Wyżły włoskie, zwane także bracco italiano, są życzliwymi i sympatycznymi towarzyszami codziennego życia. Zostały jednak wyhodowane jako psy pracujące i wiele ich cech do dzisiaj przypomina o ich myśliwskiej przeszłości. Obecnie jednak najczęściej występują jako towarzysze aktywnych rodzin. 

Wyżeł włoski krótkowłosy – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 55 do 62 cm cm, samce od 58 do 67 cm
masa ciała: od 25 do 40 kg, zależnie od wzrostu
Szatasierść: krótka, gęsta, połyskująca, miejscami grubsza
maść: całkowicie biała lub biała z plamami, kropkami i cętkami od pomarańczowych po brązowe
Długość życia10–12 lat
Charakterodporny, uniwersalny w pracy, posłuszny, zdystansowany

Wyżeł włoski krótkowłosy – jak wygląda? 

Wyżeł włoski krótkowłosy jest dosyć dużym i mocno zbudowanym psem. Jego wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 55 do 67 centymetrów, a waga nie powinna przekraczać 30 kilogramów. Samice są nieco drobniejsze od samców. 

Sierść jest krótka, a wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:

  • białe,
  • białe z pomarańczowymi łatami,
  • biało-bursztynowe,
  • dropiate,
  • biało-kasztanowe.

Wyżeł włoski krótkowłosy – charakter

Psy tej rasy są łagodne i przyjaźnie nastawione w stosunku do ludzi i innych psów. Dobrze tolerują dzieci i mocno przywiązują się do całej rodziny. Najchętniej uczestniczą we wszystkich aspektach życia domowego. 

Tak jak większość psów myśliwskich, wyżły włoskie lubią biegać na otwartej przestrzeni. Poruszają się kłusem i chętnie biegną przy rowerze, są także dobrymi towarzyszami do joggingu. Lubią też pływać i nosić w pysku różne przedmioty. 

Chętnie współpracują z człowiekiem i są bardzo inteligentne. Tak jak wszystkie wyżły, mają silny instynkt łowiecki, dlatego trzeba zawsze trzymać je na smyczy lub lince. 

Bracco italiano – zdrowie 

Bracco italiano leży na ulicy

Tak jak większość pracujących psów myśliwskich, bracco italiano jest odporny i silny. Średnia długość jego życia wynosi od 10 do 12 lat. Psy tej rasy długo dojrzewają zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. 

Niestety, włoscy hodowcy nie są skłonni do dzielenia się informacjami na temat problemów zdrowotnych tych psów. Tak jak większość dużych i masywnych zwierząt, wyżły włoskie są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Luźna skóra na głowie może także generować pewnego rodzaju problemy z oczami. 

Wyżeł włoski – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści wyżła włoskiego nie jest szczególnie trudna. Szczególnej uwagi będą od ciebie jednak wymagały jego uszy i oczy. Trzeba regularnie kontrolować ich stan i zgłaszać się do weterynarza w przypadku niepokojących zmian czy urazów mechanicznych. 

Bracco italiano – hodowla

Wyżły włoskie nie są w Polsce szczególnie popularną rasą. W Związku Kynologicznym w Polsce zarejestrowanych jest jednak kilka hodowli bardzo cenionych w całej Europie. 

Jeżeli chcesz znaleźć szczeniaka dla siebie, przejrzyj listę aktywnych hodowli, które są dostępne na stronie ZKwP. 

Wyżeł włoski – cena

Jeżeli planujesz zakup szczeniaka tej rasy, będziesz musiał liczyć się z kosztami od 6 do nawet 7 tysięcy złotych. Sprowadzenie psa z jednej z zagranicznych hodowli to koszt około 2-3 tysięcy euro. 

Wyżeł włoski – historia rasy

Psy rasy bracco italiano takie, jakie znamy dzisiaj, znane były już w okresie średniowiecza. Jednak szczyt ich popularności przypada na czasy odrodzenia, kiedy to zaczęły pojawiać się coraz częściej na arystokratycznych dworach. 

Z początku wyżły włoskie miały za zadanie zaganiać ptaki do sieci. Po wynalezieniu broni palnej ich najważniejszą rolą było wystawanie i aportowanie zestrzelonej zwierzyny. 

Wyżeł włoski szczeniaki

Na przełomie XIX i XX wieku rasa zaczęła podupadać. Ze względu na starania jej miłośników zachowano jednak linie hodowlane i z czasem ustalono wzorzec, który oficjalnie został przyjęty przez FCI w 1949 roku. Od tamtej pory jednak wyżły włoskie są popularne przede wszystkim w swojej ojczyźnie. W Polsce mieszka dzisiaj zaledwie kilkadziesiąt osobników tej rasy. 

Bracco italiano – dla kogo jest ten pies?

Wyżeł włoski wśród swoich miłośników ceniony jest przede wszystkim ze względu na przyjazny charakter. To łagodny olbrzym, który bardzo lubi dzieci i dobrze czuje się w dużych rodzinach. Nie lubi samotności i zdecydowanie nie nadaje się do kojca. 

Bracco italiano nie sprawdzi się w roli stróża. Jest zbyt przyjaźnie nastawiony do wszystkich napotkanych osób. Raczej nie poleca się go do domów z kotami i innymi małymi zwierzętami, ponieważ jego instynkt łowiecki jest bardzo silny. 

Tak jak większość wyżłów, pies ten najlepiej czuje się w sąsiedztwie pól i lasów. Ma skłonności do ucieczki i teren, na którym mieszka, powinien być dobrze zabezpieczony. Pomimo masywnej budowy te psy naprawdę wysoko skaczą. 

Wyżeł włoski krótkowłosy – galeria zdjęć

Wyżeł włoski – ciekawostki

Przez niektórych historyków kynologii bracco italiano uważany jest za protoplastę wszystkich wyżłów.

Budowa ciała psów tej rasy jest zdecydowanie cięższa i mocniejsza w porównaniu do innych wyżłów. W obrębie rasy funkcjonują równolegle dwie linie hodowlane. Bracco italiano wywodzące się z Lombardii są nieco tęższe. Te z Piemontu z kolei mają lżejszą budowę, dostosowaną do polowań w górach. 

Wyżły włoskie nie są popularne poza swoją ojczyzną, jednak mają swoich miłośników na całym świecie. Nic dziwnego, to bardzo inteligentne, przyjazne i kochające psy, które świetnie radzą sobie także na polowaniach.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 202, 22.05.2016/PL (data polskiego tłumaczenia), https://www.zkwp.pl/wzorce/202.pdf, tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Musiał, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.