Owczarek belgijski to rasa psów wywodzących się od psów pasterskich. Wyróżnia się ich cztery różne odmiany. Jedną z nich jest owczarek belgijski krótkowłosy – malinois. Czym wyróżnia się na tle swoich krewniaków i czy w twoim przypadku jego wybór na domowego pupila będzie trafiony?

Co trzeba wiedzieć o rasie malinois?

Wrażenie ogólneWyważony, z proporcjonalną sylwetką, połączenie siły i elegancji; nie jest ani zbyt masywny, ani zbyt delikatny
Kraj pochodzeniaBelgia
Klasyfikacja FCIGrupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające / Sekcja 1 – Psy pasterskie
Próby pracy wymagane
RozmiarPsy: ok. 62 cm w kłębie
Suki: ok. 58 cm w kłębie
Z tolerancją 2 cm w dół, 4 cm w górę
WagaPsy: 25-30 kg
Suki: 20-25 kg
SzataSierść krótka; gęsta i zwarta struktura włosa, z wełnistym podszerstkiem
UmaszczeniePłowy z czarną maską i czarnym nalotem. Maska musi być wyraźna, z czarną strefą obejmującą wargi i powieki
Długość życia10-14 lat
CharakterAktywny, energiczny, czujny. Dobry stróż i obrońca, z wrodzoną zdolnością do pilnowania. Inteligentny i zrównoważony, bez oznak agresji lub lęku
Dodatkowe informacjeIdealny pies rodzinny i pracujący
Odporny na różne warunki atmosferyczne
Zdolny do nagłych zmian kierunku i szybkości biegu

Jak wygląda belgijski malinois?

Owczarki belgijskie mają cztery różne odmiany, różniące się między sobą przede wszystkim kolorem sierści i długością włosia. Jeśli chodzi o malinoisa, jest to belgijski owczarek krótkowłosy. Pies malinois ma smukłą, proporcjonalną sylwetkę. Dorosły czworonóg waży od 25 do 30 kg, a suka od 20 do 25 kg. Natomiast wzrost dorosłego malinoisa waha się w przedziale od 60 do 66 cm, zaś suki od 56 do 62 cm.

Charakterystyczne dla owczarków belgijskich krótkowłosych malinois jest ich umaszczenie. Zgodnie ze wzorcem malinois powinien mieć szatę płową z czarnym nalotem i czarną maską w obrębie kufy.

malinois siedzi w kolorowej chmurze proszku holi

Owczarek belgijski – jaki ma charakter?

W kwestii temperamentu pies malinois cechuje się silną osobowością. Jest ruchliwy, dynamiczny i energiczny, dlatego wymaga częstych spacerów. Należy mu zapewnić na co dzień dużą dawkę ruchu dla rozładowania zmagazynowanej energii. Owczarek belgijski charakter ma wesoły, przyjazny i jest to pies, który zawsze znajduje się w ruchu, gotowy do działania. Potrzebuje stałego, bliskiego kontaktu z właścicielem. Nie lubi, gdy zostaje sam, a jego pan wraca do niego tylko na kilka godzin dziennie. Bezczynność wpędza go w smutny nastrój.

Sprawdzi się znakomicie jako stróż, ponieważ w jego naturze leży spostrzegawczość, czujność i nieufność wobec nieznajomych osób. Silny instynkt obronny wobec własnego terytorium potwierdza, że owczarek belgijski malinois dobrze sprawdza się w takiej roli. Szczeniak tej rasy musi być od samego początku odpowiednio wychowywany, socjalizowany i poddawany szkoleniu. W przeciwnym wypadku może stać się niebezpieczny dla otoczenia, ponieważ do głosu dojdzie jego nadpobudliwość i szczekliwość oraz nadmierna reaktywność.

Warto podkreślić, że psy malinoisy są bardzo inteligentne, ale niecierpliwe. Trzeba im zapewnić urozmaicone zajęcia, by uczyły się nowych rzeczy. Są pojętne i można je skutecznie szkolić.

Pies malinois – czy często choruje?

Belgijskie owczarki malinois są raczej odporną rasą psów i rzadko chorują. Jeśli już, to mogą cierpieć na takie schorzenia, jak:

  • padaczka;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zanik siatkówki – tzw. PRA;
  • dysplazja stawu biodrowego.

Wszystkie owczarki belgijskie, a malinoisy nie są pod tym względem wyjątkiem, są wrażliwe na narkozę.

malinois bawi się zabawką

Dla zdrowia swojego belgijskiego owczarka malinoisa konieczne jest zapewnienie mu wysokiej jakości posiłków, które cechować będą się podwyższoną kalorycznością i zawartością białka. Dzięki takiej diecie można zadbać o prawidłowy rozwój masy mięśniowej swojego pupila.

Jak wygląda pielęgnacja owczarka belgijskiego?

Z uwagi na fakt, że malinoisy to owczarki belgijskie krótkowłose, ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele zaangażowania. Wystarczy średnio raz w tygodniu porządnie wyczesać swojego pupila. W tym celu używaj gumowej rękawicy lub specjalnej szczotki z metalowym włosiem. Jeśli pies linieje, musisz zwiększyć częstotliwość wyczesywania jego sierści nawet do jednego razu na dzień, ponieważ gubi podszerstek, a w twoim domu będzie sporo luźnych włosów.

Sierść belgijskich owczarków malinois nie przyciąga brudu, dlatego nie trzeba ich często kąpać – wystarczy szorowanie pod wodą z szamponem raz na kilka miesięcy.

malinois leży na białym tle

Jak wygląda hodowla owczarka belgijskiego?

Przy nieodpowiedzialnej hodowli psów rasy owczarek belgijski malinois, szczeniaki nie są socjalizowane, co staje się ogromnym problemem dla osób, które zdecydują się je zaadoptować. Potrzeba wiele cierpliwości i czasu, by odbyć z takim zwierzęciem całe szkolenie i sprawić, że stanie się ono lojalne i ufne wobec właściciela.

Z uwagi na wysoki poziom inteligencji, jakim charakteryzują się malinoisy, można je wiele nauczyć i już od urodzenia takim wstępnym szkoleniem powinien zająć się hodowca. Później powinien on znaleźć takiego nowego właściciela dla szczeniąt owczarków belgijskich krótkowłosych, który będzie konsekwentny i pewny siebie.

Przy zakupie owczarka belgijskiego malinoisa rzetelnie prowadzona hodowla powinna wydać metryczkę lub rodowód zwierzęcia, a także dokumenty dotyczące jego pochodzenia i zdrowie rodziców. Należy uwzględnić z nich informację, czy wcześniejsze pokolenie nie chorowało na epilepsję. Szczeniaki malinois powinny posiadać ważne badania pod kątem dysplazji stawu biodrowego.

Jaka jest historia rasy?

Jedna z teorii dotyczących pochodzenia owczarków belgijskich malinoisów głosi, że wywodzą się one od żyjących już w epoce brązu, na terenie Europy Środkowej, psów pasterskich. Inna wskazuje jednak na to, że są one potomkami mastifa belgijskiego i charta szkockiego deerhounda, którego sprowadzono z Anglii już w XIII wieku.

malinois leży czujny

Nazwa „malinois” pochodzi od miasta Malines, gdzie niemal na każdej farmie można było przed laty spotkać czarne owczarki belgijskie krótkowłose, jak również psy w tym samym typie, ale o innym kolorze szaty.

W 1891 roku prof. Adolf Reul z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem wraz ze swoimi kolegami z pracy założył Klub Owczarka Belgijskiego. Przyczynił się do ujednolicenia wyglądu psów i stworzenia wzorca rasy. Owczarki belgijskie podzielono na grupy pod względem długości sierści. Malinoisy to owczarki belgijskie krótkowłose, a odmiana ta, podobnie jak i inne, zatwierdzona została w 1963 roku.

Jakiego właściciela potrzebuje ta rasa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, owczarek belgijski krótkowłosy malinois jest psem przeznaczonym dla każdego, dla całej rodziny. Nie jest to czworonóg kanapowy, typowy pupil domowy, ale taki, który wręcz został stworzony do wykonywania pracy.

Co prawda pies malinois jest tolerancyjny wobec najmłodszych, ale jego żywiołowość i trudność do przewidzenia jego reakcji sprawiają, że lepiej nie kupować go, jeśli masz w domu małe dzieci. Ciągnięcie za uszy czy ogon może spowodować szybką reakcję, która niekoniecznie będzie życzliwa. Owczarki belgijskie malinois nie są najlepszymi towarzyszami zabaw dla dzieci.

Są one w stanie dogadać się z innymi zwierzętami, dlatego nie martw się o towarzystwo np. kota czy gryzoni w domu. Co innego, jeśli masz już innego psa, ponieważ malinois może zachowywać się agresywnie względem takich zwierząt tej samej płci.

 Malinois nie lubi też pozostawać zbyt długo w samotności. Jeśli jesteś człowiekiem zapracowanym, a w twoim domu rzadko kiedy jest ktoś z domowników, zastanów się nad zakupem czworonoga innej rasy. Pozostawiony sam sobie może wpaść we frustrację i nawet zniszczyć wyposażenie domu.

malinois stoi

Właściciel owczarka belgijskiego krótkowłosego powinien sam prowadzić aktywny tryb życia, by móc zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu. Musisz też być konsekwentny przy wychowywaniu i szkoleniu swojego przyjaciela, na co również potrzeba czasu.

Psy malinoisy sprawdzają się bardziej jako psy funkcyjne – w policji, wojsku, straży granicznej, ale i jako zwierzęta lawinowe i gruzowe. Mogą też pomagać osobom niepełnosprawnym, ale muszą ukończyć odpowiednie szkolenie w tym zakresie – nie każdy przedstawiciel tej rasy będzie się do tego rzeczywiście nadawał.

Jak wygląda malinois? Owczarek belgijski – zdjęcia

Czy znasz te ciekawostki o malinoisach?

Początkowo owczarki belgijskie, w tym psy malinoisy, były hodowane po to, by pracować przy wypasie owiec. Pomagały przepędzać niebezpieczne zwierzęta, stróżować stado, ale i szukać zagubionych. Obecnie jednak z charakteru owczarków belgijskich korzysta policja, oddziały antyterrorystyczne czy wojsko. Belgijskie malinoisy służyły np. wojsku w Afganistanie, gdzie wykorzystywano je do wykrywania min.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 15, https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2002.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)