Podstawowe informacje o posokowcu bawarskim

Wrażenie ogólnePosokowiec bawarski to pies średniej wielkości, zrównoważony i dobrze zbudowany, z nieco dłuższym tułowiem niż wysokością. Prezentuje lekką, muskularną sylwetkę z kończynami o średniej długości
Kraj pochodzeniaNiemcy
Klasyfikacja FCIGrupa 6 – psy gończe, posokowce i rasy pokrewne / Sekcja 2 – posokowce
Obowiązują próby pracyTak
RozmiarPsy: wysokość w kłębie 47-52 cm, waga idealna 20-30 kg
Suki: wysokość w kłębie 44-48 cm, waga idealna 17-25 kg
SzataWłos zwarty i przylegający, średnio szorstki. Długość włosa różni się w zależności od regionu ciała, będąc krótszym na głowie i dłuższym na brzuchu, kończynach i ogonie
UmaszczenieRóżne odcienie czerwieni i płowy, od głębokiego karminu po bladożółty. Może być podpalane lub z ciemnym nalotem
Długość życia11-13 lat
CharakterSpokojny, zrównoważony, przywiązany do właściciela. Wykazuje pewną dozę rezerwy wobec obcych. Posiada silny, ale łagodny charakter, nie jest ani agresywny, ani nieśmiały

Pies rasy posokowiec bawarski to pies myśliwski średniej wielkości o mocnym tułowiu i umięśnionych kończynach. U samców wysokość w kłębie waha się od 47 do 52 centymetrów, natomiast suki mierzą od 44 do 48 centymetrów. 

Sierść posokowca bawarskiego jest krótka, bardzo zwarta i mocno przylegająca do ciała. W dotyku może wydawać się umiarkowanie szorstka. Włos może być nieco bardziej delikatny w okolicach głowy i uszy, a twardszy i na tułowiu, ogonie i kończynach. Dopuszczalna przez wzorzec maść to:

  • jelenioczerwona;
  • płowoczerwona;
  • czerwonobrązowa (ciemnopłowa);
  • jasnopłowa;
  • piaskowa;
  • szaropłowa;
  • podpalane;
  • czerwonożółte.

We wzorcu rasy nie istnieje posokowiec bawarski czarny, dopuszczalna jest jednak maść pręgowana z nalotem w kolorze czerni. Wzorzec dopuszcza niewielkie jasne znaczenia w okolicach piersi. Głowa i uszy są ciemne, a kolor sierści psa staje się bardziej intensywny w okolicach grzbietu.

Od Redakcji

Nazwa całej grupy posokowców, więc i tego bawarskiego, wywodzi się od pracy po śladzie krwi. W żargonie myśliwskim krew to posoka. Z tego powodu psy tropiące zwierzynę po śladzie świeżej krwi, zazwyczaj postrzałki grubej zwierzyny, nazywano posokowcami.

Jaki charakter mają posokowce bawarskie?

Pies bawarski leży na białym tle

Co warto wiedzieć o charakterze posokowca bawarskiego przed zakupem szczeniaka? Jego instynkt myśliwski jest bardzo silny, a skuteczność na polowaniach – niezwykle duża. Czy to oznacza, że nie bywa on towarzyszem rodzin i mieszkańcem domów niepolujących? Otóż nie! W wielu krajach rasa ta jest niezwykle popularna nawet wśród osób, które nie zajmują się myślistwem. Opinie o posokowcu bawarskim przedstawiają go jako fantastycznego towarzysza.

Jaki temperament mają psy rasy posokowiec bawarski?

Charakter posokowca bawarskiego jest bardzo przyjazny. To psy energiczne i wesołe. Ich temperament oraz nieustanna chęć do zabawy to cechy, które sprawiają, że są często wybierane na towarzyszy rodziny. Mimo wszystko warto pamiętać, że ich instynkt jest bardzo silny i zaspokojenie go na sporadycznych spacerach po miejskim parku może być problematyczne. Trzeba więc znaleźć sposób na to, jak trenować psa rasy posokowiec bawarski. Mogą być za bardzo pewne siebie i uparte.

Cechy idealnego właściciela dla posokowca bawarskiego

Warto zaznaczyć, że pies posokowiec bawarski wymaga odpowiedniego podejścia. Opiekun powinien być:

  • aktywny;
  • zdecydowany;
  • cierpliwy;
  • gotowy do pracy z psem.

Posokowiec bawarski – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności posokowców bawarskich jest bardzo duży. Psy muszą się ruszać, a ich największą miłością są ruch i przestrzeń. Aportują, biegają za rowerem, towarzyszą w joggingu, chętnie biorą udział w zabawach węchowych i różnych grach. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, których instynkt nie przytępił się z czasem, mają skłonności do ucieczek. Wyćwiczenie przywołania (w tym przywołania awaryjnego) jest absolutną podstawą w szkoleniu. Niestety, jeżeli zwierzak złapie trop, może podążyć za nim, zupełnie nie zważając na opiekuna. 

Posokowiec bawarski – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Z charakterystyki posokowca bawarskiego wynika, że to pies przywiązany do rodziny i z natury dosyć łagodny. W stosunku do obcych jest raczej powściągliwy i może sprawiać wrażenie nieufnego. Wobec dzieci jest cierpliwy i dosyć tolerancyjny, jednak ze względu na swoje rozmiary nie powinien zostawiać z nimi sam na sam.

Co jeszcze warto wiedzieć? Opinie o posokowcu bawarskim mówią, że toleruje inne psy, szczególnie jeżeli jest z nimi wychowywany od małego. Nieco inna jest sytuacja z kotami. Małe zwierzęta mogą aktywować jego silny instynkt łowiecki, a wówczas posokowiec bawarski staje się dla nich niebezpieczny. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do posokowca bawarskiego?

Rasa psa posokowiec bawarski jest bawarski jest bardzo inteligentna. Problemem jest jednak jego bardzo duża indywidualność i skłonność do podążania za zwierzyną. Największy nacisk trzeba położyć na naukę przywołania. Bardzo ważne jest przywołanie awaryjne, które odwoła zwierzę od gonionej zwierzyny. Nawet niewielkie braki w przywołaniu powinny sprawiać, że pies nie powinien być spuszczany ze smyczy. Pies powinien być uczony warowania oraz tropienia. Dobrym wstępem jest węszenie w poszukiwaniu przysmaków.

Szkolenie powinno być przeprowadzone przez doświadczonego szkoleniowca albo przez osobę, która wie, jak trenować psa rasy posokowiec bawarski.

Jak dbać o zdrowie posokowca bawarskiego?

Posokowiec bawarski siedzi na białym tle

Jeśli szukasz informacji o rasie posokowiec bawarski, sprawdź, jak wyglądają problemy zdrowotne czworonoga. Istotne są również kwestie tego, w jaki sposób pielęgnować pupila i ustalić jego dietę.

Jakie są najczęściej występujące choroby u posokowca bawarskiego?

Zacznijmy od najczęstszych chorób rasy posokowiec bawarski. To stosunkowo zdrowa rasa – tak jak wszystkie psy myśliwskie są bardzo odporne, silne i wytrwałe. Ze względu na swoją aktywność, mogą być bardziej podatne na uszkodzenia ogona. Warunki atmosferyczne znoszą bardzo dobrze. Podczas upałów warto ograniczyć ich aktywność i zapewnić dostęp do wody, jednak wysokie temperatury nie są dla posokowców problemem. 

Do najczęstszych chorób rasy posokowiec bawarski należą:

  • dysplazja stawów biodrowych;
  • zapalenie spojówek;
  • choroby przyzębia wywołane odkładaniem się kamienia nazębnego;
  • skręt żołądka.

Dieta i żywienie – jak dopasować do posokowca bawarskiego?

Rasa psa posokowiec bawarski nie wymaga specjalnej diety. Psiak może jeść gotowy pokarm albo jedzenie gotowane czy surowe (tzw. dieta BARF). W dwóch ostatnich przypadkach ważne jest, abyś zadbał o odpowiednią suplementację. Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu, posiłki powinny być podawane dwa razy dziennie. Pozwoli to również zapanować nad wagą posokowca bawarskiego.

Jak pielęgnować psy rasy posokowiec bawarski?

Z charakterystyki posokowca bawarskiego nie wynika, by pies potrzebował specjalnej pielęgnacji. Krótka i przylegająca do ciała sierść nie wypada w dużych ilościach, raz na jakiś czas warto jedynie przeczesać psa, aby pozbyć się martwych włosów i poprawić ukrwienie skóry. Pielęgnacja posokowca obejmuje regularną kontrolę uzębienia i usuwanie kamienia.

Wprowadzenie szczeniaka rasy posokowiec bawarski do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka posokowca bawarskiego do nowego domu to ekscytujący moment. Najważniejsze jest zapewnienie mu bezpiecznego i przyjaznego środowiska. Szczenię potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, gdzie może się czuć komfortowo, oraz dostępu do zabawek i miejsca do spania. Pierwsze dni powinny być spokojne, z czasem na adaptację i naukę nowych zasad. Regularne spacery i interakcje z członkami rodziny pomogą w jego socjalizacji i rozwoju. Już wtedy trzeba zacząć trening podstawowego posłuszeństwa.

Historia i pochodzenie rasy posokowiec bawarski

Koniecznie poznać historię posokowca bawarskiego. Ich przodkami są dawne psy Celtów, a pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą już z II wieku n.e.

Pochodzenie i rozwój rasy posokowiec bawarski

Posokowiec to pies myśliwski do tropienia. Zanim wynaleziono broń palną, do polowań używano dwóch typów psów. Goniące zwierzynę leithundy towarzyszyły myśliwym na koniach a spürhundy, czyli tropowce, pracowały z dolnym wiatrem, naprowadzając człowieka na trop ofiary. Wynalezienie broni palnej sprawiło, że potrzeby myśliwych uległy zmianie. Zwierzęta łowne były zabijane za pomocą strzału, czasami z dużych odległości. Problematyczne było to szczególnie w przypadku ptaków, które przed upadkiem pokonywały jeszcze pewien dystans w powietrzu.

Wzrosło wówczas zapotrzebowanie na psa, który po śladach krwi doprowadzałby myśliwego do jego ofiary. Etymologia słowa posokowiec prowadzi nas do posoki, czyli właśnie krwi. Na początku istniało kilka typów psów pracujących w ten sposób. Z czasem ujednolicono je do jednej rasy – posokowca hanowerskiego. W drugiej połowie XIX wieku w Bawarii baron Joseph v. Karg-Bebenburg de Reichenhall skrzyżował tego psa z ogarem tyrolskim i górskimi psami gończymi. W ten sposób powstał posokowiec bawarski. 

Po raz pierwszy na wystawie w 1883 roku. Już w XX wieku (dokładnie w 1912 roku) w Monachium powstał Klub Posokowca Bawarskiego. 

Obecność rasy posokowiec bawarski w Polsce

Na powyższym tle historia posokowca bawarskiego w Polsce jest bardzo krótka. Psy te dotarły do nas w latach sześćdziesiątych XX wieku. Sprowadzono je z Niemiec i Czechosłowacji. Stają się coraz popularniejsze, dlatego warto kupować je w certyfikowanej hodowli, by mieć pewność, że szczeniak jest zgodny ze wzorcem rasy.

Ciekawe fakty i rekordy rasy posokowiec bawarski

Mimo że są coraz bardziej doceniane, nadal nie należą do szczególnie popularnych. Sprawdź, czego nie wiesz o rasie posokowiec bawarski.

Historie związane z rasą posokowiec bawarski

  • Szkolenie posokowca pod kątem pracy na farbie (krwi) może potrwać nawet kilka lat;
  • Kufa oraz uszy posokowca nieco przypominają jamnika, stąd hipoteza, że mógł być on jednym z jego dalekich przodków;
  • Chociaż posokowiec bawarski jest dość popularny w krajach niemieckojęzycznych, to w innych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, rasa ta jest stosunkowo rzadko spotykana i nie jest tak dobrze znana jak inne rasy myśliwskie.

Jaką rolę odgrywają psy rasy posokowiec bawarski w pracy i służbie?

Chociaż jest znany głównie jako pies myśliwski, jego doskonały węch sprawia, że rasa ta jest czasami wykorzystywana przez policję na przykład do poszukiwania zaginionych osób. Jest w stanie tropić ślady nawet po kilku dniach od ich pozostawienia.

Posokowiec bawarski – czy już wiesz jak wygląda?

Najczęściej zadawane pytania

posokowiec bawarski głowa

Ile kosztuje pies rasy posokowiec bawarski?

Zastanawiasz się, ile kosztuje posokowiec bawarski? Szczeniaki można kupić w cenie od 2500 do 3000 złotych. Mowa tu oczywiście o zwierzętach z rodowodem FCI. W porównaniu do innych ras cena posokowca bawarskiego nie jest szczególnie wygórowana. Często zdarza się, że „hodowca” próbuje sprzedać psa za znacznie niższą cenę – w takim przypadku cena posokowca (rzekomego) to około 1000 złotych – wmawiając klientowi, że pies jest tańszy, ponieważ nie ma wystawionego rodowodu, a to właśnie za „papierek” płaci się w hodowlach. Omijaj z daleka takie oferty. 

Jak długo żyją psy rasy posokowiec bawarski?

Początkujący opiekunowie psów tej rasy na pewno zastanawiają się, ile lat żyje posokowiec bawarski. Każdemu zależy, by czworonożny przyjaciel pozostawał z nim jak najdłużej. Średnia długość życia posokowca bawarskiego wynosi 11-13 lat. Jak wspomniano wcześniej, są to psy dosyć odporne, nie wykazują dużej podatności na choroby. Mimo to należy zapewnić im opiekę weterynaryjną oraz dobre warunki życia.

Czy rasa posokowiec bawarski jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa posokowiec bawarski jest łatwa do szkolenia? Ta rasa, znana ze swojej inteligencji i chęci do pracy, jest dość podatna na szkolenie. Jednak wymaga konsekwentnego podejścia i cierpliwości. Ich silny instynkt myśliwski może potrzebować specjalistycznych metod szkoleniowych. Odpowiednie wczesne socjalizowanie i pozytywne wzmocnienie są w tym przypadku niezwykle ważne. Pracę z posokowcem trzeba kontynuować przez całego jego życie.

Posokowiec bawarski infografika

Czy posokowiec bawarski jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Posokowiec bawarski w mieszkaniu nie powinien stwarzać problemu. Odpowiednio socjalizowane są dobrymi towarzyszami rodziny. Należy też pamiętać, że spacer na smyczy to za mało, by zaspokoić potrzeby zwierzaka. Bardzo lubi sport (np. frisbee lub flyball), a także intensywny trening, na pewno sprawdzi się też podczas aktywności, do których został wyhodowany. Dzięki temu życie w małej przestrzeni z posokowcem bawarskim nie powinno stanowić większego problemu.

Bibliografia

FCI-Standard N° 217, 22.09.2017/ EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/217g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler, amendments Christina Bailey / Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 22.08.2017.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.