Rasa toy fox terrier powstała w XX wieku i cieszy się sporym zainteresowaniem. Są to urocze zwierzęta, które mogą być świetnymi towarzyszami w codziennym życiu. Ważne jest, aby decyzja o przygarnięciu czworonoga była dobrze przemyślana. Należy znać wymagania swojego podopiecznego i mieć czas na to, aby umiejętnie się nim zajmować. Dla osób chcących kupić szczeniaka rasy toy fox terrier cena z pewnością jest interesującą kwestią. Koszt może wynosić tutaj mniej więcej około pięciu tysięcy złotych. Znalezienie hodowców nie powinno być szczególnie trudne. Sprawdź, jak opiekować się psami tej rasy!

Toy fox terrier – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 25 cm
masa ciała: od 1,5 do 3,5 kg
Szatasierść: błyszcząca, krótka, gładka
maść: dominująca biel z łatami w innych kolorach
Długość życia13–15 lat
Charakterinteligentne, energiczne, żywiołowe, przyjacielskie

Toy fox terrier i jego wygląd – co warto wiedzieć na ten temat?

Dla osób pragnących mieć toy fox terriera hodowla, czy też zagadnienia związane z wyglądem i charakterem psa z pewnością nie pozostają bez znaczenia. Pod kątem wizualnym zwierzak może przypominać nieco przedstawicieli rasy chihuahua. Jest on niewielkich rozmiarów i ma:

  • spiczaste uszy;
  • błyszczącą, gładką i krótką sierść;
  • okrągłą głowę.

Kolorem dominującym sierści jest biały, ale pojawiają się tutaj różnego rodzaju urozmaicenia. Rasa ta powstała na skutek skrzyżowania fox terriera z innymi małymi psami.

American toy fox terrier i jego charakter – podstawowe informacje

Toy fox terrier to zwierzęta, które są bardzo wiernymi przyjaciółmi człowieka. Uwielbiają się bawić i są bardzo energiczne, a także inteligentne. Ważne jest to, aby przy wychowywaniu takich psów zwracać uwagę na zagadnienia takie jak socjalizacja. Istotną kwestią jest z pewnością wpajanie podopiecznemu zasad, gdyż w przeciwnym razie może się on wymykać spod kontroli właściciela. Omawiane czworonogi szybko się uczą i mają żywiołowy temperament. Ważne jest więc to, aby stworzyć im odpowiednie środowisko do rozwoju i codziennego życia.

Pielęgnacja toy fox terriera – jak dbać o czworonożnego przyjaciela?

Pod kątem pielęgnacji omawiana rasa psów nie jest szczególnie wymagająca, choć oczywiście należy adekwatnie się zajmować jej przedstawicielami. Warto czesać sierść pupila raz na tydzień. Trzeba zwracać uwagę na wystąpienie ewentualnych urazów rzepki u tych zwierząt. Baczne monitorowanie stanu podopiecznego jest jedną z podstawowych kwestii, które należy mieć na uwadze. Częstotliwość kąpieli i przycinania pazurów powinna być dopasowana do okoliczności i potrzeb konkretnego czworonoga. Istotne jest to, aby zapewniać zwierzakowi odpowiednią długość spacerów i dbać o jego aktywność.

Amerykański toy fox terrier a stosunek do innych zwierząt i towarzystwa dzieci

Psy rasy toy fox terrier uwielbiają się bawić i są wesołe, dlatego też towarzystwo dzieci nie jest dla nich problematyczne. Zawsze trzeba jednak podchodzić ostrożnie do takich zestawień. W przypadku kontaktów czworonoga z innymi zwierzętami mogą pojawiać się konflikty, na co należy być przygotowanym podczas spacerów, kiedy można w prosty sposób napotkać na inne przechadzające się psy.

Dla kogo toy fox terrier może być ciekawym rozwiązaniem?

Toy fox terrier może być bardzo ciekawą opcją dla osób, które chcą mieć przyjaznego i oddanego towarzysza o niewielkich rozmiarach. Jest to pies energiczny i żywiołowy, który potrzebuje dużo aktywności. Trzeba więc umiejętnie planować mu czas, a także bawić się z nim. Warto dbać tutaj o urozmaicenie, a także zapewniać czworonogowi mnóstwo uwagi.

Wiesz już, czym charakteryzuje się rasa toy fox terrier. Pamiętaj, że zwierzęta potrzebują odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Decyzja o przygarnięciu takiego podopiecznego z pewnością powinna być szczegółowo przemyślana.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://www.akc.org/dog-breeds/toy-fox-terrier/

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.