, które są pozostałością po angielskich kuzynach. Co więcej, foxhound amerykański narażony jest na infekcje uszu. Stany zapalne powstają zwłaszcza u psów pracujących, które na co dzień przebywają wśród wilgoci. Musisz pamiętać, aby zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami, szczególnie jeśli jest on pracujący.

Foxhound amerykański żyje średnio ok. 12 lat. Może chorować na dysplazję stawów, zwłaszcza jeśli nie było odpowiednio karmiony w okresie szczenięctwa albo jego rodzice nie byli przebadani pod tym kątem. Jednocześnie jest to pies o świetnej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego okrywa skutecznie chroni go zarówno przed nadmiernym upałem, jak i zimnem. Z tego powodu zwierzę dobrze sprawdza się w pracy.

Foxhound amerykański – ile kosztuje rasowy szczeniak?

Niestety psa tej rasy raczej nie znajdziesz w Polsce. Oznacza to, że musisz sprowadzić szczeniaka z zagranicy. W takim przypadku warto wiedzieć, że na ostateczne koszty składają się:

  • cena szczenięcia w obcej walucie;
  • koszt przygotowania dokumentów eksportowych;
  • koszt transportu.

Szczenię foxhounda amerykańskiego może kosztować zatem nawet kilkanaście tysięcy złotych, jeśli podsumujesz wszystkie koszty.

Foxhound amerykański – historia rasy

Rasa pochodzi od foxhounda angielskiego, który w Anglii wykorzystywany był do polowania w sforze. W 1650 roku psy tej rasy trafiły do Ameryki, gdzie zostały skrzyżowane z gończakami francuskimi. Początki foxhoundów amerykańskich nie były chwalebne, bo rasy używano do walk z Indianami. Po XVII wieku były to cenione psy do polowań.

Foxhound amerykański to typowy pies myśliwego, który dziś sprawdzi się jako towarzysz człowieka. Wymaga jednak odpowiedniej dawki ruchu oraz zajęcia. Bez tego pies może być sfrustrowany, a to nigdy nie wróży dobrze spokojnemu życiu w domu.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 303 /05.03.1998/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/303.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 02.11.1979.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.