Praca jako behawiorysta – spełnienie marzeń? Jak wygląda?

Behawiorystyka zwierząt to dziedzina nauki zajmująca się badaniem zachowań i ich przyczyn u różnych gatunków. Praca behawiorysty polega na obserwacji, analizie i interpretacji zachowań zwierząt w różnych środowiskach. Dla miłośników zwierząt możliwość pracy z nimi i pomaganie im w lepszym zrozumieniu ich potrzeb stanowi niezwykłe spełnienie marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że do zawodowego zajmowania się zwierzętami potrzebne są odpowiednie umiejętności. Z tego względu warto rozważyć studia podyplomowe na kierunku behawiorystyka zwierząt.

Pasja to nie wszystko – kto może zostać behawiorystą zwierząt?

Każdy z pasją do zwierząt może rozważyć karierę behawiorysty. Istotne jest  jednak posiadanie predyspozycji takich jak cierpliwość, empatia i umiejętność obserwacji. Przydatne są także kompetencje w zakresie nauk biologicznych, psychologii i etologii. To nie wszystko: chcąc pracować z klientami, warto mieć odpowiednie kompetencje i dokumenty. Ukończenie studiów z behawiorystyki zwierząt lub pokrewnych dziedzin pomoże je zapewnić.

Studia behawiorystyczne zwierząt – na czym polegają? Czy warto?

Ci, którzy na poważnie myślą o pracy ze zwierzętami, mogą rozważyć studia podyplomowe z behawiorystyki. To doskonała opcja do zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności. Na czym polegają?

Studia behawiorystyczne zwierząt na poziomie podyplomowym to specjalistyczne programy kształcenia, które skupiają się na przekazaniu praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy. Jedną z uczelni, która oferuje studia z behawiorystyki, jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Kierunek behawiorystyka zwierząt trwa zaledwie 2 semestry. Do tego prowadzone są w formie online, więc pozwalają łączyć edukację z innymi obowiązkami. Więcej na temat tego kierunku tutaj: https://studia-online.pl/kursy/4867997

W ramach programu mogą pojawić się przedmioty takie jak etologia, psychologia zwierząt, techniki treningowe czy zoopsychologia. Aby zapisać się na takie studia, wymagany jest zazwyczaj dyplom licencjata lub magistra.

Behawiorystyka zwierząt – studia jako pewnik dobrej pracy?

Po ukończeniu studiów z behawiorystyki zwierząt istnieje wiele możliwości kariery. Absolwenci mogą pracować jako behawiorysta w ośrodkach adopcyjnych dla zwierząt, hodowlach, zoo. Znajdą zatrudnienie także w roli prywatnych konsultantów, pracowników schronisk, bądź specjalistów w instytucjach weterynaryjnych. Jest także opcja zaangażowania się w badania naukowe lub edukację społeczną na temat zdrowia i zachowania zwierząt. Inwestycja w edukację w dziedzinie behawiorystyki z pewnością przyniesie zarówno satysfakcję z pracy, jak i stabilne zatrudnienie. 

Archiwum: kwiecień 2024
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.