Chcesz dowiedzieć się, jak powinien wyglądać wzorcowy harrier? Jaki ma charakter i czy szybko się uczy? Czy jest podatny na różne choroby? O czym należy pamiętać, jeśli zdecydujesz się właśnie na tę rasę? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Wybór psa to bardzo odpowiedzialna decyzja, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować i poznać dokładnie daną rasę. Koniecznie czytaj dalej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 45 do 50 cm
masa ciała: od 25 do 30 kg
Szatasierść: gęsta, niezbyt krótka, przylegająca;
maść: trójkolorowa płowa z czarnym nalotem i bielą; rzadziej szara, biało-szara, trójkolorowa szara
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakterzwinny, zrównoważony, aktywny, inteligentny, uparty

Harrier – wygląd psa tej rasy

Jak wygląda harrier? To pies średniej wielkości o ciemnych oczach i bardzo mądrym spojrzeniu. Ma gęstą, ale przylegającą do ciała sierść. Dopuszczalne jest umaszczenie biało-czarne z dodatkiem pomarańczowych znaczeń, czasem określane jako trójkolorowe. Jeśli chodzi o wysokość, zazwyczaj mierzy w kłębie do 50 cm. Z kolei waga dorosłego psa wynosi od 25 do 30 kg. Trzeba podkreślić, że są to bardzo energiczne psy, które potrzebują sporo uwagi i ruchu.

Harrier – charakter psa

Przy wyborze pupila, który będzie twoim przyjacielem przez wiele lat, musisz poznać dokładnie cechy przypisywane danej rasie. To bardzo ważne, szczególnie, gdy w domu są inne zwierzęta i dzieci. Pamiętaj o tym, że pies to duża odpowiedzialność i trzeba po prostu mieć czas, żeby zajmować się nim na co dzień. 

harrier bawi się dyskiem na śniegu

Harrier a inne zwierzęta

Harrier to przyjazny dla ludzi pies, który jednak ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Możesz mieć pewność, że takie zwierzę w domu będzie miłe i przyjazne dla domowników, a także gości. Z uwagi na swój charakter pies taki jak harrier jest w stanie koegzystować z innymi zwierzętami, zwłaszcza tego samego gatunku. Ma dużą potrzebę ruchu, na spacerach nie jest agresywny do innych psów. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy w domu są dzieci, pupil będzie w stosunku do maluchów bardzo czuły i łagodny. To psy, które zawsze mają ochotę na zabawę. Jeśli na co dzień jesteś aktywną osobą, ta rasa będzie dla Ciebie idealna. 

Pies harrier a wychowanie i szkolenie

Harrier jest bardzo mądry, a czasami także niezwykle uparty. Szybko możesz nauczyć go wielu sztuczek, jeśli jednak nie będzie widział sensu wykonania jakiegoś polecenia, nie będziesz w stanie go do tego zmusić. Jako że jest to pies z duszą łowiecką, świetnie sprawdza się na polowaniach. Dostosuje się do trudnych warunków w terenie i poradzi sobie w każdej sytuacji. Jest to rasa stadna – jeśli harrier będzie samotny, szybko stanie się nieszczęśliwy. 

Z racji tego, że harrier jest bardzo energiczny, musisz zaspokoić jego potrzeby. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spodziewać się, że będzie niszczył w domu czy ogrodzie. Nie wynika to z jego złośliwości, ale po prostu z tego, że się nudzi i czuje się samotny. Musisz mieć dla niego wystarczająco dużo czasu. Zdecydowanie nie jest to pies dla zapracowanych osób, które wiele godzin spędzają poza domem. 

Harrier – mieszkanie czy dom z ogrodem?

Myśląc o zakupie psa rasy harrier musisz wziąć pod uwagę miejsce, w którym mieszkasz. Takiemu psu najlepiej będzie się żyło w domu z ogrodem, ewentualnie w mieszkaniu z ogrodem. To nie psy do małego mieszkania w dużym mieście. Muszą mieć odpowiednią przestrzeń. 

Harrier – zdrowie Twojego pupila

Harrier to pies zdrowy, który nie jest obciążony ciężkimi chorobami. Jest wytrzymały, silny, choruje bardzo rzadko. Psy te żyją około 12 lat. Jeśli chodzi o choroby, które im grożą, są to:

  • dysplazja stawów biodrowych;
  • zaćma;
  • infekcje uszu.

Niekiedy występują też choroby genetyczne, ale nie są częste. 

Pielęgnacja rasy harrier

Zastanawiasz się pewnie, jak pielęgnować psa rasy harrier? To nic trudnego. O ile potrzebuje on sporo uwagi i ruchu, tak pielęgnacja nie jest skomplikowana i nie zabiera właścicielom wiele czasu. Jedyne, o czym na pewno musisz pamiętać, to regularne szczotkowanie pupila – po to, aby sierść była piękna i gładka. Jeśli chodzi o linienie, utrata sierści jest umiarkowana. 

Warto podkreślić, że harrier nie powinien biegać z pełnym brzuchem i jeść tuż przed planowaną aktywnością. Gdy chcesz wybrać się na długi spacer lub nauczyć pupila nowych sztuczek, odczekaj jakiś czas po ostatnim posiłku. Psy te mają ogromny apetyt i, gdy będą miały za mało ruchu, mogą przybierać na wadze. Na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo nadwaga u czworonoga jest równie niebezpieczna dla zdrowia, co ta u człowieka.

Hodowla harriera

harrier leży

Harrier jest psem typowo użytkowym i pracującym. Świetnie radzi sobie z polowaniem na lisy i zające. Jest inteligentny i samodzielny. Jeśli chodzi o szkolenie, bardzo szybko się uczy, jednak trzeba mieć do niego dużo cierpliwości. Ćwiczenia powinny być różnorodne, ponieważ harrier może się bardzo szybko znudzić. Trzeba także mieć na uwadze, że psy te dużo szczekają, szczególnie gdy się nudzą i są pozostawione same w domu. 

Pies harrier – cena szczeniaków

Wiesz już, że interesuje cię pies rasy harrier? Cena jest zależna od kilku aspektów, w tym płci czy pochodzenia psa – hodowli, skojarzenia. Jednak orientacyjny przedział cenowy to mniej więcej od 4000 do 7000 zł. 

Harrier – opis rasy

Wiesz już, jak zachowuje się pies taki jak harrier. Opis rasy obejmuje jednak również pochodzenie, które w tym przypadku jest bardzo ważne. Mówi się o tym, że istnienie tej rasy udokumentowane jest od 1260 roku. Podobno harrier jest krzyżówką takich psów jak foxhound, greyhound i foksterier. Nie należy jednak mylić tej rasy z inną, mianowicie beagle harrier. Ta druga powstała ze skrzyżowania beagla i harriera.

Pies beagle harrier – dla kogo?

Harrier to rasa dla ludzi aktywnych, którzy na co dzień mają czas, aby zajmować się pupilem i poświęcać mu wystarczająco dużo czasu. Psy te potrzebują długich spacerów i koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę, decydując się na tę rasę. Właściciel harriera powinien być cierpliwy, spokojny i bardzo konsekwentny. Nie jest to zwierzę dla osób, które całe dnie spędzają poza domem. Pies ten potrzebuje uwagi i nie lubi samotności. 

Ciekawostki o rasie beagle harrier

Ciekawostką może być fakt, że nazwa harrier pochodzi od słowa hare, które w języku angielskim oznacza zająca. Jest to związane nie tylko ze sprawnością, zwinnością i szybkością rasy, ale również faktem, że psy służyły do polowania na zające.
Jeśli chcesz przygarnąć do domu nowego członka rodziny w postaci cudownego pupila, koniecznie przemyśl swoją decyzję. Wiesz już, jakie cechy charakteryzują psa rasy harrier. Pamiętaj, że to zwierzę typowo użytkowe, które źle czuje się jako towarzysz, a czuje spełnienie podczas pracy w terenie.

Bibliografia

FCI-Standard N° 295, /05.03.1998/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/295g06-en.pdf, translation: Mrs. Peggy Davis, brought up to day by Dr. Paschoud. Official language (EN), date of publication of the official valid standard: 27.11.1974.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)