Podstawowe informacje
👉 Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 50 do 55 cm, psy od 55 do 59 cm; masa ciała: od 22 do 26 kg |
⭐ Szata | sierść: przylegająca, twarda, sztywna; całoroczny podszerstek, gęstszy zimą; maść: czarna z podpalaniem czerwono-brązowym; czekoladowa z podpalaniem; różne odcienie rudej; dopuszczalne małe białe znaczenia |
❤️ Długość życia | 14–15 lat |
🐶 Charakter | łagodny, odważny, inteligentny, zrównoważony, nieufny do obcych, chętny do szkolenia i pracy |
Gończy polski – charakterystyka rasy i wygląd
Gończy polski to pies średniej wielkości, którego budowa ciała jest zwarta i bardzo elegancka. Nie należy mylić go z ogarem polskim. Zwierzak jest silny i dobrze umięśniony. Jego klatka piersiowa jest szeroka, a kończyny proste i mocne. Wysokość w kłębie wynosi od 50 do 59 centymetrów, a pożądana waga powinna mieścić się przedziale od 20 do 30 kilogramów.
Gończy polski – umaszczenie
Sierść przedstawicieli tej rasy jest gładka i sztywna, ze zwartym podszerstkiem. Bardzo dobrze przylega do ciała i ma wyraźny połysk, widoczny nie tylko w słońcu. W okolicach uszu i na głowie włos jest bardzo delikatny i jedwabisty.
Najczęściej występującym umaszczeniem jest czarne z podpalaniem. W przypadku rasy gończy polski wzorzec dopuszcza jednak także barwę czekoladową oraz rudą w jasnym odcieniu. Ta ostatnia jest jednak bardzo rzadko spotykana.
Opis rasy polski pies gończy – charakter

Według opisu rasy gończy polski to zwierzak z ogromnym zapotrzebowaniem na ruch. Jest energiczny i ma wielki temperament, dlatego potrzebuje nie tylko spacerów, ale także pracy i ćwiczeń. Ze względu na dużą odporność może mieszkać na dworze, jednak potrzebuje stałego kontaktu ze swoimi ludźmi. To czuły pies, który lubi otrzymywać dużo uwagi ze strony rodziny, której jest bezgranicznie oddany.
Polski gończy – otoczenie i socjalizacja
Pomimo dość dużego temperamentu psy tej rasy mają raczej zrównoważone charaktery. Nie są hiperaktywne. Przy regularnych treningach potrafią odpoczywać i chętnie spędzają ze swoim opiekunem długie godziny na kanapie. Warunkiem jest jednak wcześniejsze otrzymanie odpowiedniej dozy aktywności psychofizycznej.
Dobrze przeprowadzone szkolenie i wczesna socjalizacja sprawiają, że życie z gończym polskim nie jest uciążliwe. Nie wolno jednak zaniedbywać jego potrzeb, ponieważ duża frustracja szybko wzbudzi w nim niszczycielskie zapędy.
Psy tej rasy są w pełni oddane swoim opiekunom. W stosunku do obcych nie są agresywne, jednak zachowują ostrożność i nieufność. Zazwyczaj nie zwracają uwagi na ludzi na ulicy, są skupione przede wszystkim na własnym przewodniku.
Gończy polski – choroby
Tak jak większość użytkowych psów myśliwskich, również ten jest zdrowy, odporny i długowieczny. Nie istnieją choroby gończych polskich, które dawałyby się rasie we znaki. Wiele z nich dożywa w dobrym zdrowiu nawet 15. roku życia, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na większe psy.
Gończe polskie praktycznie nie chorują na dysplazję. Nie mają także problemów z innymi chorobami układu ruchu – wyjątkiem są jedynie mechaniczne urazy. Słabym punktem rasy są uszy, o które trzeba bardzo dbać i często sprawdzać ich stan – szczególnie po polowaniu lub spacerze w lesie.
Polska rasa psów gończych – pielęgnacja
Pielęgnacja gończych polskich nie należy do szczególnie uciążliwych. Zaleca się regularne szczotkowanie sierści, szczególnie w okresie linienia. Pies tej rasy ma sztywne i ostre włosy, które mogą wbijać się w ubrania i tapicerkę.
Dieta gończych polskich
Gończe polskie uwielbiają jeść. Ich dieta powinna być dobrze przemyślana i bogata w składniki odżywcze, białko i tłuszcze. Warto ograniczać węglowodany i nie sięgać po karmy, które mają w sobie dużo produktów zbożowych. W przypadku osobników pracujących, warto rozważyć dietę BARF, która pozwala na indywidualne dobranie pokarmu do potrzeb psa.

Polski gończy – szczeniaki i hodowla
Rasa psów gończy polski powstała, jak mówi nazwa, w Polsce. Mógłbyś się więc spodziewać, że hodowli rasy jest wiele. Tymczasem na mioty trzeba czasami trochę poczekać. Psy te przychodzą na świat przede wszystkim w liniach użytkowych i łowieckich.
Zawsze wybieraj szczeniaki gończego polskiego urodzone w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP. Otrzymują one rodowody FCI. Rasa od 2006 roku jest już w pełni uznana przez Federację, dlatego jej amatorskie rozmnażanie nie jest już podparte żadnymi racjonalnymi argumentami.
Pies gończy polski – cena
Cena za psa rasy gończy polski wynosi od 2,5 do 4 tysięcy złotych. Stawki zawsze jednak mogą się od siebie różnić, ponieważ są ustalane indywidualnie przez hodowcę.
Gończy polski – historia rasy
Polowanie z psami gończymi to tradycja polskiej szlachty, która sięga jeszcze XVI wieku. Psy w tym typie trafiały na ziemie Rzeczpospolitej Obojga Narodów najczęściej z Włoch. Wszystkie były potomkami słynnego psa świętego Huberta.
Psy Pawłusiewicza jako nowy gończy polski
Hodowle psów gończych polskich zostały zahamowane po rozbiorach, ponieważ władze zaborcze nałożyły na nie wysokie podatki. Kolejnym ciosem była II wojna światowa, która zdziesiątkowała rasę. Dopiero w PRL rasa odżyła za sprawą pułkownika Józefa Pawłusiewicza. Rozpoczął on selektywną hodowlę psów w typie ogara, które znalazł na terenach Podkarpacia i w Bieszczadach.
Rasa stworzona przez Pawłusiewicza nie została jednak uznana przez FCI, ponieważ psy nie przystawały do wzorca. Polskie gończe hodowano dalej amatorsko, poza ZKwP. Ich doskonałe walory użytkowe sprawiły, że Związek nie ustawał w staraniach, aby psy te zostały uznane przez FCI za odrębną rasę. W połowie lat 80. XX wieku ustalono tymczasowy wzorzec, który w kolejnych latach był udoskonalany. Ostatecznie FCI uznało rasę w 2006 roku. Fakt ten świętowano na wielkiej wystawie psów w Poznaniu.
Gończy polski – dla kogo? Potrzeba ruchu i temperament
Gończy polski to rasa myśliwska, a jej zachowanie w pełni oddaje przeznaczenie. Charakter gończego polskiego jest silny, a temperament – duży. Pies lubi stawiać na swoim, jest bystry, ale bardzo niezależny. W związku z tym rasa nadaje się przede wszystkim dla doświadczonych opiekunów, którzy będą w stanie zapewnić jej odpowiednią dozę aktywności psychofizycznej.
Gończe polskie nie nadają się na pierwsze psy. To zwierzęta skłonne do dominacji, inteligentne i bardzo samodzielne. Pozostawione bez szkolenia i pracy, szybko staną się bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu.
Gończy polski a praca
Czy gończy polski musi brać udział w polowaniach? Nie, nie jest to konieczne, chociaż psy urodzone w polskich hodowlach mają bardzo rozwinięte instynkty łowieckie, a tym samym – prawdziwą pasję do myślistwa. Umiejętności i możliwości psa można dostosować do innych aktywności – sportu, tropienia, czy stróżowania. Zawsze powinna być to jednak praca świadoma, zaplanowana i odpowiednio prowadzona.
Miejsce zamieszkania gończego polskiego
Przedstawiciele tej rasy doskonale się adaptują. To nie prawda, że mogą mieszkać jedynie w domu z ogrodem. Odnajdą się także w małym mieszkaniu, pod warunkiem, że codziennie będą miały szansę pracować na świeżym powietrzu. Dom jest dla psa wyłącznie miejscem wypoczynku i wyciszenia, dlatego to nie jego wielkość ma znaczenie, a to, co robimy ze zwierzęciem poza nim.
Gończy polski a otoczenie

Gończy polski bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi, szczególnie tymi, które przebywają często obok. Chętnie się z nimi bawi i jest w stosunku do nich opiekuńczy. Trzeba jednak pamiętać, że kontakt z tak dużym psem powinien odbywać się zawsze w obecności osoby dorosłej. Psy tej rasy odnajdą się w domu osób starszych, jednak tylko tych, które mają siłę i energię do częstych aktywności.
Gończy polski – ciekawostki
Gończy polski to jedna z pięciu naszych ras narodowych. Chociaż została uznana najpóźniej, wcale nie jest najmłodsza.
Gończy polski często nazywany jest ogarem Pawłusiewicza. Nazwa pochodzi od nazwiska hodowcy, któremu rasa zawdzięcza najwięcej.
Gończe polskie to piękne, mądre i zdrowe psy, które wymagają dużo uwagi i pracy. Poddane odpowiedniemu szkoleniu i dobrze wychowane, będą świetnymi towarzyszami nie tylko dla osoby, która na co dzień para się myślistwem.
Popularne imiona dla psa rasy gończy polski
Popularne imiona dla psa rasy gończy polski to:
- Luna;
- Lola;
- Maks;
- Bruno;
- Nela.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies gończy polski?
Pies tej rasy kosztuje ok. 2000 zł.
Czy Gończy polski może mieszkać w budzie?
To jedna z ras przeznaczonych do polowań. Jest przystosowana do mieszkania w budzie. Wymaga jednak stałego kontaktu z człowiekiem oraz schronienia w ogrzewanym pomieszczeniu w obliczu dużych mrozów.
Jaka karma dla Gończy polski?
Pies powinien jeść karmę dostosowaną pod względem kalorii do swoich potrzeb. Gończy polski może być żywiony karmą suchą, mokrą, a także jedzeniem gotowanym i surowym, o ile są suplementowane. Dowiedz się więcej o karmie dla gończego polskiego na stronie: https://klubgonczypolski.pl/jaka-karma-dla-gonczego-polskiego
Czy gończy polski może być trzymany na dworze?
Tak, jeśli ma stały kontakt z człowiekiem. Nie nadaje się do zamknięcia w końcu. Pamiętaj, aby nie trzymać psa na łańcuchu i zapewnić mu spacery poza ogród!
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 354, https://www.zkwp.pl/wzorce/354.pdf, data publikacji obowiązującego standardu: 1983 r. (uzupełniony w 2000 r. w zakresie rozszerzenia dopuszczalnych umaszczeń).
Klub Gończego Polskiego – https://klubgonczypolski.pl/
Dodaj komentarz