Jakich warunków potrzebuje do życia ptasznik goliat? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo terrarystów zachwyconych tym olbrzymim pająkiem. Jego rozmnażanie w niewoli jest bardzo trudne. Cena nie powstrzymuje jednak zapalonych terrarystów, którzy chcą za wszelką cenę wejść w posiadanie pająka. Poniżej znajdziesz informacje na temat jego zwyczajów i hodowli. 

Największy pająk na świecie

Ptasznik goliat sylwetka

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) jest obecnie uznawany za największego (tuż obok Theraphosa apophysis) pajęczaka na świecie. Także jego angielska nazwa – goliath birdeater – nawiązuje do olbrzymich rozmiarów tego stawonoga. 

Jak wygląda ptasznik goliat? 

Długość ciała dorosłego osobnika dochodzi mniej więcej do 11 centymetrów. Tym, co budzi największy podziw, jest jednak rozpiętość jego nóg, która może sięgać nawet do 30 centymetrów. Oznacza to, że ten pająk byłby w stanie swoim ciałem wypełnić sporej wielkości talerz. 

Waga ptasznika goliata może wynosić nawet 250 gramów. Oznacza to, że waży on mniej więcej tyle, co średniej wielkości chomik syryjski. 

Ptasznik goliat na ziemi

Budowa ciała ptasznika goliata

Tak jak w przypadku większości pająków, samice ptasznika są znacznie większe od samców. Każdy pająk posiada cztery pary oczu, składa się z tułowia i odwłoka. Ptaszniki goliaty są najczęściej koloru jasno- lub ciemnobrązowego. 

Tuż przed wylinką pająki stają się nieco bardziej płowe. Zaraz po niej ich kolory nabierają znacznie większej intensywności. 

Skąd pochodzi ptasznik goliat?

Największe pająki świata pochodzą z Ameryki Południowej. Ich naturalnym środowiskiem są lasy deszczowe Wenezueli, Gujany czy Brazylii. Ze względu na swój duży rozmiar mają one problem ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach, dlatego zazwyczaj zamieszkują nory w ziemi. Czasami nawet samodzielnie je wykopują.

ptasznik goliat straszy

Ptasznik goliat prowadzi nocny tryb życia. Jest samotnikiem, który swoje norki oplata czasami gęstą siecią pajęczyn. Poluje w obszarze bliskim swojej kryjówce i rzadko kiedy znacznie się od niej oddala. 

Pająk goliat – tryb życia i usposobienie

Ptasznik goliat mieszka samotnie. Z innymi przedstawicielami gatunku spotyka się wyłącznie w celach reprodukcji. To samiec przychodzi do nory samicy i próbuje zachęcić ją do godów. Tak jak w przypadku większości pająków takie spotkania są dla samca goliata bardzo niebezpieczne. 

Wbrew pozorom kopulacja nie zawsze kończy się śmiercią samca. Mniej więcej połowie z nich udaje się ujść z życiem, jednak muszą bardzo szybko uciekać. 

Jaki jest charakter ptasznika goliata? Wielu terrarystów jest zdania, że to bardzo agresywny gatunek pająka. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że wiele zależy od cech osobniczych. Niektóre ptaszniki są bardzo łagodne. Szansa na ugryzienie człowieka jest bardzo niewielka. Pająki te częściej straszą niż rzeczywiście atakują. 

Terrarium dla Theraphosa blondi

Ptasznik goliat w naturze

W jakich warunkach musi mieszkać ptasznik goliat? Wbrew pozorom terrarium wcale nie musi mieć dużych rozmiarów. W naturze te stworzenia żyją w norkach w ziemi i rzadko się od nich oddalają. Właśnie dlatego w zupełności wystarczy terrarium o wymiarach 50 x 40 x 30 centymetrów. 

Pamiętaj jednak, że jeżeli kupujesz bardzo małego pająka, jego terrarium również musi być małe. Najmniejsze osobniki trzymamy w niewielkich probówkach, a z czasem, kiedy pająk staje się coraz większy, stopniowo zwiększa się także jego zbiornik.

Wilgotność w terrarium

W terrarium dla ptasznika goliata powinna panować bardzo wysoka wilgotność. Zaleca się taką na poziomie 80–85%. Na dnie najlepiej sprawdza się torf lub włókno kokosowe. Możesz wstawić także miskę z wodą, która będzie poprawiała wilgotność powietrza. 

Ptasznik goliat tworzy wiele pajęczyn. To pająk, który lubi kryjówki, dlatego do zbiornika warto włożyć duży korzeń lub odwróconą doniczkę, która da mu szansę na ukrycie się. 

Temperatura w terrarium

Bardzo istotną kwestią jest zachowanie w terrarium odpowiedniej temperatury. Optymalne warunki dla ptasznika goliata przewidują od 25 do 26 stopni w dzień. W nocy powinna spadać do około 20 stopni. Nie obejdzie się bez termoregulatora i maty grzewczej, która musi znaleźć się w terrarium i być ułożona w taki sposób, aby pająk nie miał do niej dostępu. 

Ozdoby w terrarium

W terrarium mogą znaleźć się także dodatkowe akcesoria i ozdoby. Najczęściej terraryści decydują się na korzenie, rośliny czy gałązki. Zazwyczaj to pająk ostatecznie decyduje o wystroju swojego mieszkania poprzez regularne „przesadzanie roślin” i zmiany w położeniu poszczególnych elementów. 

Czym żywią się największe pająki świata? 

Wyżywienie Theraphosa blondi nie będzie trudnym zadaniem. Młode pająki najchętniej jedzą:

  • larwy mącznika;
  • małe świerszcze;
  • drobne karaczany.

Dorosłe osobniki możesz karmić dużymi bezkręgowcami:

  • szarańczą;
  • karaczanami;
  • dużymi świerszczami. 

Ile żyje ptasznik goliat?

ptasznik goliat z góry

Tak jak w przypadku większości pająków, u ptaszników również długość życia jest zależna od płci. Samice są raczej długowieczne. Średnia długość życia wynosi od 15 do 20 lat. Z kolei samce bardzo rzadko przeżywają dłużej niż dwa lata po osiągnięciu dojrzałości płciowej. 

Hodowcy zwracają jednak uwagę na to, że ptasznik goliat bardzo często umiera bez wyraźnej przyczyny, nawet jeśli ma zapewnione wszystkie niezbędne warunki.

Ptasznik goliat – rozmnażanie w hodowli

Rozmnażanie tych pająków w niewoli nie jest łatwe i podejmują się go zazwyczaj tylko doświadczeni hodowcy. Samice chętnie kopulują, a jeżeli są regularnie karmione, raczej nie przychodzi im do głowy zjadanie samca. 

Kokon pojawia się po mniej więcej trzech miesiącach od kopulacji. Jest spłaszczony, pokryty parzącymi włoskami i ma średnicę około 10 centymetrów. Matka regularnie go obraca. W jednym kokonie może znajdować się od 150 do nawet 200 jaj. Zaleca się obniżenie wilgotności w terrarium do mniej więcej 70%, aby uniknąć gnicia kokonu. 

Nimfy przychodzą na świat po około 40 dniach. Dwa dni później przechodzą pierwszą wylinkę, a po dwóch miesiącach przypominają już małe pająki. Już po drugiej w życiu wylince rozpiętość ich odnóży dochodzi nawet do 5 centymetrów. 

Ile kosztuje ptasznik goliat?

Cena ptasznika goliata nie jest niska. Będzie ona zależna w dużej mierze od tego, w jakim stadium życia pająk do nas trafi. Młode osobniki są z reguły nieco tańsze, jednak za przedstawiciela tego gatunku trzeba zapłacić od 200 do nawet 1000 złotych. 

Tak wysoka cena jest spowodowana kilkoma czynnikami. Jak już zaznaczyliśmy, rozmnażanie tego pająka w niewoli jest bardzo trudne. Chociaż samica składa wiele jaj, to wyklutych nimf jest zazwyczaj bardzo mało. 

Wielu hodowców przez lata praktyki opracowuje swoje własne sposoby na rozmnażanie goliatów. Nie ma jednak żadnych źródeł, które mogłyby z całą stanowczością potwierdzić skuteczność konkretnych metod. 

Do terrariów często trafiają ptaszniki goliaty z odłowu. Ich chęć do rozmnażania w niewoli jest bardzo niska. Z tego powodu wejście w posiadanie goliata niejednokrotnie bywa bardzo trudnym zadaniem. Tych pająków nie znajdziesz w przypadkowym sklepie zoologicznym. 

Ptasznik goliat – podsumowanie 

Ptasznik goliat uchodzi za największego pajęczaka na świecie. Jego hodowla jest marzeniem bardzo wielu terrarystów. Pająki te nie są jednak łatwo dostępne, tanie czy proste w utrzymaniu. 

Przeżywalność ptasznika w niewoli może bardzo długa lub zakończyć się po kilku tygodniach bez żadnego widocznego powodu. Przed zakupem tego gigantycznego pająka powinieneś bardzo dokładnie przeanalizować swojego możliwości i upewnić się, że rzeczywiście masz czas, cierpliwość i środki na jego utrzymanie. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.