Istnieje wiele krzyżówek znanych ras psów, które współcześnie zyskują dużą popularność. Obok maltipoo można wymienić chociażby labradoodle’a, pomsky czy labstaffa. W przeszłości takie krzyżówki miały zazwyczaj na celu uzyskanie najlepszych zwierząt do pracy w danej dziedzinie. Obecnie robi się to dla celów estetycznych lub zminimalizowania ryzyka wystąpienia czynników alergizujących. Pies maltipoo to ostatnio coraz częściej spotykane zwierzę, dlatego warto poznać podstawowe informacje na jego temat.

Wrażenie ogólneDelikatny i uroczy; elegancki piesek o kręconej lub falowanej sierści
Kraj pochodzeniaMieszaniec (hybryda), nie ma jednego konkretnego kraju pochodzenia
Klasyfikacja FCIBrak klasyfikacji w FCI (nie jest to formalnie uznana rasa)
RozmiarWysokość w kłębie: 20–30 cm
Waga3-5 kg
SzataSierść: długa, prosta lub lekko kręcona, możliwość braku podszerstka
Maść: różnorodna (biała, płowa, morelowa, czarna)
UmaszczenieSzeroka paleta kolorów; najczęściej białe z różnymi odcieniami; możliwość występowania białych plam
Długość życia10–15 lat
CharakterŻywiołowy, wesoły, aktywny, inteligentny, otwarty; wymaga uwagi i nie lubi samotności
Cechy szczególneIdealny dla osób z alergiami dzięki niskiemu ryzyku uczulenia (choć nie jest to regułą)
Hodowla w PolsceIstnieją hodowle, lecz rasa nie jest formalnie uznana
CenaSzczenięta mogą kosztować od 2000 do 3000 zł lub więcej

Ogólna charakterystyka. Co warto wiedzieć o maltipoo?

Jak wygląda maltipoo?

Maltipoo szczeniak

Omawiane psy to dość młoda mieszanka maltańczyków i pudli. Najczęściej przy hodowli używa się najmniejszych odmian pudli, które przypominają wzrostem maltańczyki. Rezultatem takiej krzyżówki są zwierzęta o lekko kręconej sierści i niewielkim wzroście – znane już nam urocze maltipoo. Waga tych psów to maksymalnie 5 kilogramów!

Maltipoo dorosłe mają mniej więcej 20–30 cm wzrostu w kłębie.

Maltipoo – ile żyją przedstawiciele tej rasy? Średnio 10-15 lat, są to więc psy raczej długowieczne.

Nadają się zatem do łatwego złapania i przeniesienia, np. wtedy, gdy szybko się zmęczą. Mimo wdzięcznego wyglądu przywodzącego na myśl maskotkę należy pamiętać, że jest to żywe, czujące stworzenie, którego nie można skrzywdzić ani porzucić, gdy się znudzi. Nie lubią też zostawać same.

Maltipoo: jakie może mieć umaszczenie?

Maltipoo leży

Maltańczyki występują jedynie w białej odmianie umaszczenia, jednak pudle mogą mieć wiele różnych kolorów. Zdarzają się oczywiście białe osobniki, jednak równie często można spotkać także inne warianty kolorystyczne. Obejmują one barwy od tzw. apricot, czyli biszkoptowego, przez rude i brązowe aż do czarnego, choć maltipoo czarne i maltipoo brązowe są spotykane dość rzadko.

Czasami barwa ulega małej zmianie wraz z rozwojem zwierzęcia – jasne młode psy z wiekiem ciemnieją, rzadziej na odwrót. Oprócz tego często czasem występują również białe plamki, przede wszystkim na piersi, łapach czy ogonie.

Czy rasa maltipoo jest zarejestrowana?

maltipoo na dworze

Maltipoo formalnie nie jest osobną rasą, ponieważ nie została zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Wiele osób uważa, że to jedynie kwestia czasu, ponieważ popularność psów dynamicznie rośnie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że brak wpisu oznacza także brak jednolitego wzorca. Może to być polem do różnego rodzaju manipulacji.

Dlaczego trzeba uważać na pseudohodowle?

Podczas wybierania miejsca zakupu szczeniaka musisz zorientować się, czy nie masz do czynienia z pseudohodowlą. Powinieneś prześledzić rodowód rodziców oraz wypytać właścicieli o często występujące u maltipoo choroby. W przypadku wątpliwości zrezygnuj z zakupu.

Maltipoo – idealny piesek dla alergików?

Maltipoo szczeniaki w koszyku

Maltańczyki nie mają klasycznej sierści, a charakterystyczne włosy i podobne cechy odziedziczył po nich maltipoo. Wiele osób uważa zatem, że psy te nie będą uczulać alergików. Jest to niestety błędne założenie. Czynnikami alergizującymi są przede wszystkim wydzieliny zwierząt, a więc ślina, mocz i kał.

Omawiane psy cechują się stosunkowo małą ilością białek, które najczęściej jest odpowiedzialne za występowanie alergii, jednak wciąż białka te występują. Psy te mogą zatem uczulać w mniejszym lub tym samym stopniu co inne zwierzęta i dużo zależy od danego osobnika, a także właściciela i jego alergii.

Maltipoo – jaki ma charakter i usposobienie?

Maltipoo pije wodę

Często zastanawiacie się, czym charakteryzują się psy rasy maltipoo. Charakter tych psów łączy otwartość maltańczyków i inteligencję pudla. To połączenie daje wesołe i bystre pupile, które świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Są one bardzo aktywne i żywe, jednak nie będą wybitnymi kompanami do bardzo długich spacerów. Wolą bowiem nieco krótsze aktywności z licznymi przerwami.

To warto wiedzieć o psach maltipoo – wielkość tych psów nie powinna was zwieść! Pupile te są bardzo absorbujące i często domagają się uwagi przez cały dzień (a nawet noc). Nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o obecność innych zwierząt czy przedstawicieli tej samej rasy, a wobec dzieci są nastawione przyjaźnie. Nie należy zaniedbywać ich wychowania, ponieważ rozpieszczony maluch przemieni się w psa uprzykrzającego życie.

Czy istnieje hodowla maltipoo w Polsce?

maltipoo w trawie

Na fali popularności tej hybrydy w Polsce powstało kilka hodowli rasy. Warto jednak pamiętać, że apricot maltipoo i inne odmiany kolorystyczne nie są rasą zarejestrowaną, zatem ciężko jest wymagać od hodowców okazania oficjalnych dokumentów. Dobrze zatem szczególnie przyjrzeć się hodowli i zweryfikować, czy występują w niej nadużycia.

Na fali popularności tej hybrydy w Polsce powstało kilka hodowli rasy. Warto jednak pamiętać, że apricot maltipoo i inne odmiany kolorystyczne nie są rasą zarejestrowaną, zatem ciężko jest wymagać od hodowców okazania oficjalnych dokumentów. Dobrze zatem szczególnie przyjrzeć się hodowli i zweryfikować, czy występują w niej nadużycia.

Maltipoo – ile kosztuje szczeniak?

Mimo że maltipoo nie są rasą jako taką, to ich ceny przypominają koszty zakupu psów rasowych. Potrafią one wynosić około 2000 do 3000 zł, choć zdarzają się też droższe szczeniaki. W przypadku psów maltipoo, ceny, które są wyraźnie niższe niż te w sprawdzonych hodowlach, powinny wzbudzić twoje wątpliwości i raczej odstraszyć niż zachęcić do zakupu.

Warto bowiem wydać na psa nieco więcej i mieć pewność zdrowego zwierzęcia, niż później ponosić koszty licznych wizyt u lekarza weterynarii w celu eliminowania skutków wad genetycznych. Maltipoo to wyjątkowo modna mieszanka maltańczyka i pudla. Wybierając te psy, należy zwrócić szczególną uwagę na hodowców oraz wiarygodność hodowli.

Maltipoo – jak pielęgnować? 

Maltipoo się bawi

Pojawienie się w domu szczeniaczka zawsze przynosi domownikom ogromną radość. Wówczas dochodzą również obowiązki w postaci wychowania pupila, nauki czystości, poświęcanie czasu na aktywność zwierzęcia i nie mniej ważną pielęgnację. Dbanie o kondycję włosów maltipoo ma znaczenie nie tylko w kwestii estetyki, ale również – jego zdrowia.

Czym charakteryzuje się włos maltipoo?

maltipoo pielęgnacja

Psy te posiadają sierść jednowarstwową, co oznacza, że nie występuje u nich podszerstek. Ich włosy są gęste oraz falowane lub kręcone. Brak podszerstka u maltipoo sprawia, że psy te nie linieją, jednak są bardziej wrażliwe na chłód. Z tego powodu warto przygotować się na zakup ubranek dla maltipoo, które przydadzą się podczas zimowych spacerów.

Jak powinno przebiegać strzyżenie maltipoo?

Włosy maltipoo stale rosną, dlatego warto regularnie je przycinać. Najlepiej udać się wówczas do groomera. Specjalista w tej dziedzinie będzie wiedział, na jakie strzyżenie może sobie pozwolić, aby nie zaburzyć termoregulacji psa, co jest szczególnie ważne w czasie lata i zimy.

Ponadto regulacja owłosienia maltipoo w okolicach uszu i oczu jest niezwykle ważna dla zdrowia – zbyt długie włosy utrudniają psu widzenie i stają się coraz trudniejsze do utrzymania w czystości.

Jak powinno przebiegać czesanie i kąpiel maltipoo?

Zaniedbana pielęgnacja maltipoo prowadzi do kołtunienia i filcowania się włosów, dlatego bardzo ważne jest regularne czesanie, najlepiej kilka razy w tygodniu. Warto przyzwyczajać psa do tego już od szczeniaczka, aby uniknąć problemów z pielęgnacją w przyszłości.

Bardzo ważne dla utrzymania włosów maltipoo w dobrej kondycji są również regularne kąpiele, raz na tydzień lub dwa tygodnie, w zależności od fryzury pupila. Do kąpieli należy stosować wyłącznie wysokiej jakości szampony i odżywki o jak najbardziej naturalnych składach. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć i rozczesać włosy psa. 

Jak dbać o zęby i pazury maltipoo?

maltipoo śpi

Do pielęgnacji maltipoo zalicza się także czyszczenie zębów i obcinanie pazurów. W tej pierwszej czynności pomocne okazują się naturalne gryzaki czyszczące zęby oraz zabawki dla psów o porowatej strukturze, koniecznie z atestem. Czasem niezbędne okazuje się również szczotkowanie zębów psa za pomocą specjalnych szczoteczek i past dostępnych w sklepach zoologicznych.

Jeśli chodzi o pielęgnację pazurów, należy je skracać tylko wtedy, gdy są one wyraźnie zbyt długie i dotykają ziemi. Zabieg ten wykonuje się za pomocą specjalnej gilotyny. Osoby nieposiadające w tej kwestii doświadczenia powinny udać się do lekarza weterynarii lub groomera i tam przeprowadzić obcinanie pazurów pupila.

Pielęgnacja maltipoo w salonie groomerskim — jak wygląda?

Maltipoo słucha

Oddając pieska w ręce groomera najlepiej sprawdzić, czy posiada on odpowiednie certyfikaty. Dobrym pomysłem okazuje się również sprawdzenie opinii o salonie groomerskim. Można je z łatwością znaleźć w internecie lub skorzystać z polecenia znajomych.

Galeria zdjęć. Czy wiesz jak wygląda maltipoo?

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)