Psy rasy braque Saint-Germain są bardzo inteligentne i ruchliwe, co jest charakterystyczną cechą wyżłów. Najlepiej odnajdują się na wsi, jednak gdy odpowiednio zadbasz o ich wrodzoną potrzebę ruchu, będą się dobrze rozwijały i w mieście.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki 54–59, psy 56–62 cm;
masa ciała: ok. 25 kg
Szatasierść: niezbyt cienka, krótka;
maść: tylko biała przydymiona z płowymi plamami; dopuszczalna niewielka ilość nakrapiań
❤️ Długość życia12–13 lat
? Charaktertowarzyski, czuły, zrównoważony, łatwy w ułożeniu, przywiązany do człowieka

Braque Saint-Germain – opis

braque saint germain prezentowane na wystawie psów
Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Według znawców braque Saint-Germain, mimo że jest bardzo podobny do pointera, różni się od niego wyglądem, a nawet sposobem poruszania się. Psy tej rasy są bardzo eleganckie i proporcjonalne. Dorosłe samce osiągają do 62 cm wysokości, a suki – do 59 cm. Można zatem powiedzieć, że ich wzrost jest średni, tak samo, jak maksymalna waga, która zwykle wynosi 25 kg. Braque Saint-Germain mają białą, krótką sierść z rudymi elementami, najczęściej pojawiającymi się na pysku i grzbiecie. Łagodny i szczery wyraz pyska zawdzięczają brązowym, nisko osadzonym oczom.

Braque Saint-Germain – historia rasy

Rasa powstała w XIX wieku dzięki krzyżówce angielskiego pointera z wyżłem francuskim. Braque Saint-Germain cieszył się dużą popularnością do początku XX wieku. Od tamtej pory jest raczej rzadko spotykaną rasą, nawet w kraju pochodzenia.

Braque Saint-Germain – charakter

Psy rasy braque Saint-Germain są bardzo inteligentne i mają przyjazne nastawienie. Na co dzień lubią towarzystwo zarówno bliskich ludzi, jak i innych zwierząt, jednak przy realizacji powierzonych zadań wolą pracować samodzielnie. W czasach największej popularności towarzyszyły myśliwym podczas polowań, a to wszystko dzięki niezawodnemu węchowi i smykałce do tropienia zwierzyny. Braque Saint-Germain uwielbiają się bawić i spędzać czas na świeżym powietrzu. Psy wykazują się spokojem, pod warunkiem że ich potrzeba ruchu zostanie zaspokojona.

Wymagania rasy Braque Saint-Germain

Braque Saint-Germain to psy pracujące, dlatego nie powinny zostawać zbyt często same w domu na długie godziny. Pupile tej rasy potrzebują aktywności, nie tylko fizycznej, ale również umysłowej. Dlatego dużo lepiej zniosą nieobecność właściciela, kiedy wcześniej zapewni im ruch oraz zostawi zajęcie do wykonania (np. pochowane smaczki w różnych częściach mieszkania). Brak odpowiedniej ilości ruchu i zajęć mogą spowodować, że pies będzie niszczył rzeczy w swoim otoczeniu, a także może próbować uciec.

Braque Saint-Germain – wychowanie

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, dzięki czemu potrafią szybko się uczyć, lecz są również dosyć uparte. By zapobiec niechcianym zachowaniom, warto poświęcić czas na właściwe wychowanie pupila już od pierwszych dni w domu. Jeśli uda ci się nawiązać z psem dobrą relację, będzie posłuszny i spokojny. Szkolenie powinno być przede wszystkim oparte na konsekwencji, a także pozytywnym wzmacnianiu. Dodatkowo Braque Saint-Germain to łakomczuchy, więc, mając pod ręką ulubione przysmaki, nie będziesz miał problemu z ćwiczeniem komend.

Pielęgnacja i żywienie

W przypadku Braque Saint-Germain pielęgnacja nie jest skomplikowana. Psy nie tracą dużej ilości sierści. Szczotkowanie raz w miesiącu będzie wystarczające. Jeśli chodzi o żywienie, porcje muszą być dostosowane do poziomu aktywności psa. Warto wybrać karmę bogatą w witaminy i minerały oraz białko.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 115, https://www.zkwp.pl/wzorce/115.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.03.2003.

Fot. ilustracyjne: Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.