Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem toy pudla, będziesz musiał dobrze rozejrzeć się za hodowlą. To najmniejsza odmiana rasy, która przychodzi na świat zdecydowanie najrzadziej.
Pomimo tych wielu rekordów toy pudel wybierany jest niezwykle chętnie, ponieważ mimo mikrociała cechuje się inteligencją i charakterem, których nie powstydziłby się duży pies. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 24 do 28 cm, idealnie 25 cm; masa ciała: ok. 4 kg |
⭐ Szata | sierść: lokowata lub sznurowa, z przerośniętym podszerstkiem ponad włos okrywowy; o wełnistej, delikatnej strukturze; maść: jednolita czarna, srebrna, brązowa, płowa, biała |
❤️ Długość życia | ok. 15 lat |
? Charakter | lojalny, łatwy w prowadzeniu, pojętny, inteligentny |

Pudel toy – opis rasy
Toy pudel reprezentuje najmniejszą odmianę pudli. Psy mają zazwyczaj od 24 do 28 cm wysokości w kłębie, samice są przeważnie nieco mniejsze od samców. Podobnie jak wszystkie pudle, psy odmiany toy są zbudowane proporcjonalnie.
Sylwetka toy pudli
Głowa pudla toy ma proste kontury, nie może sprawiać wrażenia ani zbyt ciężkiej, ani kruchej i delikatnej. Guz potyliczny jest nieco słabiej zaznaczony w porównaniu od innych odmian, u których jest bardzo wyraźny. U psa długość tułowia nieco przekracza jego wysokość w kłębie. Ogon jest osadzony wysoko, na poziomie lędźwi pudla. Nogi psów odznaczają się wyraźnie rozwiniętymi mięśniami.
Wygląd
Nos pudla toy jest dobrze rozwinięty, z szerokimi nozdrzami. Jego kolor zależy od maści: u psów brązowych przyjmuje brązowy odcień, u pudli toy białych, czarnych i srebrnych – czarny. Psy płowe mają nosy w różnych odcieniach; u jasnych trufla powinna być ciemna. Oczy pudli toy są lekko skośne, mają kształt migdałów i czarny lub ciemnobrązowy kolor. Uszy są długie i opadające, pokryte falistą sierścią.
Maść pudli
Sierść u pudli występuje w odmianie kręconej lub, rzadziej, sznurowej. Włosy w formie loków są delikatne, bardzo gęste, grube i elastyczne. Sznurowata sierść tworzy długie, wełniste sznury, które sięgają ok. 20 cm.
Psy występują w różnym umaszczeniu. Wzorzec rasy dopuszcza psy rasy pudel toy:
- czarne;
- białe;
- brązowe;
- srebrne;
- płowe.
Ważne jest, aby każda maść była jednolita. Brązowy kolor powinien być utrzymany w ciepłej tonacji o głębokim odcieniu. Płowe pudle toy występują w odcieniach od jasnego, do czerwono-płowego, który niekiedy przechodzi w morelowy.
Obwódki występujące na powiekach, a także podniebienie, dziąsła, wargi, nos, moszna oraz opuszki powinny być odpowiednio pigmentowane, szczególnie u odmiany jasnopłowej. Pigmentacja musi być jak najciemniejsza.
Pudel toy – charakterystyka rasy

Pudle toy, tak jak inne odmiany, są psami niezwykle czułymi i sympatycznymi, które najlepiej czują się w towarzystwie najbliższych. Bardzo źle znoszą samotność i często domagają się poświęcania im jak największej ilości czasu.
Zaskakujące może się zatem wydawać, że pudle mają skłonność do ucieczek. Co prawda mniejsze odmiany, np. pudel miniaturowy czy toy, nie są tak chętne do samotnego oddalania się od właściciela, jednak na spacerach należy ich uważnie pilnować.
Pudel toy – inteligentny maluch
Opinie o inteligencji tych piesków nie należą do przychylnych – zupełnie niesłusznie. Pies jest bowiem bardzo mądry, chętnie i szybko uczy się nowych komend, szczególnie jeżeli opiekun traktuje go z łagodnością i stale motywuje np. za pomocą przysmaków.
Z drugiej strony, szkolenie pudli, szczególnie odmiany toy, jest często zaniedbywane. Może to wpływać na kształtowanie osobników nieposłusznych i trudnych, które niejako „potwierdzają” krzywdzące przekonania osób uprzedzonych do rasy.
Pudel toy – wychowanie i rodzina
Pudle toy mają ogromne zapasy niespożytej energii. Uwielbiają się bawić i z chęcią uczestniczą we wszelkich aktywnościach związanych z ruchem. Może to powodować niekiedy problemy, bowiem pudel, którego potrzeb nie zaspokoi się w odpowiedni sposób, może, z nudów i frustracji, zacząć niszczyć przedmioty w mieszkaniu.
Jakimi psami są pudle toy?
Pudle toy to głównie psy do towarzystwa. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie będą nadawać się na czworonogi stróżujące czy łowieckie, chociaż ich instynkty nie wygasły jeszcze całkowicie. Z tego powodu niektóre osobniki, jeżeli coś je zaniepokoi, mogą dawać znać głośnym szczekiem.
Miniaturowy piesek pudel toy a zdrowie

Pudle to psy bardzo odporne i długowieczne. Można mówić średnio o 15-17 latach, odmiana toy jest zaś uważana za cieszącą się życiem najdłużej. Oprócz tego należą one do rasy psów odpornej na większość chorób, chociaż regularne kontrole u weterynarza są jak najbardziej zalecane. Warto także zwracać uwagę na ewentualne zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierzaka.
Słabym punktem pudli toy są ich uszy, dlatego należy je regularnie czyścić i badać, aby nie rozwijały się w nich infekcje. U niektórych osobników zdarzają się choroby endokrynne i problemy z drogami oddechowymi.
Pudelek toy – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja sierści pudli zależy od tego, czy masz czworonoga wystawowego. Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, pielęgnacja sierści jest nieco prostsza, chociaż dość czasochłonna. Włosy należy wyczesywać codziennie, aby zachować odpowiedni wygląd fryzury.
Ponadto niezbędne będzie regularne strzyżenie, bowiem włosy pudli toy rosną stale. Niektórzy, niemający czasu na regularną pielęgnację sierści psów, decydują się na strzyżenie ich na krótko.
Korzystaj z usług groomera
Jeżeli jednak twój pies należy do osobników wystawowych, konieczne jest nie tylko systematyczne czesanie, ale i prowadzenie pudla do specjalisty od psich fryzur. Pudle toy, które uczestniczą w wystawach, muszą mieć określony kształt fryzury. Samodzielne strzyżenie wchodzi w grę wyłącznie, jeżeli sam jesteś profesjonalnym groomerem.
Dla niektórych dobrą wiadomością jest fakt, że pudle toy, podobnie jak inne odmiany rasy, prawie nie tracą włosów.
Pudel toy – odporność
Pudle są psami bardzo odpornymi, także na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednakże ich najmniejsza odmiana, czyli toy, jest nieco delikatniejsza i gorzej radzi sobie w skrajnych temperaturach. Latem należy unikać ryzyka przegrzania poprzez dostarczanie pudlowi czystej, chłodnej wody i zapewnianie mu zacienionego miejsca.
Ponadto w przypadku wyjątkowo upalnych dni, należy ograniczać ilość spacerów i aktywności fizycznej psów, najlepiej do pory wieczornej. Zimy, szczególnie te mroźne, pudel toy powinien spędzać w cieple, z dala od przeciągów.
Żywienie pudel toya – jaką karmę wybrać?
Pudle, w tym także odmiana toy, mają niestety tendencję do nadmiernego przybierania na wadze. Z tego powodu należy bardzo uważnie rozdzielać im posiłki i dodawać do ogólnego bilansu kalorycznego wszystkie przysmaki, które pies otrzymuje w ciągu dnia, np. w ramach nagrody za naukę komend.
Czym karmić pudla toy?
Toy pudle zadowolą się zarówno karmą wysokiej jakości zakupioną w sklepie zoologicznym, jak i jedzeniem przygotowanym przez opiekuna w domu.
W przypadku samodzielnie gotowanych posiłków należy pamiętać, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały. W razie wątpliwości co do kwestii karmienia pupila warto poradzić się dietetyka.
Pudel toy – hodowla
Chociaż są osoby, które cenią w pudlach toy ich niewielkie rozmiary, nie stanowią one popularnej odmiany rasy. W Polsce zdecydowanie łatwiej natknąć się na hodowlę pudli miniaturowych, natomiast toy jest znacznie trudniejszy do znalezienia.
Mimo to istnieją polecane miejsca, w których można nabyć wymarzonego szczeniaka. Pamiętaj, aby przed zakupem uważnie zapoznać się zarówno z potrzebami pudla toy, jak i renomą danej hodowli.
Pudel toy – cena
Cena za pudla toy zależy głównie od renomy hodowli, z której pochodzi czworonóg. Nie bez znaczenia jest także wiek, płeć oraz wygląd zwierzaka. Przeważnie cena za pudla wynosi od 2500 do 4000 zł, jednak zdarza się, że za wyjątkowe szczeniaki, posiadające najlepsze rodowody, należy zapłacić powyżej 5000 zł.
Historia rasy pudel toy
Pies rasy pudel najprawdopodobniej pochodzi z Francji, chociaż niektórzy uważają, że może mieć rodowód niemiecki lub włoski. Dokładna geneza czworonoga pozostaje nie do końca znana. Za jego przodków uważa się psa myśliwskiego, barbeta, którego używano do polowań w wodzie.
Sam pudel także, przez długi czas, służył myśliwym podczas wypraw na kaczki i inne ptactwo wodne. Z czasem jednak pudle stawały się psami do towarzystwa i coraz częściej, zamiast w terenie, widywano je na salonach.
Dopiero w XX wieku pudle toy zaczęły być hodowane, dlatego uważane są za najmłodszą odmianę rasy.
Pudel toy – dla kogo?
Pudle toy doskonale nadają się dla opiekunów niedoświadczonych, którzy bardzo chcieliby psa posłusznego, inteligentnego, a przy tym sympatycznego i nastawionego na człowieka.
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pudle toy mogą mieszkać nawet w bardzo niewielkim lokum w mieście, a i ich przewożenie nie będzie stanowić problemu. Potencjalni opiekunowie powinni pamiętać o zapewnieniu psu odpowiedniej ilości zabaw ruchowych oraz już od szczeniaka wdrożyć naukę komend.
Pudel toy – dzieci i seniorzy
Pudel odmiany toy nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Pies łatwo dostosowuje się do panujących warunków, podporządkowuje się poleceniom i okazuje sympatię wszystkim domownikom.
Należy przy tym pamiętać, że odmiana toy jest bardzo mała i warto pilnować, aby dzieci obchodziły się z psem w sposób delikatny. Z kolei seniorzy powinni zastanowić się, czy dadzą radę zapewnić czworonogowi odpowiednią ilość ruchu – w przeciwnym wypadku stanie się on nerwowy i nieszczęśliwy.
Pudel toy i inne zwierzęta
Pudel doskonale dogaduje się zarówno z innymi psami, jak i mniejszymi zwierzętami. To pies serdeczny i chętny do zabawy, któremu ogromną radość sprawia możliwość przebywania z innymi stworzeniami. Przy odmianie pudla toy warto jednak uważać na to, aby większe od niego psy niechcący nie wyrządziły mu krzywdy.
Pudel toy – zdjęcia






Ciekawostki o rasie psa pudel toy
Niektóre określenia pudli w europejskich językach nawiązują do pierwotnego przeznaczenia psów. We Francji określa się je mianem „caniche”, co oznacza „psa na kaczki” lub „psa bawiącego się w wodzie”.
Początkowo hodowcy pudli toy napotykali olbrzymie problemy związane z niewłaściwym rozmnażaniem skarlałych psów. Skutkowało to problemami natury zdrowotnej i behawioralnej.
Pudel toy to najmniejszy z pudli. Ten pies towarzyszący jest wesoły i nastawiony na kontakt z człowiekiem. Jednocześnie może sprawiać problemy, jeśli z powodu jego rozmiarów zignorujesz szkolenie. Pamiętaj o tym, wybierając małego psa.
Popularne imiona dla psa rasy pudel toy
Popularne imiona dla psa rasy pudel toy to:
- Luna;
- Lexi;
- Bella;
- Max;
- Leo.
Najczęściej zadawane pytania
Czy pudel toy szczeka?
Jest to dość szczekliwy piesek, zwłaszcza gdy się podekscytuje.
Jak często kąpać pudla toy?
Zaleca się kąpiele przynajmniej raz w miesiącu. Poza tym trzeba też wyczesywać obfity podszerstek.
Czy pudel toy może zostać sam w domu?
Tak, jeśli zostanie do tego przyzwyczajony. Pudle cenią sobie towarzystwo człowieka, jednak każdy pies powinien być nauczony zostawania samemu. Dorosły pies rasy pudel toy może zostawać w domu ok. 8 godzin i powinien wytrzymać ten czas bez załatwiania potrzeb.
Bibliografia
Wzorzec FCI N° 172, 23.01.2015 /EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/172.pdf, aktualizacja: Renata Berlińska, język oryginału: angielski, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.
Dodaj komentarz