Gryfonik brukselski będzie fantastycznym psem do towarzystwa. Jego uległy charakter i wyjątkowa uroda podbiły serca miłośników czworonogów na całym świecie. Są to psy niekonfliktowe i bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Nie lubią samotności, dlatego najlepiej sprawdzą się w domach osób, które będą mogły poświęcić im dużo czasu. Są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Sprawdź, czy będziesz dla nich odpowiednim opiekunem.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 30 cm;
masa ciała: od 3,5 do 6 kg
Szatasierść: szorstka, idealna do trymowania, z gęstym podszyciem;
maść: ruda; rdzawa; pojedyncze czarne włosy dopuszczalne na głowie
❤️ Długość życia10–15 lat
? Charakterczujny, aktywny, przywiązany, wierny

Wzorzec rasy gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski pies na łóżku

Gryfonik brukselski to mały piesek, którego waga waha się od 3,5 do 6 kilogramów. Ma mocną i zwartą kwadratową sylwetkę z mocnym kośćcem. Jego ciało powinno być harmonijnie zbudowane. Nie należy mylić go z rasą gryfonik belgijski i brabantczyk, od których różni go umaszczenie.

Gryfonik brukselski – charakterystyczny pyszczek

Tym, co najbardziej przyciąga uwagę w przypadku gryfonika brukselskiego, jest jego wymowny wyraz pyszczka. Zwierzak ma bardzo charakterystyczną, krótką kufę oraz mocno zetknięte wargi. Żuchwa powinna być nieco wygięta ku górze i koniecznie powinna wystawać poza szczękę. Bardzo ważne jest jednak to, aby po zamknięciu pyszczka żadne zęby nie były widoczne. 

Umaszczenie i okrywa gryfonika brukselskiego

Gryfonik brukselski pies patrzy w górę

Sierść gryfonika brukselskiego jest dwuwarstwowa, szorstka i nieco falista, jednak nie powinna posiadać loków. Na głowie dłuższe włosy tworzą charakterystyczne elementy w postaci brody, wąsów i brwi. Szczególnie te ostatnie muszą być dużo dłuższe niż na pozostałych częściach ciała.

Dopuszczalne są umaszczenia w kolorze rudym lub rdzawym. Na głowie może pojawić się odrobina czerni. Niektóre psy mają pojedyncze białe włosy na klatce piersiowej, jednak nie jest to cecha pożądana na wystawach.

Gryfonik brukselski – charakter

Gryfonik brukselski to doskonały pies dla całej rodziny. Jest sympatyczny i mocno przywiązany do swoich opiekunów. Bardzo źle znosi samotność, dlatego nie będzie najlepszym towarzyszem dla osób, które codziennie wychodzą z domu na wiele godzin. 

Gryfonik brukselski – aktywność

Gryfonik to łagodny i bezkonfliktowy pies, który lubi wygodne posłania i nie gardzi wesołą zabawą. Chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, jest energiczny i żywy. W miarę dorastania psy tej rasy nieco się wyciszają, jednak daleko im do leniwych kanapowców. 

Gryfon – pies dla rodzin

Gryfonik brukselski pies w sweterku

W przeciwieństwie do swojego kuzyna, pinczera małpiego, gryfony mają niewielki instynkt terytorialny. Nie są hałaśliwe, dlatego bardzo dobrze odnajdą się w mieszkaniach w bloku oraz w domach osób starszych, które cenią sobie ciszę i spokój. 

Gryfonik brukselski to bardzo sympatyczny, łagodny i bezkonfliktowy zwierzak. Można trzymać go w domu z kotami, innymi psami i dziećmi. W większym stadzie psów szybko podporządkowuje się silniejszym i, jak tylko może, unika konfliktów. 

Szkolenie gryfonika brukselskiego

Gryfoniki są inteligentne i chętnie się uczą, dlatego szkolenie z podstawowego posłuszeństwa nie powinno być problemem. Zwierzak szybko uczy się tego, jakie zasady obowiązują w domu. Między trzecim a dwunastym tygodniem życia powinien przejść socjalizację, która pozwoli mu dobrze odnajdywać się w świecie zewnętrznym. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że piesek stanie się lękowy. 

Gryfoniki a zdrowie

Gryfonik brukselski jest zdrowym psem, który rzadko choruje i żyje stosunkowo długo. Nie oznacza to jednak, niestety, że rasa jest pozbawiona schorzeń typowych właśnie dla niej. Choroby, które dotykają gryfoniki częściej niż inne psy to między innymi:

  • alergie i problemy skórne;
  • niedrożność oddechowa;
  • wypadanie rzepki;
  • dwurzędowość rzęs.

Ze względu na płytko osadzone siekacze nie zaleca się zabawy w szarpanie. Psy te nie powinny także bawić się twardymi gryzakami. 

Będąc opiekunem gryfonika brukselskiego, powinieneś zaopatrzyć się w specjalny preparat do pielęgnacji oczu. Zaleca się także podcinanie włosów dokoła gałki ocznej w taki sposób, aby nie była ona podrażniona. Może to bowiem powodować nadmierne łzawienie. 

Tak jak wszystkie pieski z krótką kufą, gryfoniki brukselskie źle znoszą upały. Mogą mieć wówczas problemy z oddychaniem, dlatego w bardzo ciepłe dni zaleca się unikanie spacerów w słońcu i ograniczenie psu aktywności. 

Gryfonik brukselski – pielęgnacja i żywienie

Psy te prawie nie linieją, a dodatkowo mają gęsty podszerstek. Stara sierść jednak nie wypada, przez co blokuje wzrost nowej. Właśnie dlatego zaleca się regularne odwiedzanie groomera w celu trymowania okrywy. Raz w tygodniu warto także szczotkować zwierzaka, aby utrzymać sierść w dobrym stanie i poprawić krążenie. 

Tak jak w przypadku wielu piesków małych ras problemem może być potencjalna nadwaga. Gryfonik brukselski bardzo lubi jeść. Jeżeli nie otrzymuje odpowiedniej dawki ruchu i ma nieprawidłową dietę, bardzo szybko pojawia się nadmierna masa ciała. 

Żywienie gryfonika powinno być dobrze zbilansowane. Można używać dobrej jakości karmy komercyjnej lub przemyśleć dietę BARF. Wszelkie przysmaki także powinny być wpisane w codzienny jadłospis. 

Gryfonik brukselski – szczeniaki i hodowla

Gryfonik brukselski szczeniak w szaliku

Gryfoniki brukselskie to najpopularniejsze ze wszystkich trzech gryfonów. Znalezienie szczeniaka dla siebie nie powinno więc stanowić większego problemu. Musisz tylko pamiętać, aby kupować go wyłącznie z dobrych hodowli. Wybieraj te zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce, który wystawiają rodowody FCI

Nie kupuj szczeniaka gryfonika brukselskiego z niepewnego źródła. Pieski tej rasy mają tendencję do kilku chorób genetycznych, dlatego zaufanie osobom sprzedającym psy bez rodowodu może drogo cię kosztować. 

Cena gryfonika brukselskiego

Obecnie szczenięta gryfonika brukselskiego kosztują od 2,5 do 3,5 tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, jaką renomę ma hodowla oraz jak utytułowani są rodzince. Jeśli interesuje cię nieco tańszy gryfonik brukselski, cena może być niższa w przypadku psów z cechami dyskwalifikującymi z wystaw. 

Każda podejrzanie korzystna cena powinna jednak przykuć twoją uwagę. Zawsze pytaj o papiery psa i sprawdzaj, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKwP

Gryfon pies – historia rasy psa

Gryfoniki występują w trzech odmianach – belgijskiej, brukselskiej oraz brabanckiej. Mają one oddzielne wzorce i funkcjonują jako odrębne rasy. Psy te są bardzo blisko spokrewnione z pinczerami małpimi. Kynolodzy spierają się co do tego, która rasa pochodzi od której, jednak ich pokrewieństwo jest bezsprzeczne.

Gryfon – pies użytkowy

Gryfony pochodzą od niewielkich piesków, które mieszkały w stajniach i były wykorzystywane przede wszystkim do tępienia szkodników – myszy i szczurów. Niekiedy też pilnowały koni. Tego typu pieski spotykano na terenie całej Europy, jednak najliczniej występowały na terenach współczesnej Belgii. 

Gryfonik brukselski wśród elit

Prawdziwa popularność gryfoników zaczęła się jednak dopiero w momencie, kiedy trafiły one na dwory szlacheckie i królewskie. Wyjątkowa uroda tych psiaków sprawiła, że podbiły one serca wielu szlachetnie urodzonych osób. W celu ochrony rasy i ustalenia jednolitego wzorca w 1880 roku powołano w Belgii klub miłośników gryfoników. 

Tradycyjne psy stajenne zaczęto krzyżować z różnymi rasami w celu maksymalnego usprawnienia wzorca. Tak więc współczesne gryfoniki mają w sobie krew yorków, cavalierów, mopsów, spanieli i terierów irlandzkich. Pierwszy raz gryfonika zaprezentowano na wystawie w 1883 roku. 

Rozwój rasy

Tak jak wiele ras, także gryfonik brukselski zaczął stopniowo zyskiwać wielką popularność na Wyspach Brytyjskich. Angielski Kennel Club uznał rasę w 1898 roku, przy czym już wcześniej funkcjonował tam klub miłośników rasy.

Duża popularność gryfoników w całej Europie trwała aż do II wojny światowej. Po jej zakończeniu pieski tej rasy nie były już tak popularne. Zainteresowanie nimi jest umiarkowane i od lat utrzymuje się na równym poziomie. Gryfony mają swoich wielkich miłośników także w Polsce. 

Gryfonik brukselski – dla kogo?

gryfonik brukselski w wannie

Gryfon jest psem, którego łatwo wychować. Dobrze nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych. Jeżeli szukasz swojego pierwszego psa, który będzie przystosowany do różnych warunków mieszkaniowych, bardzo możliwe, że idealnie trafiłeś. 

Gryfonik brukselski może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Jest bystry i lubi się bawić, jednak jego zapotrzebowanie na aktywność nie jest szczególnie wysokie. Warto jednak pamiętać o regularnych spacerach, ponieważ całkowity brak aktywności szybko przerodzi się w nadwagę. 

Gryfonik brukselski – jaka rodzina będzie dla niego idealna?

Gryfonik źle znosi samotność, dlatego zdecydowanie nie jest psem dla samotnej osoby, która na wiele godzin opuszcza dom. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Odsunięte na dalszy plan, szybko poczują się zaniedbane. Bardzo ważne jest więc to, aby mieć czas i chęci na posiadania psa, który będzie zawsze szukał twojego towarzystwa. 

Gryfonik brukselski może mieszkać z dziećmi. Warto jednak od początku uczulać maluchy, że piesek jest bardzo delikatny i źle znosi gwałtowne traktowanie. Raczej nie zaleca się pozostawiania zwierzaków samych z małymi dziećmi. 

Przedstawiciel tej rasy może mieszkać z kotem, dobrze dogaduje się także z innymi psami. W stosunku do nich jest uległy i niekonfliktowy. Będzie także dobrym towarzyszem dla mniejszych zwierząt. Gryfonik brukselski jest więc rasą uniwersalną i zazwyczaj dopasowuje się do każdego domostwa. 

Gryfonik a lękliwość

Warto wiedzieć, że gryfoniki mają pewną skłonność do lękliwości. Bardzo ważne jest to, aby dobrze je socjalizować. W kluczowym okresie między trzecim a dwunastym tygodniem życia trzeba zapoznać pieska z większością bodźców i sytuacji, które będą spotykały go w przyszłości. 

Gryfonik brukselski – zdjęcia

Gryfonik brukselski – ciekawostki

Gryfonik brabancki, belgijski i brukselski bardzo często przychodzą na świat w jednym miocie!

Jeżeli zastanawiasz się nad psem, który dogada się z innymi zwierzętami i będzie dobrze czuł się w każdych warunkach, gryfonik brukselski sprawdzi się świetnie. Pamiętaj jednak, że jest to piesek, który wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem i źle znosi samotność. Raczej nie odnajdzie się w domu ciężko pracującego singla lub zapracowanej rodziny.

Bibliografia

Standard FCI Nr 80, https://www.zkwp.pl/wzorce/82.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.03.2003.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.