Odwaga, czujność i ogromna miłość do człowieka sprawiają, że ta rasa psa nie przestaje być popularna pomimo zmieniających się trendów kynologicznych. Jakich warunków potrzebuje nowofundland? Podpowiadamy.
Jakie są podstawowe informacje o nowofundlandach?
Ogólne wrażenie | masywny pies o umięśnionym tułowiu i harmonijnych ruchach |
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki ok. 66 cm, psy ok. 71 cm; masa ciała: suki ok. 54 kg, psy ok. 68 kg |
Szata | sierść: średniej długości prosty włos okrywowy, miękki, gęsty podszerstek; maść: czarna, czarno-biała, brązowa |
Długość życia | 8–10 lat |
Charakter | łagodny, ufny, dumny, pogodny, życzliwy |
Pochodzenie | Kanada |
Użytkowość | pies pociągowy do ciężkich ładunków; aporter |
Klasyfikacja FCI | grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego); bez prób pracy |
Jak wygląda nowofundland?
Jest to duży pies o masywnych kościach i imponującej posturze. Jego ogon noszony jest poniżej linii grzbietu a mocne i proste kończyny przechodzą gładko w zwarte łapy wysoko sklepionymi palcami. Jeśli chcesz się przekonać, jak wyglądają nowofunlandy, zdjęcia zaprezentują je w całej okazałości.
Jaką sierść ma nowofundland?
Jest to pies o bardzo gęstej dwuwarstwowej sierści. Włos okrywowy szaty jest półdługi i lśniący, a podszerstek – bardzo gęsty. Ten ostatni ma naturalną warstwę natłuszczenia, która pomaga mu zachować odpowiednią temperaturę ciała nawet podczas pływania w chłodnych wodach.
Jakie umaszczenie mogą mieć nowofundlandy?
Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:
- czarne;
- brązowe;
- biało-czarne.
FCI nie uznaje odmiany takiej, jak nowofundland biały. Jednak w niezrzeszonych w związku hodowlach (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) czasem można spotkać takie umaszczenie.

Jak duże są nowofundlandy?
Bardzo duże wrażenie robią wymiary tej rasy. Pies ten mierzy w kłębie od 66 cm do nawet 73 cm, przy czym suki są nieco mniejsze. Natomiast waga dorosłego psa może natomiast dojść do siedemdziesięciu kilogramów.
Jak zachowuje się nowofundland?
Nowofundlandy wyróżniają się na tle innych podobnych ras przede wszystkim swoim niezwykle zrównoważonym i przyjacielskim usposobieniem. Do dzisiaj zachowała się w nich bardzo silna miłość do wody, połączona z instynktem ratowania człowieka z opresji. Często zdarza się więc, że podczas rekreacyjnego pływania w jeziorze pies próbuje holować członków swojej rodziny w stronę brzegu.

Czy ma towarzyski i rodzinny charakter?
Nic dziwnego, że są to jedne z najpopularniejszych psich ratowników wodnych. Są wytrwałe i posiadają niezwykle rozwinięty zmysł orientacji. Podczas akcji ratunkowych do wody potrafią zeskoczyć nawet z helikoptera.
Bardzo chętnie wybierane są na psy rodzinne, szczególnie przez osoby, które marzą o dużej rasie, ale jednocześnie mają dzieci i nieduże doświadczenie w szkoleniu zwierzaka. Nowofundlandy nie należą do psów, które lubią samotność. Te zwierzęta ratownicze są bardzo przywiązane do swojej rodziny. Dostosowują się do stylu życia opiekunów, lubią dzieci, są czułe i bardzo cierpliwe.
Czy nowofundland to zdrowa rasa?
Nowofundland jest psem, który uchodzi za raczej zdrowego. Choroby o podłożu genetycznym zdarzają się sporadycznie i dotyczą przede wszystkim oczu. Mogą pojawiać się schorzenia, takie jak:
- entropium;
- ektropium;
- postępujący zanik siatkówki (RPA).
Tak jak większość tak wielkich psów, te narażone są na dysplazję stawów biodrowych i niebezpieczny dla życia skręt żołądka. Powinny więc unikać wchodzenia po schodach oraz dużej aktywności tuż po posiłku.
Jak pielęgnować tego psa ratowniczego?
Jego pielęgnacja polega przede wszystkim na wyczesywaniu wypadającego włosia. Najlepiej powtarzać tę czynność przynajmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ ich sierść ma tendencję do kołtunów.
Jak kąpać nowofundlanda?
Po każdej kąpieli w naturalnym zbiorniku wodnym (a trzeba wiedzieć, że nie odmówi on sobie przyjemności pływania, kiedy tylko woda znajdzie się w jego pobliżu) psa trzeba dokładnie wypłukać i wysuszyć. To czasochłonne zadanie. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie używać szamponu. Pies ma naturalnie natłuszczony podszerstek, którego warstwa może zostać zniszczona przez substancje myjące.
Jak żywić wodołaza?
Ważnym elementem pielęgnacji tego psa jest dbanie o jego odpowiednie żywienie. Nowofundlandy ze względu na swoje rozmiary jedzą dużo. Nie można jednak dopuścić do nadwagi, czy otyłości, dlatego żywienie powinno być bezwzględnie dostosowane do trybu życia psa. Wodołaz, który pracuje jako ratownik, będzie potrzebował bardziej kalorycznych posiłków niż jego kuzyn, który aktywność ogranicza jedynie do spacerów. Warto rozważyć dietę BARF lub po prostu sięgnąć po wysokiej jakości karmy komercyjne.
Ze względu na skłonność do skrętów żołądka posiłki tych psów powinny być:
- dzielone na stosunkowo niewielkie porcje;
- podawane przynajmniej dwa (a najlepiej trzy) razy dziennie.
Co trzeba wiedzieć o hodowli tej rasy?
Nowofundlandy cieszą się w naszym kraju dosyć dużą popularnością, dlatego znalezienie hodowli, w której regularnie przychodzą na świat mioty, nie jest trudne. Warto jednak decyzję dobrze przemyśleć. Wybór konkretnego miejsca bywa bowiem kluczowy dla całego naszego późniejszego życia z psem.
Pamiętaj, że dobry hodowca dobierze odpowiedniego pieska do ciebie i twojego stylu życia. Jego zadaniem jest studzenie entuzjazmu, dlatego nie zdziw się, jeżeli będzie odwodził cię od wybierania szczeniaka „po kolorze”.

Gdzie najlepiej szukać tego psa?
Dobra hodowla to taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Mioty w niej urodzone przechodzą przeglądy hodowlane, dzięki którym otrzymują pełną dokumentację kynologiczną. Prościej mówiąc – masz pewność, że otrzymujesz zwierzaka zgodnego ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.
Ile kosztuje wodołaz?
Szczeniaki nowofundlanda z rodowodem FCI to obecnie wydatek od 5 do 8 tysięcy złotych. Ogłoszenia z podejrzanie niskimi cenami zawsze powinny budzić twoją czujność, ponieważ najpewniej pochodzą od pseudohodowców. Takie osoby rejestrują się w podejrzanych związkach powoływanych wyłącznie po to, aby obejść przepisy Ustawy o ochronie zwierząt.

Czy jest to pies dla rodziny?
Rasa ta będzie doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. W przeciwieństwie do wielu innych ras olbrzymich jest z natury bardzo łagodny i nie przepada za samotnością czy podejmowaniem samodzielnych decyzji. W jego naturze leży opieka nad człowiekiem i ratowanie go ze wszelkich opresji, szczególnie tych, które mogą grozić utonięciem.
Czy nowofundland to miłośnik wody?
Zanim kupisz nowofundlanda, musisz wiedzieć, że to pies, który naprawdę kocha wodę. Nie odpuści kąpieli w żadnym zbiorniku wodnym – od morza aż po niewielkie bajorko powstałe z kałuży po deszczu. Sam deszcz jest zresztą dla niego wymarzonym opadem atmosferycznym. Spacer podczas ulewy będzie dla niego fantastyczną atrakcją. Gorzej oczywiście, jeżeli ty jesteś miłośnikiem suchych i ciepłych klimatów.
Czy nowofundland to czysty pies?
Zamiłowanie do wody i błota skutkuje jeszcze jedną cechą nowofundlanda, która sprawia, że zdecydowanie nie jest to pies dla pedantów. Zwierzak przynosi do domu mnóstwo elementów krajobrazu naturalnego – od liści i patyków aż po wszelkie odpadki, które akurat przyczepiły się do jego sierści.
Czy nowofundland wymaga częstej pielęgnacji?
Trzeba bardzo dbać o to, aby sierść i skóra nowofundlanda były w dobrym stanie. Regularne wyczesywanie to tylko jedna z bardzo ważnych kwestii. Psa tej rasy nie powinieneś kąpać w żadnych środkach czyszczących. Nawet łagodny szampon może spowodować zniszczenie naturalnej warstwy tłuszczu na włosiu. Pies musi być bardzo dokładnie czesany i suszony po każdym spacerze. Jego specyficznego zapachu nie da się jednak całkiem pozbyć i trzeba do tego przywyknąć.
Jaka jest historia rasy nowofundland?
Kynolodzy nie są zgodni co do tego, skąd dokładnie pochodzą nowofundlandy. Nazwa sugeruje związki z Nową Fundlandią – wyspą obecnie należącą do Kanady. Nie mamy jednak pewności co do tego, jakie psy były przodkami współczesnej rasy. Należą one do grupy molosów w typie górskim.
Hiszpańscy i portugalscy osadnicy w Nowej Fundlandii wykorzystywali duże psy do łowienia ryb i eskortowania łodzi rybackich. Z czasem zwierzęta te zaczęły dzielić się na dwa typy, które ostatecznie dały początek dwóm rasom – landseerom i właśnie nowofundlandom.
Jak rozwijała się rasa?
W XVII wieku psy rasy nowofundland zaczęto przywozić do Europy, gdzie z dużymi sukcesami pracowały w portach rybackich. Za karierę kynologiczną psów z Nowej Fundlandii odpowiedzialni są (niezawodni w tej dziedzinie) Brytyjczycy. Na pierwszych wystawach rasa zaczęła pojawiać się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.
Obecnie nowofundlandy to jedna z najczęściej występujących ras psów olbrzymich. Szczególnie popularne są w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Kiedy nowofundlandy pojawiły się w Polsce?
Do naszego kraju pierwsze nowofundlandy dotarły jeszcze przed II wojną światową. Hodowle typu amerykańskiego rozpoczęto jednak dopiero w latach osiemdziesiątych. Obecnie psy, które przychodzą na świat w Polsce, są bardzo cenione przez sędziów. Zachwycają nie tylko eksterierem, lecz także możliwościami użytkowymi. Świetnie sprawdzają się zarówno jaki psi ratownicy, jak i zwierzęta domowe.
Jak wyglądają nowofundlandy na zdjęciach?








Jaki jest ciekawy fakt o nowofundlandach?

Nowofundlandy często bywają mylone ze swoimi bliskimi kuzynami – landseerami. Te drugie występują dużo rzadziej i są zdecydowanie mniej popularne. Łatwo je rozróżnić, ponieważ są szczuplejsze, smuklejsze i wyższe a na ich czole znajduje się specyficzna strzałka.
Nowofundland to doskonały pies dla rodziny, jednak tylko tej, która lubi aktywność na świeżym powietrzu, a szczególnie w okolicach zbiorników wodnych. Jego pielęgnacja jest czasochłonna, o czym zdecydowanie trzeba pamiętać przed zakupem.
Bibliografia
FCI-Standard N°50 / 06.11.1996, https://www.zkwp.pl/wzorce/50.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 29.10.1996.