Rasa kotów khao manee jest wyjątkowa – pochodzi z Tajlandii, a jej nazwa oznacza w dosłownym rozumieniu „biały klejnot”. Cechą charakterystyczną tych zwierząt jest to, że mają one białą szatę i oczy w dwóch różnych, wyrazistych kolorach. Jakie natomiast usposobienie ma kot khao manee?

Khao manee – wygląd rasy kotów

Nie bez powodu rasa kotów khao manee została nazwana właśnie w ten sposób. „Biały klejnot” to określenie, które jak ulał pasuje do tych zwierząt, ponieważ mają śnieżnobiałe futro, o krótkim włosiu, niemal pozbawionym podszerstka. Ma ono jedwabisty połysk, co dodaje khao manee uroku. Właściwie biały kolor sierści tych czworonogów nie wynika z prawdziwego koloru włosa, ale raczej jego braku.

Dodatkowo ich oczy lśnią jak dwa szlachetne klejnoty w różnych kolorach, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą. Khao manee mają jedno oko niebieskie, a drugie może być żółte lub żółto-zielone. W rzadkich przypadkach koty tej rasy mają oczy w tym samym kolorze – niebieskim lub żółtym.

Dorosłe kocury khao manee są nieznacznie większe od kotek – mierzą od 30 do 35 cm, a kotki od 25 do 30 cm. Samica waży w granicach 2–5 kg, a samiec 3–5 kg. Mają szczupłą, smukłą, wysportowaną budowę ciała i proporcjonalną sylwetkę. Są zwinne i gibkie.

Khao manee – charakter kotow z Tajlandii

Jak zachowują się na co dzień przedstawiciele rasy khao manee? Są to raczej przyjazne zwierzęta. To koty aktywne, żywe, które lubią się bawić, ale i chętnie okazują czułość swojemu właścicielowi. Tajskie koty khao manee mają spokojny, zrównoważony charakter i cechują się wysokim poziomem inteligencji, dlatego są zdolne do tego, by nauczyć się prostych sztuczek, np. aportowania.

Wobec obcych sobie osób khao manee nadal jest przyjazny i towarzyski. Potrafi witać gości już w drzwiach. Lubi uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyszyć swoim opiekunom krok w krok. Pomimo faktu, że jest przywiązany do właścicieli, może wiedziony instynktem i wrodzoną ciekawością uciec z domu.

Czy rasa khao manee jest zdrowa?

Koty rasy khao manee żyją od 10 do 15 lat. Do typowych chorób, na które cierpią, należą:

  • choroby jamy ustnej;
  • choroby przyzębia;
  • głuchota;
  • nowotwór skóry.

By utrzymać kota khao manee w dobrej kondycji, musisz pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniego pożywienia – dobrej jakości i właściwie zbilansowanego. Koty te nie mają tendencji do objadania się – jedzą tyle, ile potrzebują. Podobnie jak każdego innego kota, także khao manee należy odrobaczać, regularnie szczepić i zgłaszać się do gabinetu weterynaryjnego na kontrolne badania.

Pielęgnacja kota

Krótka sierść kotów khao manee sprawia, że nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy przycinać im co pewien czas pazury, przecierać oczy wacikiem oraz szczotkować sierść mniej więcej raz w tygodniu. Dzięki brakowi podszerstka koty khao manee niemalże nie linieją.

Kot khao manee – hodowla

W przypadku rasy kotów khao manee hodowle są rzadkością. Wszyscy hodowcy tych szczególnych skądinąd zwierząt są zgodni, że zasługują one na królewskie traktowanie i szeroką promocję, by dowiedziało się o nich możliwie jak najwięcej osób.

Hodowla śnieżnobiałych kotów khao manee nie należy do najłatwiejszych. Rasę uznają organizacje TICA i GCCF, natomiast nie zrobiła tego dotychczas francuska organizacja LOOF. Krzyżowanie kotów khao manee jest zabronione.

Jaka jest cena tej rasy?

Rasa khao manee należy do rzadkich. Z tego względu musisz liczyć się z wysokim kosztem zakupu. Cena to około 1000 euro za kota, który nie ma cech wystarczających do tego, by brał udział w wystawach. Za czworonoga sprowadzonego z Tajlandii, z tamtejszej hodowli khao manee, trzeba zapłacić 3000 euro, a nawet i więcej – ceny w polskich złotych dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy. Z tego powodu zwierzęta te należą do jednych z najdroższych ras kotów na świecie.

Historia rasy

Najprawdopodobniej rasa khao manee istniała już na początku XIV wieku w Tajlandii. Z tego okresu pochodzą bowiem pierwsze doniesienia na jej temat w zbiorze poezji pt. Tamra Maew. Znaleźć można tam informację o białych kotach o oczach w kolorze rtęci. Wówczas jednak znano je pod nazwą „khao plort”. Wierzono, że koty khao manee przynoszą szczęście temu, kto je posiada. Niegdyś przywilej ten należał się wyłącznie członkom królewskiego rodu. Dziś takiego kota może mieć właściwie każdy.

Aż do 1999 roku koty będące przedstawicielami rasy khao manee nie wydostały się poza obszar Tajlandii. Niestety w tamtym czasie zwierzętom tym groziło wyginięcie. Specjalistka od ginących gatunków, Coleen Freymouth z USA, wywiozła kilka osobników khao manee do ojczyzny i stworzyła program hodowli i ochrony tej szczególnej rasy.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Koty khao manee będą odpowiednie dla osób, które często są w domu i same prowadzą aktywny tryb życia. Zwierzęta te potrzebują zapewnienia im codziennej dawki ruchu, by stymulować swoje liczne umiejętności. Jeśli więc jesteś seniorem i wolisz wypoczynek na kanapie, kot khao manee niekoniecznie będzie dla ciebie odpowiednim towarzyszem.

Jeśli masz w domu innego czworonoga, możesz śmiało kupić też kota khao manee. Dobrze dogaduje się z innymi przedstawicielami gatunku, a także z psami, choć woli towarzystwo ludzi. Jeśli masz dzieci, naucz je, jak bawić się z kotem, by nie zrobić mu krzywdy, a będą wspólnie spędzać czas.

Bądź świadom tego, że rasa khao manee słynie ze swojej „gadatliwości”. To koty, które potrafią głośno miauczeć, co dla niektórych osób może być uciążliwe.

Ciekawostki

Przedstawiciele khao manee zawsze mają biały kolor, ale mogą wydać na świat potomstwo z sierścią w dowolnym kolorze. Kotki o szacie innej niż biała nie będą miały jednak w takiej sytuacji rasowego rodowodu, choć można je włączyć do dalszej hodowli. 

Kot rasy khao manee to wyjątkowy czworonóg, który wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i opieki. Przy zakupie nowego przyjaciela zdecydowanie warto zwrócić uwagę na te egzotyczne zwierzęta.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kot khao manee?

Koty khao manee sprowadzone z tajskiej hodowli to koszt w okolicach około 3 tysięcy euro.

Jaka jest najdroższa rasa kota?

Za najdroższą rasę kota na świecie uważa się kota bengalskiego.

Ile kosztuje kot turecki angora?

Kot angora z rodowodem kosztuje od 1,5 do nawet 3 tysięcy złotych.

Ile żyją białe koty?

Białe koty khao manee żyją od 15 do 18 lat.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)