Kluczem do skutecznego nauczania komend psa rasy black and tan coonhound jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie szkolenia. To pies wytrwały, wytrzymały na skrajne warunki i posłuszny. Wymaga jednak odpowiednio dużo czasu i wysiłku ze strony właściciela, by nadać jego osobowości odpowiedni „kształt”.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 58 do 63,5 cm, samce od 63,5 do 68,5 cm
masa ciała: od 25 do 34 kg
Szatasierść: krótka, ale bardzo gęsta
maść: czarny z podpalaniami w konkretnych miejscach
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterzrównoważony, otwarty, przyjacielski, czasami nieufny

Black and tan coonhound – wygląd

Black and tan coonhound w ogrodzie

Jest to typowy pies gończy o wysokich nogach i krótkiej zbitej sierści. Jego umaszczenie zwykle jest czarne z niewielkimi fragmentami podpalanej maści. Ogon długi niesięgający raczej do podłoża. Podczas polowania zawsze tropi z podniesionym ogonem. Jego cechą charakterystyczną są długie i opadłe uszy. Jego sylwetka jest proporcjonalna i nie zauważa się nieharmonijnej budowy. Black and tan coonhound posiada dosyć długi i kwadratowy pysk.

Charakter rasy

Ten czworonóg posiada wyjątkowo spokojny i przyjemny w obyciu charakter. Rasa przyzwyczajona jest do pracy w sporym zespole, dlatego black and tan coonhound nie stroni od towarzystwa innych psów, a także ludzi. Jest psem, u którego łatwo wyczuć aktualny stan emocjonalny. Zalicza się do otwartych i przyjacielskich zwierząt. Rozwinięty instynkt łowcy pomaga mu polować na oposy i szopy. W takich chwilach właściciel musi być gotowy na odpowiednio szybką reakcję, w przeciwnym wypadku pies gwałtownie ruszy za potencjalną zdobyczą.

Black and tan coonhound – zdrowie

Black and tan coonhound na pomoście

Pies ten żyje zwykle od 10 do 12 lat. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wysiłek zarówno latem, jak i zimą. Jest uznawany za odporną rasę, dlatego często wykorzystuje się go do prac myśliwskich. To typowy pies gończy, więc nie cierpi z powodu zbyt wielu chorób. Na przestrzeni lat wyodrębniono jednak kilka schorzeń i jednostek chorobowych, z którymi black and tan coonhound może się zmagać. Chodzi przede wszystkim o:

  • dysplazję stawu biodrowego;
  • niedoczynność tarczycy;
  • infekcje uszu;
  • kłopoty z oczami.

Czasem pies pozbawiony codziennego ruchu ma skłonność do tycia.

Black and tan coonhound – pielęgnacja

Wspomniane trudności z uszami i oczami mobilizują właściciela do poświęcania tym strefom szczególnej uwagi. Wyjątkowo często należy przeprowadzać badania słuchu potwierdzające zdrowie psa. Pewnym problemem może być dla właściciela wzmożona aktywność ślinianek, co skutkuje poplamieniem dywanów. Jeśli więc twój black and tan coonhound ma przebywać głównie w domu, staraj się często przecierać mu pysk. Dla uzyskania odpowiednio błyszczącej sierści zaleca się jej szczotkowanie raz w tygodniu.

Ogromną zaletą psa tej rasy jest niewielka ilość gubionej sierści. Nie będzie więc destrukcyjnie wpływał na dekoracje wnętrza mieszkania czy domu.

Gdzie można znaleźć hodowlę?

Pies szczególne uznanie zyskał w Stanach Zjednoczonych Z kolei rzadko widziano go w Europie, a w Polsce jest niemal unikalny. Co ciekawe w Polsce oficjalnie zatwierdzono krzyżówkę ogara polskiego i black and tan coonhound, które dały początek rasie coogar.

Black and tan coonhound – cena

Znalezienie szczeniaka z rodowodem w Polsce może nie należeć do najłatwiejszych. Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe, a sam koszt zakupu psa z legalnego źródła mieści się w granicach 2000 zł.

Historia rasy black and tan coonhound

Przyjmuje się, że rasa ta miała swój początek w XVIII wieku. Została wyodrębniona w 1900 roku, oficjalnie uznana po roku 1945, a krajem jej pochodzenia są Stany Zjednoczone. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że black and tan coonhound powstał na skutek skrzyżowania ze sobą foxhounda wirgińskiego, irish kerry beagle’a i bloodhounda. Dzięki temu zyskał wyjątkowe cechy wysokiego, mocnego i wytrzymałego psa gończego.

Black and tan coonhound – dla kogo?

Black and tan coonhound patrzy w bok

Przede wszystkim jest to pies gończy myśliwski, więc będzie dobrym towarzyszem pieszego myśliwego podczas polowań. Sprawdzi się także jako przyjaciel rodziny pod warunkiem, że zapewni mu się nieco przestrzeni do aktywności ruchowej. Black and tan coonhound to typ psa o wyjątkowo towarzyskim usposobieniu, więc nie będą mu przeszkadzały inne zwierzęta w domu lub wokół niego. Może być wykorzystywany jako pies stróżujący. Pamiętaj o regularnym wyprowadzaniu go na spacery, ponieważ jako pies myśliwski ma bardzo dużą potrzebę aktywności. Jest ruchliwy i gdy tylko wyczuje zwierzynę, może niespodziewanie rzucić się w pogoń. Podczas spacerów staraj się trzymać go raczej krótko. To pies bardzo energiczny, więc nie sprawdzi się w mieszkaniu bez możliwości codziennego wychodnego. Również starsze osoby mogą mieć problemy z okiełznaniem jego siły i gończych zapędów.

Black and tan coonhound – ciekawostki

Co ważne, black and tan coonhound jest psem stosunkowo łatwym w tresurze. Trzeba jednak ćwiczyć je już od szczenięcia, ponieważ charakteryzują się średnio wysokim poziomem uporu. Pozostawione same sobie na pewno znajdą dla siebie zajęcie, które w konsekwencji może wymagać od właściciela szybkiej interwencji. Jak przystało na sporej wielkości psa, może on powodować wiele hałasu. Chociaż jest bardzo przyjacielski i ułożony, nie zaleca się pozostawiania go samego z małymi dziećmi. Ze względu na swoją wielkość może on nawet nieumyślnie spowodować ich wypadek.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 300 /14.02.1995/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/300.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 30.01.1991.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)