Psy o niewielkich rozmiarach zyskują coraz większą popularność, a jedną z ras, która wzbudza zainteresowanie, jest miniaturowy owczarek australijski. Chcesz zaopiekować się takim zwierzakiem? Sprawdź, jakie warunki musisz mu zapewnić. Z tego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować owczarka australijskiego mini i jak chronić go przed najczęstszymi chorobami. Czytaj nasz tekst i przekonaj się, czy ta rasa jest dla ciebie!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 33 do 43,5 cm, psy od 35,5 do 46 cm;
masa ciała: od 9 do 18 kg
Szatasierść: średniej długości włos okrywowy odporny na wodę; podszerstek dostosowany do klimatu i pory roku;
maść: podstawowa czarna, czerwona, wątrobiana, blue merle, red merle; podpalanie niekoniecznie, ale dopuszczalne; białe znaczenia dopuszczalne, jeśli nie dominujące
Długość życia12–13 lat
Charakterinteligentny, łatwy w ułożeniu, nieufny wobec obcych, chętny do pracy, oddany, lojalny

Jak wygląda miniowczarek australijski?

Miniaturowy owczarek australijski to piękny pies, któremu trudno się oprzeć. Wbrew pozorom nie jest on jednak miniaturowym pieskiem do noszenia na rękach. Mini Aussie Shepherd to żywiołowy pies pasterski o średnich rozmiarach. Waga szczeniaka zwykle waha się od 9 do 14 kg. Maksymalny ciężar dużego psa nie został uwzględniony w oficjalnym wzorcu rasy, gdzie skupiono się na jego wysokości. Dorosły owczarek australijski miniaturowy może zatem mieć około 36 do 46 cm wysokości w kłębie, z kolei suka od 33 do 43 cm. 

miniaturowy owczarek australijski na trawie

Umaszczenie miniaturowego owczarka australijskiego

Cechą typową dla tej rasy jest gęste futro o dość zróżnicowanym umaszczeniu. Jakie barwy są najczęściej spotykane? Najpopularniejsze umaszczenie wśród miniaturowych owczarków australijskich to:

 • blue merle;
 • red merle.

Jednak bardzo często spotykane są także owczarki australijskie miniaturowe o umaszczeniu czekoladowym lub marmurkowym. Można także znaleźć z psy czarne podpalane, a także czarne z białymi znaczeniami. 

Miniaturowy owczarek australijski i jego charakter 

Owczarek australijski miniaturka jest rasą cenioną nie tylko za piękny wygląd. Liczy się przecież także charakter. To pies wszechstronny, który jest w stanie dopasować się do różnych warunków. Choć jest przede wszystkim psem pasterskim, przystosowanym do spędzania czasu na dworze, to dobrze poczuje się nie tylko na wsi. Masz domek na przedmieściach? Dysponujesz większym mieszkaniem? I tu miniaturowy owczarek australijski szybko się zadomowi. Warunek jest jeden – musisz prowadzić taki styl życia, który pozwoli ci zaspokoić podstawowe potrzeby pupila. 

Dla kogo miniaturowy owczarek australijski to zły wybór?

Łatwość przystosowania się do zmiennych warunków to wielki plus tej rasy. Nie oznacza to jednak, że owczarek w mieszkaniu od razu zmieni się w psa kanapowego. Nadal będzie potrzebował dużo:

 • ruchu;
 • zabawy;
 • ćwiczeń pobudzających jego umysłowy rozwój. 

Masz mało czasu? Praca sprawia, że w domu jesteś gościem? Nie lubisz aktywności fizycznej? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, miniowczarek australijski nie będzie dla ciebie odpowiednim towarzyszem. Jeżeli jednak masz sporo wolnego czasu, lubisz zajęcia na świeżym powietrzu, stawiasz na bieganie lub długie spacery, wówczas miniaturowy owczarek australijski będzie się doskonale czuł w twoim towarzystwie. 

Miniaturowy owczarek australijski – szkolenie

Taki pies lubi przygody, a nuda jest jego wielkim wrogiem. Chcesz być dobrym opiekunem? Musisz zapewnić mu codzienną porcję rozrywki oraz uczucia. Czworonóg tej rasy ceni sobie rodzinną atmosferę i pieszczoty, dlatego musisz mu poświęcać sporo uwagi. Jest łagodny, radosny i mądry, jednak aby go ułożyć, musisz pracować z nim od małego. Dobry opiekun miniaturowego owczarka australijskiego musi się wykazywać konsekwencją i stanowczością. Jeśli weźmiesz sobie tę radę do serca, dorosły psiak nie będzie sprawiał problemów wychowawczych. 

Na co chorują miniaturowe owczarki australijskie? 

Owczarek australijski mini może żyć 12-13 lat. Jeśli chcesz, aby w tym czasie był radosnym i zdrowym psiakiem, musisz mu zapewnić skuteczną ochronę przed najczęstszymi chorobami. 

Wśród najczęstszych problemów ze zdrowiem tych zwierząt można wymienić:

 • problemy z niedorozwiniętą tęczówką;
 • choroby oczu, które są związane z ukrwieniem siatkówki;
 • zaćmę wrodzoną;
 • dysplazję stawów biodrowych;
 • nadwrażliwość na iwermektynę i milbemycynę, co jest konsekwencją problemów z genem MDR1 (jest to gen odpowiedzialny za produkcję tych białek, które odgrywają główną rolę w budowaniu bariery krew – mózg);
 • padaczkę idiopatyczną, która zwykle pojawia się jeszcze przed 5. rokiem życia psa;
 • toczeń, czyli chorobę polegającą na upośledzeniu funkcji limfocytów B i ich nadmiernej aktywności, co może prowadzić do zapalenia stawów, mięśni lub skóry. Toczeń może się też objawiać takimi przypadłościami, jak białkomocz czy powiększenie węzłów chłonnych.

Podstawy skutecznej pielęgnacji owczarka australijskiego mini

W przypadku owczarków bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Jak utrzymać sierść psa dobrym stanie i dbać o jego wygląd?

 1. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu. Warto do tego zadania wykorzystać specjalną szczotkę, która usuwa wypadającą sierść i gromadzący się w niej brud. 
 2. Kąpiel zalecana jest tylko wtedy, gdy pies jest już naprawdę brudny, nie oznacza to jednak, że nie musisz dbać o jego czystość. 
 3. Szczególnie ważne jest czyszczenie sterczących uszu, w których lubi gromadzić się brud. 
 4. Musisz też zadbać o pazury swojego pupila. Jeśli będziecie prowadzić aktywny tryb życia, pazury owczarka będą się same ścierały podczas biegów i wędrówek. Jeśli nie, niezbędne będzie ich regularne przycinanie. 
 5. Uważaj też na dietę swojego zwierzaka. Choć jest to pies bardzo aktywny, poważnym błędem jest jego przekarmianie. Miniaturowe owczarki australijskie są wielkimi łakomczuchami, a drobne błędy związane z karmieniem mogą skutkować zbędnymi kilogramami. 

Miniaturowy owczarek australijski – hodowla w pigułce

Hodowla miniaturowego owczarka australijskich jest wymagającym zajęciem. Nie będzie to odpowiedni pies dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia w opiece nad zwierzętami. Im szersza wiedza na temat psów pasterskich i ich potrzeb, tym większa szansa na to, że ich hodowla nie stanie się przyczyną poważnych problemów. 

miniaturowy owczarek australijski na białym tle

Podstawy utrzymywania owczarków australijskich w dobrej formie

Owczarek australijski miniaturowy jest psem dość wymagającym. Potrzebuje ruchu i twojego zainteresowania, regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiedniej diety. Jeśli chcesz utrzymać takiego zwierzaka w dobrej kondycji, musisz zainwestować w karmę dobrej jakości. Dotyczy to zarówno karmy suchej, jak i mokrej. 

Wielu hodowców opiekujących się miniaturowymi owczarkami australijskimi stawia na dietę BARF. Jest to sposób odżywiania psów, w którym główną rolę odgrywają:

 • surowe mięso;
 • podroby;
 • warzywa. 

Zdania miłośników czworonogów na jej temat są jednak bardzo podzielone.

Ile kosztuje szczeniak?

Ceny miniaturowych owczarków australijskich są uzależnione od wielu czynników. Ważną kwestią jest to, od kogo kupujesz szczeniaka. Pamiętaj, że lepiej zapłacić więcej sprawdzonego hodowcy niż kupować psa w promocyjnej cenie od pseudohodowcy, dla którego dobro zwierząt nic nie znaczy. Za miniaturowego owczarka australijskiego możesz zapłacić od trzech do siedmiu tysięcy złotych. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź opinie o wybranej hodowli. Ważną sprawą jest też rodowód, który wystawiają certyfikowane i sprawdzone hodowle. 

Miniaturowy owczarek australijski – historia rasy

Historia tej rasy jest dość słabo znana. Wiadomo jednak, że ojczyzną owczarków australijskich są… Stany Zjednoczone. Skąd zatem wzięła się nazwa? Jednym z najważniejszych przodków miniaturowego owczarka australijskiego był owczarek baskijski. Został sprowadzony w XIX wieku do USA z odległej Australii i właśnie to dalekie pokrewieństwo można upatrywać jako źródło nazwy miniaturowych psów pasterskich.

Miniaturowy owczarek australijski – zdjęcia

Ciekawostki o miniaturowych owczarkach australijskich

Czy wiesz, że: 

 • ta rasa psów pasterskich cieszy się bardzo dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych?
 • choć najważniejszy przodek tych psów pochodził z Australii, prawdziwą ojczyzną miniaturowych owczarków australijskich jest amerykański stan Kalifornia? 
 • przedstawiciele tej rasy pojawili się w dwóch filmach Disneya? 
 • FCI uznało miniaturowego owczarka australijskiego za odrębną rasę dopiero w 1997 roku? 

Miniaturowy owczarek australijski to wierny kompan dla całej rodziny. Ten towarzyski i inteligentny pies sprawdzi się tam, gdzie liczy się dobra zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że to jeden z tych psów, które wyhodowano z myślą o pracy. Nuda i bezczynność są dla tego owczarka poważnymi wrogami, więc zastanów się, czy podołasz jego wymaganiom.

Bibliografia

FCI-Standard N° 367, https://www.zkwp.pl/wzorce/367.pdf, tłumaczenie polskie (z jęz. angielskiego) lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mirosława Jankowiak