Cavapoo cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony osób, które szukają niewielkiego psa, który nie traci sierści. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie jest to pies rasowy. Tak zwane rasy hybrydowe to nic innego jak mieszańce.

Trudno jest więc znaleźć cavapoo z dobrej hodowli. Wszystko dlatego, że nikt nie nadzoruje jakości hodowli, bo ZKwP nie uznaje tej rasy jako legalnej.

Czym charakteryzuje się cavapoo?

Wrażenie ogólneCavapoo jest pożądaną hybrydową rasą psa, ze względu na małą utratę sierści i zmienną wielkość. Nie jest jednak rasą oficjalnie uznawaną przez organizacje kynologiczne
Kraj pochodzeniaPierwsze hodowle cavapoo pojawiły się w Australii, a później w Stanach Zjednoczonych
Klasyfikacja FCINie jest uznawany przez FCI, jako że jest to rasa hybrydowa, będąca krzyżówką pudla i Cavalier King Charles Spaniela
RozmiarWysokość w kłębie wynosi od 22 do 35 cm
WagaWagowo zalicza się do psów miniaturowych, choć niekiedy osiąga wagę psów małych
SzataSierść cavapoo jest zmienna — może być miękka, falowana, lub skręcona w loki, podobnie jak u pudli. Psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla ich przodków
UmaszczenieRóżne, bez jednolitego wzorca; występują wszystkie kolory typowe dla pudli i Cavalier King Charles Spanieli
Długość życiaNieokreślona — jest to rasa hybrydowa, więc trudno jest przewidzieć ich długość życia z dużą precyzją
CharakterCavapoo jest sympatycznym, spokojnym psem, przyjaznym zarówno ludziom, jak i innym zwierzętom. Są chętne do nauki i potrzebują odpowiedniej ilości czasu i uwagi ze strony swoich właścicieli
cavapoo głowa

Pies Lewandowskich. Dlaczego cavapoo jest tak popularny?

O psach cavapoo zrobiło się w Polsce głośno głównie za sprawą Roberta i Ani Lewandowskich. Znana para w marcu 2022 roku poinformowała swoich fanów, że do ich rodziny dołączyła nowa członkini – kędzierzawa suczka Bella.

Cavapoo – jaka jest historia powstania hodowli?

Pierwsza hodowla cavapoo powstała w Australii, a zaraz potem pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Jest to nic innego jak mieszanka pudla oraz cavalier King Charles spaniela. Celem hodowli było uzyskanie psa, który jest przede wszystkim hipoalergiczny. Warto jednak brać pod uwagę, że tak nie jest.

Ani cavapoo, ani żadna inna rasa nie chronią przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Choć sierść cavapoo, która nie wypada, faktycznie zmniejsza nieco transmisję alergenów, to jednak sam kontakt z psem może sprowokować skok histaminy.

Cavapoo z piłeczką

Drugą przyczyną powstania cavapoo była chęć uzyskania psa, który będzie niewielki, bezproblemowy dla otoczenia i po prostu ładny. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się do końca przewidzieć, jak będzie wyglądał cavapoo. Na tej samej zasadzie trudno określić charakter szczenięcia albo typ jego sierści. 

Współcześnie oferowane w hodowlach cavapoo są zwykle psami z pierwszego pokolenia. Oznacza to, że nie hoduje się ich wewnątrz rasy, tylko ze skrzyżowania pudla i spaniela. W efekcie trudno mówić o jakiejkolwiek jednolitości albo wzorcu rasy. Wiele zależy bowiem od genów.

Cavapoo – ile kosztuje?

Cavapoo leży w szelkach na pomoście

Ceny psów rasy cavapoo w Polsce znacznie różnią się jedna od drugiej. Wynika to między innymi z tego, że nie powstała jeszcze w naszym kraju ich oficjalna hodowla, a co za tym idzie – nie został wyznaczony standard. Zapłacisz za nie od około 5 do nawet 12 tysięcy złotych.

Cavapoo – jak wygląda i jaką ma sierść?

Cavapoo to niewielki piesek, jednak jego rozmiary nie są bardzo ujednolicone. Może mierzyć od 22 do nawet 35 cm. Wagowo zalicza się do psów miniaturowych, a innym razem – nawet małych na pograniczu ze średnimi. W efekcie cavapoo jest bardzo niejednolitą rasą i trudno powiedzieć, jak wyrośnie szczenię, które bierzesz.

Cavapoo stoi bokiem

Pies cavapoo ma zazwyczaj miękką sierść, jednak nie zawsze ma ona strukturę taką jak okrywa włosowa u pudla. To efekt krzyżowania różnych osobników – nawet u szczeniąt nie sposób stwierdzić, jak ostatecznie będzie wyglądał pies.

Dopiero gdy straci szczenięcy puch, jego sierść przyjmuje ostateczną formę. Psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla ich przodków.

W efekcie może być zarówno niski, jak i wysoki; postawny, jak i szczupły. Cavapoo może mieć sierść falowaną lub w formie loków typowych dla okrywy pudli. Cechą charakterystyczną cavapoo są zwisające uszy, które nadają psu rozpoznawalny wygląd.

Jaki charakter ma cavapoo?

Dzięki mieszance ze spokojniejszym ze spanieli cavapoo jest bardzo sympatyczny i znacznie spokojniejszy niż jego kuzyn, cockapoo. Jego usposobienie jest przyjazne zarówno dla psów, jak i ludzi. Dobrze dogaduje się również z kotami.

Prawidłowo socjalizowany, nie ma zwykle problemów z zachowaniem w różnych sytuacjach. Z tego powodu sprawdza się często również do pracy z osobami niepełnosprawnymi czy jako pies asystujący.

Cavapoo na kanapie

Dzięki mieszance ras cavapoo jest pojętny i chętnie się uczy. Dobrze odnajduje się w domu, w którym poświęca się mu odpowiednią ilość czasu. Sprawdzi się jako pies towarzyszący, ale równie chętnie pracuje nosem i będzie współpracował przy niektórych psich sportach. Potrzebuje długich, zróżnicowanych spacerów, choć jest to też cecha osobnicza.

Cavapoo – jakie ma wymagania?

Bez względu na słodki wygląd cavapoo ma swoje określone wymagania. Pamiętaj, że realizacja potrzeb psa gwarantuje jego dobre samopoczucie.

Cavapoo w świątecznym stroju

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cavapoo?

W zależności od rodzaju sierści cavapoo będzie wymagać nieco innej pielęgnacji. W przypadku okrywy typowej dla pudli, prócz standardowego czesania, niezbędne jest również kąpanie psa. Zwykle trzeba je wykonywać nawet raz na tydzień. Używaj do tego celu szamponu ułatwiającego rozczesywanie.

Cavapoo potrzebuje regularnego czesania. Bez względu na to, czy sierść ma formę loczków, czy jest długa i falista, jej codziennie rozczesywanie grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków to absolutna podstawa. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się kołtunów, zwłaszcza w pachwinach.

Sierść należy też przycinać, aby nie rosła zbyt długa. Jeśli nie wypada, jest to absolutnie konieczne.

cavapoo na dworze

Z uwagi na fakt, że cavapoo mają zarośnięte uszy, przycinanie i rozczesywanie sierści na ich obszarze jest niezbędne. Co więcej, zaleca się również usuwanie włosów z wewnętrznej części ucha. Ułatwia to jego czyszczenie, ale również zapobiega tworzeniu się złogów. Jeśli twój cavapoo lubi kąpiele w wodzie, sprawdzaj jego uszy za każdym razem po zakończonej wodnej zabawie.

Jak powinna wyglądać dieta cavapoo?

Cavapoo powinien otrzymywać dwa posiłki dziennie. Na nie może składać się pełnowartościowa karma sucha lub mokra, lub mięso z dodatkiem warzyw, jeśli zdecydujemy się podążać drogą diety BARF. Niezależnie od tego, jakie pożywienie podajesz swojemu psu, pamiętaj, by jego posiłki były zbilansowane i zaspokajały wszystkie jego potrzeby żywieniowe.

Jakie choroby mogą wystąpić u cavapoo?

Z uwagi na to, że cavapoo jest mieszanką ras, przejmuje on skłonności do chorób typowych dla obu rodziców. Często pojawiają się kłopoty z zaćmą i oczami, dlatego warto od początku dbać o ich przemywanie.

Jak zostało wspomniane, szczególnej uwagi potrzebują uszy tych psów. W przypadku cavapoo o małych rozmiarach niezbędne jest regularne sprawdzanie stanu zębów, bo rasy miniaturowe mają skłonność do odkładania kamienia.

Niektóre psy mogą mieć problemy z padaczką. U innych cavapoo pojawiają się wady serca. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby rodzice byli przebadani pod kątem schorzeń, do których są genetycznie predysponowani.

W jakim domu odnajdzie się cavapoo?

cavapoo na jasnym tle

Cavapoo to pies, który doskonale odnajdzie się w praktycznie każdym domu. Jest niewielki, przez co łatwo można go przenosić i podróżować z nim różnymi środkami lokomocji. Cavapoo będzie doskonale pasował do młodych ludzi, którym zależy na psie aktywnym i chętnym do odbywania przygód.

Jednocześnie będzie też idealny dla rodziny z dziećmi. Jest przyjazny, stosunkowo łagodny w obyciu, choć oczywiście wymaga też odpowiedniego prowadzenia.

Cavapoo nie sprawdzi się w domu, w którym miałby pozostawać długo sam. Będzie wówczas cierpiał, bo mocno przywiązuje się do ludzi. Nie będzie też odpowiedni dla osób, które nie mają czasu zajmować się jego pielęgnacją. To najprostszy sposób na zaniedbanie psa, co w efekcie doprowadzi do licznych chorób, trudnych w leczeniu.

Cavapoo – czy znasz te ciekawostki?

Cavapoo to niewielka rasa hybrydowa, która jest bardzo popularna w krajach zachodnich i Stanach Zjednoczonych. Te przyjazne psy nie mają ujednoliconego wzorca. Przez co trudno powiedzieć, jak powinny wyglądać czy ile ważyć. Rasa cavapoo nie jest uznana przez FCI, dlatego nikt nie sprawuje kontroli nad hodowlami. To stwarza ryzyko kupna psa z niepewnego źródła.

Lewandowscy są posiadaczami psa tej rasy, co wywołało niemałą dyskusję i kontrowersje.

futbolica.pl
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.