Jest niewielki, ale za to poręczny i ma w sobie prawdziwego ducha! Ten wyhodowany w XVII wieku pies  nie jest już współcześnie wykorzystywany do polowań, jednak to wcale nie ujmuje mu charakteru. Dowiedz się więcej o tej niezbyt znanej w Polsce rasie, która może być doskonałą alternatywą dla popularnego jamnika. Dandie dinmont terrier jest żywiołowym, a jednocześnie przyjacielskim psem, któremu niewielki wzrost i krótkie nogi wcale nie przeszkadzają w aktywnym trybie życia. Jak należy się nim zajmować i czy jest trudny do ułożenia? Sprawdź, czy możesz go kupić w Polsce!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 29 cm;
masa ciała: od 8 do 11 kg
Szatasierść: włos okrywowy twardy, chropowaty; podszerstek włóknisty, miękki, gęsty
maść: musztardowe lub pieprzowe w różnych odcieniach
Długość życia12–15 lat
Charakteruczuciowy, wesoły, niezależny, inteligentny, wytrzymały, wierny opiekunowi, chętny do pracy

Jak wygląda dandie dinmont terrier?

dandie dinmont terrier siedzi na trawie

Jeśli nie interesujesz się psami rasowymi, możesz nawet nie wiedzieć, jak wygląda dandie dinmont terrier. Osobie niewtajemniczonej może kojarzyć się z jamnikiem, jednak wyraz jego pyska nie pozostawia wątpliwości, że jest to terrier z krwi i kości. Pierwszą cechą, która zwraca uwagę, jest głowa otoczona pięknym, jedwabistym obrostem. Kształt ciała tego psa powinien przypominać łasicę. Choć jego nogi są względnie krótkie, powinny być mocne i dobrze umięśnione, pozwalając mu na pokonywanie nawet dużych odległości. Podobnie jak pozostałe części ciała, szyja dandie dinmonta terriera powinna być muskularna. .

Waga, wzrost i umaszczenie

Dandie dinmont terrier stoi na trawie

Kupując psa, należy wziąć pod uwagę jego wielkość. W końcu to od niej zależy, ile miejsca będzie zajmował twój pupil i jak wiele siły będziesz potrzebował, aby go opanować. Dandie dinmont terrier to na szczęście niewielkie zwierzę, które sprawdzi się jako domowe zwierzę w wielu przypadkach. Przypadnie do gustu również tym osobom, które mają problemy z podnoszeniem ciężarów albo posiadająu dzieci. Pies tej rasy powinien osiągać ok. 28 cm w kłębie, a jego pożądana waga wynosi 8–11 kg, jednak większość ludzi preferuje lżejsze okazy. Górny pułap wagi powinien być osiągany przez użytkowe, wysportowane samce. Suki powinny być adekwatnie mniejsze oraz lżejsze. Sierść tych psów powinna być szorstka, ale nie drutowata. Dopuszczalne są dwa umaszczenia:

  • pieprz (szare);
  • musztarda (żółtawe).

Dandie dinmont terrier – charakter psa

Dandie dinmont terrier w obroży na trawie

Jest to pies o charakterze bardzo typowym dla terrierów. Odznacza się przede wszystkim wytrwałością i determinacją. Jeśli coś sobie postanowi, będzie do tego dążył mimo przeszkód. Nie jest dla niego ważne, czy ma na celu zadowolenie swojego opiekuna, złapanie kota czy dostanie się do szafki pełnej przekąsek. W swoich działaniach jest pełen wigoru i chęci do pracy. Względem swoich bliskich jest wrażliwy, czuły i bardzo przywiązany, dlatego często wybiera się go na psa rodzinnego. Należy być jednak ostrożnym w trakcie spacerów, gdyż dandie dinmont terrier posiada silny instynkt myśliwski, który może się uaktywnić w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu powinien być przede wszystkim uczony wracania do swojego właściciela na komendę.

Zdrowie dandie dinmont terriera

Dandie dinmont terrier sojący bokiem

Psy tej rasy żyją około 13 lat i są uznawane raczej za zdrowe. Istnieje jednak kilka schorzeń, na które należy zwracać uwagę. Mogą cierpieć na choroby oczu, dlatego warto wykonywać okresowe badania specjalistyczne. Ponadto częściej niż wśród innych, większych psów zdarza się w ich przypadku zwichnięcie rzepki. Z powodu swojej wydłużonej budowy mogą cierpieć na schorzenia kręgosłupa, a więc  nie powinny wchodzić po schodach. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy, wychodząc na spacer, powinieneś zatem nosić swojego psa. Jeśli jest to możliwe – korzystaj z windy.

Nietypowa pielęgnacja szorstkiego włosa

Szorstka okrywa włosowa sprawia, że dandie dinmont terrier nie brudzi się ani nie moczy tak łatwo, jak inne psy o dłuższej sierści. Nie znaczy to jednak, że jest to rasa najłatwiejsza w pielęgnacji. Tego typu sierść nie linieje samoistnie, dlatego należy ją trymować. Możesz zrobić to samodzielnie, jednak czynność ta może sprawiać pewne trudności! Lepiej zatem wybrać się do profesjonalnego groomera, czyli psiego fryzjera, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie zapomnij o regularnych wizytach u weterynarza w celu sprawdzenia stanu uszu, oczu oraz długości psich pazurów. Jeśli chcesz, możesz codziennie myć swojej pociesze zęby. W innym wypadku po czasie może okazać się, że konieczne będzie specjalistyczne odkamienianie.

Hodowla tych psów – jak ją znaleźć?

Dandie dinmont terrier pozycja wystawowa

Choć nie cieszą się wielką popularnością, hodowlę tych psów bez problemu znajdziesz także w Polsce. Możesz wybrać się na wystawę psów w swojej okolicy, gdzie być może spotkasz osoby zajmujące się ich rozmnażaniem. Innym dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w lokalnym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Znajdziesz tam fascynatów psów, którzy z wielką chęcią polecą ci osoby zajmujące się właśnie tą rasą. Uważaj na inne organizacje spoza listy Międzynarodowej Federacji Kynologicznej! W tej chwili jest to jedyna organizacja, która od ponad 100 lat dba o zdrowie psów oraz czystość ras.

Ile kosztuje dandie dinmont terrier?

Koszt psa tej rasy może się wahać zależnie od okresu, popytu i samego miotu. Musisz jednak liczyć się z tym, że koszt psa rasowego wynosi obecnie od 3000 złotych i więcej.  Organizacje inne niż Związek Kynologiczny w Polsce mogą kusić tańszą alternatywą, jednak należy mieć na uwadze, że oferują one nie psy rasowe, ale jedynie zwierzęta w typie danej rasy. Równie dobrze możesz więc wybrać się do schroniska, gdzie także znajdziesz dla siebie wyjątkowego przyjaciela.

Dandie dinmont terrier? – genealogia

Ta szkocka rasa terierów została wyhodowana w XVII wieku, a jej specjalizacją miało być polowanie na borsuki oraz wydry. Według doniesień wszyscy przedstawiciele tej rasy pochodzą od jednego kłusowniczego psa schwytanego na ziemiach księcia Buccleuch. Współczesna nazwa tej rasy wywodzi się od powieści zatytułowanej Guy Mannering, w której pojawiały się podobne psy.

Rasa niegdyś zagrożona

Niedługo po stworzeniu tej rasy, czyli w XVIII wieku, została ona uznana za zagrożoną wyginięciem. Z tego powodu ówczesna organizacja kynologiczna otoczyła ją specjalną troską. Współcześnie psy mają się dobrze i ich miłośnicy nie muszą obawiać się o to, że znikną z wystawowych ringów.

Dla kogo dandie dinmont terrier będzie odpowiedni?

Są to psy naprawdę niewielkich rozmiarów, które dobrze odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Świetnie nadają się na psy rodzinne. Mimo niewielkiego wzrostu są dość aktywne, dlatego dobrze sprawdzą się dla tych osób, które cenią sobie pracę z czworonogiem oraz długie spacery. Mogą okazać się także dobrymi towarzyszami osób starszych, pod warunkiem, że nie będą miały problemów z wnoszeniem pupila na piętro. Dandie dinmont terrier z pewnością nie jest psem dla tych, którzy u psów cenią sobie karność oraz szczególnie mocną aktywność.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 168 / 03.10.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/168.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 22.08.2017.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)