Bouvier des Ardennes pochodzi z Belgii, a konkretnie z okolic pasma górskiego Ardeny. Samo słowo „bouvier” pochodzi z języka francuskiego i oznacza pasterza lub hodowcę bydła. Miano to zaczęto nadawać psom, które pomagały pasterzom przy hodowli bydła we Francji i Belgii. Obecnie psy tej rasy są wykorzystywane jako zwierzęta stróżujące. Są one przyzwyczajone do ciężkiej pracy, bardzo żywe i nie sprawdzą się w domach osób, które nie lubią aktywnie spędzać czasu.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 52 do 56 cm, psy od 56 do 62 cm;
masa ciała: suki od 22 do 28 kg, psy od 28 do 35 kg
Szatasierść: suchy, twardy włos okrywowy, gęsty podszerstek;
maść: każda z wyjątkiem białej
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterwytrzymały, energiczny, ciekawski, towarzyski, odważny

Bouvier des Ardennes – historia rasy

Bouvier des Ardennes pochodzi z Ardenów. Góry te znajdują się na terenie Francji, Luksemburga oraz Belgii. Pasterze owiec z tego regionu potrzebowali bardzo wytrzymałego i silnego zwierzęcia, które będzie pilnowało i zaganiało stada owiec. Tak oto wykształciła się psia rasa pomocników, która była często widywana w roli stróżów bydła. W XIX wieku bouvier des Ardennes wykorzystywane były do polowań na jelenie oraz dziki.

Pierwszy wzorzec rasy został wyznaczony w 1923 roku, a 40 lat później psy te zostały zaakceptowane przez FCI. Zmiany w rolnictwie w okolicy Ardenów sprawiły, że zwierzęta pasterskie przestały być potrzebne, co doprowadziło niemalże do wyginięcia rasy. Na szczęście grupa hodowców z północy Belgii połączyła siły, aby nie dopuścić do zniknięcia tych psów, a ich starania sprawiły, że populacja została częściowo odtworzona. Obecnie bouvier des Ardennes należą do ras rzadkich, ale wielu hodowców bardzo ceni sobie ich urodę i cechy charakteru.

Bouvier des Ardennes – wygląd

Bouvier des Ardennes ma sylwetkę krótką oraz zwartą. Głowa psa jest dosyć masywna i krótka. Oczy mają średnią wielkość, są owalne, o ciemnym kolorze. Uszy o kształcie trójkątnym są raczej nieduże. Końce są stojące i zaostrzone. Zdarza się także, że uszy są złamane na końcówkach. Duża część szczeniaków rodzi się z krótkimi lub szczątkowymi ogonami. Sama sylwetka psa jest mocna, kończyny są umięśnione.

Umaszczenie bouviera ardeńskiego

Sierść psów ma chronić je przed warunkami atmosferycznymi, mogą one dzięki niej pracować w niskich temperaturach, które panują w rejonach górzystych. Składa się z twardych i zmierzwionych włosów, które mają około 6 centymetrów długości. Na głowie sierść jest nieco krótsza. Podszerstek jest obfity i to dzięki niemu psy są tak odporne na niskie temperatury.

Bouvier des Ardennes występuje w różnych kolorach z wyjątkiem białego. Najczęściej spotyka się zwierzęta w kolorze czarnym, szarym oraz płowym. Zdarzają się białe plamki na piersi i końcach palców.

Rozmiar psów

Samce osiągają od 56 do 62 centymetrów w kłębie, ich waga to zwykle od 28 do 35 kilogramów. Suki są mniejsze, ich wzrost wynosi od 52 do 56 centymetrów, a waga to od 22 do 28 kilogramów.

Bouvier des Ardennes – charakter

Bouvier des Ardennes to psy bardzo aktywne, które lubią aktywność fizyczną. Są bardzo czujne i odważne. Doskonale sprawdzają się w roli stróża domu. Lubią towarzystwo dzieci. Z ochotą wykazują się przed swoim właścicielem, chętnie spełniają jego polecenia. Wymagają bardzo dużo ruchu i sprawdzą się u właścicieli, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Trzeba im zapewnić warunki, by mogły wykorzystać swój nadmiar energii. Doskonale sprawdzają się w sportach kynologicznych.

Bouvier des Ardennes – zdrowie i pielęgnacja

Bouvier des Ardennes nie jest często spotykany jako rasa do towarzystwa. Przez lata rasa ta była wykorzystywana jako psy użytkowe, dlatego są to silne i wytrzymałe zwierzęta, które dodatkowo są wysoce odporne na choroby. Bouvier des Ardennes bardzo rzadko miewa jakiekolwiek problemy ze zdrowiem.

Właściciele nie będą mieli problemów z pielęgnacją tego czworonoga, ponieważ jego sierść nie ma tendencji do kołtunienia. Wystarczy dwa razy w tygodniu wyczesać psa. Warto sprawdzać stan uszu i pazurów, podobnie jak w przypadku innych ras.

Bouvier des Ardennes to miły i lojalny towarzysz. Doskonale sprawdzi się jako stróż domu. Jest to pies silny i wytrzymały, dlatego zaleca się, by mieszkał w środowisku podmiejskim lub na wsi.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 171, https://www.zkwp.pl/wzorce/171.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.