Glonojady to dla wielu akwarystów stworzenia, które absolutnie muszą znaleźć się w zbiorniku. Wyróżnia je nie tylko ciekawa powierzchowność, lecz także rola, jaką mają do odegrania. Zwierzak jest bowiem członkiem tak zwanej grupy sprzątającej – pomaga oczyścić akwarium z nadmiaru glonów. Nie sprawdzi się jednak w towarzystwie wszystkich ryb.

Jakie są zwyczaje i wymagania glonojada? Samców powinno być więcej w zbiorniku, a może warto umieścić w akwarium więcej samic? Czym się żywi oprócz glonów? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście!

Ryby glonojady – pochodzenie i charakterystyka

Glonojady to ryby, które pochodzą z Ameryki Południowej. W naturze można spotkać je w dorzeczu Amazonki, w Brazylii oraz na innych obszarach kontynentu. Jednak większość osobników, które pojawiają się w akwariach, urodziła się w niewoli. Ryby te pochodzą z hodowli i farm hodowlanych. 

Wielkość i wygląd glonojada uzależnione są od konkretnego gatunku. Ryby mogą być bardzo różnej wielkości – od 5 do nawet 50 centymetrów. 

glonojady - pochodzenie i charakterystyka

Glonojady – gatunki

Zbrojnik pospolity

To najbardziej powszechny gatunek glonojada. Jest dosyć łagodny i dobrze sprawdzi się w zbiornikach mniej doświadczonych akwarystów. Ryby te są ciemnobrunatnego koloru, a na ciele mają bardzo wyraźne jasne plamki. Długość ich ciała to 12–13 centymetrów.

Podbrzusze zbrojnika pospolitego jest płaskie, co ułatwia mu przyczepianie się do powierzchni, z których spożywa glony. Pomimo swojego łagodnego usposobienia ma kolce na płetwach skrzelowych, co wzmacnia jego szanse w walce. Jego otwór gębowy zakończony jest przyssawką. Możesz spotkać go w okolicach filtra albo szybki, z której „sprząta glony”. 

glonojady - zbrojnik pospolity

Zbrojnik niebieski

Kolejnym nieagresywnym (a nawet nieco płochliwym) gatunkiem glonojada jest zbrojnik niebieski. Co ciekawe, jego umaszczenie może być nie tylko szare, lecz także brązowe lub czarne. Podobnie jak zbrojnik niebieski, pokryty jest jasnymi plamami. Osobniki tego gatunku mają szerokie płetwy brzuszne i dość wysoką płetwę grzbietową. 

Zbrojnik lamparci

Zbrojniki lamparcie to glonojady zachwycające wyglądem. Te bardzo duża ryba mogą osiągać nawet do 60 centymetrów długości. Najlepiej czują się zatem w pojemnych akwariach (200 cm). Ich hobby to kopanie w piasku, dlatego postaw na takie podłoże. 

Zbrojniki lamparcie chowają się w liściach i pod roślinami. Delikatne o słabych korzeniach szybko zostaną zniszczone, dlatego w akwarium powinny znaleźć się te dobrze zasadzone. Zbrojnik lamparci jest bardzo łagodną rybą, która jednak z chęcią poczęstuje się mniejszymi kompanami. Dobrze dogaduje się z innymi dużymi rybami – na przykład bocjami. 

Glonojad syjamski

Glonojad syjamski, w przeciwieństwie do opisywanych wyżej gatunków, nie należy do ryb łagodnych. Jest terytorialny, a nawet agresywny. Sam dorasta najwyżej do 25 centymetrów, jednak potrzebuje akwarium o długości minimum 120 cm. 

Ta ryba spędza najwięcej czasu na dnie zbiornika, dlatego lepiej obsadzić akwarium rybami, które zamieszkują jego wyższe partie. Zdecydowanie odpadają jednak paletki, do których glonojad szybko się przyssie. 

Glonojad do akwarium – jaki zbiornik przygotować?

Wielkość i charakter zbiornika dla glonojada zależy od gatunku, z którym chcesz mieć do czynienia. Zbrojniki lamparcie, które osiągają nawet pół metra długości, przeznaczone są wyłącznie do bardzo dużych akwariów o długości przynajmniej 200 centymetrów.

Co jasne, im mniejszy glonojad, w tym mniejszym akwarium może mieszkać. Za minimum można jednak uznać zbiornik o pojemności stu dwudziestu litrów.

Z jakimi rybami dogadają się glonojady?

Glonojady z powodzeniem mogą mieszkać w zbiornikach gatunkowych. Wówczas najlepiej wybrać więcej samic i nieco mniej samców. Jeżeli jednak chcesz włączyć je do akwarium mieszanego, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne poznanie zwyczajów gatunku.

Większość popularnych odmian zbrojników to ryby dosyć łagodne i o pokojowym usposobieniu. Mimo wszystko trzeba ostrożnie dobierać do nich obsadę, ponieważ niektóre ryby mogą być przez nie podgryzane lub nawet zjadane. To mit, że glonojady są wyłącznie roślinożerne. Wiele z nich żywi się ikrą pozostałych ryb, a nawet nimi samymi!

Glonojad – rozmnażanie

Ryby z tej grupy cechuje dość duży dymorfizm. Jak poznać płeć glonojada? Samica nie ma charakterystycznego dla samca poroża, czyli wyrostków na głowie. Oto przebieg procesu rozmnażania.

  1. Ikra glonojada składana jest w ustronnych miejscach (na przykład w jamkach lub kamiennych kryjówkach). 
  2. Tarło można zainicjować, obniżając stopniowo temperaturę w akwarium. Konieczne może okazać się także zmiękczenie wody. 
  3. Składanie ikry może trwać nawet kilka dni. 
  4. Narybek glonojada w mieszanych zbiornikach narażony jest na zjedzenie, dlatego rozsądne będzie przeniesienie ryb do innego zbiornika na czas tarła. 
glonojady - rozmnażanie

Glonojad – cena

Cena glonojada jest zależna przede wszystkim od tego, na jaki gatunek chcesz się zdecydować. Wiele zależy również od miejsca pochodzenia zwierzaka. Najdroższe ryby są zazwyczaj w komercyjnych sklepach zoologicznych, ale z ich usług należy korzystać bardzo ostrożnie. 

Podane poniżej ceny są jedynie orientacyjne. Ich ostateczna wysokość może bardzo się od siebie różnić. 

  • zbrojnik pospolity – od 10 do 15 złotych;
  • zbrojnik niebieski – od 5 do 45 złotych;
  • zbrojnik lamparci – od 15 do 150 złotych;
  • glonojad syjamski – od 5 do 20 złotych.

Glonojad – ile żyje?

Długość życia glonojadów zależy od wielu czynników. Mowa tu przede wszystkim o warunkach, diecie i tym, jakiego są gatunku. Największe zbrojniki lamparcie mogą dożyć nawet dwudziestego roku życia. Mniejsze odmiany – pospolite czy niebieskie – żyją maksymalnie dziesięć lat. 

Glonojad – żywienie

Odpowiedź na pytanie, czym karmić glonojada wydaje się banalnie prosta. Te ryby żywią się przecież glonami. W istocie nie jest to wcale takie proste. Mieszkające w akwarium zbrojniki i inne glonojady nie zadowolą się jedynie glonami.

Jak wspomnieliśmy, w naturze ryby te jedzą nie tylko rośliny. Nie gardzą także larwami i dorosłymi owadami. W zależności od gatunku zwierzaka, dieta glonojada powinna bazować na pokarmie roślinnym i białkowym.

glonojady - żywienie

Jakie warzywa podawać glonojadom?

Te ryby warto również karmić warzywami. Ich prawdziwym przysmakiem jest kalafior. Nie pogardzą jednak także:

  • szpinakiem;
  • cukinią;
  • papryką;
  • brokułem. 

Warzywa podawaj wyłącznie umyte i najlepiej po wcześniejszym przegotowaniu i obraniu ze skóry. 

Produkty dla glonojadów, które możesz kupić

W sklepach akwarystycznych dostępne są doskonale zbilansowane mieszanki dla glonojadów. Zawierają bowiem odpowiednie proporcje roślin i mięsa. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, koniecznie upewnij się, jakiego gatunku jest twój glonojad. Niektóre z nich preferują pokarm roślinny, inne zaś są przede wszystkim mięsożerne. 

Te ostatnie najchętniej spożywają:

  • kryl;
  • ikrę innych ryb;
  • larwy komara;
  • mięso innych ryb. 

Wiele osób mylnie zakłada, że glonojady żywią się wyłącznie glonami. Tymczasem okazuje się, że ten rodzaj pokarmu najchętniej spożywany jest przez młode zbrojniki. Im starszy jest osobnik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wybierał inny rodzaj pokarmu. 

Jak widzisz, w tekście o glonojadzie pojawiło się tak naprawdę kilka gatunków ryb. Wspólnym mianownikiem jest tu jedynie zamiłowanie do konsumpcji glonów. Możesz zdecydować się na ryby bardzo różnej wielkości, o określonym wyglądzie i zwyczajach.

Bardzo ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z potrzebami danego gatunku. Dzięki temu będziesz mógł dopasować do glonojadów zarówno dietę, jak i obsadę oraz wielkość akwarium.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.