Wygląd boston terriera budzi skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, inni z kolei mają zupełnie inne przekonanie o tym, jak powinien wyglądać pies. W Polsce rasa nie jest szczególnie popularna, bardziej znana jako terrier bostoński, albo po prostu bostończyk. Jednak coraz więcej osób docenia niezwykle proludzki charakter boston terrierów i ich skonsternowany wyraz pyszczka. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 40 cm
masa ciała: trzy kategorie wagowe – do 6,8 kg, 6,8–9 kg, 9–11,35 kg
Szatasierść: krótka, lśniąca, gładka
maść: czarna, focza lub pręgowana z białymi znaczeniami
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterprzyjacielski, żywy, inteligentny

Terier bostoński – wygląd psa

Boston terriery to bardzo powabne psy. Połączenie ich niewielkich rozmiarów z charakterystyczną maścią oraz okrągłą główką, w której są osadzone duże, bystre oczy sprawia, że wiele osób już od pierwszego wejrzenia zakochuje się w rasie.

boston terrier stoi

Boston terrier – waga i wzrost

Boston terriery nie są dużymi zwierzętami. Psy i suki mierzą zwykle od 25 do 40 cm. Idealna waga boston terriera mieści się w przedziale od 6 do 11 kg. 

Boston terrier – sylwetka

Charakterystyczne dla danej rasy są ich wyraźnie odznaczające się mięśnie i mocna, nieco kwadratowa sylwetka. Pies ma być przede wszystkim zbudowany harmonijnie i proporcjonalnie. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, a kończyny – mocne, dobrze umięśnione. Ogony czworonogów są osadzone nisko, proste lub korkociągowate.

Głowy boston terrierów mają graniasty kształt, z dobrze zaznaczonym stopem. Nosy są czarne, szerokie, z charakterystyczną linią pomiędzy nozdrzami. Oczy bostonów stanowią ich największą ozdobę, są bowiem duże i ciemne, o okrągłym kształcie. Uszy noszone są ku górze, mogą pozostać w naturalnym stanie lub zostać przycięte. Warunkiem jest zachowanie harmonii między nimi a kształtem głowy.

boston terrier idzie po trawie

Boston terrier – sierść i umaszczenie

Sierść boston terrierów jest krótka i gładka, bez podszerstka. Dopuszczalne maści to:

  • pręgowana;
  • focza, czyli czarna z rudymi refleksami;
  • czarna z białymi znaczeniami. 

Wymagana jest biała otoczka w obrębie kufy, biała pierś oraz strzałka między oczami.

Boston terrier — charakterystyka osobowości psów

Boston terriery wyjątkowo dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Są bardzo czułe i często domagają się uwagi od swoich opiekunów, przez co mogą wydawać się nawet nazbyt natarczywe. Ponadto, boston terriery łatwo się ekscytują i czasami ciężko jest przywrócić je do porządku. Entuzjazm, niespożyta ilość energii oraz inteligencja czworonogów stanowią jednak idealną mieszankę do nauki sztuczek i komend.

Boston terriery są rasą odważną i chętną do kontaktów z człowiekiem, nawet nie do końca sobie znanym. Jeżeli poczują się zagrożone, mogą ostrzec opiekuna głośnym szczekaniem, jednak, ze względu na swoje rozmiary, nie nadają się na psy stróżujące. Nie są także rasą łowiecką – może się zdarzyć, że zwabione dziwnym zapachem lub nagłym ruchem puszczą się w pogoń za innym zwierzyną, ale raczej nie wyrządzą jej większej krzywdy.

Mimo że boston terriery sprawiają wrażenie psów kanapowych, są to czworonogi aktywne. Co więcej, potrzebują sporej dawki ruchu. Pozostawione same sobie, bez możliwości wybiegania się, mogą zacząć niszczyć przedmioty wokół siebie.

Boston terrier – zdrowie

Boston terriery to długowieczne psy, dożywają bowiem nawet 14 lat. Ponadto, należą do rasy odpornej. Chociaż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji ze strony opiekuna, a czasami zdarzają im się choroby wymagające interwencji weterynarza, przez większość życia powinny być zdrowe i radosne.

Do problemów charakterystycznych dla rasy boston terrier zalicza się trudności z oddychaniem, szczególnie w okresie letnim. Niekiedy występują podrażnienia oczu i uszu oraz problemy ze skórą. Teriery bostońskie słyną również z trudnych porodów.

Boston terrier – pielęgnacja

Krótka i gładka sierść boston terrierów nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Okres linienia, przypadający na wiosnę i jesień, zwiększa ilość włosów, które tracą psy. Jednak i wówczas nie trzeba poświęcać wiele czasu na czesanie, liczy się przede wszystkim systematyczność. Warto natomiast często sprawdzać stan uszu i oczu psa, oraz dokładnie je czyścić – w przeciwnym wypadku może rozwinąć się w nich infekcja.

boston terrier na łące

Boston terrier – żywienie

Boston terriery nie należą do psów łakomych, problemy z nadwagą zazwyczaj ich nie dotyczą. Czworonogi zadowoli niemal każdy rodzaj karmy, co oczywiście nie oznacza, że można zaniedbać ten aspekt pielęgnacji. Boston terriery potrzebują diety pełnowartościowej, bogatej w witaminy i mikroelementy, które pozwolą im nie tylko się najeść, ale przede wszystkim utrzymają je w dobrym zdrowiu. To, czy zdecydujesz się na karmę ze sklepu zoologicznego, czy przygotowaną samodzielnie w domu, zależy już od twoich preferencji.

Boston terrier a wahania temperatur

Chociaż boston terriery są psami odpornymi, niezbyt dobrze znoszą skrajne temperatury. Zimą ich krótka sierść nie zapewnia im dostatecznej ochrony przed mrozem i opadami, dlatego na czas spacerów warto zakładać psom specjalne kurtki. Latem boston terrierom zdarzają się problemy z oddychaniem, szczególnie kiedy dni są wyjątkowo upalne. Duża ilość wody, zacienione miejsce oraz zapewnienie czworonogom porannych i wieczornych spacerów mogą ustrzec je przed przegrzaniem. 

Terier bostoński – hodowla

Teriery bostońskie pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku. Obecnie to znana i lubiana rasa, można więc natknąć się na niejedną hodowlę tych sympatycznych czworonogów. Jeżeli marzy ci się pies rasy boston terrier, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem wartościowego miejsca, które wydaje zdrowe i zadbane szczeniaki. 

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu boston teriera powinieneś oczywiście przeprowadzić dokładny research. W ten sposób upewnisz się, że hodowca ma dobre opinie i rzeczywiście odpowiednio traktuje swoje czworonogi, dba o ich zdrowie oraz właściwą socjalizację.

boston terrier z zabawkami

Boston terrier – cena

Cena boston terriera z zarejestrowanej w FCI hodowli to średnio ok. 6400 zł. Mimo to można natknąć się na wyjątkowe czworonogi, za które trzeba już zapłacić znacznie więcej, nawet 8000 zł. Oczywiście, ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak wiek i płeć psa czy renoma danej hodowli.

Historia rasy terier bostoński

Rasa terierów bostońskich została wyhodowana w USA, najprawdopodobniej w Bostonie w stanie Massachusetts. Jej przodkowie to głównie rasy brytyjskie, jak buldog angielski i, nieistniejący już dzisiaj, biały terier angielski. W pewnym momencie historii najprawdopodobniej nastąpiło również skrzyżowanie rasy z buldogiem francuskim. W XIX wieku, kiedy rasa się kształtowała, popularne były walki psów i do tego celu właśnie początkowo wykorzystywano boston terriery.

Pierwszy oficjalny klub powstał w 1891 roku, a w 1893 r. Amerykański Związek Kynologiczny oficjalnie uznał rasę. Przez bardzo długi czas boston terriery nie opuszczały amerykańskiego kontynentu. Po raz pierwszy do Europy, a dokładniej Francji, zawitały w 1927 roku; następnie ściągnięto je na Wyspy Brytyjskie. W Polsce boston terriery pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku.

Boston terrier – dla kogo psy?

Sympatyczne i energiczne psy, jakimi są boston terriery, z pewnością będą zwierzakami odpowiednimi dla wielu osób. Czworonogi lubią spędzać czas z opiekunami, najlepiej na aktywności fizycznej. Dopasują się do trybu życia właściciela-domatora, ale będzie to raczej trudna relacja. O wiele lepiej dogadają się z kimś, kto także ceni sobie ruch. Nie ma jednak różnicy, czy teriery bostońskie na co dzień spędzają czas w mieszkaniu, czy domku na wsi. Dostosują się bowiem do każdych warunków mieszkaniowych.

Boston terriery dobrze dogadują się zarówno z innymi psami, jak i mniejszymi zwierzętami jak koty. Nie mają także problemu z zaprzyjaźnieniem się z dziećmi. W przypadku starszych osób również nie ma przeciwwskazań co do przygarnięcia teriera bostońskiego. Oczywiście, pod warunkiem, że opiekunowie będą w stanie zapewnić czworonogom odpowiednią ilość spacerów i zabawy.

boston terrier na kolanach opiekunki

Boston terrier – galeria zdjęć

Ciekawostki o boston terierach

Boston terriery dość często mylone są z buldogami francuskimi. Niektórzy wręcz mylnie używają określenia terier francuski albo buldog bostoński. Chociaż rasy są ze sobą spokrewnione, co może tłumaczyć ich podobieństwo, w gruncie rzeczy dość łatwo jest je od siebie odróżnić. Bostony są przede wszystkim wyższe i smuklejsze od buldogów francuskich. Ponadto mają gładką skórę i są znacznie sprawniejsze fizycznie od swoich francuskich kuzynów. 

Boston terrier to pies, którego rzadko spotyka się na ulicach. Jego charakter jest przyjazny, a z ułożeniem nie powinien mieć problemu nawet opiekun bez doświadczenia. Jednocześnie, boston wymaga ruchu i aktywności fizycznej, o czym warto pamiętać.

Popularne imiona dla psa rasy boston terrier

Popularne imiona dla psa rasy boston terrier to:

  • Luna;
  • Lexi;
  • Bella;
  • Max;
  • Leo.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 140 /24.06.2014/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/140.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.01.2013.

Archiwum: kwiecień 2023