W ostatnich latach zapanowała moda na psy hipoalergiczne, których sierść i naskórek rzekomo nie uczulają. W przypadku bichon frise alergia występuje jednak dużo częściej. Winna jest charakterystyczna kędzierzawa sierść, która przypomina owczą wełnę.

Alergicy powinni więc ich unikać. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie każda nieuczulona osoba może być dla niego dobrym opiekunem.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm
masa ciała: od 2,5 do 3 kg
Szatasierść: jedwabista, w formie luźnych loków, delikatna
maść: czysto biała
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterradosny, figlarny, energiczny, wrażliwy, uroczy
bichon frise infografika

Bichon frise – opis rasy i wygląd

Bichon frise w domu

Jaki jest biszon kędzierzawy? Zdjęcia prezentują pieski wyglądające na kruche i delikatne, w rzeczywistości pomimo niewielkich rozmiarów są one mocno zbudowane, z dobrze rozwiniętym kośćcem i szerokimi lędźwiami. Skręcony ogonek noszony jest wysoko.

Wysokość w kłębie nie przekracza 30 centymetrów. We wzorcu nie wskazano wagi, jednak zazwyczaj psy te nie mają więcej niż 3 kilogramy.

Bichon frise – szata i umaszczenie

Charakterystyczną cechą tego pieska jest jego szata – długa, jedwabista i kręcona, która wyraźnie odstaje na całym ciele. Taki rodzaj sierści wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że za jej sprawą bichon frise jest prawdziwym koszmarem alergików. Uczula bowiem zdecydowanie częściej niż inne psy. 

Jedynym akceptowanym we wzorcu umaszczeniem jest białe. Kontrastują z nim czarny nos psa oraz dobrze napigmentowana skóra. 

Bichon frise – charakter

Bichon frise na kanapie z opiekunem

Bichon frise to uroczy, energiczny i sympatyczny psiak rodzinny, który szybko zjednuje sobie serca wszystkich domowników. Do każdego przywiązuje się równie mocno, kocha szczerze i bardzo wylewnie. 

Bichon frise – mały manipulant

Ten przyjazny i wesoły mały piesek ma niepokojącą tendencję do okręcania sobie ludzi wokół małego palca. Spojrzenie jego wielkich czarnych oczu w połączeniu z charakterystyczną fryzurą i wieczną radością życia często sprawia, że jego opiekun przepada i jest w stanie zapewnić pupilowi wszystko, czego ten akurat sobie życzy.

To inteligentny pies, który bardzo szybko skojarzy, jakie zachowania wywołują konkretną reakcję i nie omieszka wykorzystać tego w przyszłości. Ani się obejrzysz, a w twoim domu będzie rządził niepozorny mały, biały piesek. 

Bichon frise – wrażliwość i pozytywny charakter

Biszony uwielbiają zabawę. Często się popisują i kochają być w samym centrum uwagi. Nie są jednak nadaktywne. Cenią sobie wygodną kanapę i miękkie posłanie. Szczególnie pociągającym miejscem są dla nich kolana ukochanego opiekuna. 

Tak jak większość małych psów ozdobnych i do towarzystwa, bichon frise jest bardzo wrażliwy i źle znosi odrzucenie. Nie wolno traktować go oschle czy brutalnie. Każde takie zachowanie bierze głęboko do siebie, a zraniony zamyka się w sobie i bardzo cierpi.

Bichon frise bywa uparty i lubi postawić na swoim. W szkoleniu trzeba znaleźć idealną równowagę między konsekwencją a łagodnością i cierpliwością. Jak w przypadku każdej rasy psów, należy położyć nacisk na socjalizację.

Biszon kędzierzawy – zdrowie i długość życia

Wbrew swoim malutkim rozmiarom bichon frise to pies zdrowy i odporny. Najwięcej problemów przysparza opiekunom niedrożność kanalików łzowych, która objawia się nieestetycznymi zaciekami w okolicach oczu. Ta przypadłość jest szczególnie kłopotliwa dla właścicieli psów wystawowych, jednak w żadnym wypadku nie wolno jej ignorować. 

Sporadycznie w rasie zdarzają się poważne choroby oczu, takie jak zaćma. Niektóre bichony cierpią także na epilepsję. Jest to jednak problem niszowy, raczej wyeliminowany w dobrych i stabilnych liniach hodowlanych. 

Psy te zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywa sędziwych lat. Wiele z nich obchodzi 16. urodziny, na których często popisuje się sztuczkami i spędza czas na zabawie z opiekunem. 

Bichon frise – pielęgnacja

Bichon frise u groomera

Bichon frise wymaga dosyć intensywnej, regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Szata tych zwierzaków bezustannie rośnie i wymaga systematycznego przycinania. Należy regularnie ją szczotkować. Zazwyczaj raz na dwa miesiące zaleca się odwiedzenie groomera. Takie wizyty niosą za sobą koszty, które trzeba koniecznie wliczyć w cenę utrzymania zwierzęcia.

Oczywiście, strzyżenie biszona można przeprowadzić na własną rękę, jednak wymaga to wiedzy i wprawy. Psa w wieku szczenięcym warto zacząć przyzwyczajać do czesania.

Poważnym problemem estetycznym są żółte lub brązowe zacieki pod oczami, które powstają w wyniku niedrożności kanalików łzowych. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele preparatów, które stworzone zostały specjalnie do usuwania takich śladów. Niektórzy korzystają także ze specjalnych szamponów z właściwościami wybielającymi. 

Bichon frise – linienie

Ze względu na typ szaty psy rasy bichon frise praktycznie nie gubią włosów i nie linieją. Wiele osób mylnie interpretuje ten fakt jako świadczący o niskim współczynniku alergizacji w towarzystwie psów tej rasy. Niestety sierść, a raczej wełna może być wysoce uczulająca, dlatego osoby skłonne do alergii powinny zastanowić się nad innymi rasąmi psów. 

Bichon frise – żywienie

Bichon to ogromny łakomczuch. Ma przez to skłonności do tycia, dlatego jego jadłospis powinien być dobrze przemyślany i wolny od niedozwolonych przekąsek, szczególnie pochodzących z ludzkiego stołu. 

Sprawdzi się wysokiej jakości karma komercyjna o niskiej zawartości węglowodanów lub… dieta BARF. Mały pies to ciągle pies, dla którego najbardziej odpowiednim biologicznie pokarmem jest mięso. Możesz przygotowywać gotowane jedzenie, jednak musi ono być odpowiednio suplementowane. 

Bichon frise – szczeniaki i hodowla

Bichon frise szczeniak

Bichon frise nie jest najbardziej popularnym z małych psów do towarzystwa. Z powodu niedużego zainteresowania rasą niewiele jest pseudohodowli, jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że psiak w tym typie trafi do schroniska. Znalezienie hodowli zarejestrowanej w ZKwP nie powinno być jednak problemem.

Bichon frise – cena

Szczeniaki bichon frise z rodowodem FCI to obecnie wydatek mniej więcej 6 – 7 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to kwota orientacyjna. Ostateczna cena bichona frise określana jest przez hodowcę.

Bichon frise – o rasie

To pies ozdobny z grupy biszonów, do której należą także popularne bolończyki, maltańczyki i hawańczyki. Należy do jednej z najstarszych ras. Jej początki przypadają na okres włoskiego renesansu. To właśnie w basenie Morza Śródziemnego należy szukać korzeni biszona. Dawniej był on nazywany psem z Teneryfy. 

Bichon frise – historia rasy

Sympatyczne usposobienie tej rasy oraz ciekawy wygląd sprawiły, że bichon frise szybko stał się ulubieńcem na dworach europejskiej arystokracji. Jego podobiznę możemy znaleźć na wielu dziełach sztuki uznanych twórców. W XVIII wieku pieski te zaczęły być bardzo popularne niemal na całym kontynencie. 

Niestety, moda na biszony szybko minęła. W XIX wieku rasa zupełnie zniknęła z domów arystokracji, a potomkowie dawnych psów królewskich często zaczęli trafiać na ulice. Ta pozorna degradacja paradoksalnie doprowadziła do tego, że piesków tej rasy pojawiało się coraz więcej. Stały się bowiem ulubieńcami mieszczan i drobnych kupców. 

I wojna światowa zdziesiątkowała populację rasy. Po raz kolejny jednak do biszonów kędzierzawych uśmiechnęło się szczęście. Wracający do domu żołnierze amerykańscy zaczęli wozić te psy za ocean.

W Europie wróciły do łask dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy rasę uznał Francuski Związek Kynologiczny. Wzorzec rasy ukształtował się w 1933 roku. W 1960 roku została ona także zatwierdzona przez FCI, gdzie wpisano ją do ksiąg pod egidą francusko-belgijską. 

Bichon frise – dla kogo ten pies?

Odpowiednim opiekunem dla psiaka tej rasy będzie praktycznie każda osoba, która ma chęć i możliwości, aby zapewnić mu odpowiedni dom. Ten sympatyczny zwierzak odnajdzie się bowiem w każdych warunkach, zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu z ogrodem.

Bichon frise – aktywny dom

Biszony lubią zabawę i są bardzo żywiołowe, jednak nie potrzebują bardzo dużej dawki ruchu. Mogą sprawdzić się w psich sportach dostosowanych do ich możliwości fizycznych, np. agility.

Łatwo dostosowują się do stylu życia opiekuna i będą dobrymi towarzyszami zarówno dla osób starszych, jak i psami rodzinnymi. Jedynym przeciwwskazaniem jest skłonność do alergii.

Bichon frise – uparty pies

Pomimo uroczego wyglądu i bezproblemowego charakteru bichon frise warto pamiętać o tym, że jest uparty i bystry. Lubi stawiać na swoim i wie, jak wykorzystać słabość początkujących właścicieli. Właśnie dlatego powinien przejść przynajmniej podstawowe szkolenie i poznać zasady, które panują w domu.

Jeżeli nie nauczy się ich egzekwować, szybko wymyśli własne, do których to ty będziesz musiał się dostosować. Nie trzeba wiele, aby ten uroczy biały piesek stał się prawdziwym małym terrorystą. Warto nauczyć go przywołania, ponieważ ucieczka na spacerze może skończyć się tragicznie.

Bichon frise – galeria zdjęć

Bichon frise – ciekawostki

  • Specyficzna fryzura biszonów kędzierzawych sprawia, że niektórzy porównują ich wygląd do bardzo zadbanych i eleganckich staruszek. 
  • Bichon frise bywa mylony z małym pudlem. Co ciekawe, tak jak on, przez długi czas był chętnie wykorzystywany w sztukach cyrkowych.

Bichon frise to pies, który sprawdzi się w prawie każdym domu. Musisz jednak zwrócić uwagę na jego upór i próby ustalenia własnych reguł. Wymaga regularnej, dość zaawansowanej pielęgnacji.

Francuska nazwa tej rasy sprawia Polakom niemałe trudności – piesek jest określany również jako bitchon, biszon, biszon pies frize, bichon frize czy bishon.

Popularne imiona dla psa rasy bichon frise

Popularne imiona dla psa rasy bichon frise to:

  • Luna;
  • Lexi;
  • Bella;
  • Max;
  • Leo.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 215 /11. 05. 1998/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/215.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 10.01.1972.

Archiwum: lipiec 2023