Podstawowe informacje o boston terierach

Wrażenie ogólneŻywiołowy, inteligentny pies z gładką szatą i krótkim ogonem. O harmonijnej, zwartej budowie i proporcjonalnej głowie, która świadczy o wysokim poziomie inteligencji. Wygląd zdecydowany, aktywny i dystyngowany. Ruchy pełne wdzięku
Kraj pochodzeniaStany Zjednoczone
Klasyfikacja FCIGrupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa / Sekcja 11: Małe molosowate
Nie podlegają próbom pracy
RozmiarProporcjonalne kończyny i tułów tworzą kwadratową, zwartą sylwetkę. Sylwetka jest krótka i zwarta, z mocnym kośćcem i muskulaturą
Występują trzy kategorie wagowe: poniżej 6,8 kg; 6,8–9 kg; 9–11,35 kg
WagaWzrost: od 25 do 40 cm, w zależności od kategorii wagowej
SzataWłos krótki, gładki, lśniący i delikatnej struktury
UmaszczeniePręgowane, focze (czarno-rude) lub czarne z równomiernie rozłożonymi białymi znaczeniami
Długość życia13-15 lat
CharakterPrzyjacielski, żywy, z doskonałym usposobieniem i wyjątkową inteligencją, co czyni go świetnym towarzyszem
Dodatkowe informacje o budowieGłowa: proporcjonalna, graniasta, z czarnym nosem i krótką kufą
Oczy: duże, ciemne, okrągłe, ustawione frontalnie
Uszy: małe, noszone prosto, osadzone blisko brzegu czaszki
Ogon: krótki, cienki, osadzony nisko

Wygląd rasy boston terrier budzi skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, inni z kolei mają zupełnie inne przekonanie o tym, jak powinien wyglądać pies. W Polsce rasa nie jest szczególnie popularna, jednak coraz więcej osób docenia niezwykle proludzki charakter boston terrierów i ich skonsternowany wyraz pyszczka. 

Boston teriery to bardzo powabne psy. Połączenie ich niewielkich rozmiarów z charakterystyczną maścią oraz okrągłą główką, w której są osadzone duże, bystre oczy sprawia, że wiele osób już od pierwszego wejrzenia zakochuje się w rasie.

Boston teriery nie są dużymi zwierzętami. Psy i suki mierzą zwykle od 25 do 40 cm. Idealna waga boston teriera mieści się w przedziale od 6 do 11 kg. 

boston terrier stoi

Jaki charakter mają boston teriery?

Boston terriery wyjątkowo dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Są bardzo czułe i często domagają się uwagi od swoich opiekunów, przez co mogą wydawać się nawet nazbyt natarczywe. Ponadto boston teriery łatwo się ekscytują i czasami ciężko jest przywrócić je do porządku. Entuzjazm, niespożyta ilość energii oraz inteligencja czworonogów stanowią jednak idealną mieszankę do nauki sztuczek i komend.

Jaki temperament mają psy rasy boston terrier?

Rasa boston terrier jest odważna i chętna do kontaktów z człowiekiem, nawet nie do końca sobie znanym. Jeżeli psy poczują się zagrożone, mogą ostrzec opiekuna głośnym szczekaniem, jednak, ze względu na swoje rozmiary, nie nadają się na psy stróżujące. Nie są także rasą łowiecką – może się zdarzyć, że zwabione dziwnym zapachem lub nagłym ruchem puszczą się w pogoń za innym zwierzyną, ale raczej nie wyrządzą jej większej krzywdy.

Cechy idealnego właściciela dla boston teriera

Sympatyczne i energiczne psy, jakimi są boston teriery, z pewnością będą zwierzakami odpowiednimi dla wielu osób. Czworonogi lubią spędzać czas z opiekunami, najlepiej na aktywności fizycznej. Dopasują się do trybu życia właściciela-domatora, ale będzie to raczej trudna relacja. O wiele lepiej dogadają się z kimś, kto także ceni sobie ruch. Nie ma jednak różnicy, czy teriery bostońskie na co dzień spędzają czas w mieszkaniu, czy domku na wsi. Dostosują się bowiem do każdych warunków mieszkaniowych.

Boston terrier – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Mimo że rasa boston terrier sprawia wrażenie kanapowej, są to czworonogi aktywne. Co więcej, potrzebują sporej dawki ruchu. Pozostawione same sobie, bez możliwości wybiegania się, mogą zacząć niszczyć przedmioty wokół siebie. Zapewnij odpowiedni poziom aktywności boston terrierowi, aby uniknąć takich problemów.

Boston terrier – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Boston teriery dobrze dogadują się zarówno z innymi psami, jak i mniejszymi zwierzętami jak koty. Nie mają także problemu z zaprzyjaźnieniem się z dziećmi. W przypadku starszych osób również nie ma przeciwwskazań co do przygarnięcia teriera bostońskiego. Oczywiście, pod warunkiem, że opiekunowie będą w stanie zapewnić czworonogom odpowiednią ilość spacerów i zabawy.

Jakie są metody treningowe dopasowane do boston teriera?

Jak trenować psa rasy boston terrier? Te psy są znane z inteligencji i chęci do nauki. Najlepiej reagują na metody treningowe oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Są to zwierzęta energiczne i wrażliwe, dlatego trening powinien być prowadzony w sposób cierpliwy i konsekwentny, unikając surowości. Używanie smakołyków, pochwał i zabaw jako nagród sprawia, że boston teriery są bardziej skłonne do współpracy i szybciej przyswajają nowe komendy. 

Ważne jest, aby trening był krótki i dynamiczny, aby utrzymać ich zainteresowanie, ponieważ mogą się one łatwo rozpraszać. Weź to pod uwagę, gdy będziesz zastanawiać się, jak trenować psa rasy boston terrier. 

boston terrier idzie po trawie

Jak dbać o zdrowie boston teriera?

Chociaż psy rasy boston terrier są odporne, niezbyt dobrze znoszą skrajne temperatury. Zimą ich krótka sierść nie zapewnia im dostatecznej ochrony przed mrozem i opadami, dlatego na czas spacerów warto zakładać psom specjalne kurtki. Latem boston terierom zdarzają się problemy z oddychaniem, szczególnie kiedy dni są wyjątkowo upalne. Duża ilość wody, zacienione miejsce oraz zapewnienie czworonogom porannych i wieczornych spacerów mogą ustrzec je przed przegrzaniem. 

Chociaż boston terrier nie jest aż tak kontrowersyjny jak inna rasa ze skróconym pyskiem (buldog francuski), to i tak spotyka się ze słuszną krytyką. Niestety, psy z tak krótkimi pyskami bardzo źle radzą sobie szczególnie w okresie letnim. Na szczęście w ostatnich latach hodowcy starają się wyselekcjonować osobniki z dłuższymi pyskami, które nie mają problemów z oddychaniem nawet w cieplejsze dni.

Jakie są najczęściej występujące choroby u boston teriera?

Najczęstsze choroby rasy boston terrier, charakterystyczne dla większości ras brachycefalicznych, to trudności z oddychaniem, szczególnie w okresie letnim. Niekiedy występują podrażnienia oczu i uszu oraz problemy ze skórą. Teriery bostońskie słyną również z trudnych porodów.

Dieta i żywienie – jak dopasować do boston teriera?

Rasa psów boston terrier nie należy do łakomych, problemy z nadwagą zazwyczaj jej nie dotyczą. Czworonogi zadowoli niemal każdy rodzaj karmy, co oczywiście nie oznacza, że można zaniedbać ten aspekt pielęgnacji. 

Boston teriery potrzebują diety pełnowartościowej, bogatej w witaminy i mikroelementy, które pozwolą im nie tylko się najeść, ale przede wszystkim utrzymają je w dobrym zdrowiu. To, czy zdecydujesz się na karmę ze sklepu zoologicznego, czy przygotowaną samodzielnie w domu, zależy już od twoich preferencji.

Jak pielęgnować psy rasy boston terrier?

Informacje o rasie boston terrier w zakresie pielęgnacji nie są rozbudowane. Krótka i gładka sierść boston terierów nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Okres linienia, przypadający na wiosnę i jesień, zwiększa ilość włosów, które tracą psy. Jednak i wówczas nie trzeba poświęcać wiele czasu na czesanie, liczy się przede wszystkim systematyczność. Warto natomiast często sprawdzać stan uszu i oczu psa, oraz dokładnie je czyścić – w przeciwnym wypadku może rozwinąć się w nich infekcja.

Wprowadzenie szczeniaka rasy boston terrier do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka rasy boston terrier do nowego domu to ekscytujący moment, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy stworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla małego psa: wyznacz mu miejsce do spania i odpoczynku. Ważne jest, aby zabezpieczyć dom przed potencjalnymi zagrożeniami dla ciekawskiego szczeniaka, takimi jak łatwo dostępne małe przedmioty, które mógłby połknąć, czy niezabezpieczone przewody elektryczne. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na przyzwyczajenie szczeniaka do rutyny, obejmującej regularne pory karmienia, spacerów i zabaw.

boston terrier na kolanach opiekunki

Historia i pochodzenie rasy boston terrier

Historia boston terierów rozpoczyna się w USA, najprawdopodobniej w Bostonie w stanie Massachusetts. Jej przodkowie to głównie rasy brytyjskie, jak buldog angielski i, nieistniejący już dzisiaj, biały terier angielski. W pewnym momencie historii najprawdopodobniej nastąpiło również skrzyżowanie rasy z buldogiem francuskim. W XIX wieku, kiedy rasa się kształtowała, popularne były walki psów i do tego celu właśnie początkowo wykorzystywano boston teriery; waga tych psów nie była zbyt pokaźna, ale nie przeszkadzało to organizatorom takich krwawych wydarzeń.

Pochodzenie i rozwój rasy boston terrier

Pierwszy oficjalny klub powstał w 1891 roku, a w 1893 r. Amerykański Związek Kynologiczny oficjalnie uznał rasę. Przez bardzo długi czas boston teriery nie opuszczały amerykańskiego kontynentu. Po raz pierwszy do Europy, a dokładniej Francji, zawitały w 1927 roku; następnie ściągnięto je na Wyspy Brytyjskie. W Polsce boston teriery pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku.

Obecność rasy boston terrier w Polsce

Teriery bostońskie pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku. Obecnie to znana i lubiana rasa, można więc natknąć się na niejedną hodowlę tych sympatycznych czworonogów. Jeżeli marzy ci się pies rasy boston terrier, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem wartościowego miejsca, które wydaje zdrowe i zadbane szczeniaki. Co jednak istotne, opinie o boston terierach (a konkretniej o wszystkich rasach z krótkimi pyskami) sprawiają, że to psy raczej wybierane z racji mody, nie jako domowi towarzysze. 

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu boston teriera powinieneś oczywiście przeprowadzić dokładny research. W ten sposób upewnisz się, że hodowca ma dobre opinie (boston teriery to dość wrażliwe zwierzęta ze sporym obciążeniem genetycznym!) i rzeczywiście odpowiednio traktuje swoje czworonogi, dba o ich zdrowie oraz właściwą socjalizację.

boston terrier z zabawkami

Ciekawe fakty i rekordy rasy boston terrier

Boston teriery dość często mylone są z buldogami francuskimi. Niektórzy wręcz mylnie używają określenia terier francuski. Chociaż rasy są ze sobą spokrewnione, co może tłumaczyć ich podobieństwo, w gruncie rzeczy dość łatwo jest je od siebie odróżnić. Bostony są przede wszystkim wyższe i smuklejsze od buldogów francuskich. Ponadto mają gładką skórę i są znacznie sprawniejsze fizycznie od swoich francuskich kuzynów. 

Znane osobistości i historie związane z rasą boston terrier

Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z tą rasą jest Rhett, maskotka Boston University, która symbolizuje ducha i energię tej instytucji. Równie znany jest Oliver, boston terrier będący bohaterem popularnego bloga i konta na Instagramie, który dzięki swoim zabawnym zdjęciom i filmikom zyskał szeroką rzeszę fanów. 

W historii boston teriery często były wybierane przez celebrytów i znane osobistości ze względu na swój elegancki wygląd i przyjacielską naturę. Na przykład prezydent Warren G. Harding miał boston teriera o imieniu Hub, który często towarzyszył mu w Białym Domu. 

Jaką rolę odgrywają psy rasy boston terrier w pracy i służbie?

Czego nie wiesz o rasie boston terrier? Psy rasy boston terrier nie są typowymi psami roboczymi. Ich inteligencja, chęć do nauki oraz łagodny temperament sprawiają, że doskonale nadają się jako psy terapeutyczne i wsparcia. Boston teriery są często wykorzystywane w terapii osób z różnymi schorzeniami, pomagają im w poprawie samopoczucia i jakości życia. Dzięki swojej towarzyskiej naturze są one również idealnymi psami do pracy z dziećmi, szczególnie w terapiach behawioralnych czy edukacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy boston terrier?

Ile kosztuje boston terrier? Cena boston teriera z zarejestrowanej w FCI hodowli to średnio ok. 6400 zł. Mimo to można natknąć się na wyjątkowe czworonogi, za które trzeba już zapłacić znacznie więcej, nawet 8000 zł. Oczywiście ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak wiek i płeć psa czy renoma danej hodowli. Znacząco niższa cena boston terriera oznacza, że masz do czynienia z pseudohodowlą!

Jak długo żyją psy rasy boston terrier?

Długość życia boston teriera jest dość długo, psy dożywają bowiem nawet 14 lat. Ponadto należą do ras odpornych, co także wpływa na to, ile lat żyje boston terrier. Chociaż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji ze strony opiekuna, a czasami zdarzają im się choroby wymagające interwencji weterynarza, przez większość życia powinny być zdrowe i radosne.

Czy rasa boston terrier jest łatwa do szkolenia?

Boston terrery są rasą uważaną za łatwą do szkolenia ze względu na ich inteligencję, chęć do nauki i pragnienie zadowolenia właściciela. Są to psy bystre i energiczne, co sprzyja procesowi treningowemu. Boston teriery z odpowiednim podejściem i metodami mogą być szybko i efektywnie szkolone, by stać się doskonałymi towarzyszami i członkami rodziny.

Czy boston terrier jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Boston terrier w mieszkaniu? Tak, to dobry wybór ze względu na swoje niewielkie rozmiary i spokojny temperament. Jako rasa łatwo adaptująca się do różnych warunków świetnie radzi sobie w ograniczonej przestrzeni, ale jednocześnie wymaga regularnych, choć niezbyt intensywnych ćwiczeń. Ich energiczność i żywiołowość mogą być efektywnie zaspokojone poprzez krótkie spacery i sesje zabaw w domu. Jeśli zastanawiasz się nad życiem boston teriera w małej przestrzeni, nie musisz się martwić, że ten pocieszny psiak nie poradzi sobie w bloku!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 140 /24.06.2014/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/140.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.01.2013.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.