Psy miniaturki w ostatnich latach cieszą się naprawdę dużą popularnością. Czy warto hodować yorki biewer? Jak wygląda taka hodowla? Jak dbać o tę młodą rasę, której początki sięgają zeszłego wieku, a dokładniej lat osiemdziesiątych? Dowiesz się tego, jeśli przeczytasz poniższy artykuł. 

Poświęć kilka minut. Uzyskasz najważniejsze informacje o yorku biewerze, który powstał prawdopodobnie jako krzyżówka maltańczyka z yorkiem (na co wskazuje m.in. zmieniona kolorystyka jego szaty).

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie – do 22 cm
waga ciała – do 3,1 kg
Szatawłos: długi, prosty, błyszczący, bez podszerstka
maść: biała, stalowa lub czarna na ciele, biała na brzuchu, nogach i piersi, biało-stalowo-złote na głowie
Długość życiado 15 lat
Charakternieufny wobec obcych, przywiązany do opiekuna, psotny

Yorkshire terrier biewer – szczeniaki i ich wygląd. York biało-czarny i nie tylko

Yorkshire terrier biewer szczeniak

Młody york biewer ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, bo aż trzykolorowe. Jeśli spotkasz na swojej drodze małego pieska w kolorze biało-czarno-złotym bądź stalowo-biało-złotym, to niemal na pewno będzie to york biewer. 

Ponadto, jeśli chcesz rozpoznać szczeniaka yorka biewera, sprawdź, czy ma on białe łaty na ciele. Są dość charakterystyczne i przede wszystkim znajdziesz je na podbrzuszu oraz szyi.

Yorki biewer – jego masa

Yorkshire terrier biewer pochodzi z Niemiec. Zazwyczaj waży od 1,8 do 3,5 kg, czyli niewiele. Jest to typowa dla tej rasy (do tej pory nie jest uznawana przez FCI) waga ciała. Nic dziwnego, że yorki biewery bardzo często są noszone w torebce swoich właścicielek.

York biewer – wygląd

Biewery, podobnie jak maltańczyki czy yorki, należą do tzw. grupy psów lisowatych. Oznacza to, że są długie (ale nie wysokie) i mają wydłużone proporcje ciała. Ponadto biewer terrier ma bardzo charakterystyczną prostą, gładką i lejącą się okrywę włosową, bardzo charakterystyczną dla tej grupy psów. 

Co ciekawe, york biewer wymaga częstych i regularnych strzyżeń oraz czesania. Wynika to z faktu, że jedwabiste proste i gładkie włosy rosną bez podszerstka. Oznacza to, że zaniedbanie psa może prowadzić do jego zarośnięcia, a w skrajnych sytuacjach – nawet do utraty uroku!

O psich fryzurach przeczytasz w dalszej części artykułu.

york biewer na czerwnoym tle

Biewer terrier – charakter

Yorki mają bardzo charakterystyczne usposobienie. Jest to nieufna rasa. Zwierzęta najlepiej czują się w znanym sobie otoczeniu – domu, w otoczeniu swoich właścicieli. 

Zarówno dorosłe yorki biewery, jak i szczenięta bardzo szybko i łatwo przywiązują się do ludzi, miejsc i innych zwierząt, z którymi żyją. Co więcej, yorki biewer budują bardzo silną więź ze swoim właścicielem, wchodząc z nim w bardzo głęboką relację. 

Musisz jednak pamiętać, że york biewer nie jest typem psa, który zawsze będzie cię słuchał. Ta rasa ma silny temperament i lubi psocić.

york biewer na niebieskim tle leży

Biewer york – pies stróżujący

Yorkshire terrier biewer ma bardzo silny charakter (pomimo niedużego wzrostu), który przejawia się przede wszystkim sporą (a może nawet nadmierną) pewnością siebie. Oznacza to, że niepilnowany pies może wpaść w poważne tarapaty!

Pamiętaj, że dorosły york nie obawia się niczego, nawet większych od siebie psów! Co gorsza, jego wrodzona nieufność sprawia, że potrafi na nie szczekać i zachowywać się wobec nich agresywnie. Pilnuj go więc i socjalizuj, co zaoszczędzi problemów tobie, a psu – ran i stresu.

york biewer z kokardką leży

York biewer miniaturka – sportowiec

Yorki biewer uwielbiają biegać, skakać i być w ciągłym ruchu na świeżym powietrzu. Ten zamiłowany sportowiec może całymi dniami się bawić i ćwiczyć ze swoim właścicielem, tym samym rozładowując rozpierającą go energię. 

Jeśli york biewer dobrze się wybiega, będzie grzeczniejszy. Z tego powodu nie powinieneś trzymać go w domu, a tym bardziej nie zapewniać odpowiedniej dawki ruchu. Jeżeli wyjdziesz do pracy na cały dzień, na pewno odczujesz konsekwencje w nocy albo zaraz po powrocie. 

Jeśli nie chcesz, aby twój york biewer cały dzień szczekał lub niszczył wszystko, co stanie mu na drodze, zapewnij mu i towarzystwo, i ruch.

York biewer – czesanie

York biewer musi być regularnie czesany, co może być naprawdę czasochłonne. Jeśli nie przyzwyczaisz do tego psa jeszcze za szczeniaka, później będzie to naprawdę problematyczny zabieg. 

Gdy twój york biewer podrośnie, zacznij używać szczotki, co przyspieszy nieco cały proces. Szczotka powinna być wykonana z naturalnego drewna i mieć gładkie piny na końcówkach. Zaokrąglone piny mogą szarpać włosy i je wyrywać, tym samym powodując ból u twojego pupila. To szybko zniechęci go do czesania!

york biewer na niebieskim tle

York biewer dorosły – fryzury

Dorosłe yorkshire terrier biewery zazwyczaj mają długie włosy. Wygląda to ładnie, ale utrzymanie dobrej kondycji takiego włosa nie jest łatwe. Wiąże się to nie tylko z wysiłkiem, kosztami i poświęceniem swojego czasu, ale także papilotowaniem tych włosków. 

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, najlepiej będzie, jeśli zaczniesz strzyc swojego pupila regularnie np. u fryzjera. 

Wiele osób decyduje się także na fryzury dla yorka. W takim przypadku najczęściej robi się kucyka na środku jego głowy. Taką fryzurę przyozdabia się kokardą, a psi pyszczek przystrzyga, aby ten prezentował się lepiej.

Yorki biewer – szczeniaki i ich fryzury

Najpopularniejszą fryzurą dla małego yorka jest na pewno korean style, czyli bardzo krótka fryzura – tułów strzyże się maszynką z nałożoną nasadką dystansową niewielkiej wielkości. Jednocześnie pozostawia się jednak dłuższy włos na uszach i łapkach. W tym przypadku york biewer także może mieć nałożoną kokardkę, dzięki czemu wygląda nadzwyczaj uroczo. 

Równie popularne jest także przystrzyżenie na tzw. teedy bear. Fryzura ma średnią (równomierną długość). 

Wypróbuj każdą z tych fryzur i sam zdecyduj, która pasuje do twojego psa!

York biewer cena

Cena yorka biewera rozpoczyna się już od kwoty 2500 zł. Pamiętaj jednak, że te bardziej prestiżowe hodowle mogą zaoferować ci zwierzaka tej rasy w cenie nawet do 6000 zł. W rzeczywistości na cenę wpływa kilka różnych czynników takich jak:

  • płeć;
  • miejsce;
  • wybarwienie yorka biewera.
york biewer stoi na jasnym tle

York biewer – hodowla

Hodowla yorka biewera nie jest trudna. W Polsce można znaleźć ich naprawdę wiele

York biewer jest narażony przede wszystkim na nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, ale nie na liczne obciążenia genetyczne. Musisz jedynie kupować mu odpowiednią karmę, aby cieszył się doskonałą kondycją i miał dużo energii.

York biewer a york terrier – różnice

Istnieje tylko jedna poważna różnica między yorkiem terrierem a yorkiem biewerem. Polega ona na tym, że terriery mają dwa kolory (czarny oraz niebieski albo jasnobrązowy i złoty). Z kolei biewery mają aż trzy kolory, w tym biały. Jeżeli ktoś zechce ci sprzedać psa z białymi włosami, to na pewno jest to york biewer.

Jak widać, york biewer nie różni się zbytnio od yorka terriera. To sprawdzony kompan ze względu na swoje towarzyskie usposobienie. To energiczne zwierzęta, uwielbiające zabawę i ruch na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, że to pies, który wymaga towarzystwa! York biewer naprawdę nie lubi samotności.  Biega wtedy po całym domu, szczekając i niszcząc meble i rzeczy. 

Kocha dzieci i jest niegroźny. Pamiętaj jednak, że bywa bardzo bojowy i niekoniecznie posiada instynkt samozachowawczy. W związku z tym dobrze go pilnuj na spacerach!

York biewer – zdjęcia

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)