Chociaż wiele osób naprawdę nie lubi pająków, to w Polsce nie musimy się ich bać – w naszym klimacie dziko nie żyją gatunki niebezpieczne dla człowieka. Co więcej, nawet w Australii, która jest znana z prawdziwie zabójczej fauny, od kilkudziesięciu lat nie odnotowano zgonu w wyniku ukąszenia pająka! Także wśród pająków hodowlanych nie każdy gatunek jest groźny dla człowieka, ale hodowca powinien zachować ostrożność.

Pająki, które możesz spotkać w naturze w Polsce

Szacuje się, że w Polsce żyje około 800 gatunków pająków. To dużo, choć niewiele w skali całego świata (około 50 000 gatunków). Kilka najczęściej spotykanych w Polsce okazów to między innymi:

  • topik;
  • sieciarz jaskiniowy;
  • bagnik nawodny;
  • tygrzyk paskowany;
  • strojniś nadobny;
  • mrówczynka.

Jak już wspominaliśmy, nie musisz się ich bać – choć niektóre polskie gatunki pająków są jadowite, to wydzielana przez nie trucizna nie zrobi ci krzywdy. W najgorszym razie ugryzienie będzie po prostu bardzo nieprzyjemne. Mimo wszystko nie staraj się zaprzyjaźniać z napotkanymi pająkami! To niewielkie zwierzęta, ale potrafią się skutecznie bronić.

Ptasznik – wybór początkujących hodowców

Niemal każdy miłośnik pająków hodowlę rozpoczyna od jednego z gatunków ptasznika. Nic dziwnego – to zwierzęta nie tylko mało wymagające, ale też stosunkowo niegroźne. Jeśli hodowca popełni błąd i zostanie zaatakowany przez swojego podopiecznego, skończy się to po prostu nieprzyjemnym ugryzieniem, bez poważniejszych konsekwencji.

Specjaliści polecają naziemne gatunki ptaszników – są one największe i uważane za najpiękniej ubarwione. Przede wszystkim nie są też bardzo agresywne, choć warto pamiętać o zachowaniu ostrożności w kontakcie z nimi). Nie mają one dużych wymagań co do temperatury – w dzień powinna być utrzymana w zakresie 24-25°C, w porze nocnej może spaść do nawet 5-6°C.

Jakie terrarium wybrać?

Terraria dla pająków nie są duże, co przekłada się na niewygórowaną cenę. Najważniejsze są jednak akcesoria, które pozwolą ci zadbać o warunki stworzone dla pająka.

Odpowiednia temperatura dla pająka

Pająki hodowlane należą do gatunków raczej ciepłolubnych. Powinieneś im zapewnić temperaturę jak najbardziej zbliżoną do tej, która występuje w ich środowisku naturalnym. Do wyboru masz:

  • klasyczne żarówki – przez wielu hodowców uznawane za co najmniej kontrowersyjne rozwiązanie, bo pajęczaki raczej nie lubią ostrego światła;
  • żarówki na podczerwień;
  • maty grzewcze;
  • skałki grzewcze.

Nie są to rozwiązania uniwersalne! Dowiedz się, jakich warunków potrzebuje twój gatunek pająka, żeby dobrać odpowiednie akcesoria do utrzymania temperatury w terrarium. Dobrym pomysłem będzie też dodanie do instalacji termostatu, który zadba o utrzymanie stałej temperatury w zbiorniku.

Wilgotność w terrarium

Pająki mają także różne wymagania dotyczące wilgotności powietrza w akwarium. Jedne preferują bardziej suche środowiska, inne – wręcz przeciwnie. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w terrarium nie jest trudne i w zdecydowanej większości przypadków sprowadza się do spryskania środka zbiornika wodą co 2-4 dni. Woda używana do oprysków powinna zostać wcześniej przegotowana, co pozwoli wyeliminować obecne w niej bakterie i inne biologiczne zanieczyszczenia. Pamiętaj, że pająki są mało odporne na tego typu zagrożenia.

Czy hodowla pająków jest trudna?

Pająki to z pewnością zwierzęta nie dla każdego – nie zbudują z właścicielem więzi tak jak psy czy koty, nie nadają się do głaskania czy interakcji. Mimo to grono ich miłośników ciągle się powiększa. Najpopularniejsze gatunki wcale nie są wymagające w hodowli, ale mimo to musisz zapewnić im stałe i odpowiednie warunki. Z naszych artykułów dowiesz się, jak to zrobić!