Rasa psa chow chow nieco przypomina wielkiego misia. Wiele osób w pierwszym odruchu chciałoby więc go przytulić. Niestety, osobowość tego przybysza z Chin sprawia, że lepszym rozwiązaniem będzie podziwianie go z pewnej odległości. Dlaczego? Dowiesz się tego po lekturze tego tekstu!

Jakie są najważniejsze informacje o chow chow?

Ogólny wyglądharmonijny, zwarty pies o krótkiej budowie, lwim wyglądzie i dumnej, dostojnej postawie
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 46 do 51 cm, psy od 48 do 56 cm;
masa ciała: suki od 20 do 27 kg, psy od 25 do 32 kg
Szatasierść: obfita, gęsta, prosta, długa, z miękkim, wełnistym podszyciem; krótka, odstająca, bujna, o pluszowej strukturze
maść: jednolita biała, kremowa, płowa, ruda, niebieska, czarna; może być cieniowana
Długość życia9–15 lat
Charakterwierny, zdystansowany, cichy, dobry w stróżowaniu, niezależny
Użytkowośćpies stróżujący i do towarzystwa
PochodzenieChiny; patronat nad rasą objęła Wielka Brytania
Klasyfikacja FCIgrupa 5 (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne)

Jak wygląda chow chow?

Chow chow na plaży

Zdjęcia psów chow chow pokazują, dlaczego rasa bardzo często przywodzi na myśl lwa. Te czworonogi cechuje dumna postawa, harmonijna, zwarta budowa ciała oraz przede wszystkim bujne włosie, które przypomina nieco lwią grzywę i robi niezwykłe wrażenie. 

Jak duży jest chow chow?

Chow chow jest porównywany do króla sawanny, jednak czworonogi tej rasy nie należą do potężnych. Można uznać je co najwyżej za psy średniej wielkości. Samce osiągają wielkość od 48 do 56 cm, samice zaś od 46 do 51 cm. Waga waha się w granicach od 20 do ok. 30 kg.

Jak jest zbudowana jego głowa?

chow chow na fotelu

Czaszka chow chowów jest szeroka, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Nosy psów są duże, a ich kolor zależy od maści – zazwyczaj będą czarne. U czworonogów kremowych i białych są jaśniejsze, u niebieskich i płowych psów chow chow zaś współgrają z kolorem sierści. Interesujące są języki chow chowów – mają one bowiem niebiesko-czarny odcień. Podobnie ma się sprawa z tzw. faflami oraz dziąsłami i podniebieniem psów, które mają ciemny kolor. 

Jaki pysk ma chow chow?

Oczy psów rasy chow chow są owalne, w ciemnym kolorze (z wyjątkiem psów o niebieskiej i płowej szacie – wówczas dopuszcza się kolor zgodny z sierścią). Chow chowy charakteryzuje specyficzny, nieco zasępiony wyraz pyska. Dzieje się tak za sprawą uszu, które nad oczami powinny być zbieżnie pochylone do przodu.

Co warto wiedzieć o sierści chow chowów?

chow chow na trawie

Włosy chow chowów są jedną z ich największych ozdób. Najczęściej spotykana jest odmiana długa. Włos jest wówczas gęsty, odstający i prosty. Część okrywowa ma grubą strukturę, zaś podszycie jest miękkie. Włos tworzy kryzę wokół szyi i gęste portki na udach. W przypadku odmiany krótkowłosej szata jest równie bujna i gęsta, a jej struktura będzie pluszowa.

Jakie umaszczenie mogą mieć psy chow chow?

Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:

  • chow chow jednolicie rudy;
  • chow chow niebieski;
  • chow chow czarny;
  • chow chow płowy; 
  • chow chow biały;
  • chow chow kremowy.

Maść może być jednolicie czarna, ruda, niebieska, płowa, kremowa lub biała. Bywa cieniowana. Uda i spód ogona mogą mieć jaśniejszy odcień, jednak wszelkie łaty czy plamy są niedopuszczalne.

Jaki charakter mają psy tej rasy?

Chow chow na wystawie

Chow chowy należą do psów o dość nietypowym charakterze, który wiele osób określa jako „koci”. Są dumne, niezależne i niezwykle powściągliwe w okazywaniu emocji. Chociaż swoim najbliższym zezwalają na pieszczoty i czułości, prawie nigdy ich nie odwzajemniają. Psy cechuje spokój i opanowanie. Nie są skłonne do zabaw, a wolny czas najchętniej spędzają na kanapie, pozostawione same sobie. 

Jak wychować psa chow chow?

Mimo iż chow chowy są bardzo bystre, cechuje je przede wszystkim silny, niezależny charakter, przez który ciężko do nich dotrzeć. Potrzeba opiekuna stanowczego i znającego osobowość rasy, aby skłonić te czworonogi do posłuszeństwa. Chociaż niegdyś używano ich do polowań i jako psów obronnych, to z dawnych umiejętności nie pozostało wiele. Chow chowy są niechętne aktywności fizycznej, a ich niewielki instynkt łowcy sprawia, że nie interesuje je pogoń za zwierzyną. 

Chow chow ze szczeniakiem

Jak chow chow zachowuje się wobec obcych?

Chow chowy należą do psów odważnych, którym niestraszne są kontakty z obcymi. Nie oznacza to jednak, że są im przychylne. Chow chowy tolerują głaskanie przez najbliższych opiekunów, nie przepadają natomiast za uwagą ze strony obcych sobie osób. Nadmierny hałas oraz niechciany dotyk sprawiają, że te czworonogi mogą poczuć wyjątkowy brak komfortu. 

Jakie są relacje tych psów z najbliższymi?

Chow chowy są mimo wszystko psami oddanymi opiekunom. Traktowane odpowiednio, swoje rzadkie momenty czułości będą okazywały właśnie swojej rodzinie. Ponadto wykazują one dość silny instynkt obronny. Psy będą zatem chronić swojego terytorium, bez niepotrzebnych i agresywnych działań. 

Czy chow chow to zdrowa rasa?

Chow chow głowa

Opiekunowie powinni zwracać baczną uwagę na problemy, aby w porę móc się z nimi rozprawić. Przede wszystkim, czworonogi dość często cierpią na alergie, które dotykają ich skóry. Chow chowom zdarza się także cierpieć na piodermię. Nieraz pojawiają się także schorzenia, w wyniku których psy łysieją. Oprócz tego chow chowy mogą doświadczać choroby zwyrodnieniowej stawów, szczególnie w podeszłym wieku. 

Na jakie inne choroby może cierpieć chow chow?

Tym psom zdarzają się również:

  • zerwania więzadeł;
  • zwichnięcia i dysplazje stawu biodrowego i łokciowego. 

Dość często dochodzi u chow chowów do entropium, czyli podwinięcia powieki. To schorzenie trzeba leczyć chirurgicznie, gdyż sprawia ono psom dyskomfort i może prowadzić do stanu zapalnego.

Jak pielęgnować sierść chow chowa?

Chow chow w kąpieli

Zabiegi przeprowadzane na sierści psów rasy chow chow należą do dość wymagających. Gdy masz psa długowłosego, musisz poświęcać jego szacie dużo uwagi i odpowiednio ją pielęgnować. 

Chow chowy potrzebują niezwykle częstego wyczesywania, w okresie linienia (na wiosnę i jesień) powinno ono być przeprowadzane codziennie. W innym wypadku sierść pozostanie na wszystkich powierzchniach, a ponadto może się poważnie skołtunić. 

Co jeszcze należy wiedzieć o pielęgnacji tych psów?

Psów nie należy kąpać bez wyraźnej potrzeby, ponieważ ich suszenie trwa bardzo długo. Do mycia na co dzień możesz zastosować mokrą ściereczkę, zaś przy większej kąpieli używaj wyłącznie środków przeznaczonych do psiej pielęgnacji. Dbanie o sierść chow chowów krótkowłosych jest nieco łatwiejsze. U każdej odmiany warto pamiętać o regularnym przecieraniu fałd na głowie. 

Niezwykle ważne w pielęgnacji chow chowów jest także regularne wycieranie oczu, które nierzadko wykazują tendencję do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzaj również psie pazury i zęby. 

Czym karmić psa rasy chow chow?

Właściwe żywienie jest niezwykle ważne w przypadku psów rasy chow chow, zdarza im się bowiem cierpieć na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Niezależnie zatem od formy karmienia (karma sklepowa, BARF) jedzenie powinno być jak najlepszej jakości, bogate w białko i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa.

Co warto wiedzieć o hodowli chow chowów?

chow chow szczeniaczek

Anglików uznaje się za pierwszych, którzy ustalili wzorzec oraz wpisali chow chowy do rejestru, jednak najwięcej hodowców psów znajduje się w USA. W Europie zaś te psy najczęściej spotyka się w Holandii. W Polsce hodowle chow chowów nie należą do popularnych, jednak i tu czworonogi tej rasy mają swoich wielbicieli. Odpowiedzialni hodowcy dbają oczywiście o rozmnażanie psów zgodnie z obowiązującym standardem. Kładą też nacisk, aby ich czworonogi były zdrowe i odpowiednio socjalizowane już od najmłodszych lat. 

Pamiętaj, że jeśli hodowca oferuje ci szczeniaka bez rodowodu, to masz do czynienia z psem w typie rasy, który nie będzie zgodny z jej wzorcem!

Ile kosztuje chow chow?

Cena za szczeniaka rasy chow chow zależy głównie od wieku i płci danego osobnika, jednak nie należy zapominać, że renoma hodowli także będzie tu odgrywała swoją rolę. Szczeniaki chow chow z zarejestrowanej hodowli kosztują od 2000 do 4000 zł. 

Dla kogo chow chow będzie odpowiednim psem?

Chow chow na dworze

Psy rasy chow chow zdecydowanie nie stanowią odpowiedniego wyboru dla każdego. Są to czworonogi o wyjątkowo specyficznej osobowości, która nie każdemu przypadnie do gustu. Ich silny i niezależny charakter sprawia, że nie nadają się na pierwsze psy, szczególnie dla osób, które nie znają potrzeb danej rasy. 

W jaki styl życia chow chow wpisze się najlepiej?

Chow chowy to psy dla osób o zrównoważonym, spokojnym charakterze. Zdecydowanie nie nadają się one dla sportowców, którzy chcieliby psa aktywnego i pełnego energii. Chow chowy dość szybko się męczą, a czas wolny najchętniej spędzają, relaksując się na kanapie. Z być to zatem odpowiednie psy dla osób starszych, oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeszkolone i zsocjalizowane. 

Doskonale odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Jeśli będą miały pełną miskę, swój własny kąt oraz względny spokój, pozostaną zadowolone.

Czy chow chow to dobry pies dla dzieci?

Wiele osób na pewno zastanawia się nad relacją chow chow-dzieci. Chociaż psy owej rasy tolerują w swoim najbliższym otoczeniu dzieci im znane, to nie są skłonne do zabaw z nimi. Co więcej, nadmierny hałas wywoływany przez najmłodszych oraz uporczywe zaczepianie psów sprawia, że chow chowy stają się nerwowe. Przed przygarnięciem chow chowa do domu, w którym znajduje się dziecko, należy ustalić zasady obchodzenia się z nowym domownikiem oraz stale monitorować wzajemne relacje najmniejszych domowników.

Czy chow chow dogada się z innymi zwierzętami?

Chow chow na zielonym tle

Chow chowy nie przepadają za obecnością innych stworzeń w domu, zarówno psów, jak i mniejszych zwierząt. Odpowiednio socjalizowane od szczeniaka chow chowy nie powinny otwarcie okazywać niechęci. Nie ma jednak co liczyć na głębsze uczucia pomiędzy nimi a innymi stworzeniami. 

Jaka jest historia rasy chow chow?

Dokładne pochodzenie psów rasy chow chow nie jest jasne. Przypuszcza się, że ich przodkowie pochodzili z Mongolii. Jednak rasę uznano za chińską. W zamierzchłych czasach psy wykorzystywano zarówno do pilnowania stad, jak i pomocy w polowaniach. Dzięki grubej sierści te psy były odporne na trudne, górskie warunki. Niestety, w pewnym momencie chow chowy zaczęto wykorzystywać do walk, później zaś (choć ciężko w to uwierzyć) psy trafiały na stoły jako pokarm. 

Co rasa ma wspólnego z Wielką Brytanią?

Mimo tej nieciekawej historii rasa doczekała do lepszych dla siebie czasów. W XIX wieku psy, które opisujemy, trafiły na Wyspy Brytyjskie. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi szybko zyskały olbrzymie zainteresowanie i uwielbienie wielu osób. To właśnie w Wielkiej Brytanii rasa chow chow została oficjalnie zarejestrowana, a następnie rozpowszechniona w reszcie świata.

Jak wyglądają chow chowy na zdjęciach?

Jakie ciekawostki o tej rasie warto znać?

Do znanych wielbicieli rasy chow chow należały takie osobistości, jak Martha Stewart, Sigmund Freud, Clark Gable i Walt Disney. 

Chow chow oraz shar pei to dwie wyjątkowe rasy psów, które mają ciemnoniebieskie języki. 

Chow chow infografika

Mimo całego zestawu cech, które nie przedstawiają chow chowów jako najbardziej przyjaznych psów, mają one swoich wielbicieli. Osoby zajmujące się chow chowami dobrze je rozumieją i akceptują ich niezwykłą osobowość.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 205 27.01.2011EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/205.pdf, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.