Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 57 do 64 cm, psy od 61 do 68 cm;
masa ciała: od 27 do 32 kg
Szatasierść: twarda, gęsta, szorstka, o długości 2–4 cm; gęsty, odporny na wodę podszerstek;
maść: jasny deresz; brązowy deresz, czarny deresz – oba z łatami lub bez; brązowe jednolite lub z białą plamą na klatce piersiowej
Długość życia12–14 lat
Charakteropanowany, odważny, nieagresywny, zrównoważony, twardy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – cena rasy psa

Cena wyżła niemieckiego szorstkowłosego z rodowodem waha się w granicach około 1500–3500 złotych.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – charakterystyka i wygląd psa

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy stoi bokiem na trawie

Wyżeł szorstkowłosy jest zaliczany według FCI do grupy 7, czyli wyżłów, a dokładniej: wyżłów kontynentalnych. Według wzorca rasy psy osiągają od 61 do 68 cm wysokości w kłębie, a suczki od około 57 do 64 cm. Wyżły niemieckie szorstkowłose są psami ciężkimi pod względem wagi, ponieważ ważą one od 25 do 30 kilogramów. Średnia długość życia psów tej rasy to około 15 lat.

Zdjęcia wyżłów szorstkowłosych wskazują, że sierść psa rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest bardzo charakterystyczna – twarda, gęsta i półdługa. Wygląda ona zupełnie inaczej niż okrywa włosowa wyżła ostrowłosego. Wyróżnia się kilka typów umaszczenia psów tej rasy, w tym między innymi:

 • wyżeł niemiecki czarny,
 • dereszowaty,
 • dereszowato-czarny,
 • brązowy,
 • brązowo-dereszowaty,
 • wyżeł niemiecki czekoladowy. 

Wyżeł niemiecki czarny należy do odmiany, która w wielu środowiskach zyskała na popularności. Jest to pies niezwykłej urody, który w żadnym wypadku nie ustępuje najbardziej popularnej maści wyżła niemieckiego szorstkowłosego, jakim jest wyżeł niemiecki czekoladowy.

Budowa wyżłów szorstkowłosy jest symetryczna, szczupła i harmonijna. Charakterystyczne dla nich są mocne kończyny, wyraźnie zaznaczone brwi oraz średniej wielkości uszy. Są to psy idealnie przygotowane do użytkowego i aktywnego trybu życia. Doskonale odnajdują się w roli łowcy oraz obrońcy.

Pies myśliwski wyżeł szorstkowłosy – temperament

Pies myśliwski wyżeł niemiecki szorstkowłosy leży na trawniku

Wyżły to psy myśliwskie, co widać w ich temperamencie. Na co dzień spokojne i zrównoważone, podczas polowania całkowicie zmieniają swoje oblicze. Stają się niezwykle skupione i zawzięte, gotowe w każdej chwili zaatakować swoją potencjalną ofiarę. Bardzo trudno jest je oderwać od pracy, której poświęcają się całkowicie.

Są to psy o bardzo silnym charakterze. Jeżeli od szczenięcia są dobrze prowadzone i odpowiednio traktowane przez opiekuna, który dba o ich stan psychiczny i fizyczny, to z chęcią poddadzą się jego woli oraz będą mu posłuszne. Jeśli jednak zauważą, że opiekun nie radzi sobie z nimi i nie potrafi być przewodnikiem stada, to wyżeł niemiecki szorstkowłosy z pewnością będzie chciał go zdominować. 

Wyżeł myśliwski jest psem bardzo aktywnym, który potrzebuje i wymaga dużo ruchu i wielu aktywności. Jeśli nie zapewni mu tego, można spodziewać się zniszczeń w domu oraz prób ucieczek na spacerach. Wyżły te bardzo dobrze dogadują się z ludźmi, ale trzeba nadzorować ich kontakt z dziećmi, mogą bowiem przez przypadek wyrządzić krzywdę małemu człowiekowi. 

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest pokojowo nastawiony do większości innych psów. Może więc zamieszkać z innym psem pod jednym dachem. Oczywiście warto wcześniej zrobić zapoznanie, jeżeli jest to możliwe. Inaczej jest w przypadku mniejszych zwierząt, jak kot, królik czy gryzonie. Ze względu na silny instynkt łowiecki wyżły mogą gonić, a nawet zabić swojego mniejszego „kolegę”, dlatego odradza się takie mieszkanie gatunków. 

Wyżeł niemiecki ostrowłosy – zalety i wady

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy na białym tle

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, jak każdy inny pies ma zarówno zalety, jak i wady. Co należy wymienić przede wszystkim jako jego pozytywy?

 • Jest to wszechstronny pies myśliwski, w związku z tym doskonale odnajdzie się podczas polowania, z pewnością nie zawiedzie swojego opiekuna.
 • Psy tej rasy wykazują niebywałe przywiązanie do opiekuna i swojej rodziny. Jeśli dobrze będą prowadzone i traktowane, z pewnością będą wiernie trwać przy domownikach.
 • Są doskonałymi stróżami i obrońcami.
 • Są to psy niezwykle inteligentne. Jeśli poświęci im się odpowiednio dużo czasu, bardzo szybko przyswajają wiele komend i umiejętności.

Jednak wyżeł niemiecki szorstkowłosy to nie tylko same zalety. Warto wziąć pod uwagę również poniższe aspekty, jeśli pragnie się zdecydować na zakup szczeniaka tej rasy.

 • To pies o niezależnym charakterze, jest uparty, dlatego wymaga konsekwencji i doświadczenia w prowadzeniu psa. W przeciwnym razie może próbować przejąć rolę przewodnika stada.
 • Jest to pies, który wymaga bardzo dużo ruchu i aktywności; dotyczy to każdego dnia, inaczej może próbować uciekać albo będzie niszczyć rzeczy w domu.
 • Nie toleruje mniejszych zwierząt, co może być problemem dla opiekunów choćby kotów.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie

Z natury wyżły szorstkowłose to psy silne i wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Bardzo dobrze znoszą między innymi wysokie oraz niskie temperatury. Mimo stosunkowo krótkiej sierści nie potrzebują żadnej dodatkowej ochrony przed zimnem w okresie jesienno-zimowym. 

Wyżła niemieckiego szorstkowłosego rzadko nękają przypadłości zdrowotne, co jednak nie znaczy, że jest on całkowicie od nich wolny. Najczęściej zdarzają się kontuzje i schorzenia, które jednak związane są z pracą i aktywnym trybem życia, np. zranienia łap czy ogona.

U niektórych psów niestety może pojawić się dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych. Na szczęście dzięki wykonywanym w hodowlach badaniach RTG minimalizuje się ryzyko wystąpienia tych dolegliwości u większej liczby psów tej rasy. 

Jak u wielu średnich i dużych ras psów, szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Warto skonsultować się z hodowcą bądź weterynarzem w kwestii odpowiedniego karmienia psa. Czasami mogą wystąpić u wyżła niemieckiego szorstkowłosego problemy z sercem, alergie, padaczka, niedoczynność tarczycy czy problemy z oczami.

Psy myśliwskie wyżły – pielęgnacja

wyżeł niemiecki szorstkowłosy głowa

Pielęgnacja psów tej rasy nie jest bardzo skomplikowana. Ich sierść ma to do siebie, że jest wodoodporna i w związku z tym bardzo szybko wysycha. Psy te również rzadko linieją, co z pewnością jest dużą zaletą, szczególnie dla alergików. Ich sierść wymaga trymowania około 4 razy w roku. Nie poleca się psów z miękką i kędzierzawą okrywą włosową, nie tylko dlatego, że jest ona niezgodna z wzorcem rasy według FCI, ale również z powodu szybkiego kołtunienia.

Wyżeł niemiecki ostrowłosy jest psem niezwykle zrównoważonym i pracowitym. Z pewnością nie jest to pies stworzony wyłącznie do polowania, jest ponadto także doskonałym kompanem dla całej rodziny. Jednak należy pamiętać o tym, by zapewnić mu dużo aktywności, nauki i ruchu. W przeciwnym razie może niszczyć sprzęty w domu i uciekać. Przede wszystkim jednak byłoby to marnowanie talentu i umiejętności tego psa, który jest wprost stworzony do pracy i pozyskiwania nowych umiejętności, nie tylko takich komend jak „siad”, „podaj łapę” czy „waruj”, ale bardziej wyszukanych i przydatnych na co dzień. 

Jest to rasa dla osób aktywnych, o mocnym charakterze, które mają już doświadczenie w pracy z psem. Osoba, która jest łagodna, może mieć duże problemy z wrodzoną niezależnością wyżłów niemieckich szorstkowłosych. Psy tej rasy będą chciały przejąć kontrolę w stadzie, będą skłonne do ucieczek i nieposłuszeństwa. Jednak kiedy zbuduje się właściwą relację z wyżłem, z pewnością zaowocuje ona przyjaźnią na długie lata, opartą na wzajemnej akceptacji, lojalności i zaufaniu. Należy bardzo dobrze się zastanowić przed zakupem szczeniaka tej rasy, ponieważ nie każdy jest w stanie za nim nadążyć…

Bibliografia

Wzorzec FCI Nr 98, https://www.zkwp.pl/wzorce/98.pdf, 14.04.2013/PL (data polskiego tłumaczenia), tłumaczenie z języka niemieckiego: Justyna Majewska-Czerny, data publikacji obowiązującego standardu: 25.10.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)