Informacje o chomikach dżungarskich dostępne w internecie są sprzeczne i często bardzo mało wiarygodne. Wynika to z faktu, że jako społeczeństwo ciągle jeszcze nie doceniamy tych małych zwierzątek. Plastikowe tunele, kule czy szelki to zdecydowanie nie jest ich świat. Lepiej sprawdzają się odpylone trociny i przestronne kołowrotki.

Skąd pochodzą chomiki dżungarskie? 

Chomiczniki dżungarskie na wolności zamieszkują tereny wschodniego Kazachstanu, Syberii Zachodniej oraz Rosji. Pierwszym badaczem, który opisał w 1773 r. dziko żyjącego chomika dżungarskiego, był Peter Pallas.

Określił go wówczas jako Mus sungorus. Na początku XX wieku inny badacz, Ned Hollister, po raz pierwszy użył w stosunku do chomiczników dżungarskich nazwy Phodopus sungorus. To nią w świecie nauki zwierzątka są określane do dziś. 

Chomiczników dżungarskich w niewoli używano początkowo do badań w laboratoriach w Niemczech oraz USA. Obecnie stanowią one głównie zwierzątka domowe, cenione za łagodny i przyjazny charakter.

Wygląd chomików dżungarskich

Nie bez powodu chomika dżungarskiego często określa się jako chomika miniaturkę. Jest on zwierzęciem o bardzo niewielkich rozmiarach. Jego waga wynosi zaledwie od 25 do 50 g, a długość – ok. 10 cm. Zaliczany jest przez to do najmniejszego przedstawiciela chomika domowego. 

Chomik dżungarski ma gęste i przyjemne w dotyku futro. Jego umaszczenie potrafi być bardzo różnorodne. Spotyka się zwierzątka czarne, szare, perłowe, nierzadko występują też chomiczniki dżungarskie białe. Najczęściej chomiki mają ciemny tułów i jaśniejszą pręgę na brzuchu.

chomik dżungarski - wygląd chomików dżungarskich

Długość życia oraz zdrowie chomików

Średnia długość życia udomowionego chomika dżungarskiego wynosi ok. 2,5 roku. Nie są to niestety zwierzątka długowieczne, jednak wielu hodowców stara się o przedłużenie ich żywotności. 

Chomiki mogą cierpieć na różne schorzenia. Do najczęstszych należą m.in. choroby skórne, w tym grzybica i świerzb, infekcje oczu i uszu, problemy z zębami oraz nowotwory. W wypadku zaobserwowania zmian w zachowaniu lub wyglądzie chomika należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. U tak małego zwierzaka większość chorób rozwija się błyskawicznie.

Klatka dla chomika dżungarskiego – wymiary i wyposażenie 

Chociaż klatki z prętami są dopuszczalne jako lokum dla chomików dżungarskich, najlepiej sprawdzają się w tej funkcji pojemniki akwariowe. Wielkość takiego domku powinna wynosić co najmniej 60×40 cm; coraz częściej jednak zaleca się akwaria jeszcze większe, nawet powyżej 4000 cm2. Wszystko ma na celu zapewnienie zwierzakowi jak najlepszych warunków do życia i zabawy. 

Ściółka

Najlepszą ściółką dla chomika dżungarskiego będzie gruba (ok. 10-20 cm) warstwa odpylonych trocin. To niezbędne, aby zwierzę mogło swobodnie się w nich zakopać, drążyć tunele. Polecane są ściółki konopne, lniane i drzewne. Dodatkowo można podrzucić chomikowi siana, aby miał czym wyścielić swoje „gniazdko”. 

Regularnemu sprzątaniu i myciu należy poddawać kuwetę z piaskiem dla gryzoni, do której chomik załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Ściółkę sprząta się znacznie rzadziej, wymieniając jedynie jej zabrudzone partie i dosypując świeżych trocin. Całe akwarium sprząta się wyłącznie w wypadku choroby chomika lub zagnieżdżenia się w niej owadów, np. moli. 

chomik dżungarski - klatka dla chomika dżungarskiego, wymiary i wyposażenie

Chomik dżungarski – wyposażenie klatki 

Sama ściółka i kuweta to oczywiście nie wszystko. Do klatki chomika należy zakupić także dobrej jakości poidełka oraz miseczki na karmę. Chomiki dżungarskie potrzebują także zabawek i kryjówek, w których mogłyby się schować oraz spać. Warto wyposażyć lokum chomika dżungarskiego w domki, huśtawki, hamaki, mosty i tunele. 

Jako że chomiki lubią się wspinać, dobrym pomysłem będzie także dobudowanie w klatce kilku pięter. Dzięki temu zwierzak będzie miał swoisty plac zabaw, na którym na pewno nie będzie się nudził.

Najlepiej sprawdzą się akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, kokos czy kamień; niekiedy poleca się także przedmioty ceramiczne. Tak wyposażone akwarium będzie nie tylko funkcjonalne, ale i wyjątkowo estetyczne. 

Chomiki dżungarskie – żywienie

chomik dżungarski żywienie

Dieta chomików dżungarskich stanowi o zdrowiu i szczęściu twojego małego podopiecznego. Należy bardzo uważnie przestrzegać zaleceń żywieniowych i nie oszczędzać na karmach, aby niechcący nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy. Chomiki należą do zwierząt wszystkożernych. Oznacza to, że dla ich prawidłowego rozwoju konieczne będzie zapewnienie im karmy bogatej zarówno w produkty roślinne, jak i białko zwierzęce. 

Pokarm podstawowy

Pokarm podstawowy, który ma za zadanie dostarczyć chomikowi wszystkich składników odżywczych, to mieszanki składające się z nasion, suszonych ziół, kawałków warzyw, larw mącznika i świerszczy. Pokarm dobrego gatunku można obecnie bez problemu zakupić w sklepach internetowych z żywnością dla gryzoni.

Przed nabyciem danej karmy warto dokładnie prześledzić jej skład, aby upewnić się, że jest ona wysokiej jakości i rzeczywiście zawiera w sobie wszystkie składniki, których potrzebuje twój zwierzak. 

Pokarm dodatkowy

Pokarm dodatkowy, czyli taki, który można chomikom podawać dla urozmaicenia ich diety, dzielimy na suchy oraz mokry. 

Suchymi smakołykami mogą być różnego rodzaju suszone zioła, kwiaty, owoce i warzywa, nasiona traw, a nawet niektóre korzenie. Od czasu do czasu chomikowi można podać orzechy, jednak niezbyt często, są bowiem zbyt tłuste.

Czasami dodatek mogą stanowić kolby, jednak należy dokładnie prześledzić ich skład – obecność substancji, które zlepiają produkt, np. mąka i miód, dyskwalifikuje dany pokarm. Należy także unikać wszelkich przysmaków, które zawierają w sobie sztuczne barwniki czy składniki słodzące. 

Mokry pokarm dodatkowy stanowią głównie świeże owoce i warzywa. Należy pamiętać, aby przed ich podaniem bardzo dokładnie je umyć i osuszyć, np. przy pomocy papierowego ręcznika. Oprócz roślin, ważne jest podawanie chomikom dżungarskim także produktów mięsnych.

Mogą to być gotowane – bez dodatku soli i przypraw – kawałki drobiu, suszone owady i ryby oraz ugotowane na twardo jajka. Przeważnie jednak, szczególnie jeżeli chomik otrzymuje już dobrej jakości karmę, bogatą w białko odzwierzęce, nie ma potrzeby podawania mu go oddzielnie. 

chomik dżungarski - pokarm dodatkowy

Chomik dżungarski – ścieranie zębów

Wiele osób, które dopiero zaczynają opiekę nad gryzoniami, nie jest świadoma faktu, że zwierzakom siekacze rosną przez całe życie. Dotyczy to także chomików dżungarskich. Aby zęby nie urosły zbyt długie i nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu, zwierzęta muszą je sobie stale ścierać.

Bardzo ważne jest zatem, aby, prócz wymienionych powyżej pokarmów, zapewnić chomikom produkty, które pomogą w ścieraniu siekaczy. 

Mogą to być gałązki drzew liściastych, suszone korzenie, zabawki z drewna lub wikliny oraz twarde gryzaki z ziół. Od czasu do czasu można chomikowi dżungarskiemu podawać także wymieniane już wcześniej kolby z dodatkiem ziół i ziaren.

Dość nietypowym, jednak nierzadko polecanym produktem są twarde ciastka dla psów. Podawane sporadycznie, nie tylko pomagają w ścieraniu zębów, ale są także uzupełnieniem białka odzwierzęcego w diecie. 

Wiele niedoświadczonych opiekunów chomików daje się skusić produktom, które w teorii służą ścieraniu siekaczy, jak wapienka oraz kolorowe kolby popularnych marek. Jednak żadne z nich nie spełniają tej funkcji, a mogą wręcz zaszkodzić zdrowiu chomików. Z tego samego powodu nie należy podawać zwierzętom ciastek dla ludzi czy suchego chleba. 

Dlaczego dieta chomików jest tak ważna? 

Chomiki dżungarskie są bardzo małymi zwierzątkami. Ich metabolizm jest natomiast niezwykle szybki — przez ten fakt jakość podawanej karmy jest bardzo ważna. Od ilości i gatunku serwowanych posiłków zależy to, jak będzie funkcjonował chomiczy organizm.

Zaniedbanie tego aspektu będzie skutkowało znaczącym pogorszeniem się zdrowia zwierzaka. Chomik dżungarski, którego dietę pozbawi się odpowiednich składników odżywczych, stanie się apatyczny i słaby. W dłuższej perspektywie mogą się u niego rozwinąć choroby bezpośrednio zagrażające jego życiu. 

Gdzie kupować chomiki dżungarskie? 

Znalezienie chomika dżungarskiego nie powinno stanowić wyzwania. Na ogłoszenia o sprzedaży czy oddaniu gryzoni można natknąć się niezwykle często. Świadomych opiekunów z reguły jednakże interesuje źródło, z którego pochodzi ich potencjalny zwierzak.

O odpowiedzialnym przygarnięciu chomika można mówić zatem w przypadku adopcji lub zakupu w hodowli. 

chomik dżungarski - gdzie kupować chomiki dżungarskie

Chomik dżungarski z adopcji

W Polsce istnieje wiele fundacji prozwierzęcych, które zajmują się ratowaniem, opieką i wydawaniem do nowych domów gryzoni – w tym także chomików. Bardzo często są to zwierzęta odebrane z pseudohodowli, dla których adopcja jest szansą na szczęśliwe życie. Takie chomiki, zanim trafią do swoich stałych domów, zostaną oswojone, odkarmione i wyleczone.

Innym sposobem na adopcję jest przyjrzenie się stronom z ogłoszeniami. Bardzo często można znaleźć na nich ludzi, którzy, z różnych przyczyn, oddają swoje chomiki dżungarskie. W takim wypadku nie ma się jednak pewności co do stanu zdrowia zwierzaka ani stopnia jego oswojenia. 

Chomik dżungarski – mały zwierzak z rodowodem

Jeżeli zależy ci na przygarnięciu chomika dżungarskiego o konkretnym rodowodzie, najlepiej udaj się do renomowanego hodowcy. Zyskasz wówczas pewność co do warunków, w którym był wychowywany.

W przypadku zwierząt z dobrych hodowli liczy się nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim zdrowie oraz charakter. Dla hodowcy bardzo ważnym aspektem powinno być oswajanie chomika z człowiekiem, tak aby nie bał się jego obecności. Nie bez znaczenia są także warunki, w jakich żyją zwierzęta. 

Chomiki powinny być gruntownie przebadane przez weterynarza i żywione w odpowiedni sposób. Znaczenie ma także wiedza hodowcy o rozmnażaniu zwierząt, ich właściwa selekcja i przygotowywanie do rozrodu. Odpowiednie krzyżowanie chomików dżungarskich stanowi bowiem o ich zdrowiu. 

Sklepy zoologiczne – dlaczego należy ich unikać? 

Dla wielu osób najszybszym i najlepszym sposobem na zdobycie upragnionego chomika będzie udanie się do sklepu zoologicznego. Jest to jednak najgorsza droga, jaką można wybrać, i stanowczo odradza się ją potencjalnym opiekunom. 

Zwierzęta sprzedawane w sklepach zoologicznych najczęściej pochodzą z pseudohodowli. W takich miejscach są rozmnażane wyłącznie dla zysku, bez opamiętania i najmniejszej znajomości genetyki oraz potrzeb. W efekcie chomiki dżungarskie są często chore, niedożywione i poranione.

Ponadto, pracownicy sklepów zoologicznych rzadko są w stanie poprawnie rozpoznać płeć chomika. Przez to często do domów trafiają chomiczki w ciąży, a nie każdy potencjalny opiekun potrafi się taką „niespodzianką” odpowiednio zająć. 

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami często pierwszym odruchem jest chęć niesienia pomocy zabiedzonym chomikom ze sklepów. Mimo to nadal odradza się kupowanie zwierząt w ten sposób. Na miejsce tych „odratowanych” trafiają bowiem kolejne, za nimi przyjdą następne.

To niekończący się proceder, któremu można zapobiegać poprzez niewspieranie sklepów i pseudohodowli, które czerpią zyski na nieszczęściu niewinnych zwierząt i niewiedzy większości społeczeństwa. 

Chomiki miniaturki – podstawy opieki 

Przed przygarnięciem pod swój dach chomika dżungarskiego, warto zapoznać się z jeszcze kilkoma aspektami, które pozwolą właściwie zaopiekować się zwierzakiem. 

chomik dżungarski - chomiki miniaturki podstawy opieki

Chomik dżungarski – kwestia stadności

Większość gryzoni hodowanych w domu bezwarunkowo potrzebuje towarzystwa przedstawicieli tego samego gatunku. Chomiki dżungarskie, podobnie jak wszystkie chomiczniki, stanowią wyjątek – są to zwierzęta terytorialne, którym, w warunkach domowych, należy zapewnić życie samodzielne. W przeciwnym wypadku zwierzęta mogą się nawet pozagryzać.

Chomik dzungarski – kąpiele

Kąpiele są chomikom nie tylko niepotrzebne – stanowią one dla nich przede wszystkim ogromny stres. Należy je zatem przeprowadzać wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, z polecenia weterynarza, np. w przypadku choroby skórnej chomika. 

Mały chomik dżungarski – akcesoria 

Na rynku akcesoriów dla gryzoni można natknąć się na wiele przedmiotów, które mają umilać czas podopiecznym. Niestety, nie wszystkie spełniają określone dla gatunku normy i mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia zwierzaków. 

Do takich przedmiotów należą m.in. kule dla chomików. Posiadają one bardzo złą wentylację oraz uniemożliwiają zwierzęciu wyjście, co stanowi dla niego ogromny stres – chomik po prostu bardzo się w takim urządzeniu męczy.

Nie powinno się również ubierać chomika dżungarskiego w szelki i prowadzić go na smyczy. Szelki ograniczają mobilność zwierzęcia i naciskają na jego organy wewnętrzne. Są nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim wyjątkowo niebezpieczne.

chomik dżungarski - mały chomik dżungarski akcesoria

Tryb życia chomików dżungarskich

Należy pamiętać, że chomiki dżungarskie to stworzenia nocne. Czas ich największej aktywności przypada na późny wieczór oraz środek nocy. Wówczas najczęściej bawią się, jedzą, kopią tunele. Nie należy zaburzać tego rytmu i budzić chomika bez powodu w ciągu dnia — naraża się go wówczas na niepotrzebny stres. 

Mały chomik dżungarski tylko z pozoru jest zwierzakiem prostym w utrzymaniu. Wymaga odpowiednich warunków oraz czułej opieki, aby jego krótkie życie było możliwie najlepsze i najszczęśliwsze.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.