Australijski pies zaganiający jest bardzo silny – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rasa polecana jest doświadczonym opiekunom. W swojej ojczyźnie to pies bardzo popularny. Szczególnie dobrze sprawdza się w roli pasterza i stróża. Jest bardzo inteligentny, wytrzymały i zawsze gotowy do pracy. 

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 43 do 48 cm, samce od 46 do 51 cm
masa ciała: samice ok. 15 kg, samce ok. 16 kg
Szatasierść: prosty, twardy, krótki włos okrywowy, gęsty podszerstek
maść: niebieska jednolita, przesiana lub nakrapiana; ruda przesiana
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakteroddany, samodzielny, nieufny wobec obcych, opanowany

Australian cattle dog – wzorzec rasy

Australian cattle dog to dobrze umięśniony pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie w przypadku samców wynosi zazwyczaj od 46 do 51 centymetrów. Suczki są nieco drobniejsze i zazwyczaj mierzą od 43 do 48 centymetrów. 

australian cattle dog stoi na łące

Umaszczenie i sierść – australian cattle dog

Sierść psa tej rasy jest krótka, ale bardzo gęsta i gładka. Dobrze przylega do ciała, a podszerstek jest krótki, ale obfity. Szata świetnie chroni zwierzę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wzorzec dopuszcza następujące maści: 

  • czerwona przesiana;
  • niebieska marmurkowa (blue merle);
  • niebieska nakrapiana;
  • niebieska nakrapiana z białymi znaczeniami.

Australian cattle dog jest bardzo mocnym i harmonijnie zbudowanym psem. Jego głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, a uszy stojące i zaostrzone na końcach. Ogon powinien sięgać stawu skokowego, a kończyny – być proste i mocne.

Australijski pies zaganiający – charakter

Australijski pies zaganiający jest wszechstronnym zwierzęciem użytkowym, które stosunkowo rzadko pojawia się w charakterze psa wyłącznie towarzyszącego. Został wyhodowany w celu pędzenia bydła w dużych australijskich gospodarstwach. Współpracował przy tym z człowiekiem, dlatego psy tej rasy mocno przywiązują się do opiekunów i są chętne do pracy. 

Przedstawiciel tej rasy dobrze sprawdzi się w roli psa domowego, jednak polecany jest przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów. Ma bardzo silny instynkt stróżowania oraz mocny charakter. Jego szkolenie powinno być przeprowadzone wcześnie i profesjonalnie, a życie psa najlepiej koncentrować wokół pracy. 

Australian cattle dog nie musi koniecznie pracować w gospodarstwie. Potrzebuje jednak regularnych treningów, rozwoju i ciągłej pracy z opiekunem. Będzie świetnym zawodnikiem w sportach kynologicznych. Jest wyjątkowo aktywny, inteligentny i odporny. 

australian cattle dog skacze przez przeszkodę

Australijski pies pasterski – zdrowie

Jako pies wyhodowany przede wszystkim w celach użytkowych, australian cattle dog jest bardzo silny i odporny. Jest sierść jest wprawdzie krótka, jednak doskonale chroni go zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami. 

Australian cattle dog to rasa zdrowa. Mimo to przed zakupem szczeniaka warto dowiedzieć się, czy w linii występowały choroby oczu oraz, czy pieski były testowane pod kątem wrodzonej głuchoty.

Pielęgnacja australian cattle dog

Pielęgnacja sierści australijskiego psa zaganiającego nie jest trudna. Psy tej rasy linieją w bardzo umiarkowanym stopniu. Warto jednak regularnie je wyczesywać w celu pozbycia się martwej sierści i poprawienia ukrwienia skóry. 

australian cattle dog leży na chodniku

Australijski pies zaganiający – hodowla

W Polsce australian cattle dog nie jest szczególnie popularny, jednak funkcjonuje kilka hodowli, które sprzedają szczeniaki właśnie tej rasy. Z dużym prawdopodobieństwem na własnego malucha będziesz musiał trochę poczekać, ponieważ mioty nie przychodzą na świat często. 

Bardzo ważne jest to, aby nie kupować psa z niesprawdzonego źródła. Australian cattle dog jest rasą uznaną przez FCI i powinien mieć rodowód tej organizacji. W Polsce prawo do wystawiania go mają jedynie hodowle zarejestrowane w ZKwP

Australian cattle dog – cena 

Trudno ustalić cenę szczeniaka australian cattle dog, ponieważ mioty w naszym kraju przychodzą na świat dosyć rzadko. Każdorazowo ceny ustalane są indywidualnie przez hodowcę. Szczenię z rodowodem FCI może kosztować od 4 do nawet 8 tysięcy złotych. 

australian cattle dog patrzy w tył

Australijski pies zaganiający – historia rasy

Australian cattle dog to jedna z trzech australijskich ras pasterskich. Jego historia sięga XIX wieku. To właśnie wtedy potrzebne były skuteczne i odporne psy pasterskie, które będą dobrze radziły sobie w specyficznym klimacie tamtych rejonów. Przywiezione z Europy psy pasterskie nie dawały sobie bowiem rady, a miejscowe psy dingo bywały zbyt agresywne w stosunku do zwierząt ze stada.

Program hodowlany nowej rasy został opracowany przez dr Alana McNivena. Psy dingo były krzyżowane z owczarkami szkockimi oraz dalmatyńczykami. W ten sposób powstały psy odporne, pracujące po cichu i lojalne w stosunku do przewodnika. Ostatnią krzyżówką było dodanie genów kelpie, który dał cattle dogom umiejętności podszczypywania bydła w pęciny. 

Pierwszy oficjalny wzorzec rasy został opracowany w 1903 roku. Przez większość XX wieku psy te znane były jednak wyłącznie w Australii. Dopiero w latach 80. trafiły do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W Polsce występują bardzo rzadko, najczęściej wykorzystywane są jako psy sportowe i pasterskie. 

Australian cattle dog – dla kogo? 

Australian cattle dog to rasa, która wymaga bardzo dużej ilości ruchu. Są one nie tylko niezwykle szybkie i skuteczne, ale także bardzo odporne. Podczas pracy ze stadem w australijskim klimacie przemierzają codziennie wiele kilometrów, dlatego zdecydowanie nie zadowolą się spacerem dookoła bloku. 

australian cattle dog stojący

Australian cattle dog a rodzina

Psy tej rasy bardzo mocno przywiązują się do swojej rodziny. Są niezwykle inteligentne i pojętne. Potrzebują jednak właściciela, który będzie nie tylko aktywny, ale także doświadczony w pracy z czworonogiem. Australian cattle dog ma bowiem mocny i silny charakter. Według wzorca nie jest agresywny, jednak może wykazywać pewną zaczepność w stosunku do innych psów, szczególnie samców. 

W stosunku do dzieci australian cattle dog jest bardzo czuły i cierpliwy. Może porozumieć się z innymi psami, jednak wymaga wczesnej socjalizacji – najlepiej w psim przedszkolu. W przeciwnym razie może mieć problem z zaakceptowaniem innego przedstawiciela swojego gatunku. 

Australian cattle dog – aktywność

Australijskie psy zaganiające mają skłonność do dominacji i wymagają intensywnego i stałego szkolenia. Brak aktywności – fizycznej i psychicznej – bardzo szybko zamieni tego zwierzaka w trudną do opanowania niszczycielską siłę. Warto więc rozważać zakup szczeniaka tej rasy wyłącznie w momencie, kiedy wiesz, że potrzebujesz odpornego i skutecznego psa do sportu lub pracy ze stadem.

Australian cattle dog – galeria zdjęć

Australijski pies zaganiający – ciekawostki

Australian cattle dog jeszcze do niedawna bardzo rzadko pojawiał się na europejskich wystawach. Obecnie popularność rasy rośnie ze względu na jej rozliczne zalety, takie jak ogromna odporność, szybkość i chęć do pracy z przewodnikiem. 

Australian cattle dog to rasa dla osób, które szukają psa do sportu kynologicznego lub pracy ze stadem. Raczej nie nadaje się na psa rodzinnego. Chociaż lubi dzieci i bardzo kocha swojego przewodnika, jego żywiołem jest praca, bez której nie będzie prawidłowo rozwijał się psychicznie.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 287/05.12.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/287.pdf, wersja polska: 10.12.2012, data publikacji obecnej wersji wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.