Elkhund czarny lub Norwegian Elkhound Black należy do psów myśliwskich. Są to psy bardzo samodzielne, które potrzebują zdecydowanego właściciela, by ten mógł okiełznać ich łowiecki temperament. Potrzebują one dosyć dużo ruchu, dlatego nie poleca się ich do środowiska miejskiego. Najlepiej będą się czuły na wsiach lub w środowisku podmiejskim. Jeżeli chcesz poznać historię i charakter elkhunda czarnego, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 43 do 46 cm, psy od 46 do 49 cm;
masa ciała: suki od 18 do 25 kg, psy od 23 do 27 kg
Szatasierść: twardy, dłuższy włos okrywowy, wełnisty podszerstek;
maść: czarna z dopuszczalnymi znaczeniami
❤️ Długość życiado 15 lat
? Charakterenergiczny, nieustraszony, odważny

Elkhund czarny – historia rasy

Elkhund czarny pierwszy raz na kartkach kynologii zapisuje się w XIX wieku. Pierwsza hodowla psów tej rasy została założona w 1865 roku. Elkhundy przypominają pierwotne rasy psów nordyckich, skandynawskich, które były towarzyszami ludzi już w epoce kamiennej. Wzorzec rasy opracowano dopiero na początku XX wieku. Pierwotnie elkhundy były wykorzystywane do polowań na łosie i niedźwiedzie. Psy te dobrze sprawdzają się do stróżowania i w ten sposób były również wykorzystywane w przeszłości.

Rasa wywodzi się z elkhundów szarych. Różnią się one jednak wielkością oraz barwą sierści. Elkhundy czarne są lepiej widoczne w śniegu, dlatego ich wartość myśliwska była znacznie większa. Ich siła oraz wytrzymałość były bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ bardzo dobrze sprawdzały się podczas gonienia zwierzyny.

Elkhund czarny – wygląd

Elkhund czarny należy do grupy szpiców. Ma on wiele cech charakterystycznych dla tego rodzaju zwierząt. Głowa psa ma kształt klina i zwęża się w kierunku nosa. Jest dosyć kształtna i mało masywna. Nos psów tej rasy jest czarny, a grzbiet – prosty. Zęby ustawione są w zgryzie nożycowym. Oczy najczęściej mają kolor ciemnobrązowy. Uszy osadzone są wysoko, sterczą i mają spiczasty kształt. Szyja jest średniej długości, dosyć mocno umięśniona.

Psy mają dosyć kompaktową sylwetkę. Lędźwie są dobrze rozwinięte i proste. Zad umięśniony. Wysoko osadzony ogon jest raczej gruby i ma przylegającą szatę, ciasno zawija się nad grzbietem. Kończyny elkhunda są sprężyste i bardzo mocne. Suki mierzą średnio 45 cm, samce dorastają do 49 cm. Waga nie powinna przekraczać 20 kg.

Umaszczenie elkhunda czarnego

Włosy są gęste i twarde, ściśle przylegają do ciała psa. Na głowie włosy są krótkie i gładkie, na części piersiowej i szyi dłuższe. Szata to twardy włos okrywowy i miękki podszerstek, co sprawdzało się dobrze w norweskim klimacie i chroniło przed zimnem. Jedynym kolorem elkhunda jest czarny, zdarza się jednak, że występują białe plamy na klace piersiowej oraz łapach.

Elkhund czarny – temperament i charakter

Elkhund czarny to pies bardzo aktywny i żywiołowy, a do tego odważny. Jest to rasa myśliwska, a więc bardzo wytrzymała i dosyć mocna fizycznie. Jak większość psów myśliwskich, elkhundy czarne są bardzo samodzielne i niezależne. Nie jest to dobra rasa dla początkujących hodowców, ponieważ potrzebuje bardzo stanowczego właściciela. Szkolenie ich powinno rozpocząć się już na pierwszych etapach życia szczenięcia.

Elkhundy potrzebują dużo ruchu, dlatego nie są to zwierzęta dla osób, które lubią bardzo spokojny tryb życia. Najlepiej sprawdzą się na wsiach i w środowisku podmiejskim, gdzie będą miały dużo miejsca do zabaw. Nie jest to pies obronny, ale może sprawdzić się jako stróż, ponieważ jest bardzo czujny.

Elkhund czarny – zdrowie i pielęgnacja

Elkhund czarny to rasa ogólnie bardzo zdrowa, ale może wykazywać tendencje do tycia. Zdarzają się przypadki postępującego zaniku siatkówki oraz dysplazji stawu biodrowego. Na wagę elkhunda hodowca powinien zwracać baczną uwagę.

Psy tej rasy nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Powinien otrzymywać jednak pokarm odpowiednio energetyczny. Szata psa nie jest trudna w pielęgnacji. Elkhundy dwa razy do roku linieją i wtedy wymagają częstego szczotkowania.

Elkhund czarny, pies z Norwegii, może być wspaniałym kompanem dla osób, które cenią sobie aktywny tryb życia. Chociaż z natury jest to pies bardzo niezależny, to przy odpowiednim szkoleniu stanie się nieodłącznym kompanem wędrówek. Jeśli jednak interesuje cię ten elkhund, hodowlę znajdziesz najprawdopodobniej w Skandynawii.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 268 /09. 08. 1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/268.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.08.1999.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.