maine coon

Rasy kotów

Maine coon

kot radgoll

Rasy kotów

Ragdoll

kot burmilla

Rasy kotów

Kot burmilla

Khao manee

Rasy kotów

Khao manee

kot syjamski

Rasy kotów

Kot syjamski

Kot savannah

Rasy kotów

Kot savannah

kot perski

Rasy kotów

Kot perski

toy bobtail

Rasy kotów

Toy bobtail

kot sokoke

Rasy kotów

Kot sokoke

german rex

Rasy kotów

German rex

Rasy kotów domowych uznawane są przez kilka funkcjonujących na świecie renomowanych organizacji felinologicznych. W przeciwieństwie do psów, których wzorce ras określa jedna federacja, kocie hodowle mogą być zarejestrowane w wielu związkach. Właśnie dlatego ciężko określić, ile jest ras kotów na świecie. Wybór jest jednak bardzo szeroki, a kociaki dostępne w niemal nieograniczonych wariantach kolorystycznych, różnych wielkościach i o różnej długości szaty. Znacznie różnią się od siebie także charakterami i temperamentami.

Popularne rasy kotów

W przypadku kotów o popularności ras decyduje przede wszystkim to, jakie hodowle są najszerzej dostępne. Nie bez znaczenia jest także popularność określonych dzieł popkultury. Po premierze Zakochanego Kundla – znanej i cenionej bajki Disneya – bardzo wzrosła popularność kotów syjamskich. W filmach często występowały także persy, które – szczególnie w kolorze białym – stały się w pewnym momencie bardzo cenioną rasą.

Obecnie najpopularniejsze rasy kotów w Polsce to maine coony, koty brytyjskie, ragdolle, syberyjskie oraz sfinksy. Dużą sympatią cieszą się także norweskie leśne oraz koty syjamskie. Te ostatnie są najchętniej wybieranymi przedstawicielami ras orientalnych. Wiele osób przede wszystkim zwraca uwagę na wygląd kociaków, jednak coraz częściej rasy poszukiwane są także pod kątem określonych cech charakteru, które są powiązane z rodowodem. Wynika to ze wzrostu świadomości polskich opiekunów, którzy przed wyborem zwierzęcia dowiadują się coraz więcej na temat danej rasy. Dziś zakup kota nie jest przypadkową decyzją.

Rasy kotów długowłosych

Kot domowy rasy długowłosej to marzenie wielu przyszłych opiekunów. Zwierzęta te pięknie się prezentują. Minusem posiadania takiego zwierzaka jest konieczność bardziej intensywnego dbania o jego sierść. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie długowłose koty wymagają bardzo zaawansowanej pielęgnacji.

Codzienne czesanie, najlepiej z dodatkiem specjalnych kosmetyków, jest konieczne w przypadku persów. Niektóre rodzaje kotów długowłosych, na przykład nebelung, posiadają jednak futro, które w ogóle nie ma tendencji do kołtunienia się. Wiele więc zależy od tego, na jaką rasę się zdecydujesz. Najpiękniejsi przedstawiciele ras długowłosych to między innymi:

Rasy kotów krótkowłosych

Koty krótkowłose przyciągają przede wszystkim osoby, które nie chcą poświęcać czasu na bardzo intensywną pielęgnację futra pupila. Wielu opiekunów zwraca także uwagę na charakter zwierzaka.

Często panuje przekonanie, że koty to indywidualiści, a ich stosunek do człowieka jest raczej chłodny. Oczywiście nie jest to prawda, wiele zależy zarówno od naszego podejścia do zwierzaka, jak i od jego charakteru.

Wiele ras, szczególnie tych orientalnych, zostało ukształtowanych w taki sposób, aby były jak najbardziej otwarte i czułe w stosunku do człowieka. Rasy orientalne, w dużej mierze właśnie krótkowłose, słyną z intensywnego, wręcz nachalnego wyrażania uczuć w stosunku do właścicieli. Bardzo mocno i szybko przywiązują się do opiekuna.

Rasy krótkowłose są niezwykle różnorodne. Ich kolorystyka, kształt ciała i charaktery są praktycznie nieograniczone. Wszystkie rasy kotów o krótkiej sierści są niemal niemożliwe do wymieniania, jednak poniżej znajdziesz listę tych najpopularniejszych i najpiękniejszych kotów egzotycznych.

Rasy kotów dużych

Chociaż posiadanie w domu dużych dzikich kotów nie jest ani legalne, ani etyczne, miłośnicy domowych mruczków mogą przygarnąć pod swój dach puchate substytuty lwów i tygrysów. Wśród kotów rasowych można znaleźć wiele takich o naprawdę sporych rozmiarach.

Duże koty znajdziesz zarówno wśród ras naturalnych, jak i hybryd. Najbardziej znaną hybrydą jest kot savannah, czyli krzyżówka kota domowego z dzikim serwalem. Zwierzęta te mogą dorastać nawet do metra wysokości i ważyć do dwudziestu kilogramów. Z serwalami spokrewnione są także koty ashera – najdrożsi na świecie przedstawiciele tego gatunku.

Spośród największych ras kotów dostępnych w naszym kraju wymienić można między innymi:

Najmniejsze kocie rasy

Duże koty mają bardzo wielu miłośników. Istnieje jednak duża grupa osób, które cenią sobie domowe mruczki w kompaktowych rozmiarach. Hodowcy przez lata starali się wyjść naprzeciw gustom niektórych opiekunów i kształtowali rasy, które są na tyle małe, że całe życie wyglądają jak kocięta.
Omawiając najmniejsze kocie rasy warto dokonać istotnego rozróżnienia. Istnieje bowiem kilka ras, które cechują się niewielkim wzrostem. W bardzo rzadkich przypadkach można jednak spotkać koty miniaturki, tak małe, że niekiedy mieszczą się w szklance. Niestety, są to rasy kotów obciążone genem karłowatości, który wpływa destrukcyjnie na ich zdrowie. Toy bobtaile czy miniaturowe persy nie powinny być zabierane od matki przed szóstym miesiącem życia. Wymagają także specjalnego traktowania i żyją stosunkowo krótko.

Jeżeli zależy ci na niewielkim kocie, który będzie cieszył się dobrym zdrowiem, wybierz rasę, której przedstawiciele nie są miniaturkami a posiadają jedynie bardzo drobną budowę ciała. Najmniejsze rasa kota, powszechnie dostępne u hodowców kotów w Polsce, to między innymi:

Niewielkiego wzrostu są także munchkiny, koty o genetycznie skróconych łapach. Obecnie nie są one jednak dostępne w naszym kraju, a najbliższej hodowli kotów będziesz musiał szukać za granicą.

Najbardziej przyjazne rasy kotów

Dla wielu osób bardziej od wyglądu istotny jest charakter kota. Właśnie dlatego liczne rasy kształtowane były w taki sposób, aby ich relacje z człowiekiem były jak najgłębsze i najczulsze. Otwartością i nachalnym wręcz uczuciem darzą opiekunów koty ras orientalnych. Bardzo łagodne i delikatne są także inne zwierzaki o bardziej swojskim wyglądzie pyszczka i kształcie ciała.

Jakie są najpopularniejsze rasy kotów?

Osoby, które wybierają koty rasowe, chcą mieć zwierzaka o określonym wyglądzie, cechach charakteru. Najczęściej ich wybór to kwestia gustu i upodobań, czasem pod uwagę brane są także względy praktyczne – jakie wymagania ma kociak, na jakie choroby może zapadać. Przyszły właściciel powinien sprawdzić, czy będzie w stanie odpowiednio zadbać o pupila, zapewnić mu właściwe warunki. Jakie rasy kotów są najpopularniejsze? Które najczęściej trafiają do naszych domów?

Jednym z chętniej wybieranych ras jest kot europejski przypominający cieszące się sympatią dachowce. Równie chętnie przygarniamy koty perskie, syjamskie i sporych rozmiarów koty rasy Main Coon. Oto wykaz ras najczęściej znajdujących mieszkanie wśród ludzi:

  • Kot europejski o różnorodnym umaszczeniu i krótkiej, gęstej sierści ma łagodny charakter, jest inteligentny i przyjazny. To rasa odporna na choroby i wytrzymała;
  • kot perski to rasa o długim włosie, dlatego wymaga specjalnej troski i pielęgnacji; ten uczuciowy i łagodny kociak lubi pieszczoty i zabawy, jednak przejawia skłonności do chorób układu oddechowego i moczowego;
  • sfinks to także chętnie wybierany kot o charakterystycznym wyglądzie (bez okrywy włosowej) i przyjaznej, towarzyskiej naturze;
    kot syberyjski o nieco dzikim wyglądzie i jedwabistej sierści zdobył spore grono miłośników, także osób uczulonych na koty (ich ślina zawiera mniej alergenów);
  • kot syjamski to jedna z najstarszych ras; koty te nie lubią samotności, szybko się przywiązują i wymagają sporo uwagi;
  • kot brytyjski to rasa dużych i krótkowłosych kotów, wyjątkowo cierpliwych i przywiązanych do właściciela;
  • Ragdoll o pięknych niebieskich oczach i łagodnym usposobieniu to bardzo uległ, przywiązany i towarzyski kot;
  • Maine Coon to duży kot, który doskonale reaguje na polecenia, a przy tym łatwo się socjalizuje; jego imponujący wygląd sprawia, że jest chętnie wybierany na towarzysza.

A ty jakiego kota chciałbyś widzieć na swojej kanapie? Która z najpopularniejszych ras zdobyłaby szybko twoje serce?

Ile jest wszystkich ras kotów?

Miłośnicy kotów często zadają sobie pytanie, ile tak naprawdę jest ras kotów? Czy można to sprawdzić? Największa organizacja zrzeszająca hodowców rasowych kotów wprowadziła kwalifikację ras i podział na cztery kategorie. Według FIFe, czyli Międzynarodowej Federacji Felinologicznej, istnieje 48 ras kotów (wśród nich koty o różnym ubarwieniu). Jak wygląda podział ras na kategorie?

Kategoria I to koty perskie i egzotyczne;
kategoria II obejmuje koty o półdługich włosach;
kategoria III dotyczy ras kotów krótkowłosych oraz somalijskich;
do kategorii IV zaliczono koty syjamskie i orientalne.

Nie jest to spis obejmujący wszystkie rasy kotów na świecie, a jedynie te, które zostały zaakceptowane przez organizację. Wiele ras, które powstały niedawno nie zdobyło uznania FIFe. Nie oznacza to, że nie można ich kupować i hodować. W tym celu można zwrócić się do innych podmiotów np. TICA (organizacja uznaje 55 ras kotów) lub WCF (uznaje 68 ras kotów).

Jak sprawdzić, jakiej rasy jest kot?

Rasowy kot powinien mieć rodowód, czyli dokument poświadczający jego pochodzenie. Co, jeśli jednak masz wątpliwości co do rasy swojego pupila i chcesz to sprawdzić? Czy istnieje taka możliwość? Oczywiście możesz próbować ustalić rasę kota na podstawie wyglądu, cech i znalezionych opisów ras, ale wiesz na pewno, że takie działanie można potraktować jedynie jako zabawę. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu rzetelnych informacji, musisz wykonać test DNA kota. Testy genetyczne pozwalają ustalić bez wątpienia pochodzenie zwierzaka oraz dane na temat jego przodków.

Jak możesz przeprowadzić badanie u swojego kociaka? Wystarczy zamówić specjalny zestaw do pobierania materiału genetycznego, czyli tzw. CatKit. Właściciel musi pobrać kłaczki futra oraz próbki śliny, a następnie odesłać je do zakładu, który przeprowadzi analizę. Procedura nie jest krótka, ale daje odpowiedź na nurtujące pytania. Niestety jest to usługa, za którą należy zapłacić.

Dla osób, które szukają prostszego sposobu na zbadanie rasy kociego pupila stworzono specjalną aplikację. Jak działa? Wystarczy zrobić zdjęciu swojemu kociakowi. Po jego załadowaniu aplikacja prezentuje wykres, na którym pokazany zostaje procentowy udział cech poszczególnych ras, jaki dany jest twemu kociakowi.
Aplikacja serwuje też sporo informacji na temat danej rasy kotów. To doskonała zabawa dla całej rodziny. Czy jednak wiadomości te można traktować zupełnie poważnie? Najbardziej wiarygodną metodą jest jednak przeprowadzenie badań genetycznych. Jeśli nie zależy ci bardzo na tej wiedzy, pozostań przy bezpłatnej aplikacji i baw się w odgadywanie pochodzenia milusińskiego.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka rasa kotów jest najzdrowsza?

Za najzdrowszą rasę uważany jest kot syberyjski neva masquerade. Przedstawiciele tej rasy mogą dożyć nawet 18 lat.

Jaka jest najłagodniejsza rasa kota?

Łagodne rasy kotów to między innymi: kot perski, devon rex, kot birmański i ragdoll. Są to zwierzęta spokojne i przywiązane do człowieka.

Jaka rasa kota dla starszej osoby?

Dla osób starszych polecane są koty rasy ragdoll, które kochają towarzystwo, a jednocześnie są spokojne i nienatarczywe.

Które koty są najmądrzejsze?

Za najmądrzejsze koty uważa się koty bengalskie, abisyńskie, somalijskie i syjamskie.