Przez wielu kynologów i miłośników psów pudle uznawane są za drugie, tuż po border collie, najinteligentniejsze psy rasowe. O ile do takich testów i stwierdzeń warto podchodzić z dystansem, o tyle nie da się ukryć, że psy tej rasy zazwyczaj cechuje ponadprzeciętna bystrość umysłu i doskonała pamięć. Pudel (średni i nie tylko) kocha być w centrum uwagi, dlatego z łowisk szybko przeniósł się na cyrkowe areny. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o średniej odmianie tej rasy. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 55 do 60 cm, psy od 60 do 65 cm;
masa ciała: od 11 do 13 kg
Szatasierść: włos lokowaty albo sznurowy;
maść: jednolite biała, czarna, srebrna w głębokim odcieniu, płowa w odcieniach od cytrynowego do pomarańczowego, brązowa w ciemnym odcieniu
Długość życia12–15 lat
Charakterwszechstronny, dobry do towarzystwa, inteligentny

Pudel średni – wygląd i wzorzec rasy

Pudel średni od swoich większych i mniejszych kuzynów różni się zasadniczo wyłącznie rozmiarami. Tak jak one, jest psem harmonijnie zbudowanym o głębokiej klatce piersiowej i prostym grzbiecie. Wzorzec zakłada, że długość czaszki musi równać się długości kufy. Psy te mają migdałowe szeroko rozstawione oczy, które zawsze są ciemne. W zależności od umaszczenia będą czarne lub brązowe. 

Pudel średni, jak nazwa wskazuje, jest psem średniej wielkości. Wysokość w kłębie to 35 do 40 centymetrów. Waga natomiast powinna wahać się w granicach od 11 do 13 kilogramów. 

Pudel średni – sierść i umaszczenie

Tak jak wszystkie inne pudle, odmiana średnia wyróżnia się miękką i wełnistą szatą, która w dotyku jest przyjemnie elastyczna. Jeśli chodzi o umaszczenie, największą popularnością cieszy się pudel średni czarny. Oficjalnie uznano jednak wiele innych kolorów:

  • biały;
  • srebrzysty;
  • ciemnobrązowy;
  • morelowy.

W niektórych państwach na wystawach pojawiają się podpalane pudle, jednak ZKwP jeszcze nie uznaje tego umaszczenia za oficjalne. 

Pudel średni – charakter i temperament

Pudel średni jest w teorii nieco bardziej żywiołowy od swojego największego kuzyna – pudla królewskiego. To pies charakterny i dość uparty. Mimo wszystko jest to rasa, która sprawdza się wprost idealnie w roli psa o towarzystwa. 

Pudel średni ma bardzo wesołe usposobienie. To pies, który uwielbia być w centrum uwagi, a sztuczkami, których się już nauczył, uwielbia się popisywać. Niekoniecznie jednak w momencie, kiedy go o to poprosisz. 

Pudel średni i jego szkolenie

Tak jak wszystkie pudle, jest to zwierzak ogromnie przywiązany do człowieka. Współpracuje dosyć chętnie, szczególnie w momencie, kiedy nauka jest nagradzana entuzjazmem ze strony opiekuna. Szkolenia jednak nie należy zaniedbywać, ponieważ pudle średnie bywają dosyć uparte i szczekliwe. 

Pudel średni – zdrowie i długość życia

Pies tej rasy, jak każdy pudel, uchodzi za zwierzę zdrowe i długowieczne. Nie ma zbyt wielu informacji na temat chorób genetycznych, które trapiłyby tę rasę częściej niż inne. Czasami pudlom średnim zdarza się zanik siatkówki i jaskra. Jednak ryzyko problemów z oczami bardzo łatwo wyeliminować. Trzeba po prostu wybrać dobrą hodowlę, w której zwierzęta badane są pod kątem przypadłości genetycznych

Jak długo żyje pudel średni?

Pudel średni żyje nieco dłużej niż jego olbrzymi kuzyn. Statystycznie przedstawiciele tej odmiany rasy odchodzą za tęczowy most w wieku od 12 do 15 lat. Co istotne, zazwyczaj dożywają sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najmocniejsze geny nie są gwarancją długowieczności i każdy pies powinien mieć dostęp do diagnostyki weterynaryjnej. 

Pudel średni – pielęgnacja, fryzury i żywienie

Pielęgnacja pudla średniego często wydaje się nowym opiekunom kwestią niezwykle skomplikowaną. Wszystko ze względu na charakterystyczne fryzury, z którymi rasa ta jest kojarzona. Szata tych psów jest specyficzna, ponieważ włosy bezustannie rosną i trzeba je przycinać. Rodzaj włosa sprawia jednak, że pudla wyjątkowo łatwo wystylizować. Może stąd tak duża różnorodność fryzur?

Pudel średni – fryzury

W przypadku psów niewystawowych masz w zasadzie nieograniczone możliwości. Jest tylko jedna zasada, o której musisz pamiętać – szata nie powinna sprawiać pudlowi problemu w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia. Musi umożliwiać mu swobodne poruszanie się i widzenie. 

Fryzury pudla średniego na wystawach

W przypadku wystaw jesteś bardziej ograniczony regułami wewnętrznymi ZKwP. Na ringu pudle mogą występować w dokładnie czterech fryzurach:

  • puppy clip;
  • lion clip;
  • modern clip; 
  • saddle clip (tak zwana fryzura angielska).

Najwięcej emocji spośród fryzur pudla średniego budzi zawsze lion clip (zwany popularnie fryzurą na lwa). Opiera się ona na kontraście pomiędzy bardzo obficie owłosioną głową pudla a wygolonym niemal do zera tyłem. Hodowcy podkreślają jednak, że tego rodzaju fryzura wygląda najlepiej na psach o nienagannych proporcjach i doskonałej budowie ciała. 

Pudel średni – pielęgnacja sierści

Wymyślne fryzury to jedno. Podstawą jest jednak przede wszystkim troska sierść pudla. Ta sama w sobie nie ma ogromnych wymagań. Konieczne jest regularne szczotkowanie, które uniemożliwi filcowanie się sierści. Dobrym rozwiązaniem będą regularne wizyty u groomera – tam pies zostanie dokładnie wykąpany, ostrzyżony i poddany wszystkim potrzebnym zabiegom pielęgnacyjnym. 

Pudel średni – żywienie

Pudle średnie nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Tak jak wszystkie psy, powinny być odżywiane zgodnie z potrzebami gatunku. Warto więc wybierać dobrej jakości karmy:

  • pozbawione zbóż;
  • bogate w mięso;
  • z odpowiednią dawką warzyw lub owoców i ze wszystkimi potrzebnymi witaminami i mikroelementami. 

Można rozważyć także dietę BARF.

Bardzo ważną kwestią jest dostosowanie porcji do codziennej aktywności psa. Pudel średni uprawiający sporty kynologiczne lub po prostu bardzo aktywny będzie wymagał większej podaży kalorii. Kanapowce, których ruch ogranicza się do spaceru wokół bloku, powinny dostawać odpowiednio mniej pożywienia. 

Pudel średni – hodowla i szczeniaki

Pudle średnie to jedna z najpopularniejszych odmian tej rasy, dlatego nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem hodowli, w której przychodzą na świat nowe mioty. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby hodowla była zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko ta organizacja ma prawo do wydawania rodowodów FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, której Polska jest członkiem. 

Pudel średni – cena 

Pudle średnie nie są tak drogie jak odmiana toy, której cena może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli planujesz kupno psa z rodowodem FCI, musisz jednak liczyć się wydatkiem około 6 tysięcy złotych. 

Pudel średni – historia rasy

Wśród historyków kynologii nie ma zgody co do tego, jakie jest dokładne pochodzenie pudli. Oficjalnie krajem patronackim rasy w FCI jest Francja, jednak pretensje do niej rościli sobie także Niemcy. 

Zakłada się, że przodkami pudli są psy myśliwskie, które na terenie dzisiejszych Niemiec, Niderlandów, Francji i Hiszpanii polowały na kaczki. Słowo „pudel” ma także zastanawiającą etymologię – odnosi się bowiem do francuskiego wyrażenia: „pluskać się w kałuży”. Pudle średnie faktycznie doskonale pływają. Ich przodkowie wyławiali z rzek ptactwo wodne. 

Pudle średnie, salonowe i miniaturowe, czyli różne wcielenia rasy

Prawdziwa kariera pudli jako psów salonowych rozpoczęła się w piętnastowiecznej Francji, gdzie stały się one ulubieńcami królów i arystokratów. Pudel średni stworzony został w wyniku selekcji hodowlanej, której celem było zmniejszenie pierwotnego przedstawiciela rasy – pudla królewskiego. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku rozpoczęła się prawdziwa moda na miniaturyzację. Jej wynikiem było wykształcenie się odmiany karłowatej, a w końcu także miniaturowej. 

Pudel średni – dla kogo ten pies? 

Wszystkie cztery odmiany pudli tylko nieznacznie różnią się temperamentem. Pudel średni jest idealnym kompromisem pomiędzy łagodnym i majestatycznym olbrzymem a wiecznie chętnymi do zabawy i ruchliwymi miniaturkami. Inteligencja i pojętność to cechy, które rozkładają się równo we wszystkich odmianach. Można więc śmiało powiedzieć, że pudel średni jest psem niemal dla każdego. 

Kto może być dobrym opiekunem pudla średniego?

Wystarczy odrobina konsekwencji i chęci do szkolenia, a stanie się ono prawdziwą przyjemnością nawet dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia w pracy z psem. Pudle średnie doskonale radzą sobie we wszystkich sportach kynologicznych. Są niezwykle wierne i przywiązane do człowieka. W stosunku do obcych będą serdeczne i wbrew obiegowej opinii nigdy nie szczekają bez powodu. Warto zaznaczyć, że pudel średni bardzo źle znosi samotność. Zdecydowanie nie jest to pies dla osoby, która znika na całe dnie, pozostawiając psa w pustym mieszkaniu. Pozostawione same sobie zwierzaki mogą się frustrować, a to często prowadzi do niszczenia wyposażenia domu i do zachowań kompulsywnych. 

Pudel średni jako pies dla aktywnych

Pudle średnie doskonale dogadują się z dziećmi. Odpowiednio socjalizowane nie mają także problemu z innymi zwierzętami. Pomimo myśliwskiej przeszłości, nie pozostało w nich dużo instynktu łowcy. Uwielbiają za to aportowanie i pływanie. 

Zapotrzebowanie pudla średniego na ruch jest dosyć duże, jednak codzienne urozmaicone spacery powinny wystarczyć. Bardzo ważna będzie ich stymulacja intelektualna. Nauka nowych sztuczek czy zabawy węchowe to aktywności, które pudle absolutnie uwielbiają. 

Pudel średni – ciekawostki

  • Pudle były bardzo popularne na dworze francuskiego króla Ludwika XV. Psy tej rasy nie tylko fryzowano, lecz także spryskiwano perfumami, a nawet pudrowano ich pyski.
  • W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsze są pudle średnie i duże ze sznurowatą sierścią (taką, jak u puli). W Polsce nie ma jeszcze przedstawicieli tej rasy z podobnym rodzajem sierści. 
  • Pudle występują w różnych umaszczeniach, jednak warunkiem jest to, że musi ono być jednolite. W Polsce nie można jeszcze pokazywać na wystawach pudli podpalanych, chociaż pojawiają się one już w innych krajach członkowskich FCI. 

Pudel średni to pies, który sprawdzi się w domu każdego, kto dysponuje czasem na wspólne aktywności i przebywanie z psem. To bardzo towarzyski zwierzak, który jest pogodny, wesoły i bardzo szybko się uczy. Pudli niewystawowych nie trzeba wymyślnie strzyc – wystarczy praktyczna i wygodna fryzura. Można zrobić ją samemu lub wybrać się w tym celu do groomera.

Bibliografia

Wzorzec FCI N° 172, 23.01.2015 /EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/172.pdf, aktualizacja: Renata Berlińska, język oryginału: angielski, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.