Gwiazdy ekranu, estrady i internetu upodobały sobie nietypowych pupili, jak jeże, ostronosy czy różne gatunki małpek. Jedną z tych ostatnich jest małpka kapucynka. Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda, co najbardziej lubi i ile kosztuje?

W naszym artykule opiszemy tego miłego, energicznego, ale też niełatwego w utrzymaniu i wymagającego pupila. Przeczytaj więcej i sprawdź, czy w tym przypadku warto podążać za trendami!

Kapucynka – nowa moda na salonach

To, jakie zwierzaki są popularne, często ma źródło w gwiazdorskich fanaberiach. Małe pieski w torbach celebrytek już spowszedniały, by wzbudzić zainteresowanie, gwiazdy sięgają więc po egzotyczne ciekawostki.

Zdobywająca popularność kapucynka jest bardzo pojętnym i wrażliwym stworzeniem. Może nauczyć się pływać, malować, a nawet pomagać swojemu opiekunowi. Małpka w domu? Najpierw sprawdź, jakie ma wymagania!

Małpa kapucynka – występowanie w naturze

Kapucynki to ssaki z rzędu małpokształtnych i z rodziny płaksowatych. Początkowo występowały wyłącznie w Ameryce Południowej i były tam już od epoki oligoceńskiej. Z czasem przeniosły się także na inne kontynenty.

małpka kapucynka - dawniej i dziś

Gatunki kapucynek

Można wyróżnić trzy gatunki małp z rodziny płaksowatych. Są to kapucynki: 

  • białoczelna;
  • czarno-biała;
  • czubata. 

Wszystkie opisujemy szerzej w kolejnej części naszego artykułu.

Kapucynka białoczelna

Kapucynka białoczelna (łac. Cebus albifrons) zamieszkuje m.in. tereny Kolumbii. Długość jej ciała to maksymalnie 45 cm. Jednak za małym ciałkiem wije się zawsze większy od niej ogon, który może mieć nawet 50 cm.

Samce ważą około 3,4 kilograma, natomiast samice są mniejsze i nie przekraczają 2,9 kg. Kapucynkę białoczelną wyróżnia jasnobrązowe umaszczenie.

Kapucynka czarno-biała

Kapucynka czarno-biała, czyli Cebus capucinus, jest nieco mniejsza od białoczelnej, osiąga do 30 cm długości ciała. Warto podkreślić, że także w tym przypadku ogon małpki jest dłuższy od niej samej, czyli osiąga długość ok. 40 cm.

Kapucynka ta nie jest zbyt ciężka, jej waga to zazwyczaj od 1 do 4 kg. Obecnie tę odmianę można spotkać w wielu państwach, ale początkowo występowała jedynie w Ameryce Środkowej. Kapucynka czarno-biała żyje 30 lat. Ciąża trwa pół roku.

małpka kapucynka - czarno biała

Kapucynka czubata

Małpka kapucynka czubata (o łacińskiej nazwie Sapajus apella) zamieszkuje przede wszystkim Amerykę Południową, gdzie jest rozpowszechniona najbardziej. Ma około 46 cm i waży od 1,3 do 4,8 kilograma. Ogon także można uznać za długi (38–49 centymetrów). Tak jak poprzednie, jest bardzo energiczna i towarzyska.

Kapucynka – czy to zwierzę do domu?

Popularność małpek wynika przede wszystkim z tego, że to zwierzaki urocze, bystre i niewielkie, a jednocześnie dość łatwe do oswojenia.

Czy kapucynki to zwierzęta stadne?

W naturze żyją w stadach, grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników, bardzo ważne jest więc zapewnienie im towarzystwa, najlepiej tego samego gatunku, co oznacza dużo większe koszty zakupu i utrzymania.

Kapucynka – czy to zwierzę do domu?

Kapucynki wyróżniają się niewielkim rozmiarem ciała i długim ogonem. Mają też urocze, duże oczy, w których zakochały się już największe gwiazdy ekranu. Niektórzy właściciele uważają nawet, że zachowują się jak małe dzieci.

Należy jednak pamiętać, że uczłowieczanie nie służy żadnemu domowemu pupilowi. Warto zawsze najpierw poznać wymogi gatunku, którym chcesz się zaopiekować.

Jakie warunki musisz zapewnić kapucynce?

Kapucynka jest zwierzęciem egzotycznym, żyjącym na otwartej przestrzeni, gdzie może skakać, biegać i bawić się w najlepsze. Trzeba zapewnić jej:

  • odpowiednie warunki życia;
  • prawidłowe, zbilansowane żywienie;
  • w razie choroby dostępność lekarza weterynarii specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych.

Należy starannie zabezpieczyć pokój, w którym małpka będzie przebywać oraz przede wszystkim zastanowić się, czy jesteś w stanie poświęcić jej dużo czasu.

Małpka kapucynka – hodowla

Małpka kapucynka – hodowla

Jeśli znalazłeś już hodowlę kapucynek, koniecznie sprawdź dokumenty potwierdzające pochodzenie małpki i legalność miotu. Wszystkie osobniki powinny mieć stosowne zaświadczenia.

Hodowca powinien doradzić także w kwestii zakupu niezbędnych akcesoriów, żywienia i wyczulić cię na objawy, które powinny wydać ci się niepokojące, a także upewnić się, że masz świadomość, na jakie zobowiązanie się decydujesz. Małpy żyją bowiem stosunkowo długo.

Małpka kapucynka – oswajanie

Małpka kapucynka to miłe zwierzątko o towarzyskim usposobieniu, zwłaszcza w stosunku do opiekuna, który ją oswoił i wychowuje. Jeśli jednak dopiero kogoś poznaje, może zareagować z niezadowoleniem i agresją.

Dość szybko jednak przekonuje się do ludzi, zwłaszcza tych, którzy ją dobrze traktują i oczywiście karmią smakołykami.

Małpka kapucynka – oswajanie

Kapucynka domowa jest bardzo pojętna, może reagować na proste komendy i swoje imię. Dobrze wyszkolony pupil może być nawet pomocny, potrafi bowiem przynosić różne rzeczy.

W przypadku kapucynki należy mieć na względzie, że oswojona małpka będzie wymagała stałej opieki i silnej relacji z opiekunem, a rozstania mogą być dla niej traumatyczne.

Klatka dla małpki kapucynki

Małpka kapucynka jest bardzo energicznym zwierzakiem, dlatego trzymanie jej w klatce przez długi czas jest ogromnym błędem ze strony właściciela. Potrzebuje bardzo dużej klatki, ponieważ tylko w takiej będzie w stanie czuć się swobodnie.

Wymiary klatki

Wymiary minimalne to 100 x 100 x 160 cm, im większa, tym lepsza i wygodniejsza do atrakcyjnego urządzenia. Małpka musi bowiem zaznać swobody, której nie brakowałoby w naturalnym środowisku. Ty zaś uchronisz się przed skutkami jej psot, które mogłyby zaowocować niemałym bałaganem.

małpka kapucynka - klatka dla małpki kapucynki

Klatka dla małpki w domu i jej wnętrze

Już wiesz, że miejsca dla nowego zwierzaka powinno być wystarczająco dużo. Jednak to nie wszystko. W klatce warto umieścić:

  • stabilne miski na wodę i pożywienie;
  • zabawki dla małpek (zwłaszcza pluszowe misie, z którymi lubią spać);
  • miękkie legowisko, liny i huśtawki. 

Klatka dla kapucynki przyda ci się przede wszystkim w momentach, kiedy będziesz musiał wyjść z domu, np. do sklepu. Pamiętaj, że małpki domowe są ciekawskie, energiczne i mogą zrobić dużo bałaganu, dlatego takie miejsce dla nich jest niezbędne.

Co jedzą małpki kapucynki?

co jedzą małpki kapucynki

Małpka kapucynka jest wszystkożerna. Na jej pokarm składają się świeże owoce, nasiona, orzechy i zielone pędy. Oprócz tego zjada także owady i pająki. Nie pogardzi również młodymi ptakami czy jajami znalezionymi w gniazdach, a nawet żabami.

W warunkach domowych należy dbać o odpowiednio zbilansowane żywienie i unikanie częstowania przysmakami przeznaczonymi dla ludzi, by nie dopuścić do niedoborów lub zatrucia.

Małpa kapucynka – cena

Ile kosztuje małpka kapucynka? Niektórzy przyznają, że tyle, co niezły samochód. I rzeczywiście mają rację. Cena małpki kapucynki mieści się w przedziale od 3,5 do 36 tysięcy złotych. To, ile kosztuje małpka domowa, może niektórych odstraszać, jednak popularność kapucynek wynika nie tylko z kaprysów osób o zasobnych portfelach.

Uważaj na nielegalne hodowle

Niska, okazyjna cena powinna wzbudzić twoją czujność. Moda na posiadanie egzotycznych zwierzaków przybiera na sile, dlatego niezwykle ważna jest legalność hodowli, z której chcesz kupić pupila, by nie przyczyniać się do cierpienia małpek odławianych z natury i transportowanych w koszmarnych warunkach. 

Czy małpka kapucynka może być domowym pupilem? Podsumowanie

Małpka kapucynka jest nie tylko przyjazna, ale też pełna energii i niezwykle inteligentna, a przez to wrażliwa i delikatna. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do przyjęcia takiego pupila pod swój dach i dobrze przemyśl zakup małpki, nie tylko to, ile kosztuje kapucynka.

Choć jej wymagania nie są szczególnie skomplikowane, jest to egzotyczne zwierzę, które wymaga innej opieki, niż popularny pies czy kot.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)